Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

No chyba nie produkuje.Teraz chyba badania jakieś są:) Powiem Ci tak że jak nie było zmiękczacza to nic się nie działo zainstalowałem zmiękczacz i od razu zonk no może nie od razu.Ale po instalacji zmiękczacza brak kamienia w kabinach i na bateriach,ale jak zacznie mi wypłukiwać rury stal lub miedż to chyba padnę na p...sk.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

Po 10-15 latach z miedzi będzie sito imho. Ze stalowymi nic się nie stanie od zmiękczonej wody. Z miedzią uważaj. Można sobie wątrobę uszkodzić czy co tam jak nałykasz się dużo miedzi z wody. Ja bym oddał wodę do laboratorium i zbadał jak dużo jonów miedzi  masz w wodzie zmiękczonej. Jak w granicach normy to wszystko OK.

Woda zmiękczona też jest agresywna dla stali nierdzewnej, ale nie tak jak dla miedzi. Nie jest tak różowo z tymi zmiękczaczami. Fajna sprawa, ale ma też swoje minusy. Chyba więcej plusów niż minusów. 

Jaki masz zmiękczacz i jakie złoże? Najlepsze złoże to niby monolityczne Lewatit. 

Opublikowano

Złoże jeszcze polisferyczne,ale nie wiem czy jest jakaś różnica z monsferycznym jak tak samo zmiękczają wodę? W sumie woda w układzie co też jest miękka i jest dużo układów zbudowanych na miedzi tak,że mam lekką dygresję co się stanie po 10 latach lepiej,żebym nie doczekał Twojego scenariuszu bo będzie płacz i zgrzytanie zębów.Wymiana wszystkich pionów i rur w ścianach:(((

Opublikowano

Może ktoś z forumowiczów zbada stopień twardości wody w układzie otwartym CO wykonanym z miedzi i ile lat go używa???

Opublikowano

Bardzo bym, prosił tak dla nauki .:))))

Opublikowano

Moge znierzyc i Ci podac dla ukladu zamknietego u mnie.

Opublikowano (edytowane)

Bardzo bym prosił.Rozumiem,,ze układ na miedzi.i ile lat używany?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

GH - 1

KH - 14

Stpnie niemieckie.

W CO jest miedz, kwasowka, stal czarna, pex.

Uzytkuje 3 lata.

Opublikowano (edytowane)

Czyli instalacja tak jak u mnie w co i cwu.Ja swoją co użytkuję ok 20 lat i żadne przecieki się nie pojawiły a według badań woda poniżej 5stopni twardości powinna powodować utlenianie się rur miedzianych.Sam nie wiem co robić z tym tematem bo @emigrant mi zabił "ćwieka" z tą erozją rur miedzianych:(((????

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano (edytowane)

Parametry wody sa istotne w cwu. W koncu to pijemy i tym sie myjemy. A co tam w CO siedzi to pierwszy raz zmierzylem. Nie sadze ze warto sobie tym glowe zawracac.

Ps. Na korozje ma wplyw w duzej mierze tlen a ten w ukladach zamknietych jest zmininalizowany.

Ps2. Jak upuscilem wody z CO po tych 3 latach to z wygladu taka jak w kranie. Wizualnie czysciutka.

Edytowane przez PioBin
Opublikowano

Dziekuję bardzo @PioBin też myślę,że tlen gra tu główne skrzypce i w układzie CO twardość wody nie robi krzywdy.Lecz w układzie CWU na pewno ma znaczenie,ale czy po 15 latach rury miedziane się utlenią t nie jestem do końca przekonany???W szczególności zachowania twardości wody powyżej 5 stopni.

Opublikowano (edytowane)

Zmiękczona woda jest mocno agresywna dla miedzi i taką wodą można się zatruć. Pisałem to wcześniej. Sama utlenialność miedzi już jest drugorzędna. Zdrowie chyba ważniejsze. Nie powinno się używać rurek miedzianych nawet dla wody twardej, pitnej. U mnie niestety przez 10 lat dla wody użytkowej były miedziane rurki w obrębie kotłowni. Z racji tego, że będę kupował zmiękczacz to zostały wymienione na PP i przy okazji pozyskałem wiedzę, że nie wolno używać rurek miedzianych dla wody użytkowej, przy twardej także. Szkoda, że 10 lat temu hydraulik tego nie wiedział.

