Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwsze Centralne Ogrzewanie-Jak Się Do Tego Zabrać,na Co Zwrócić Uwagę,koszty...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,witam wszystkich forumowiczów.

 

Myślę by rodzicom zamontować centralne ogrzewanie.

Do tej pory nie chcieli o tym słyszeć-palą w piecach kaflowych,lecz lata już nie te,więc chcieliby centralne.

A z drugiej strony po co to palic w 3 piecach jak można w jednym ;)

 

No i tutaj pojawiają się schody dla kogoś nieobeznanego (czyli mnie).Wiem,wiem zaraz napiszecie bym znalazł kogoś kto się tym zajmuje i tak,macie rację-znajdę takiego kogoś,lecz podstawową wiedzę chciałbym mieć by potem nie wylewać żalu tutaj na forum :D

 

Do rzeczy.

Ogrzewane będą 2 pokoje 25m2 i 20m2 plus bojler.

Pokoje mają 2.8m wysokości.

Piec chcielibyśmy umieścić w kuchni,gdzie teraz stoi piec z wężownicą do grzania wody.

 

Budynek 4-rodzinny nie jest ocieplony-stary poniemiecki,ściany grube,podpiwniczony (bez ocieplenia).

 

Piec powinien ogrzać 2 pokoje i wodę do bojlera (2-4osoby).W kuchni będzie się palić więc grzejnik zbędny. :rolleyes:

 

Planuję 3 grzejniki (pod okna)-2 na większy pokój i 1 większy grzejnik na mniejszy.

Aha,wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie,równolegle do siebie-kuchnia-pokój-pokój.

Nie wiem czy to istotne,ale długość rury od pieca do ostatniego grzejnika wyniesie około 17m

 

I teraz pytanie.

Co proponujecie,czy bojler ze starej instalacji ma szanse na przetrwanie czy lepiej zainwestować w coś sensownego ? :D

Jaki piec polecacie (będzie stał w kuchni) palone będzie węglem i drzewem.

No i jakie koszta?-piec,pompa,sterownik,zawory

 

Myślę,że gdy fachowiec zgodzi się bym to ja puścił rury do grzejników i zamontował grzejniki to zrobię to we własnym zakresie-rury miedziane,tylko jakie-18mm będą ok?

 

Dziękuję 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co. Ja bym na początek zrobił bym instalację w PEX. Jak przypasuje to rób w miedzi czy jakoś jeszcze lepiej. 100mb rury PEX  będzie kosztowało niewiele ponad 100 zł, kształtki do podłączenia nie są najtańsze, conajmniej kila złotych, ale razem z obcinaczką do rury PEX to pewnie kolejne 100zł. I możesz resztę zrobić SAM.

Ja mam w PEX podłączony bojler do kotła i do wody pod ciśnieniem. I jak nikt za rury nie szarpie to nic się nie dzieje. Ze trzy razy miałem 100 st. w instalacji i PEX rury wytrzymały, nie rozszczelniło się na złączkach.

Czy bojler ze starej instalacji da się wykorzystać ?

Jeżeli ma wężownicę to pewnie tak, ale szału z ciepłą wodą nie będzie. Będzie prawie tak samo jak dotychczas.

Kociołek do palenia..., nie napisałeś ile możesz wydać, ale jak ma być na węgiel i drewno, to powinien mieć duży zasyp, i najlepiej

dolnopalny. Polecił bym "p2ar" nie dlatego że mam taki, ale dlatego że najlepszy z najlepszych za najniższą cenę.

A jak nie ma kasy to podobny dolnopalny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł zasypowy będzid za duży,czeka cię powódź smoły i lawina sadzy.

Albo zostaw piece kaflowe albo gaz,olej,prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FireFlame

 

Z tą instalacją pex to dobry pomysł tym bardziej,że większa część rur idzie za meblami a i koszt w porównaniu do miedzi jest 3 razy mniejszy.

Bojler ma wężownicę i w tej chwili spokojne palenie bez problemu nagrzewa wodę.

A co do kotła-to tak jak pisałem,nie znam się wieć każda sugestia jest mile widziana.

 

Każdy kocioł zasypowy będzid za duży,czeka cię powódź smoły i lawina sadzy.
Albo zostaw piece kaflowe albo gaz,olej,prąd.

Piece kaflowe mimo wszystko i tak zostaną.

Gazu niestety nie ma,więc zostaje olej lub prąd.

