Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Zadzwoniłem i serwisant powiedział, że jak się będzie powtarzało to w menu instalatora wyłączyć czujnik podciśnienia i będzie ok. Nie dopytywałem bo specjalnie nie miał czasu (był w terenie) a Pani co odbierała telefony na chorobowym do czego w takim razie jest ten czujnik skoro piec może pracować bez niego, no ale zobaczymy może nie będę musiał tego wyłączać.

W związku z tym, że mój zawór 4D trochę mnie wkurza - czasem powoduje przegrzanie kotła bo by chronić powrót przymyka się, nie ma odbioru ciepła i pyk temperatura zadana + 5 osiągnięta (a mam 70 ) i wygaszanie. jakie macie ustawienia tego zaworu.

U mnie:

- minimalne otwarcie - 5 %  (to można podobno delikatnie zwiększać) - teraz dałem na 10% zobaczę co będzie.

- przerwa pomiaru - 30 sekund (to podobno już niezbędne minimum żeby zawór nie głupiał)

- skok jednostkowy 5 %

- czas otwarcia 2 minuty (ale nie wiem co to znaczy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znów ten alarm wyskoczył o braku podciśnienia. Wyłączyłem ten czujnik podciśnienia, od razu podskoczyły obroty wentylatora tego na czopuchu a temperatura spalin ponad 200 stopni gdzie 160 - 180 to miałem max do tej pory i to chwilowo. Nie podoba mi się to, włączyłem ten czujnik spowrotem, rano trzeba będzie ponownie dzwonić do serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaworu czas otwarcia masz na tabliczce znamionowej z boku siłownoka zaworu ...jesli masz Afriso...u mnie nastawy sa takie same  jak napisałes. Na utrzymywanie temp kotła bez przegrzania według oczywiacie moich obserwacji ma wpływ stosunku temp kotła do temp zadanej zaworu , temp powrotu i temp na zewnatrz ...ktos powie to oczywiste...:).  I tak przy 57 zadanej kotła 48 zadanej na powrocie przy +5 na zewnatrz i 46 na zaworze 4d kocioł łapał wyzsza temp . Ale wystarczyło ze podniosłem na zaworze ( mam pogodowke)do 50 i juz kociołek ustabilizował prace na temp 57 - 58 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaskoczony ze ktos z serwisu doradził wyłaczenie podcisnienia ...przeciez masz modoł internet podaj im namiary i zwieksza Ci parametry online ...w moim przypadku raz tak robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj miałem komunikat/ alarm  z palnika sprawdz czujniki , i kociołek zamarł na trzy godziny . Na szczescie udało sie reanimowac trzeba przeczyscic czujniki przy ruszcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonił serwis TECHa ale za wiele nie zdziałaliśmy bo mój kocioł był akurat wygaszony a chciał sprawdzić wartość wytwarzanego podciśnienia, umówiliśmy się na poniedziałek. Zapytałem przy okazji o przegrzewanie się mojego kotła, że PID sterownika nie potrafi utrzymać kotła w pracy aż do momentu gdy pokojówka da znać, że mieszkanie zagrzane tylko zawsze w międzyczasie kocioł się wyłącza z powodu przegrzania. Podpowiedział żeby zmniejszyć minimum i max, współczynnika podajnika ( w sterowniku po wejściu w menu KOCIOŁ) na razie daliśmy z 0 na -5% (mówił, że oba trzeba zmieniać o taką samą wartość).

