Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy Komin


baliosia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Okazało się że mam komin dziurawy jak sito... : ( stary dom, cegły połączone zaprawą zrobioną chyba tylko z piasku i wapna... - teraz wiem dlaczego miałem problemy z dymieniem z kotła). Całe szczęście że jest już ciepło i nie trzeba palić.

 

I tu pytanie z czego pobudować nowy? Będę musiał wyburzyć stary (w środku domu) i na jego miejsce postawić nowy. Musi mieć min 20cm średnicy lub odpowiednio prostokąt i wysokość ok10m). Palę praktycznie wszystkim, śmieciami, drewnem, brunatnym, kartonami... i komin musiałby być na to odporny.

W tym samym pionie musiałyby być jeszcze 2 otwory wentylacyjne.

 

Z jakich materiałów wybudować? Czy z gotowych elementów czy murować np. z klinkieru, szamotu? Może jakieś linki podeślecie?

 

pozdro i dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to wszystko tylko jedna rada wkład szamotowy. Nowy komin to wkład szamotowy. A czym to obudujesz to bez znaczenia. Są gotowe elementy takich kominów ale można też obudować zwykłą cegłą a nawet po zaizolowaniu obłożyć płytami kartonowo gipsowymi. Nic lepszego jednak od wkładów szamotowych nie wymyślono, wytrzyma każdy rodzaj opału.

Cytat

"Alternatywą dla komina murowanego z wkładem stalowym jest komin prefabrykowany z gotowych elementów. Kupuje się go jako kompletny zestaw, na który składają się: kwasoodporne rury szamotowe lub ceramiczne, gotowe elementy izolacji cieplnej z wełny mineralnej, pustaki stanowiące obudowę komina oraz elementy uszczelniające. Taki zestaw zapewnia szybkie i właściwe wykonanie komina - trwałego i odpornego na działanie agresywnych spalin.

 

Kominy gotowe mają w swojej ofercie m.in. firmy LEIER, MARYWIL i SCHIEDEL."

 

strony z kominami

 

http://www.marywil.pl/

 

http://www.leier.pl/

 

http://www.schiedel.pl/

To chyba jedyni w Polsce producenci kominów szamotowych

Do tego mają też przewody wentylacyjne które tworzą całść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Będę musiał wyburzyć stary (w środku domu) i na jego miejsce postawić nowy.

 

Z wyburzaniem to ostrożnie. Jeżeli komin jest elementem ściany wewnętrznej nośnej to bez porady dobrego budowlańca nie ruszać. Ja miałem podobny problem, rozkułem jedną ścianę komina (od góry do dołu)i wmontowałem wkład stalowy żaroodporny fi 20, izolując to wszystko wełną mineralną.

Można również, jeżeli jest taka możliwość zamontować komin zewnętrzny, lub wewnętrzny stalowy dwupłaszczowy izolowany.

Ostatnio taki komin wewnętrzny żaroodporny izolowany wełną zamontował mój znajomy. Funkcjonuje b. dobrze. Najlepiej skontaktować się z firmą montującą kominy stalowe.

Co do systemów szamotowych to nie jestem przekonany - drogie i trudne w montażu.

Można również wymurować z cegły palonej 20x20 lub 27x27 stosując cegłę szamotową na wysokość 2 m od czopucha.

Jeżeli palimy po ludzku, czyli nie dusimy kotła, to dobry komin murowany będzie służył parędziesiąt lat.

Pozdrawiam

Kazimierz

budowlaniec uprawniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili nie zaszkodzi też poczytać:

 

http://www.kominiarz.org.pl/4-98/07.htm

http://www.kominiarz.org.pl/1-99/07.htm

http://www.kominiarz.org.pl/3-1997/05.htm

 

Spaliny poruszają się ruchem wirowym, dlatego tylko okrągła (owalna) część komina jest efektywna, w związku z tym kominy okrągłe są uważane za lepsze. Natomiast czy stalowe, czy szamotowe, to już inna dyskusja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyburzaniem to ostrożnie. Jeżeli komin jest elementem ściany wewnętrznej nośnej...

 

Witam!

 

Dzięki za zainteresowanie...

 

Komin akurat nie jest w ścianie nośnej tylko w działowej i to tylko na parterze na strychu luzem idzie, także z tym nie ma problemu.

 

A co myślicie o czymś takim? http://www.allegro.pl/item596715913_fi_200...rykomin_pl.html

 

http://www.marywil.pl/ ciekawe rozwiązanie tyle że trzeba i tak obmurować naokoło żeby było w co te rury włożyć (no i nie wiem jakie ceny)... w linku powyżej jest od razu z pustakami, tylko trochę jakby za bardzo przechwalane...