 

 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

Nie możesz mieć pretensji do hydraulika zadaj sobie pytanie dlaczego Ty tego nie wiedziałeś. Mamy w genach chyba zapisane co złe to oni, jeśli dobre to My. poz Hermogenes   

Opublikowano

Mogę mieć pretensję. To hydraulik ma mieć pełną wiedzą w swoim zawodzie w tym być obeznany z Rozporządzeniem Ministra co można a co nie. Ja takiej wiedzy nie muszę posiadać. Za darmo też nie robił. Z perspektywy czasu już wiem, że w każdej dziedzinie warto wiedzieć dużo samemu, bo większość wykonawców to partacze i albo trzeba po nich coś poprawiać, albo na bieżąco zwracać uwagę. Rzadko kiedy trafia się naprawdę fachowiec. 

Opublikowano (edytowane)

Jak robiłeś tą instalację to nie wiedziałeś o tym że potrzeba ci zmiękczacza wody .

Dopiero na stare lata jak już zębów brakuje i nie da rady twardej wody ugryść , montujesz zmiękczacz aby nie mieć problemów z gryzieniem "twardej" wody.

Na hydraulików nic nie zwalaj - to twoje fanaberie a nie hydraulika niewiedza.

Edytowane przez sambor
Opublikowano

Czyli z metali zostaje już tylko srebro?

Opublikowano (edytowane)

Powłoka na rurach? Wtedy i ochrona anodowa,bo inaczej wżery? 

Pamiętam z dzieciństwa mękę z cieknącymi wiecznie na jakiś złączach i zarastającymi rurami ocynkowanymi ( choć paradoksalnie rury poniemieckie były wciąż bezproblemowe na pionach), to miedź na początku lat 90 była wybawieniem. I też padał argument, że woda z nich jest zdrowsza. Wtedy też we Wrocławiu demontowano rury ołowiane i żeliwne uszczelniane ołowiem. Wiele żołnierzyków z tego odlaliśmy do przedwojennych form. Jestem bliski pewności, że gdzieś tam jeszcze w Śródmieściu woda sobie takimi rurami płynie. Tak jak jestem niemal pewien, że współczesne rury z tworzyw sztucznych ktoś będzie darł za 20 lat, bo okażą się toksyczne, choć te toksyczne substancje będą już z nich do cna wypłukane i wypite.

Edytowane przez HarryH
Opublikowano
59 minut temu, HarryH napisał:

Czyli z metali zostaje już tylko srebro?

Stal nierdzewna (kwasoodporna).

18 minut temu, HarryH napisał:

... Tak jak jestem niemal pewien, że współczesne rury z tworzyw sztucznych ktoś będzie darł za 20 lat, bo okażą się toksyczne, choć te toksyczne substancje będą już z nich do cna wypłukane i wypite.

Moze tak byc. Kto to wie? Obecnie wszystkie glowne rurociagi to tworzywa sztuczne... tak wiec 10m rurki w domu sprawy nie pogorszy.

Opublikowano

Jeszcze w latach  70-tych technologia wodociągu wykonanego z rur azbestowo -cementowych łączonych na ołów była w Polsce bardzo popularna.

Bądź co bądź sam ołów nie miał styku z wodą ale zawsze tam był.

A na płynny ołów łączono też rury kanalizacyjne  - nie do ruszenia.

Opublikowano (edytowane)

OT Z zmiekczaniem wody to nie jest tak wszystko cacy.   Ano zmiekczona woda jest zdrowa dla maszyn  ,   dla zdrowia ludzi jest właśnie na odwrót .  Dlatego ludzie nie kupują do picia w sklepach  wody destylowanej a mineralną....   Pozatym wody ciepłej nikt nie powinien nigdy używać do picia choćby z uwagi na legionelle -  to jest podstawa.

