Skocz do zawartości

Andrzeju

Forumowicz
 • Zawartość

  38
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O Andrzeju

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Nastawiłem sobie zadaną 72 (a są ,,magicy" co polecają 75) i najwyższa do jakiej kocioł doszedł to 78. Generalnie to myślałem, że będzie gorzej, że piec będzie gonił byle szybciej osiągnąć temperaturę zadaną a tu nie. Idzie spokojnie do tych 72 i później raczej się trzyma tego zakresu. Tak pół na pół mogę określić cykle grzania, że kocioł przekroczy tę magiczną granicę 72+5 i się wyłączy. Jeśli (o ile dobrze zauważyłem) włączenie się CWU nie zaburzy cyrkulacji i nie spowoduje dodatkowych ruchów na zaworze 4D to kocioł nie przekroczy tej górnej granicy.
 2. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Lecę na tych wysokich ustawieniach - 72 zadanej kotła, 55 zaworu (bo zimno). Generalnie kocioł pracuje tak jak i na niższych temperaturach, też się przegrzewa. Minimalną temp. powrotu ustawiłem na 42 i w ten sposób wyeliminowałem choć jedno dodatkowe rozpalenie w cyklu bo na wyższych temperaturach powrotu zawsze kocioł szybciej na początku cyklu grzania się przegrzał, zawór 4D nie nadążał mieszać. O ilości spalonego pelletu nie będę pisał bo zmieniły się warunki pogodowe i przez to też na pewno jest większe ale myślę, że nie będzie wielkiej różnicy. Plusy to na pewno to, że kocioł jest wygrzany i jest skąd brać ciepło gdy trzeba dogrzać mieszkanie bo sobie na zaworze podniosę. W takich warunkach temperatura na powrocie nie była wyższa jak 50 - 52 stopnie to nie wiem jak miałbym trzymać te 60 z instrukcji, zawór 4D byłby wiecznie półotwarty. Na Facebooku na profilu Rakoczego ,,poskarżyłem" się, że serwis kuleje jeśli chodzi o zwrotne informacje na maile. Usprawiedliwili się skutecznie w moich oczach. Z 4 osób pracuje aktualnie 1 a spec od Cortiny też na ,,opiece" bo mu się rodzina powiększyła. Pytanie dot. aplikacji EMODUL. Też tak macie, że często zrywa połączenie z serwerem? Co chwila komunikat na żółtym pasku OFFLINE. Jest w tej aplikacji możliwość sprawdzenia z jakiego powodu kocioł został wygaszony? Na sterowniku kotła jest komunikat, że np. kocioł przegrzany, czy też pokój dogrzany a tutaj tego nie widzę. Pisałem do TECHa w tej sprawie i też bez odpowiedzi. Chyba lubią jak im telefonicznie ,,dupę" zawracać niż spokojnie odpisać. Szkoda też że nie działa tam opcja ZAPAMIĘTAJ MNIE i trzeba login i hasło za każdym razem wbijać.
 3. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Też złapałem równowagę kotła przy zadanej na kotle 58-59 i zaworu 53 to kocioł się nie przegrzewa, temperatury trzymają się w miarę stabilnie w zadanych zakresach. Zmiana zadanej na kotle na 60 już spowodowała jego przegrzanie bo od razu podniosła się temperatura zaworu i zaczął zawór się domykać. Musiałbym jednocześnie podnosić temperaturę na zaworze. W zimę przy niskich temperaturach to będzie ok. gorące kaloryfery mile widziane ale co jak się ociepli i nie będzie mi potrzebna taka temperatura ? Obniżając na zaworze chcąc utrzymać równowagę muszę obniżać też na kotle a to dla niego nie zdrowe.
 4. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  W związku z tym, że są wskazówki od użytkowników pelleciaków, że kotły te lubią wysokie temperatury (nawet do 75 zadanej) i żeby kocioł oddawał to zmagazynowane ciepło. Spróbuję i ja, zobaczę co się będzie działo. Dam na próbę 70 zadaną i histerezę 10. Na zaworze 4D to już dam jaka mi pasuje bo i tak kocioł wygasi się gdy dojdzie do 75. Zobaczę ile będzie trwał taki cykl no i jakie będzie zużycie bo wciąż mam głowie stereotyp, że im większa zadana tym większe zużycie opału.
 5. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Chyba jest jakiś postęp. Temperatura zadana na kotle 58, zadana zaworu 53, zawór 4D minimalne otwarcie 30%. Nareszcie jest jakaś stabilna praca. Ten dołek to akurat kocioł zrobił przerwę na czyszczenie. Obaczym co będzie dalej.
 6. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Pewnie to rozważę ale po za sezonem. Ja mam taki wykres. Na faceeboku poradzono mi aby zwiększyć przepust na zamkniętym zaworze 4D zrobiłem na 30% z 5% i jest chyba lepiej ale jeszcze obserwuję. Jeszcze odnośnie sterownika pokojowego. W menu instalatora - zawór wbudowany - regulator pokojowy - mam zaznaczone sterowanie bez pokojówki (obrazek nr 2). Czy ta opcja dotyczy tylko i wyłącznie sterowników pokojowych firmy TECH bo ja mam Euroster a to chyba nie ich.
 7. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Nie wiem po co jest to zabezpieczenie +5 od zadanej zamiast jakiejś górnej granicy np 85 stopni (pewnie i takie jest). Mogę ustawić zadaną 70 na kotle i jest ok ale osiągnięta 65 (zadana 60 +5) to już jest żle i trzeba kocioł wygasić. BEZ SENSU. U mnie wykres pracy kotła wygląda jak EKG kogoś kto gonił za tramwajem. Temperatura albo rośnie albo spada. Nie ma jakichś dłuższych jednostajnych okresów, masakra.
