YaroXylen Opublikowano 2 Marca 2018 #101 Opublikowano 2 Marca 2018 Mam takie pytanie jak wgl będzie spisywał się palnik o mocy 15- 25kw w moim kotle 30kw ? W sterowniku zostawić moc kotła czy właśnie zmienić na 25 lub mniejsza ? Wgl błąd zrobiłem ,ze nie od razu zakupiłem piec 20 lub 25. Teraz mały palnik śmiesznie wyglada w środku + deflektor trzeba będzie przerobić żeby był nad . Koronę malej Ekoenergii dostałem tez jakaś zmodernizowana nawierty na końcu oraz jednym boku + pionowe kanały powietrzne . Witam. Wystarczy mocy spokojnie.... tylko pamiętaj że jak trafisz bardziej spiekający węgiel, a będziesz chciał więcej ciepełka to musisz dmuchnąć wiatru więcej, a wtedy baaardzo się zdziwisz dlaczego spieki wielkości dłoni wychodzą z kotła a zużycie węgla gwałtownie rośnie. Wszystko jest ok. pod warunkiem dobrego opału ...o jaki coraz trudniej niestety. Więc...sam będziesz decydował. Pozdrawiam.
adamu Opublikowano 2 Marca 2018 Autor #102 Opublikowano 2 Marca 2018 A doradzi ktoś z jakiej kopalni/firmy kupić ekogroszek ? Kończę Retopal szczerze tragedia spieki ogromne wychodzą z palnika już minimalnie z powietrzem i częste podawanie coś to daje ,ale z racji słabego nadmuchu małą moc ma kocioł . Na kolejny sezon będę szukał właśnie ekogroszku nie spiekającego , miałem wcześniej z chwałowic był ok ,ale może ktoś doradzi coś lepszego z czym sobie ten palnik poradzi ;)
Rober528 Opublikowano 2 Marca 2018 #103 Opublikowano 2 Marca 2018 Kolego taki oto palnik obrotowy o mocy 17kw ma taka sama dysze obrotowa jak palnik 28kw a roznica to tylko wiekszy rant na popiul na palniku 28kw i jest z grubszego odlewu. Moc ustaw tak jaki masz piec.Screenshot_2018-03-02-05-40-05.png A ten nizej 17kw Nie ma Pancerpola 28kw. Jest 25kw. Natomiast różnią się wielkością obrotowej koronki i talerza.http://www.pancerpol.com.pl/podajniki.html
marekcb500 Opublikowano 11 Marca 2018 #104 Opublikowano 11 Marca 2018 Mam takie pytanie jak wgl będzie spisywał się palnik o mocy 15- 25kw w moim kotle 30kw ? W sterowniku zostawić moc kotła czy właśnie zmienić na 25 lub mniejsza ? Wgl błąd zrobiłem ,ze nie od razu zakupiłem piec 20 lub 25. Teraz mały palnik śmiesznie wyglada w środku + deflektor trzeba będzie przerobić żeby był nad . Koronę malej Ekoenergii dostałem tez jakaś zmodernizowana nawierty na końcu oraz jednym boku + pionowe kanały powietrzne . A możesz wkleić zdjęcia tej modyfikowanej dyszy?
adamu Opublikowano 17 Grudnia 2018 Autor #105 Opublikowano 17 Grudnia 2018 Czy każdy posiadający palnik ekoenergii ma problem ze spiekami niezależnie od węgla ? W tamtym roku chwałowice i retopal - spieki . W tym Bartex Gold i silver to samo spieki . Na oryginalnej koronie jest tragicznie , serwis wysłał mi samą nawiercaną to znowu powstaje w jednym miejscu spiek od strony podajnika . Nie ma różnicy czy dmucham mu na 10% czy 60% . U mnie występuje wersja 15-25kw wgl. w pid się nie da palić żadnym paliwem to samo spieka . Warto jeszcze naciskać na serwis , co są w stanie zrobić ? Czy u was występuje ten sam problem jak byliście w stanie go rozwiązać ?