Co do boilera z inox - po 2  stalowych zgniłkach w przeciągu 8 lat  , czas było na coś na lata - i wybó padł na boiler 150l  z firmy Irmet (polska firma ze Słupska)  - solidny produkt było to w roku 2002 i od tego czasu zero zużycia choć mój ma 2 wejscia:  zwykłą weżownica od pieca co oraz bezpośrednie połaczenie obiegu wody pod podkowe w piecu kaflowym w kuchni (instalacja z rur miedzianych wpietych w układ CWU) -10 lat i zero awarii.   Ostatnio demontowalismy jedną mufe na zasilaniu przy boilerze zero osadów czy zakamienienia tak jak i na miedzi tak jak i na boilerze - otwóry były tak samo przepustowe jak nowy nawet tu gdzie jest otwór przy zasilaniu boilera z sieci  - nic kompletnie się nie osadziło  choć mam w sieci dość twardą wodę, jak były tam kiedyś stalowe nyple i kolanka po jakims czasie to obrastało kamieniem po przejsciu na mosiądz znowu zero problemow.

Moj boiler z piecem Co jest połaczony przez zwykła rurową wężownice (ten z płaszczem bedzie na pewno lepszy  bo szybciej sie rozgrzeje całość) tu na plus tego boilera Chelchowski.

Na plus boilerów z nierdzewki jest to że są wieczne gdy masz dużą rodzine celuj coś wiele wiekszego bo moje 150l cieżko wystarczają gdy chce się umyć  3osoby jedna po drugiej.

Na olx czy allegro jest sporo boilerów używek - na moim przykładzie widze że są nie do zniszczenia byle by ktoś ich jakoś nie zmasakrował przy demontażu można brać- np widziałem boiler wiesseman 500l za 1600zl - to naprawde dobra cena bo ten boiler wytrzyma to samo co nowy jeżeli sie go nie zniszczy jakoś mechanicznie, bo przerdzewieć to nigdy to nie przerdzewieje.

 

 

Edytowane przez mikkei
Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, sambor napisał:

Jak robiłeś tą instalację to nie wiedziałeś o tym że potrzeba ci zmiękczacza wody .

Dopiero na stare lata jak już zębów brakuje i nie da rady twardej wody ugryść , montujesz zmiękczacz aby nie mieć problemów z gryzieniem "twardej" wody.

Na hydraulików nic nie zwalaj - to twoje fanaberie a nie hydraulika niewiedza.

Tak, zmiękczacz to moja fanaberia, bo właśnie kończę generalny remont łazienki i mam już dość zarastania wszystkiego "kamieniem" a wodę mam twardą- 280 mg.

Hydraulik nie miał prawa zainstalować rurek miedzianych dla wody użytkowej. Nie ma tu znaczenia czy woda byłaby zmiękczona, czy twarda. Z jego niewiedzy zainstalował miedź. Samo pH wody odgrywa tutaj też ważną rolę, więc nie musi być woda zmiękczona, żeby wytrącały się jony miedzi do wody z  rurek.

To samo niklowane zawory od środka. Nie wolno ich stosować dla wody użytkowej. Nikiel reaguje z wodą i nie musi być zmiękczona. Akurat u mnie takich zaworów nie było i nie ma. Widziałem w sklepach hydraulicznych i marketach, to jest tego od groma - niklowane w całości od środka.  

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

Ale stal 

34 minuty temu, PioBin napisał:

Stal nierdzewna (kwasoodporna).

Ale w kwasówkach i nierdzewkach jest 10-12% niklu, a ten jest znacznie bardziej szkodliwy od miedzi (wg przepisów jest rakotwórczy, więc np. w fabryce garnków pracownicy muszą mieć pełną ochroną skóry i dróg oddechowych - konkretnie zwroty z bazy BHP:  H351: Podejrzewa się, że powoduje raka, H317: Może powodować reakcję alergiczną skóry, H372: Powoduje uszkodzenie narządów poprzez długotrwałe lub powtarzane narażenie ). Ta sama baza CIOP o miedzi milczy.

Opublikowano

No właśnie te zbiorniki od Chelchowskiego są bezniklowe. Pytanie czy producent mówi prawdę, czy kłamie. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.