I jeszcze takie dziwne zjawisko zaobserwowałem. Kocioł pracował w trybie PID, nagle komunikat RUSZT (jak przy czyszczeniu)i zrzut pelletu z palnika i rozpalanie na nowo bez wydmuchu jak przy normalnym czyszczeniu. I teraz nie wiem czy to w związku z tą zmianą tego współczynnika, czy też któryś z czujników uznał, że ruszt wymaga interwencyjnego czyszczenia? Trwało to kilka sekund, gdybym akurat nie był przy kotle i nie słyszał, że pellet spada to pustego popielnika to chyba bym nie zwrócił na to uwagi. Może już wcześniej tak było a nie zauważałem, nie grzebałem w popiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kudlaty możesz mi powiedzieć co to za pelet z Brico który tak spiekał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Dinowy pelet, nie powinien takich niespodzianek zostawiać. A tak pytałem bo używam Smile Pellet z Libero i jestem bardzo zadowolony, a widziałem to też w Bricomanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worek (nadruk) bardzo podobny do tego co ja używałem cale lato i mam zamiar dalej używać. Całą zimę spala go szwagier i nie ma problemu. Z tego co pamietam ma ten pellet (z tego samego źródła) @robin60

Produkcja tego peletu jest bardzo blisko ode mnie :)

Konopko - Raczki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten sam to nie ma problemu. Popiół sypki. Może z nowej jakieś dostawy, ale wątpię

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pelletem z brico małe sprostowanie. To nie był ten pellet który wkleiłem więc wybaczcie za zamieszanie. Poniżej screen z tego właściwego. Do tego cena jego była wysoko bo w okolicach 19 pln za worek ale z racji że to były pierwsze moje dni pare worków tego spaliłem. 

 

Zrzut ekranu 2019-02-18 o 09.25.41.png

Edytowane przez Kudlaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, nic się nie stało :) Nawet i dobrze bo można było jeszcze sprawdzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek porozmawiałem sobie z serwisantami Techa i Rakoczego. Ten pierwszy na podstawie podanych przeze mnie parametrów na pracującym kotle stwierdził, że czujnik podciśnienia jest sprawny w związku z czym rozwiązania mam szukać u Rakoczego. Trochę poustawialiśmy pracę zaworu 4D oraz podniósł współczynnik wentylatora (z uwagi na czarny dym, który od kilku dni zaobserwowałem) Ale, że zaproponowane rozwiązania zbytnio nie wpłynęły na poprawę pracy kotła (ciągła praca wentylatora na dość wysokich obrotach 40-50% i przegrzewanie się kotła) postanowiłem zajrzeć do jego wnętrzności (kocioł pracuje od 8.12.2018) Stan wnętrza jak na zdjęciach. Do odkręcenia są dwie pokrywy. Pierwsza, większa i pod tą czarną sadzą  jest druga, mniejsza.  Ta druga pokrywa  była dość słabo umocowana - nie dokręcone śruby i ciekawe czy cyrkulacja tego powietrza nie była przez to zakłócona przez co wyskakiwały czasem te komunikaty o braku podciśnienia lub wymuszać to podciśnienie właśnie wysokimi obrotami wentylatora ??? Nie chcę zapeszać ale jest po oczyszczeniu kotła lepiej (lub po dokręceniu tej pokrywy ?) Wentylator pracuje równiej ale to na podstawie na razie dwóch cyklów, raz się kocioł przegrzał (ale tak bywało przed ,,awarią") raz nie, przed dogrzaniem pokojówki ale to może uda mi się ograniczyć przez dalsze obniżanie współczynnika podajnika. Na zdjęciach pokrywa wymiennika przed odkurzaniem z sadzy i po. No i wnętrze kotła.
 

IMG_20190219_122830.jpg

IMG_20190219_123453.jpg

IMG_20190219_124407.jpg

Edytowane przez Andrzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem że przyczyną komunikatu o podcisnieniu może być jakaś nieszczelność. Może być to pokrywa wymiennika bądź nawet i drzwiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi piec np zaczął coś straszne ilości pelletu spalać. Było 15-18 kg przy temp zew 0, teraz jest 8 i pali 25-30 kg. Jakaś masakra. Temperatury w pomieszczeniach takie same żadnych innych zmian w ustawieniach nie dokonywałem. Patrząc na twoje zdjęcia zaczynam się zastanawiać czy sprawność pieca drastycznie nie spadła. Jak tak to ma wyglądać dalej już żałuje zakupu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.