Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

20190221_112821.thumb.jpg.f833065e1a96b44ef9894319ad801307.jpg20190221_112745.thumb.jpg.fc295e7446e45f6b255fdfc288334a7e.jpg20190221_112658.thumb.jpg.66ee677e01769e7408b5922fd6828433.jpgTutaj jeszcze w kwestii "przetlenienia" jak to ktoś nazwał. 

U mnie wygląda to tak jak na załączonych obrazkach i podobno tak ma być  (nie czyscilem kotła ani razu)

 

 

20190221_112821.jpg

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pastor napisał:

Tylko ze jak twierdzi Andrzeju on ma taki problem ze jak zawor 4d zaczyna się przymykać to wtedy mu się kocioł przegrzewa. I pytanie czy wtedy kocioł moduluje z mocą w dół czy nie? Czy pompy chodzą czy może stają?

Pastor: ten piec ma małą pojemność wodną wymiennika (45L) i dość dużą masę akumulacyjną ciepła związaną z szamotem i masą stali użytej do konstrukcji wymiennika. Do tego dochodzi bezwładność spalania pelletu - więc aby zmniejszyć modulację musi choć trochę wypalić to co ma zasypane w palniku.
Problem Andrzeju polega na tym że jak zawór 4D się przymyka, przepływ na krótkim obiegu kotła zmniejsza się za mocno, i biorąc pod uwagę bezwładność, masę akumulacyjną, niewielką pojemność wymiennika - przegrzewa się szybko.  Powtarzałem wielokrotnie - zawór 4D jest tu o kant tyłka rozbić - powinno to być zrobione na stałotemperaturowym zaworze ATV który reaguje płynnie w czasie rzeczywistym i na sprzęgle i powinna tam być dedykowana pompa kotłowa.

Patrząc na zdjęcia instalacji - widzę że obieg cwu jest podłączony bezpośrednio do pieca jeszcze przed 4D - nie wiem czy uruchomienie pompy cwu cały czas z pracą kotła nie zapewniło by odbioru nadmiaru ciepła w tej krytycznej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, eliks napisał:

20190221_112821.thumb.jpg.f833065e1a96b44ef9894319ad801307.jpg20190221_112745.thumb.jpg.fc295e7446e45f6b255fdfc288334a7e.jpg20190221_112658.thumb.jpg.66ee677e01769e7408b5922fd6828433.jpgTutaj jeszcze w kwestii "przetlenienia" jak to ktoś nazwał. 

U mnie wygląda to tak jak na załączonych obrazkach i podobno tak ma być  (nie czyscilem kotła ani razu)

 

 

20190221_112821.jpg

To są popioły lotne - czyli objaw przetlenienia, jednak poza osadem nie jest to szkodliwe. U ciebie jest tego mało, u Andrzeju było dość sporo.

Brak tlenu - spowodowałby czarne osady - tzw suchą szadzę która jest wielokrotnie gorsza dla kotła. Ogólnie stan poprawny tak jak mówisz, wyeliminowanie popiołów lotnych bez wejścia w brak tlenu i lotną sadzę nie jest możliwe bez analizatora spalin i dokładnej regulacji  każdego kotła.

 

Edytowane przez K4mil3k
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze obieg 4d jest złe zrobiony było po wielokroć mówione. Zawor 4d nie jest zły tylko instalacja misi być dobra. Ja mam kocioł 25 l i nie mam problemu z przegrzewaniem. Tam jeden problem to brak pompy kotlowej drugi to ten powrót co idzie e dół No i sterowanie pompa nue wiadomo jak działa. Wystarczy ze pompa stanie i będzie kicha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale w emodule do tego kotła chyba widziałem parametr awaryjnego załączenia pompy. Może dało by się wymóc w ustawieniach że po przekroczeniu pewnej temperatury - załączy awaryjnie pompę cwu. Dało by to kotłowi zdolność odbioru nadmiaru ciepła w chwili gdy zawór 4D za bardzo się przymknie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki nie będziemy dokładnie wiedzieć co się dzieje w momencie kiedy zawor się przymyka to możemy gdybać. Pytanie tam sa same grzejniki? Maja termostaty? Pompa pracuje w jakim trybie. Pomijając sam kocioł jest tyle zmiennych które mogą odcinać odbiór ze wyeliminowanie problemów może być niemożliwe przy takich informacjach jakie daje Andrzeju. Załączenie cwu na stałe wyeliminuje problem z temperatura powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, K4mil3k napisał:

powinno to być zrobione na stałotemperaturowym zaworze ATV który reaguje płynnie w czasie rzeczywistym i na sprzęgle i powinna tam być dedykowana pompa kotłowa.

Dokładnie.  Duuuuuzo osób przechodzi na ten typ zaworów,  sam mam tak u siebie.  Co prawda nie mam pompy kotlowej ale tu jest wbudowany w kocioł układ pompowy i działa to poprawnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CWU załącza się tylko gdy trzeba dogrzać CWU - 300 l - zadana 55 stopni histereza 15

Pompa CO chodzi non stop na 2 biegu z czterech. Włącza się w momencie osiągnięcia na kotle  temperatury załączenia pomp - mam 45 stopni i pracuje aż temperatura na kotle spadnie poniżej 45 stopni. W tym sterowniku można ustawić tylko temperaturę załączania pomp i jest ona jedna dla CWU i CO.

Tylko grzejniki panelowe - 11 sztuk i jedna drabinka.