 8. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Mam na układzie dwie pompy - CO i CWU na osobnej ,,nitce" wyprowadzonej przed zaworem 4D. To mam jak Tordal z tej pompy CWU zrobić pompę kotłową? Tordal - jak rozumiem pompka CWU chodzi u ciebie bez przerwy. Czy przełączenie jej do takie trybu to tylko na sterowniku czy też musiałeś przepinać jakieś kabelki na kotle? Jak możesz to napisz jak to zrobić to może się pokuszę. W takim trybie to ochrona powrotu jest praktycznie nie potrzebna bo w układzie panuje praktycznie stała temperatura. Pompę CWU mam na osobnym zasilaniu przed zaworem 4D to jak zrozumiałem tak jak u ciebie.
 9. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Jak się układ rozgrzeje to jakieś 10 -12 stopni. Na kotle ok. 60 a na powrocie ok. 48. Tordal - fajnie to wygląda, ale dalej nie mogę tego zrozumieć dlaczego Twój kocioł nie osiąga maksymalnej temperatury + 5 lub maksymalnej temperatury zadanej na sterowniku pokojowym. (Może przez to ,że serwisant coś zmieniał przy tym nadmuchu? ). Co do temperatury ochrony powrotu to stwierdzam, że im wyższa tym bardziej zakłóca pracę kotła na początku cyklu (kocioł szybciej się nagrzewa niż woda w układzie). Wróciłem do 35 (taką mi ustawił instalator na samym początku). Inna sprawa: dlaczego siłownik zaworu 4D nie otwiera się na maksa w sytuacji gdy na powrocie mam 47 zadaną na kotle 60 a rzeczywistą 64 (i zaraz kocioł się wyłączy bo przegrzany), na zaworze zadaną 50 i podobną za zaworem, pokojówka jeszcze nie osiągnęła zadanej temperatury A ZAWÓR OTWARTY NA 30% ?? Dlaczego zawór nie wypuszcza wody z kotła na obieg?
 10. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Ta ochrona powrotu to jakaś porażka. Chciałem ustawić jak u Ciebie na 45 stopni to przy zadanej na kotle 60 i zaworze 50 to po półgodzinie kocioł się wyłącza bo się przegrzał. Ja pierd....
 11. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Ja u Ciebie jednego nie mogę zrozumieć. Jak to jest, że kocioł chodzi u Ciebie cały czas? Ani nie osiąga maksymalnej temperatury ani też pokojówka go nie wyłącza?
 12. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Tu nie o to mi chodzi, żeby zmieniać to zabezpieczenie +5 od zadanej ale żeby nie osiągał tej maksymalnej temperatury i się spokojnie palił. Ja to nie mam bladego pojęcia jak zrobić żeby kocioł dłużej pracował, spróbuję tak jak piszesz. Teraz mogę to zrobić z laptopa :-) A bieg pompy CO zmieniałeś bo ja mam na 2 z 4.
 13. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Też czekam na jakieś zwrotne info na maila do serwisu. Napisałem do nich w poniedziałek żeby zajrzeli do ustawień po założeniu przeze mnie konta na Emodul i cisza nawet nie wiem czy odebrali maila. Odnoszę wrażenie, że tam pracują dwie osoby. Kobieta - telefon i ogólne porady (sama się przyznała, że na ustawieniach sterownika nie za bardzo się zna) oraz serwisant, który pewnie jest w rozjazdach i nie ma kiedy zająć się sprawami z maili. Ktoś jak ma poważny kłopot to dzwoni, sprawy z maili pewnie traktowane są drugorzędnie.
 14. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Wygląda na to, że masz rację. Po przestawieniu kotła na sterowanie sterownikiem pokojowym liczba rozpaleń spadła ale też i spadła temperatura wody w układzie przed kolejnym rozpaleniem i kocioł musi na nowo grzać całą wodę. I w moim odczuciu wzrosło zużycie pelletu. Przed tymi zmianami mniej więcej szło mi 5 worków na dwa dni, teraz to nie wystarcza. Nie jest może jakaś bardzo znacząca różnica ale jest widoczna. I teraz czy nie lepiej, wrócić do starych ustawień gdzie o liczbie rozpaleń decydowała ustawiona na kotle histereza ale szybsze zużycie zapalarki i większe prądu do tego (choć nie wiem czy dużo ona zużywa) i woda w układzie nie wychładzała się jak teraz gdy kotłem steruje ,,pokojówka". Kocioł rozpala się z 7-8 razy na dobę, cykl taki trwa ok. 3 godzin (rozpalanie - grzanie - wygaszenie - oczekiwanie na sygnał z pokojówki lub CWU). Jakim parametrem mogę ograniczyć osiągnięcie przez kocioł maksymalnej temperatury (zadana + 5) aby nie wyłączył się zanim pokój czy CWU się nie zagrzeje - bo czasem tak się zdarzy?
 15. Andrzeju

  Rakoczy cortina pellet 21kW

  Już, problem rozwiązany ale musiałem dostać się do skrzynki rozdzielczej na froncie kotła i sprawdzić połączenia wtyczek RS, jedna była (taki trójnik/rozdzielacz) nie do końca wsunięta do gniazda. Po poprawieniu połączenie kocioł-moduł nastąpiło bez problemu.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.