Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie naleze do ekspertow wszystko co opisuje wynika z własnych obserwacji na moim "kociołku"... 

temp zaworu - czujnik temp  tego zaworu mam za pompa za zaworem czterodrogowym ( ok 50 cm ) na zasilamiu CO , zmieniajac temp zaworu decudujemy jaka ciepła woda bedzie płynac do kaloryferow a co za tym idzie mozemy utrzymywac stała temp w domu i dodatkowo przy nadmiarze ciepła woda jest podmieszana z woda powracajaca do kotła z ogrzewania domu.

ochrona powrotu -ustawia sie w zakładce menu instalatora ...zawor wbudowany...ochrona powrotu , parametr ten okresla jaka najchłodniejsza woda powraca do kotła bez obaw ustawiasz tylko temp ochrony , ten parametr ma priorytet przed temp zaworu czterodrogowego czyli dopiero przy zachowaniu zadanej temp powrotu zawor podnosi temp wody do zadanej na zaworze .Dzwoniłem do Rakoczego co z ta temp powrotu w instrukcji jest 60c wiec sie pytam jak to mozliwe przy np temp zadanej 60 c na piecu ...wynikałoby ze piec bedzie grzał tylko siebie a gdzie grzanie domu trzeba by zadac na piecu przynajmniej 70 albo i wiecej stopni. Serwisant wyjasnił ze wystarczy zadac temp 45c i to juz wystarczy by nie pojawiła sie woda ze skroplin w popielniku. Ja ustawiłem 46 c teraz gdy eksperymentuje z niskimi zadanymi temp na kotle ....mam 57 c na powrocie do kotła jest 49 do 51 przy temp na zaworze 43c wiec jest ok ....dodam tylko ze temp wody na powrocie z domu przed zaworem czterodrogowym to 32- 35 natomiast zawor po zmieszaniu zadaje do ktotła wymagane powyzej 45 u mnie od 46- do wymienionej 51 .  Ufff namieszałem...:), na koniec malutki sukces po ustawieniach jak post wyzej apetyt na pelet mojej cortiny zmniejszył sie z 30 kg na 25 na dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wyniki  tylko potwierdzaja zalety urzadzenia i nasza słusznosc przy wyborze kotła choc wybor piecow jest spory i kazdy długo sie zastanawia nad wyborem peleciaka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet bez zbiornika buforowego dobrze sie spisuje tylko wymaga to odrobine cierpliwosci by dopasowac temp do charakteru budynku tak aby piec pracował najlepiej ciagle bez wychłodzenia kotła na stałej temp a wyłaczał sie sam tylko na czyszczenie rusztu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałem się z ,,Rakoczym" odnośnie tych odpaleń. Serwisant telefonicznie moim palcem poustawiał w sterowniku kotła tak, że teraz sterownik pokojowy i zbiornik cwu sterują pracą kotła. Kocioł odpali jak spadnie temperatura na mieszkaniu lub cwu. Zobaczę przez weekend co będzie się działo. Histereza kotła już chyba nie ma znaczenia bo temperatura na kotle spadła o 20 stopni i się nie odpalił. Rozpalił się dopiero jak ,,pokojówka" wskazała. Pierwszy raz po wyłączeniu się pieca pokazał mi się komunikat POKÓJ DOGRZANY, CWU DOGRZANE. Tak to zawsze było KOCIOŁ PRZEGRZANY  gdy piec się wygaszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Założyłem ten temat ale nie miałem czasu tu zaglądać.

Też nabyłem cortine 21kW , ale u mnie nowy dom jeszcze bez ocieplenia i niestety piec ma spory apetyt na pellet. Obecnie ok 60kg na dobę. U mnie problem stanowi zimny powrót z podłogówki. Obecnie mam piec ustawiony na 70 stopni , na kaloryfery zawór 3d otwarty na 90% , temperatura ok 66 stopni , a na podłogówkę 30 stopni. Ochrona powrotu ustawiona na 56 stopni - jak jest niższa to zamyka zawór z podłogówki. Na piecu muszę mieć taką dużą temperaturę bo inaczej w pokojach z kaloryferami jest za zimno (brak ocieplenia).