Temperaturę zadaną na kotle mam 70 i do tego momentu wentylator pracuje na 100 % później zwalnia aż do 8-10 % ale to już na sam koniec tuż przed przekroczeniem temperatury 75. Bezwładnością jeszcze dojdzie do 76-78 max. i później tym co zmagazynował dogrzewa pokojówkę. 

Temperatura zaworu mniej więcej w tym czasie dochodzi do 58-60 stopni (jest otwarty na 100%) i zaczyna się jego domykanie żeby utrzymać temperaturę zadaną, zawór na koniec tuż przed wyłączeniem kotła ma jakieś 55-56 stopni z otwarciem 30-40%.

Generalnie można uznać że jest w porządku ale tylko dlatego, że mam na zaworze temperaturę zadaną ustawioną na 55 stopni każde zmniejszenie powoduje, że kocioł jeszcze szybciej dochodzi do temperatury zadanej.

Zastanawia mnie też po co ta ochrona temperatury zadanej +5 skoro ochrona kotła ustawiona jest na 85 stopni. Mogę mieć kocioł ustawiony na 75 + 5 czyli 80 i jest okej ale gdy ustawię zadaną na kotle 60 + 5 czyli 65 to jest źle i jak kocioł ją osiągnie to sterownik go wyłącza. Dlaczego nie mogę ustawić 60 na kotle i niech sobie pracuje nawet chwilowo na wyższych temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem 100 postów wcześniej żeby na próbę wyłączył pida.  Poza tym kocioł zachowuje się jak przewymiarowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, te dwie temperatury maksymalne określają zupełnie inne reakcje kotła w procesie wygaszania:

- zadana + histereza - wygasza kocioł z prawidłowym wypaleniem do końca opału, z możliwym podtrzymaniem czy nadzorem

- maksymalna kotła - wygasza kocioł awaryjnie za wszelką cenę, by go chronić przed przegrzaniem.

Temperatura powrotu 55 st.C jest bardzo poprawna.

Edytowane przez K4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, jednak trzeba się zastanowić czy zamiast cerować w jednym miejscu i czekać na dziurę w innym nie lepiej jest uszyć ten kawałek w okół kotła od nowa poprawnie, zwłaszcza że jakaś tańsza pompa, ATV,  sprzęgło, zawór 3d i kilka metrów miedzi, złączki wyjdzie z 1300 pln. Kilka godzin pracy hydraulika to też nie majątek.

Siłownik z 4D wykorzysta na 3D.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma co od razu robic przerobki wielkiej tylko zobaczyc co z tego co jest mozna zrobic. Ja mialem 4D i pellet i powrot mialem 5'C nizej niz zadana ale mialem pompe kotlowa i nie mialem balaganu w podlaczeniach. Teraz mam atv i jest tez ok. 

Tak na prawde my nie wiemy jaka jest ta temp powrotu - ile jeszcze mozna o tym pisac do autora?

tu problemem jest moc minimalna kotla i sposob schodzenia do tej mocy a takze to dlaczego tak szybko przebija zadana? tylko co znaczy szybko? po jakim czasie - nie wiemy.

Autor nie kwapi sie do wykonania tego co mu tu piszemy - jak pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Andrzeju napisał:

Mam z tym problem od samego początku, piszę o tym odkąd to zawitałem. Dopóki zawór 4D jest otwarty (nie osiągnął temperatury zadanej) to wszystko działa. Gdy tylko zacznie się domykać bo osiągnął już temperaturę zadaną to  kocioł się przegrzewa. PID nie potrafi utrzymać  kotła w ciągłej pracy. Po dwóch miesiącach serwisant z Techa powiedział mi, że mogę nieco ,,osłabić" kocioł obniżając współczynniki podajnika (minimalny i maksymalny) doszedłem już do -15% (w skali do -30) i różnicy nie widzę (choć nie wiem czy ma to sens bo podajnik sypie pellet aż zakryje czujnik więc musi go nasypać zawsze tyle samo ale może czegoś nie wiem)

Od rozpalenia do osiągnięcia maksymalnej (zadana +5) i rozpoczęcia wygaszania - godzina , godzina piętnaście (dane na dziś)

Proszę bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu fotka sprzed chwili. Kocioł odpalony przez CWU, chodził cały czas spokojnie, z mocą dmuchawy na 25 - 30 % (ani razu nie wskoczył na 100%) , zawór 4D otwarty na 100 % cały czas temperatura zaworu w granicach zadanej, mimo, że pokojówka dogrzana - czyli może spkojnie pracować. Obok po lewej cykl  grzania z wentylatorem na 100% jak widać ok. 11.30 temperatura rośnie i max osiąga ok. 12.20. A nic nie zmieniałem.

Bez tytułu.png

Edytowane przez Andrzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem też dziś z pracownikiem Rakoczego i ta modulacja to ani nie jest tak, że zaczyna od 100% ani tak, że od zera. Sterownik podobno bierze pod uwagę wiele danych, nie jako ,,uczy" się parametrów instalacji, szybkości jej nagrzewania itp. i na tej podstawie dostosowuje swoją pracę.

Pytałem też skąd w palniku bierze się powietrze bo jak otwieram pokrywę zasobnika to słyszę jak przez lej podajnika zasysane jest powietrze - tak ma być. Wentylator wyciągowy na czopuchu wysysa powietrze ze spalinami z kotła a palnik wszelkimi możliwymi otworami je wciąga w tym i może przez podajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.