Skocz do zawartości

tordal

Forumowicz
  • Postów

    61
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez tordal

  1. Tak mam regulator ze wzgledu na pdległosc od kotła podłaczony jest kablem . Jestem bardzo zadowolony . Fotki sa w starszych postach.
  2. Dobre ustawienia przydadza sie z pewnościa.
  3. Skad masz oprogramowanie możesz opisac krok po kroku jak aktualizowałes oprogramowanie ?Pytanie pewnie naiwne ale czy poprzednie ustawienia pieca gdzies sie zapisuja czy nie ma takiej możliwości. Czy w nowym oprogramowaniu jest funkcja zmniejszenia nocy pieca np do 70% czy 50%., w obecnej mojej jest tylko zmniejszenie max/ min podajnika itp do 30. To odrobine dla mnie za mało dociepliłem strop i ściany zewnetrzne i teraz wystarczy przed noca nagrzac do 23.5 i za dobe spada temp. do 21 przy obecnych temperaturach na zewnątrz. Pytam poniewaz lepiej dla pieca gdy delikatnie pracuje ciagle niz wychładza sie i pobownie nagrzewa.
  4. Zobaczcie wnetrze szwedzkiego kotła opalanego paliwem stałym ( paliłem drewnem i weglem ) oraz olejem opałowym kocioł pracował ponad 30 lat bez zaworu czterodrogowego bez ochrony powrotu , zero kamienia i prawie znikome ilosci rdzy widac opiłki metalu zmuszony byłem przeciac kocioł by go wyniesc z kotłowni. Tak mysle o co chodzi z ta ochrona powrotu. Oczywiscie wyjatek nie stanowi o regule ale daje do myslenia....po jakie licho tyle zachodu czyzby tak na wszelki wypadek? ..
  5. Ja dzisiaj miałem komunikat/ alarm z palnika sprawdz czujniki , i kociołek zamarł na trzy godziny . Na szczescie udało sie reanimowac trzeba przeczyscic czujniki przy ruszcie .
  6. Jestem zaskoczony ze ktos z serwisu doradził wyłaczenie podcisnienia ...przeciez masz modoł internet podaj im namiary i zwieksza Ci parametry online ...w moim przypadku raz tak robili.
  7. Co do zaworu czas otwarcia masz na tabliczce znamionowej z boku siłownoka zaworu ...jesli masz Afriso...u mnie nastawy sa takie same jak napisałes. Na utrzymywanie temp kotła bez przegrzania według oczywiacie moich obserwacji ma wpływ stosunku temp kotła do temp zadanej zaworu , temp powrotu i temp na zewnatrz ...ktos powie to oczywiste...:). I tak przy 57 zadanej kotła 48 zadanej na powrocie przy +5 na zewnatrz i 46 na zaworze 4d kocioł łapał wyzsza temp . Ale wystarczyło ze podniosłem na zaworze ( mam pogodowke)do 50 i juz kociołek ustabilizował prace na temp 57 - 58 .
  8. Andrzeju napisałem na priw o podcisnieniu zobacz czy poskutkuje z procentami nastaw zawsze mozesz wrocic do poprzednich.
  9. Nie sadze aby rodzaj pelletu miał wpływ na komunikat o braku podcisnienia. Za ten komunikat odpowiada czujnik ktory dokonuje ciagłego pomiaru podcisnienia w komorze spalania ...tu przewaga nad innymi kotłami i plus dla Rakoczego ...posprawdzaj droznosc komina czy wentylator spalin działa itp moze gdzies cos sie rozszczelniło jesli sie bedzie ponawiało to moze upadł sam czujnik podcisnienia lub zwyczajnie dostał jednorazowej czkawki w koncu to elektronika ... ja juz kiedys pisałem o takim alarmie wystepujacym na moim kotle ale było to zaraz po podłaczeniu kotła trzeba było zwiekszyc parametr w ustawieniach serwisowych i problem sie juz nie pojawia. W Twoim kotle ten alarm pojawił sie po jakims czasie pracy kotła wiec moze wchodzic w gre eksploatacja pieca . Nie sadze aby to był pellet obecnie pale peletem "no nem" 6 mm za 840 zl tona wczesniej Gold za ponad 1070 zl ... spiekow nie mam spalanie minimalnie wieksze ale nie na tyle by wracac do drozszego pelletu czyszcze /wybieram popiol co 6 dni ... przy dłuzszym nieczyszczeniu kocioł łapie wyzsza temp . i moze sie przegrzac..ale to logiczne...:)
  10. Pojemniki w kolorze czerwonym i niebieskim to naczynia przeponowe do instalacji co i cwu , mam instalacje w układzie zamknietym . Co do wykorzystania układu cwu do porawy pracy kotła widze u Ciebie analogie w mysleniu i postepowaniu do mojego podejscia do problemu jaki miałem. Tez tak robiłem zmieniajac temp w cwu aby było jak najmniej załaczen i wyłaczen pompy cwu aby nie zakłucac pracy układu ..... pewnie za jakis czas pozmieniasz podłaczenie pomp ...:).