Martwi mnie trochę bo piec ma ciężko nagrzać wodę do tych 70 stopni. Jeśli temperatura powrotu jest ok tych 56 stopni to piec jedynie osiąga 66-67 stopni. Pracuje cały czas oscylując temperaturą spalin ok 155 stopni i nie osiąga zadanej temperatury, stąd chyba takie duże zużycie pelletu.

Jaki macie ustawiony współczynnik wentylatora , min podajnika i max podajnika.

Czyściliście już swoje piece - chodzi mi o rozkręcanie i czyszczenie wymiennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele jest informacji z nowo wybudowanych domów, że w pierwszym sezonie w takim budynku idzie więcej opału - budynek musi pozbyć się wilgoci.

Kotła jeszcze nie czyściłem bo mam go zaledwie miesiąc

W takich ustawieniach jak wentylator czy podajnik to nie grzebię bo prędzej coś zepsuję niż poprawię, liczę na to, że ten PID zrobi to lepiej ode mnie.

Z ,,Rakoczym" się kontaktowałeś ? Jeśli nie to skopiuj tego maila i wyślij do nich to z pewnością odpiszą a prędzej zadzwonią (chyba rejestrowałeś gwarancję to mają do Ciebie telefon) i serwisant podpowie co trzeba ewentualnie przestawić w sterowniku.

Ja mam temperaturę zadaną na kotle 65 stopni i też rzadko kocioł tę temperaturę osiąga gdyż priorytetem jest dla niego sterownik pokojowy (lub czujnik CWU) i tak pracuje aby zagrzać pokój, maksymalnie dochodzi do 60-63 stopni i z taką temperaturą pracuje aż w mieszkaniu osiągnięta zostanie zadana temperatura. Ale taką pracę sterownika to ustawiał mi telefonicznie serwisant Rakoczego. Wcześniej miałem tak, że to sterownik na kotle sterował  pracą kotła i dążył głównie do osiągnięcia zadanej temperatury na kotle przez co często się wygaszał a jak ostygł do zadanej histerezy to ponownie się rozpalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ronuch napisał:

 

Jaki macie ustawiony współczynnik wentylatora , min podajnika i max podajnika.

Czyściliście już swoje piece - chodzi mi o rozkręcanie i czyszczenie wymiennika?

Osobiscie odradzam zmian w ustawieniach o jakie pytasz " tak od razu" , najlepiej skontaktuj sie z serwisem Rakoczego . Maja sporo cierpliwosci odpowiedza na kazde pytanie ...nawet "dziwne" teorie  laika wysłuchaja i wytłumacza , sam na własnej skorze sie o tym przekonałem..:). Doradza i poprowdza Cie przez ustawienia pieca przez telefon jesli bedzie taka potrzeba , za to wielki plus dla firmy . Ja mam moduł internetowy wiec serwisant  moze sam sprawdzic co w moim piecu sie dzieje. Co do czyszczenia prosta sprawa odkrecic sruby pokrywy wymiennka , i sruby pokrywy komory spalania a dalej wszystko widac jak na dłoni. Wymieśc wyczyścic ponownie skrecić . Kazdy to zrobi,  osobiscie planuje dokupic odkurzacz ktory ułatwi i zrobi tą czynnosc dosłownie czystą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Andrzeju napisał:

 

Ja mam temperaturę zadaną na kotle 65 stopni i też rzadko kocioł tę temperaturę osiąga gdyż priorytetem jest dla niego sterownik pokojowy (lub czujnik CWU) i tak pracuje aby zagrzać pokój, maksymalnie dochodzi do 60-63 stopni i z taką temperaturą pracuje aż w mieszkaniu osiągnięta zostanie zadana temperatura. Ale taką pracę sterownika to ustawiał mi telefonicznie serwisant Rakoczego. Wcześniej miałem tak, że to sterownik na kotle sterował  pracą kotła i dążył głównie do osiągnięcia zadanej temperatury na kotle przez co często się wygaszał a jak ostygł do zadanej histerezy to ponownie się rozpalał.