piterr123 Opublikowano 17 Grudnia 2018 #106 Opublikowano 17 Grudnia 2018 Też mam 15-25kw i te spieki to powstają z powodu nierównomiernego napowietrzenia paleniska, a to z tego powodu że węgiel ta drobna frakcja której nie unikniemy, jest spychana w prawą stronę podajnika, a ta grubsza i zarazem luźniejsza na środek i lewą stronę, i przez to powietrze idzie tam gdzie ma lżej, a ta prawa strona się tli i kopci, a z kolei ta część co się pali generuje spieki przez nadmierną ilość wiatru. Ja uważam że ten palnik to jest dobry, ale do spalania drobniejszej granulacji węgla. Ciekawi mnie jak by wymienić koronę na taką okrągłą, gdzieś ostatnio widziałem że ekoenergia ma taką w ofercie. Ja mam podajnik z lewej strony- zapomniałem dopisać :)
adamu Opublikowano 17 Grudnia 2018 Autor #107 Opublikowano 17 Grudnia 2018 Problem po stronie ślimaka i tego przeciw zwoju też leży bo własnie mieli groszek . Mam kontakt meilowy z serwisem niech coś wymyślą , codziennie trzeba spieki stracać rozbijać bo blokuja koronę . Tak jak wspomniałem pid to tylko w moim przypadku nieużywany bajer bo jedynie na dwustanie można w miare normalnie palić . Sporo osób ma tego typu palnik i raczej nie ma problemów bo by było głośno na forum . Chyba czas zmienić piec z innym podajnikiem ... Co do korony nie widziałem okrągłej .
YaroXylen Opublikowano 17 Grudnia 2018 #108 Opublikowano 17 Grudnia 2018 4 godziny temu, adamu napisał: U mnie występuje wersja 15-25kw wgl. w pid się nie da palić żadnym paliwem to samo spieka . Warto jeszcze naciskać na serwis , co są w stanie zrobić ? Czy u was występuje ten sam problem jak byliście w stanie go rozwiązać ? Kolego Zawsze zwalą na węgiel i klienta.....a poza tym oni też dokładnie śledzą fora i wiedzą czego nie powiedzieć. 4 godziny temu, adamu napisał: W tamtym roku chwałowice i retopal - spieki . W tym Bartex Gold i silver to samo spieki . A kolega czym pali? bo śledząc nasze forum śmiało mogłeś domyśleć się jakiego groszku nie kupować Wbij w szukajkę nawet forumową nazwy groszków i poczytaj posty z zeszłego roku i sprzed dwóch lat i przekonasz się ...... o czym??? ...no właśnie wyszukaj i poczytaj a potem narzekaj... nigdy nie sugeruj się jednym postem tylko kilkunastoma czy więcej, pamiętaj że na początku większość zachwala och i ach , a potem nawet nie napiszą jak polegną gdyż czasami to ujma na honorze...sorki ale tak się dzieje. Bardzo szanuję wypowiedzi kolegów którzy na początku chwalą zakupy a później często gdy trzeba mocniej dmuchnąć by temperaturkę osiągnąć że niestety ..to ...czy tamto jest złe w opale i reszta kolegów uzupełniając wiedzę może uchronić się przed niewłaściwymi wyborami. Również nie każdy węgiel jest dobry do każdego palnika i o tym też jest mnóstwo postów na forum. Pozdrawiam Yaro.
adamu Opublikowano 17 Grudnia 2018 Autor #109 Opublikowano 17 Grudnia 2018 Retopal polecany był w rodzinie widziałem na własne oczy jak się ładnie wypalał w defro sigma . Bartex gold czy silver dobre opinie na kanale Kamil miernik gdzie palnik ma podobna konstrukcje . Wina nie jest węgla tylko palnika . No tak mogę kupić sibugola i zamiast 9t zmagazynować i spalić 12t , a no zapomniałem pasuje to jeszcze wysuszyć bo mokry workowany ;) Przy dmuchawie 10% już się tworzą spieki wiec kto tu mówi o mocnym dmuchaniu .
dormario Opublikowano 17 Grudnia 2018 #110 Opublikowano 17 Grudnia 2018 A jaką masz dmuchawę? Korona ekoenergi słabo napowietrza palenisko a wszystko za sprawą tego wspominanego zmielonego groszku. Powstające ciśnienie oddziaływuje punktowo na wsad i tam się zaczyna spiekać. Można by zmniejszyć to ciśnienie nawiercając lub nacinając dodatkowe wyloty powietrza. Tylko wtedy powietrze będzie słabiej dochodziło do środka wsadu. Mnie ratuje wapno z nim w miarę jest dobrze. Trzeba powyśleć co zrobić żeby nie mieliło węgla. Pytanie kiedy następuje przemiał, czy podczas transportu czy na końcu na przeciwzwoju? Jak na ślimaku to lipa. Można tylko w takim przypadku szukać zamiennika że stali.