No właśnie,jakby to się przedstawiało,co proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam cały dom na pex łącznie z wodą zimną i ciepłą i jest gicior , co do  bojlera to najlepiej jak by był przepływowy a nie z wężownicą taki 140 litrów dostaniesz za 650zł  tylko dlatego że on fajnie reguluje -uspakaja pracę kotła bo działa to jak mini bufor i zarazem ochrona powrotu kotła a to ważne by kociołek nie zgnił od zimnego powrotu , co do kotła to ciężki bolek bo dolniak np MPM najmniejszy 5-7kw pewnie będzie za duży chociaż nie koniecznie ( no i drogi ok 3300) ale ma wadę i to bardzo dużą , ma on stać w mieszkaniu i te kotły Ds co by nierobić tak czy siak zadupcą ci spalinami całe mieszkanie to masz jak w banku , jedyna sensowna rada to kocioł górnego spalania on nie ma tej przypadłości kopcenia na mieszkanie ale z drugiej strony górniaki w tak małej mocy to mają praktycznie brak wymiennika ciepła i więcej idzie w komin niż na centralne , musiałby to być markowy kocioł nie z castoramy np defro,sas, lub coś w ten deseń , górniaki też są lepiej sterowalne od dolniaków chociaż więcej kopcą z komina ale jak by na to nie patrzeć spalisz połowę tego co obecnie w kachlokach , mnie na dom 120m2 idzie 1,5 wiadra węgla na całą dobę ,,, a pamiętam jak w latach 80-tych mieszkałem na 40m2 w starym budownictwie z dwoma piecami to szło mi 4 wiadra węgla dziennie czasem więcej  ,

 

Albo zaszalej i idź po bandzie i zasponsoruj rodzicom klimę kanałową bo w sumie najtaniej to wyjdzie w inwestycji jak też najniższymi rachunkami za ogrzewanie , ty tylko rozprowadzasz rury plastikowe dla ciepłego powietrza po pokojach i to byłoby najtańsze z możliwych ogrzewań i komfort za 2

minuty

 

tu masz przykład tylko od razu mówię że ta jest za mocna ty maxymalnie 3 kw byś potrzebował http://allegro.pl/klimatyzacja-klimatyzator-kanalowy-kaisai-5-0kw-i6734533828.html

 

lub jeszcze inaczej i też bardzo dobrze bez udziwnień http://allegro.pl/klimatyzator-gree-multi-split-2x2-6kw-promocja-i7171269409.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może piec CO w takim stylu ? Oczywiście może być inny producent - inna cena.

Piec kuchenny KALVIS 4D 12kW
4D-220x220.jpg

Kalvis 4D to kuchnia węglowa z płaszczem wodnym. Jest ona doskonałą alternatywą dla tradycyjnego kotła centralnego ogrzewania. Idealnie sprawdzi się w domach i mieszkaniach, w których nie ma miejsca na wydzielenie oddzielnej kotłowni.

Piecokuchnia Kalvis 4D przeznaczona jest do opalania paliwami stałymi. Jako opał można wykorzystać drewno (długość polan do 400 mm), węgiel, torf lub brykiet. Jej zamontowanie w pomieszczeniu kuchennym pozwoli ogrzać cały dom lub mieszkanie o powierzchni od 50 do nawet 130 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

Co do instalacji wodnej w domu rodziców to robiłem w zeszłym roku łazienkę i poszła od razu cała wymiana instalacji wodnej na miedź,aczkolwiek tutaj gdzie pracuję to idzie tylko pex.

Dobra rada z tym bojlerem i w zasadzie z piecem też.

Tylko jaki koszt tego górniaka nie z castoramy?

@wit21

Czytałem o tych piecokuchniach i wiele osób pisze by dać sobie z nimi spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Np defro http://allegro.pl/defro-optima-komfort-8-kw-kociol-weglowy-uniwersal-i7037399685.html

tani nie jest ale wydajny i dobry , mimo wszystko tańszy od dolniaka i nie będzie kopcił podczas dokładania węgla

tu jest jeszcze tani dolniak ale nie ma o nim opini i nie wiadomo co i jak ale jest tani https://www.olx.pl/oferta/piec-kociol-c-o-10-kw-uniwersalny-wszystkopalny-producent-CID628-IDaeUGn.html#64043a6070

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka ma być łączna powierzchnia do ogrzania?

12kw dużo za duży.

Wypełnij

http://cieplowlasciwie.pl

Ale jak mówisze,że tylko dwa pokoje to źle ci policzy.