Jaka masz temp powrotu zadana przy tych ustawieniach i jaka jest  temp spalin w czasie pracy.

Czy ktos pali pelletem sosnowym ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze sprawdziłem to temperatura powrotu u mnie to 35 stopni ale ja tego nie ustawiałem. Co do spalin to nigdy jeszcze nie zaobserwowałem więcej jak 150 stopni.

Ja na razie palę Olimpem ze Stelmetu a Barlinek czeka na testy. Z czego to jest to nie wiem.

Tordal podaj jakieś info o tym module internetowym może sobie sprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie pale pelletem Gold A1 ...cena to 1070 za tone ...pytam bo zamowiłem na probe pellet A2 wieksza ilosc sosny stad moje pytanie . Modul internet same zalety i duzo zabawy ..:).Stały podglad na sytuacje w kotle przez strone internetowa lub na smartfonie . Ponizej fotka z instrukcji ...zamieszcze tez fotki z telefonu i ekranu komputera .

 

20190107_175331.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglada głowna strona , ponizej jedno z okien do zmiany ustawien pieca z poziomu "fotela"...:). to samo mamy na telefonie jest aplikacja na androida. Ciekawostka zobacz jaka mam temp na zaworze czterodrogowym ...jak na piecu martenowskim. ..:)Juz ustaliłem skad ta wielka cyfra to nie mega pellet tylko przecinek winien byc przesuniety o miejsce w lewo.

20190107_180145.jpg

20190107_180227.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mam w piwnicy wiec z  zasiegiem wifi bywa roznie dlatego pociagnałem kabel internetowy do piwnicy. Mozna pewnie modul miec w domu po wifi  a kabel łaczacy moduł ze sterownikiem pieca wydłuzyc choc u mnie jest to ponad 10 m , jest to odległosc przy ktorej moga byc kłopoty z poprawnym sygnałem moduł - strownik pieca . Sama konfiguracja prosta postepowac zgodnie z instrukcja i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem ten moduł internetowy i przyznam że spory zawód, mało czytelny i system oparty na ichnim serwerku. Jedyny plus apka na IOS. Co do 60 KG pelletu na dobę to przyznam że szok. Musisz sie skontaktować z hydraulikiem który lubi wyzwania. U mnie ci co byli aby zrobić skasować i tyle, dlatego pobawiłem sie sam. U mnie dzisiaj temp 2 stopnie max zużycie 30 kg.  

Co do modułu nie ma wifi tylko kabelek co jest sporą lipa bo komu sie chce do kotłowni ciągnąć skrętkę. Ja wierciłem stropy. 

Bufor bufor jeszcze raz bufor. Częste rozpalanie oznacza spore straty. Druga sprawa okna , ocieplenie. Trzecia grzejniki i temp. Pamiętaj każdy stopień ponad 20 stopni C to około 7 % paliwa więcej. Do tego dochodzi mądra dystrybucja ciepłem w domu czytaj Danffos Link. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się tylko w sprawie internetu w kotłowni. Jeśli w domu jest wifi a kotłownia nie za daleko od domu to można przecież pobawi się reapeterami. U mnie akurat był słaby zasięg w kotłowni ale wystarczający by nie zrywał połączenia. Sterownik musiałem połączyć po kablu więc kupiłem reapeter który to umożliwia i wszystko działa. Nie trzeba nic kuć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jestem blisko związany z tematem "sieci" i wifi jest dobre do laptopa a nie pieca. Większość tego typu rozwiązań ma to do siebie że lubi się zawiesić a dla mnie piec jest ważny. Wracam do domu po 4 dniach chce go odpalić zdalnie aby nagrzał domek a tu niespodzianka. Tplink np postanowił że dzisiaj nie działa i dupa. Tylko kabel nic więcej w takich rozwiązaniach bo z doświadczenia wiem że w najmniej odpowiednim momencie coś się skaszani. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam opinie "Kudlaty"  mam moduł na kablu i do tej pory nigdy nie miałem braku łacznosci z piecem, tez myslałem o wzmacniaczach sygnału wifi tylko jak w przysłowiu lepsze jest wrogiem dobrego tym bardziej ze czesto jestem poza domem a warto wiedziec co w piecu piszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o ilosc spalonego pelletu to zaakceptowałem to ile połyka w tej chwili  moja cortina czyli ok 30 kg na dobe .  Dom jeszcze nieocieplony, lubie ciepło mam w domu 23°c , wiec jak podał przedmowca kazdy stopien powyzej 20° to 7% paliwa czyli jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol Tordal możesz zerknąć w swoje ustawienia (menu - menu instalatora- kocioł - współczynnik wentylatora , min podajnika i max podajnika) jakie masz tam wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką teorię i potrzebuję porady czy to dobry kierunek.

