Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Ile Kw?


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,nowy  dom 110m2+garaż34m2+10m2 kotłownia w całym domu będzie podłogówka garaż 2 grzejnik okna 3 szybowe 7 komorowe ciepły montaż,ciepłe parapety,solbet 24cm+20cm styropianu grafitowego,dom paterowy poddasze nieużytkowe ,jak moc kotła na gaz hydraulik proponuje  gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem na wodę 120L moc 24KW czy ten kocioł nie będzie za duży,wczesniej miałem montować kocioł na pellet 12kw ale jest możliwość podłączenia gazu hydraulik tłumaczy że taka moc będzie ok bo ciepła woda szybciej będzie lecieć w kranach jeżeli na pellet miałem 12kw to 24kw wydaje się dużo  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nowy dom to zajrzyj do projektu tam powinno być zapotrzebowanie na ciepło, ale to nie jest tak bardzo istotne jak sposób dystrybucji ciepła, jeśli kocioł będzie się często uruchamiał (taktował) to będzie większe zużycie gazu, poszukaj jest tu temat o tym i są użytkownicy, którzy "przerobili" to na swoim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wypowiedź w sąsiednim temacie: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/26288-kocio%C5%82-kondensacyjny-50kw-dorad%C5%BAcie/

Niedźwiedź jest na rynku za krótko aby coś o nim powiedzieć, jego plus to to że może pracować w inst otwartej i pewnie na dodatek cena jest niska

Na takie warunki pracy to jakościowo wszystkie kotły są podobne.

Jak ci ten kocioł pasuje to go bierz.

Jedno pamiętaj, że większy kocioł ma lepsze sprawności na tej samej mocy niż kocioł mniejszy.

Np na mocy 20-30kW kocioł 50kW będzie miał lepszą sprawność niż kocioł 35kW

pytanie jak będzie dystrybucja ciepła zorganizowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nowy dom to zajrzyj do projektu tam powinno być zapotrzebowanie na ciepło, ale to nie jest tak bardzo istotne jak sposób dystrybucji ciepła, jeśli kocioł będzie się często uruchamiał (taktował) to będzie większe zużycie gazu, poszukaj jest tu temat o tym i są użytkownicy, którzy "przerobili" to na swoim domu.

Witam,w projekcie mam 15kw ale kolega ma taki sam metraż domu i ma 24kw projekty gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na gaz trochę inaczej się dobiera i tu pytanie - jak duży zbiornik na CW? ew ile osób mieszka w domu.

Tu trzeba 14-16kW kotła i zasobnika 120-160l.

Witam,hydraulik twierdzi że na samą podłogówkę trzeba około 9-11kw + cw,zbiornik cw 120L dwie osoby w domu,hyraulik wydaje się obeznany w temacie robił instalacje u moich znajomych dom 110m2 płacą 300zł za gaz w okresie grzewczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wypowiedź w sąsiednim temacie: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/26288-kocio%C5%82-kondensacyjny-50kw-dorad%C5%BAcie/

pytanie jak będzie dystrybucja ciepła zorganizowana?

Witam a co to jest dystrybucja ciepła zorganizowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest przykład złej organizacji dystrybucji: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/26257-dom-od-dewelopera/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

133m2 projekt Armanda z extra dom. 15kw nie ma co robić :) parter w podlogowce na poddaszu 5 grzejników i łazienka + korytarz w podlogowce + rekuperacja :) a 24kw to w latach 60 dawali jak wiało przez okna a kot wchodził do domu przez szpare od drzwi

Witam,a jaki masz kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o nie tak z tą mocą, jak jest sama podłogówka to kocioł powinien pracować z małymi przerwami tak aby uzupełniać cieplo , jak są grzejniki to kocioł tak i tak będzie się wyłączał, czyli moc kotła ma drugorzędne znaczenie, gdyż o załączaniu kotła decyduje termostat pokojowy a samo dogrzanie powinno trwać jak najkrócej,

Podobnie jest z CWU - zagrzanie CW nie powinno trwać dłużej niż 20-30 minut, gdyż wtedy nie ma grzania domu, więc aby dom się wychładzał jak najkrócej kocioł powinien być mocniejszy niż wynika z zapotrzebowania domu na ciepło.

Ja proponowałbym między 16 a 20kW z jak największą modulacją mocy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o nie tak z tą mocą, jak jest sama podłogówka to kocioł powinien pracować z małymi przerwami tak aby uzupełniać cieplo , jak są grzejniki to kocioł tak i tak będzie się wyłączał, czyli moc kotła ma drugorzędne znaczenie, gdyż o załączaniu kotła decyduje termostat pokojowy a samo dogrzanie powinno trwać jak najkrócej,

Podobnie jest z CWU - zagrzanie CW nie powinno trwać dłużej niż 20-30 minut, gdyż wtedy nie ma grzania domu, więc aby dom się wychładzał jak najkrócej kocioł powinien być mocniejszy niż wynika z zapotrzebowania domu na ciepło.

Ja proponowałbym między 16 a 20kW z jak największą modulacją mocy..

Witam,dzieki za fachowa informacje czyli 24kw będzie za duzy i to nie jest dobre,czy to ma wpływ na zużycie gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Buderusa gb192-25i. Moc min 2.75kW.

na ogrzewaniu moc "skręcona" na 25%, czyli 6,25kW. W najzimniejsze dni tej zimy kocioł pracował z Max mocą 20% - 5kW. Do grzania Cwu wykorzystuję pełną moc 25kW.zbiornik 120l z tego co pamiętam nagrzewa do 49 stopni w ok 6-7min, ale to musiałbym sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zyskiem jest komfort. Sprawdzałem ładowanie zasobnika z różną mocą zasilania i wielkich różnic w zużyciu gazu nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam podobna instalacje i mam 14kw i 120l. Teraz mam skręcone do 7kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie też kupiłbym mniejszy kocioł, ale udało się kupić 25kW w niższej cenie niż kotły z mniejszą mocą z tej samej serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zyskiem jest komfort.

Masz takie sytuacje, że wylejesz cały zasobnik wody i potrzebujesz zaraz mieć naładowany? Bo słabszy kocioł potrzebowałby około 15 minut. W zamian miałbyś start kotła np od mocy 2 kW. Sam kocioł też byłby trochę tańszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teres

Pisałem wyżej dlaczego jest u mnie 25kW.

 

Slavko mam dwie łazienki + WC. W sumie trzy pomieszczenia, gdzie często potrzebuje wody w zbliżonych odstępach czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Buderusa gb192-25i. Moc min 2.75kW.

na ogrzewaniu moc "skręcona" na 25%, czyli 6,25kW. W najzimniejsze dni tej zimy kocioł pracował z Max mocą 20% - 5kW. Do grzania Cwu wykorzystuję pełną moc 25kW.zbiornik 120l z tego co pamiętam nagrzewa do 49 stopni w ok 6-7min, ale to musiałbym sprawdzić.

Witam,hydraulik proponuje kocioł Buderusa lub Junkersa  24kw lub 25kw właśnie tłumaczył mi z tym podgrzewaniem wody że jeśli będzie kocioł z wieksza mocą szybciej nagrzeje wodę ja się na tym nie znam tylko trochę przeraża mnie moc kotła 24 lub 25kw nie chcę hydraulikowi tłumaczyć że to za duża moc bo się na tym nie znam ale często się zdarza że kotły są przemiarowane nie chcę później płacić dużych rachunków za gaz,z tego wynika że ważne jest żeby w kotle można było regulować moc minimalną,ty masz ten kocioł 25kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.