MPM 5-7kw pewnie będzie za duży.

Przy tak małej powierzchni paliwo stałe się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tego posta, kolega Sambor podpowiadał mi o ogrzewaniu prądem. Może to będzie dla Ciebie odpowiednie. Po co robić całą instalację i wstawiać coś co śmierdzi w domu. Skoro zostawiasz piece kaflowe to prąd myślę będzie ok na dogrzanie mieszkania, no i stała temperatura.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19252-ogrzewanie-co-elektryczne/?p=363585

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@beehold61

Taki kocioł właśnie oglądałem-cena mi odpowiada.

A Ty jaki kocioł masz,jak typ-górny/dolny?

@tajne

Łączna powierzchnia nie licząc kuchni ani łazienki to 45m2 plus ciepła woda użytkowa.

Ewentualnie mogę pomyśleć na dołożeniu grzejnika do łazienki,ale wtedy i tak zbyt wiele się nie zmieni.

Bo montowanie grzejnika w pomieszczeniu,gdzie będzie stał piec chybw nie ma sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił temat kolegi , który ponad rok temu walczył z podobnym zagadnieniem, temat o tyle dobry, że pozytywnie zakończony.

Wiem, że jest duży objętościowo - ponad 30 stron , ale w nim jest wszystko  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21391-setlans-9kw-czy-p2ar-kds-pw-7-9-kw/page-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet najmiejszy obecnie kocioł 5kw będzie za duży.

Bierz olej lub prąd.

Paliwo stałe w tym przypadku jest kompletnie nie opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytam to co wrzucił sambor.

Tak się zastanawiam czemu nie opłaca się robić centralnego?

Wiele osób ma mniejsze mieszkania i centralne mają.

W takim razie jaki metraż musiałbym mieć i ile grzejników by miało to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście który podałem chłopak podał swoje wyniki za ogrzewanie prądem.

U Ciebie do zrobienia jest wszystko, ja gdybym miał robić od nowa instalację też bym się zastanowił nad prądem - tyle że ja już mam wszystko w miedzi, teraz czekam na wycene instalatora i montuje gaz. / chyba że będzie drogo bo gaz mam w drodze w nie w budynku to poszukam pompy ciepła.

 

Ja bym wstawił dwa grzejniki + grzałkę do bojlera (sam tak mam na lato, 30 minut i woda ciepła do kapieli). Do ogrzewania piecem węgiel też trzeba przytargać, rozpalić, sprzątać, wynosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i wynika z nich,że prąd jest najdroższy.

Co do noszenia itd to niestety trzeba przynieść itd,ale pomieszczenie gospodarcze jest obok domu,więc żaden to problem a też,gdyby tak te 15-20kg  węgla starczały na cały dzień to byłby luksus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pieceartura.pl/2016/10/lubla-trzon-kuchenny/

Znajdz kumatego zduna,niech ci postawi trzon kuchenny z wymiennikiem np 5 kw. Palenisko szamotowe,wymiennik osobno,cos w stylu jw. Nie musi być kaflowy,mogą byc jakies ładne cegły klinkierowe. Nie polecam ci tradycyjnej wężownicy w trzonie kuchennym,bo nie jest to efektywne,woda w wymienniku schładza palenisko,spalanie nie jest kompletne. Można to zrobic schludnie i nie przegrzejesz mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Miałem już (nie) przyjemność zatrudniać zduna właśnie do tych piecy kaflowych.

Cena przestawienia piecy według mnie naprawdę duża i po przestawieniu pierwszego pieca go pogoniłem ze względu na wykonanie.

Pomysł dobry,ale obawiam się,że bardzo kosztowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda,usługi zdunskie nie są tanie i powszechnie dostępnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech najpierw autor tematu określi zapotrzebowanie na ciepło np ze strony  www. cieplowlasciwe.pl  - tam są też koszty różnych sposobów grzania.

Wg mnie taki lokal to min 5kW ciepła przy grzaniu ciągłym + CW.

Nie mierzcie go swoimi nowymi domami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciepło właściwe nie obliczy bo tam piętrami liczy.

5kw będzie za dużo przy ciągłym grzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie się nie dziwię bo rodzice mają pół domu na dole na całej szerokości plus piwnica i górne mieszkania nie są aktualnie zamieszkałe,więc zapotrzebowanie na ciepło jest duże.

Ile taki piec kaflowy może mieć kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.