  11. Potwierdzam dzisiaj miałem dwie zwiechy programu. Serwer przeciazony.....
  12. Zrobiłem fotke z przyłacza kotła , nie jest to pewnie idealne ale daje mozliwosc modyfikacji pompy cwu
  13. To o czym pisałem wyzej mozna zobaczyc na zdjeciach.
  14. Byłem ciekawy jak bedzie reagował Twoj kocioł na prace w wyzszych zakresach temp , przyznam sie ze tez balowałem na temp zadanych powyzej 70° efekt ten sam kocioł sie przegrzewał a do tego wiecej stresu by nie doszła temp z nieprzewidzianej sytuacji do 85 to nie ma moje nerwy...:). Czesciowo pomagało zwiekszenie minimalnego otwarcia zaworu ale to tez tylko odwlekało w czasie przegrzanie. Pomogła tylko modyfikacja podłaczenia pompy cwu ...ale o tym pisałem wczesniej . Obecnie jest ok, temp powrotu mam ustawiona na 48° ale i tak po ustabilizowaniu sie pracy i temp po np wygaszeniu na czyszczenie powrot jest na poziomie 50°-51° przy temp wody powracajacej z obiegu w temp ok 36°-37°( mam załozony dodatkowy analogowy termometr bezposrednio przed zaworem ...fotka) a dalej powrot jest dogrzewany przez zawor plus czesciowo wode z obiegu wezownicy cwu , ( pompa cwu pracuje ciagle) . Teraz gdy jest zimniej zwiekszyłem temp zadana z 58° na 61°dało sie zauwazyc ze kocioł wolniej dogrzewał temp na zaworze (na zaworze mam 54° przy 0°). Emodul rozłacza sie incydentalnie , przez dwa miesiace moze dwa razy . Ostatnio nie kontaktowałem sie z serwisem rakiczego wiec nie bede oceniał , w grudniu kontakt miałem bardzo dobry ... raz sami odzwanili gdy nikt nie odbrał , było tez ze wysłalem e- smsem login i hasło do modemu i sami ustawili co trzeba. Raz dzwoniłem to techa tu trzeba wykazac sie cierpliwoscia automat monotonnie podaje ze jestesmy na odległej pozycji w kolejce...czekałem ok 25 min ...gdy juz ktos odebrał rozmowa rzeczowa i konkretna odpowiedz na problem.
  15. U mnie jakoś udało sie zrównoważyć prace kotła a nawet uważam że czym mniej zmieniam nastawy tym kocioł pracuje stabilniej .Ponizej statystyka z ostatniego tygodnia pracy, bez wykresu bufora nie mam go w układzie i odznaczyłem wykres cwu pokrywa sie ona z wykresem co. Jak widac kocioł wyłacza sie kilka razy dziennie ok 7 razy na automatyczne czyszczenie rusztu i palnika. Przy buforze znacznie mniej ale jesli go nie mamy ...to lubimy co mamy...:).
  16. W zasadzie zalecaja na powrocie 60° wiec temp zadana na kotle ok 70° byłaby uzasadniona . Napisz jak bedziesz miał jakies wnioski, byc moze faktycznie po dojsciu to wyzszej temp kocioł znacznie sprawniej i wydajniej pracuje . Z tego co mozna wyczytac i wywnioskowac to kazdy musi wyszukac własny sposob na ustawienie pieca - zgrac go ze swoja instalacja itp.
  17. Zrobie fotke mojego podłaczenia kotła jak bedzie dobrze widoczne to wstawie.Tak jak piszesz pompa pracuje ciagle i woda cwu ma temp wody w kotle trzeba uwazac by sie nie oparzyc uzywajac jej w łazience , pewnie odrobine wiecej kocioł spala to wada ale zysk tez jest dogrzewa powrot i kocioł nie przegrzewa , odłaczyłem na listwie pompe z cwu i podłaczyłem do pompy dodatkowej, trzeba było dodac dwa czujniki temp te powinienes miec w zestawie przy piecu u mnie były inaczej piec woła ze ich brak . Oczywiscie ustawic to wszystko w sterowniku by poprzez odpowiednie temp wymusic prace pompy na stała prace ( nastawy widac na fotce) . Do malkontentow to oczywiscie wszystko przejsciowe po sezonie zrobie modernizacje dodam pompe do obiegu kotłowego ....ewentualnie grawitacja jakies grube rury ale to raczej wykluczam. Najlepiej jesli masz taka mozliwosc dodac pompe w obieg i zapominasz o wszystkim....ja musze czekac do wiosny dam rade bo jakos to opanowałem.
  18. Tylko 30%...kliknij w sterowniku w kalibracje zaworu niech go przesteruje sprawdz czy pracuje jak trzeba moze bieguny czytaj kierunki masz przestawione ja tak miałem hydraulikowi sie pomyliło . Zdarza sie na moim piecu ze zawor jest przesterowany czyli pokazuje na wyswietlaczy otwarcie 100% a faktycznie jest 70 ...pomaga kalibracja i jest ok. Po kalibracji obniz temp zadana moze na 58 niech kocioł tak szybko nie łapie temp aby sterownik zaworu dał rade przesterowac .