Skoro mój kocioł sterowany jest sterownikiem pokojowym, który tak steruje kotłem aby ten nagrzał pokój do zadanej temperatury to czy wyższa zadana temperatura na kotle równa się szybszemu nagrzaniu mieszkania i czy jest to bardziej ekonomiczne? Np lepsza będzie 65 niż 60.

Druga sprawa, zdarza się czasami, że kocioł nie zdąży nagrzać pokoju a osiągnie zadaną temperaturę + 5 stopni i się wyłącza z komunikatem PRZEGRZANIE KOTŁA i czasem zdarzy się, że nie starczy ciepła na kotle aby dogrzać mieszkanie więc kocioł gdy ostygnie do dolnej granicy histerezy znów się załącza na chwilę aby dogrzać to czego nie zdążył nagrzać w ostatnim cyklu. Czy podniesienie temperatury na kotle np do 70 stopni może temu zapobiec ? Liczę na to, że cieplejsza woda na kaloryfery zdąży zagrzać mieszkanie zanim kocioł osiągnie maksymalną w takim przypadku temperaturę 70 + 5.

 

Odnośnie tego modułu internetowego. To trzeba go podpiąć do kotła? Jak mniemam to gdzieś z tyłu gdzie wychodzą kable. ,,Plecy" kotła się jakoś ściąga ? Trochę blisko ściany stoi i nie wiem czy będę miał dostęp.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, ronuch napisał:

kol Tordal możesz zerknąć w swoje ustawienia (menu - menu instalatora- kocioł - współczynnik wentylatora , min podajnika i max podajnika) jakie masz tam wartości?

Sprawdziłem , we wszystkich zakładkach jest jedna wartosc : 0.

 " zero" dodam ze moja cortina ma moc 14kw ciekawi mnie jakie Ty masz parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. dzięki za odpowiedz. Ja mam współczynnik went 2, min podajnika -3, max podajnika 4. Moja cortina jest 21 kW. Napisałem do rakoczego w tej sprawie  zobaczymy co mi odpisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzeju napisał:

Mam taką teorię i potrzebuję porady czy to dobry kierunek.

Skoro mój kocioł sterowany jest sterownikiem pokojowym, który tak steruje kotłem aby ten nagrzał pokój do zadanej temperatury to czy wyższa zadana temperatura na kotle równa się szybszemu nagrzaniu mieszkania i czy jest to bardziej ekonomiczne? Np lepsza będzie 65 niż 60.

 

 