 

Jeśli chodzi o murowanie z cegieł szamotowych (1 cegła to ok 3zł) to problemem pozostaje ich połączenie - musiałaby być to jakaś specjalna zaprawa lub klej a i tak nie wiem czy nie wyjdzie drożej niż te gotowe kominy ceramiczne.

 

Dobrze że idzie wiosna i jest jeszcze troche czasu będzie można wszystko przemyśleć i znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie...Jedno jest pewne ten komin co mam nie nadaje się do palenia, nawet jak go połatam to i tak kiedyś wyjdzie...

 

Jeszcze jedno... ja wyjście czopucha mam prostokątne (21x21cm) czy są jakieś przejściówki na okrągły? bo te systemy kominowe mają przeważnie okrągłe podłączenia.

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge cos podpowiedziec ale nie moge linka znalez chodzi o wkład ceramiczy wypalany tzw kamionka (mocno wypalony )

te wkłady ida m,asowo w naszych rejonach wymiary takiego wkładu to po zewnatrz 220/220

wewnatrz ok 180/180

koszt takiego wkładu to ok 100zł za metr jesli jestes zainteresowany to jest taki skład opałui mat bud w Kowalewie koło pleszewa Państwo L .to prowadza mozesz sposzperac w internecie i to znalez taki komin to wychodzi razem z cegła na dwa dodatkowe kanały wentylacyjne ok 3000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o czymś takim? (...)

Na tym rynku wolnoamerykanka kwitnie. To na przykład oświadczenie ze strony firmy także handlującej wyrobamy PREISS - DIMLER P-P REFRACTORIES (jak w tym ogłoszeniu na allegro):

 

"Informujemy Państwa, że na rynku pojawiły się wyroby / pustaki/, nie będące naszymi wyrobami, choć firmujące się naszą nazwą .kształtem i wymiarem nie odbiegają od naszych pustaków, ale ich skład jest nam nieznany."

 

Komin to inwestycja na lata. Nie wystarczy że ktoś napisze, że ma jakiś certyfikat, warto go obejrzeć na własne oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego co do certyfikatów to wez sobie na wstrzymanie musiałbym duzo pisac a mnie nie wypada

na ten przykład blacha na wkłady kominowe z Chin tez ma certyfikat uznawany w uni i co..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego ze cos ma atest a wszytko na rynku ma atest przynajmniej 95% towarów to nie znaczy ze jest dobre i niechciałbym tu sie rozpisywac

a skoro o zaworach np kulowych maja atetsty wszsytkie i powiedz gdzie sa te zawory po 3-4 latach uzytkowania przy twardej wodzie? na złomie a pozozstaje tylko atest ktorym sobie.........

patrzmy na jakosc towaru i nie dajmy sie zwariowac

co do wkładu ceramicznego to tez nas jakosc interesuje i to jak długo ta firma funkcjonuje na rynku z tym towarem a atest nie jest wykładnikiem bo na okres gwaranji jest ok ale komin to sie stawia na lata i napewno nikt nie chciałby zeby material zaczął sie kruszyc czy inaczej degradowac po kilku latach po gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory też montujesz bez atestu? Współczuję klientom.

 

Ty za to masz na każdą kształtkę atest i certyfikat?? Gratuluję. Montuje się to co jest dostępne w sklepie i jest sprawdzone, a nie to co ma atesty, certyfikaty, ISO i inne duperele. Na opakowaniu można wszystko napisać. Może Ciebie stać by wstrzymać inwestycję na dwa tygodnie, by sprowadzić zawór 1/2" z atestem, zamiast kupić go w pobliskim sklepie. Mnie nie stać na takie zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty za to masz na każdą kształtkę atest i certyfikat...

 

Witam!

 

Widzę że dyskusja odbiegła trochę od tematu... choć ja też coś dorzuce z innej beczki. Mój konik to rowery, mam szosówke którą składałem przez 2 lata i jest droższa od mojego auta... nie wiem czy ma atest - ale wiem że rowery z chin za 250zł mają!!!

 

Nie chodzi o atesty i inne duperele tylko o to że jak już ten komin postawie to żeby sie nie okazało że za 5-10 lat trzeba go burzyć bo to jakieś chore by było. Kamienice w mieście mają po ponad 100 lat i kominy do dzisiaj "chodzą"

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto słuchać kominiarzy, bo oni mają do czynienia z kominami na codzień. Ja, kiedy remontowałem komin, miałem firmę, która wyłącznie stawia i remontuje kominy, a jej właściciel miał uprawnienia kominarskie. On wiedział, skąd np. kupić stal, a skąd nie warto. Bo jakby dał plamę to byłby skończony w środowisku kominiarskim. Dlatego można poważnie traktować np. rekomendacje Korporacji Kominiarzy Polskich. A atest też trzeba umieć czytać, bo tam może być wszystko napisane, tyle że "szyfrem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.