  19. Na moim kotle jest 10° ....12°.
  20. U mnie było dokładnie to samo co na Twoim kotle zanim zawor zdazył zareagowac kocioł juz dogrzał + 5 i pozamiatane , kombinowałem ze skracaniem czasu zmiany reakcji siłownika ze zwiekszeniem minimalnego otwarcia zaworu efekt mozesz sie domyslic. Nasze kotły szybko sie dogrzewaja za to im chwała ale przy niewydajnym obiegu ulega przegrzaniu. Mozna zlekcewazyc temp powrotu i niech sie dzieje co chce ale nie oto chodzi. Kocioł nie dogrzewa mojego domu bo metoda zmiany temp zaworu dobrałem taka temp aby rownowazyła straty ciepła domu ....czyli na pokojowce mam ustawiona temp 23°, na zaworze (mam pogodowke ) np 50° przy 0° i teraz gdy w domu temp osiagneła 22, 5° zmniejszałem temp o jeden stopien gdy dalej rosła np do 22, 7°zmniejszałem o kolejny stopien, a jak temp spadała to wiadomo dodawałem az temp sie ustali na mojej oczekiwanej ...zwykłe dopasowanie czasochłonne ale działa.Serwisant zmieniał parametr podcisnienia bo kocioł pokazywał jego brak ale to nie miało wpływu na przegrzewanie.
  21. Czytałem ze w innych kotłach i sterownikach jest taka mozliwosc, w instrukcji stwrownika cortiny nie znalazłem takiej funkcji . Byc moze jest w ustawieniach serwisowych, a moze, ze wzgledu na pełna automatyke palnika dobor mocy kotła odbywa sie samoczynnie w zaleznosci od zapotrzebowania na ciepło.
  22. Dla pełnego wgladu zamieszczam dwa zdjecia poziom paliwa ( oczywiscie brak kiedy buło 100%) ...na szczeście nik nie jest Tomaszem i uwierzy ze jest jak pisze...:).Kolejne zdjecie to juz moj mod na poprawe obiegu kotłowego ustawiłem pompe dodatkowa jak pompe cwu ....o tym pisałem wczesniej, wiec nie bede powielał ale fakt jest taki ze u mnie to działa.
  23. Ponizej zamieszczam dwie fotki z pracy mojego kotła (zrobione w godz jak widac na godz sterownika ) widac ustawienia i wykres temperaturowy , te trzy wachniecia w doł to momenty kiedy kocioł sam sie czyscił jak widac pracuje ciagle w domu jest stała temp 22, 5 °( fotka zrobiona kilka min temu )ale ta temp w domu jest prawie ciagle ta sama sa jakies wachniecia np gdy piec grzeje wode do kapieli ale to spadek o jakies 0.2 do max 0.5 stopnia, mam histereze sterownika pokojowego 0.4 ° wiec temp jest odrobine wyzsza niz te 22.5 °. Spalanie wczorej o 22.00 uzupełniłem zasobnik czyli ok 60kg - 100% teraz jest 57% czyli o 20.45 gdy pisze wiadomosc .
  24. Nie odpisuja na maile , hmmm...osobiscie mam lepsze wspomnienia z kontaktu z serwisem , nawet sami oddzwonili do mnie moze wiecej ludzi do nich dzwoni, nie kontaktowałem sie poprzez email tylko telefonicznie, choc to nie powinno byc usprawiedliwieniem. U mnie piec przy mniejszych zakresach temp tj na pogodowce , temp zadanej kotła i gdy jest cieplej na zewnatrz pali mniej . Moze upewnij sie czy w sterowniku pieca masz ustawiona funkcje pogodowki a gdy czujnik jest w piwnicy to faktycznie moze byc ze piec wariuje...tylko gdy widzi ze jest cieplej powinien szybciej dogrzac dom lub nawet sie przegrzac i wyłaczyc . Nie mam podłogowki tylko same kaloryfery wiec tutaj mam ubogie doswiadczenie.Podłogowka chce mniejszych zakresow temp tylko w piecu jest funkcja Paca PID i ona powinna tak dobierac ilosc paliwa obroty wentylatora itp by utrzymywac temp w pewny zakresie .
  25. Predkosc przepływu pompy mam ustawiona na 2 , wieksza predkosc ma skutkowac niedogrzaniem wody ( tak pisza) choc jesli masz mało wydajny obieg kotłowy moze to pomoc w odbiorze nadmiaru ciepła z kotła i nieprzegrzewaniem sie pieca, warto to przemyslec , wiadomo nie ma takich samych warunkow kazdy musi dopasowac swoj piec do instalacji. Zmieniaj jeden parametr zapisz i obserwuj co sie dzieje u mnie to daje całkiem przejrzysty obraz przyczynowo skutkowy. A teraz gdy juz nie musisz byc przy kotle tylko z laptopa zmieniac nastawy to juz przyjemnosc....
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.