Mam nadzieje ze profesjonalisci mi wybacza ,  odniose sie do tego co napisałes jako obserwator własnego pieca. Zakładamy ze faktycznie w ustawieniach sterownika  pieca masz zaznaczone odpowiednie funkcje sterownika pokojowego , sterownik zada od kotła ciepła do dogrzania domu do zadanej na sterowniki temperatury - tylko teraz zalezy wiele kilku czynnikow przy jakiej temp załacza sie pompa CO w Twoim piecu  jesli np 40 ° , to juz od tej wartosci pompa chce  podbierac ciepło na kaloryfery ale dalej jesli masz zawor czterodrogowy i ustawiona ochrone powrotu np na 45 °, to zawor nie pozwoli ciepłej wodzie odpłynac z kotła tylko ja bedzie podmieszał z powrotem albo odetnie powrot  aby w pierwszym rzedzie utrzymac temp powrotu .  Wiec piec grzeje mocniej by to dogrzac,  jesli juz mamy zagrzany kocioł dopiero w tym momencie zawor zaczyna bardziej sie otwierac by dogrzewac dom zachowujac jednoczesnie powrot , i teraz zalezy czy mamy np  pogodowke i ustawiamy temp zaworu według krzywej pogodowej czy recznie ustalamy wartosc temp zaworu. Kocioł grzeje według temp zaworu zadanej gdy wartosc temp bedzie wysoka to wiadomo po spełnieniu warunkow dom sie dogrzewa i piec sie wyłacza , tu mozesz niec racje ze przy wyzszej temp zadanej kotła i zarazem zaworu szybciej dom sie nagrzeje. Tylko uwazam ze sa w takim wypadku duze  straty na ponowne dogrzewanie . Dlatego ja staram sie utrzymywac taka temp zaworu by temp w domu utrzymywała sie przy np 22, 5° i piec ciagle pracował. Podsumowuja ta czesc pytania masz racje ze dom szybciej sie dogrzeje przy wyzszej temp ale przy jednoczesnie okreslonych dodatkowych  warunkach. Sorki za ilosc ..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Andrzeju napisał:

 

Druga sprawa, zdarza się czasami, że kocioł nie zdąży nagrzać pokoju a osiągnie zadaną temperaturę + 5 stopni i się wyłącza z komunikatem PRZEGRZANIE KOTŁA i czasem zdarzy się, że nie starczy ciepła na kotle aby dogrzać mieszkanie więc kocioł gdy ostygnie do dolnej granicy histerezy znów się załącza na chwilę aby dogrzać to czego nie zdążył nagrzać w ostatnim cyklu. Czy podniesienie temperatury na kotle np do 70 stopni może temu zapobiec ? Liczę na to, że cieplejsza woda na kaloryfery zdąży zagrzać mieszkanie zanim kocioł osiągnie maksymalną w takim przypadku temperaturę 70 + 5.

 

 

 

 

Sadze choc oczywiscie pewnosci nie mam ze mozesz miec kłopot z niewydajnym obiegiem kotłowym . Zauwazyłem ze piec jest wrazliwy na jego brak , szybko podnosi temp kotła do zadanej i gdy obieg kotłowy jest grawitacyjny woda powracajaca do kotła nie zdazy wystarczajaca szybko sie zmieszac z woda w kotle by kocioł sie nie przegrzał a sam zawor czterodrogowy nie da rady tak szybko sie dopasowac by zrownowazyc temperature a efekt juz znasz kocioł przegrzany a dom zimny . Mozna oczywiscie recznie otworzyc zawor i nie zwracac uwagi na temp powrotu tylko po kilku sezonach grzewczych kocioł przerdzewieje ( przynajmniej tak pisza) a na to przynajmniej mnie niestac. Wiec sadze ze podniesienie temp zadanej kotła nie pomoze przy braku obiegu kotłowego , miałem tak samo eksperymentowałem i miałem wybor albo obnizyc temp powrotu i grzac dom , lub dreczyc sie czestymi przegrzaniami kotła az w koncu sie dom dogrzeje. Sposob znalazłem u siebie taki ze wykorzystałem pompe CWU jako pompe wymuszajaca obieg , podłaczyłem pompe CWU jako pompe dodatkowa wybrałem dla niej odpowiednie czujniki temp zadałem odpowiednie temp i wszystko zaczeło działac . Kocioł sie nie przegrzewa tylko trzeba uwazac bo wiadomo woda cwu ma temp wody w kotle mozna sie oparzyc .Oczywiscie jest to sposob przejsciowy ale działa , oczywiscie pewnie sa straty bo podgrzewa cały czas wode w zbiorniku cwu i pracuje pompa ciagle ale trudno trzeba przeczekac do wiosny.  Co do ekonomiki temp zadanej do ilosci spalonego pelletu to u mnie przy mniejszych temp zadanych kotła dpalanie jest mniejsze ...to przynajmniej wydaje sie logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.