Klaudiusz3 Opublikowano 17 Grudnia 2018 #111 Opublikowano 17 Grudnia 2018 Witam kolegów ,mam pytanie w sprawie palnika ekoenergi mam na myśli chyba nowość typ groszek okrągła retorta 19 KW czy ktoś z was widział słyszał coś na temat tego sprzętu proszę o opinie . http://ekoenergia.eu/wp-content/uploads/2016/01/DTR_RETORTA_A5_groszek_15-25_05_03_15.pdf
adamu Opublikowano 17 Grudnia 2018 Autor #112 Opublikowano 17 Grudnia 2018 Dmuchawa wpa 06 75w . https://www.domer.pl/uklad-naweglania-kotla-ekoenergia-okragla-na-ekogroszek-19kw.html Moze wystarczy jak w przypadku zejścia z 35kw na 25 kw w moim przypadku wymiana ślimaka ,komory oraz samej korony . Również czekam na opinie .
YaroXylen Opublikowano 17 Grudnia 2018 #113 Opublikowano 17 Grudnia 2018 1 godzinę temu, Klaudiusz3 napisał: Witam kolegów ,mam pytanie w sprawie palnika ekoenergi mam na myśli chyba nowość typ groszek okrągła retorta 19 KW czy ktoś z was widział słyszał coś na temat tego sprzętu proszę o opinie . http://ekoenergia.eu/wp-content/uploads/2016/01/DTR_RETORTA_A5_groszek_15-25_05_03_15.pdf Witam. Troszkę mnie zaciekawiło co kolega podrzucił...czyżby wracają do zwykłej fajki?.. oczywiście co do zasady, konstrukcji działania nie fizycznego wykonania. Szkoda że nie znam ale ciekawe rozwiązanie. Przypuszczam że podobieństwo również w użytkowaniu i spalaniu. Zaletą i wadą jednocześnie jest ślimak. Niestety ślimak żeliwny w/g mnie to młynek go groszku, chodzi o kąt napierania czoła zwoju ślimaka, który zamiast pchać do przodu i lekko w prawo jak w zwykłym stalowym , w żeliwnym ze względu na wytrzymałość samego żeliwa(podatność na wykruszenia) kąt napierania niefortunnie dodatkowo ok.45stopni, efekt przy obrocie do przodu pcha w połowie do przodu w połowie do ścianki komory podajnika stąd takie ścieranie i kruszenie opału , za to jest odporniejszy na korozję i przegrzewanie...coś za coś. Ale ja wolę obrotowe.... tam problemu nie ma... Pozdrawiam.Yaro
Klaudiusz3 Opublikowano 18 Grudnia 2018 #114 Opublikowano 18 Grudnia 2018 Widzę że palnik wzbudził zainteresowanie przyznam że mi się bardzo podoba pomysł ekoenergi i sam palnik ,jeśli chodzi o ślimak to w moich oczach żaden problem bo mogę taki ślimak wykonać ze stali bez żadnych wynalazków na końcu chociaż mam wrażenie że końcówka ma za zadanie spolchnienie paliwa które mogło się za mocno zbić ubić właśnie na tym kolanie .Dużo osób które mają doświadczenie z paleniem ekoenergi twierdzi ze ma problem ze spiekami inni znów twierdzą że śpiewów nie ma ale palnik strasznie mieli opał ,ilu palaczy tyle opini sam człowiek nie wie co klientom doradzać .Idąc myślą zakupu innego palnika człowiek nie wie co zrobić , ardeo ponoć nie spieka ale ma problem z niedopalaniem osobiście nie urzywalem tych palników ale mam ochotę przeprowadzić test i podzielić się na YT opinią co i jak aby nikt nie miał wątpliwości co kupić.
Gość berthold61 Opublikowano 18 Grudnia 2018 #115 Opublikowano 18 Grudnia 2018 A ja mam tego najmniejszego pancerpola 10-15kw , tu na forum pisali że mizerny a ja wad żadnych nie widzę być może powodem tego że powiększyłem fabryczne otwory w koronce oraz nawierciłem dodatkowych 8 dziurek fi 9mm i teraz mogę z powodzeniem każdy rodzaj ekogroszku spalać ba nawet miał elegancko się spala , tylko muszę niestety kupować raczej drobniejszy ekogroch bo rura podajnika śmiesznie małą średnicę ma a sam ślimak to raczej wiertło przypomina niż ślimak . tak jak mówicie ile użytkowników tyle opini .
adamu Opublikowano 18 Grudnia 2018 Autor #116 Opublikowano 18 Grudnia 2018 To jakie paliwo użytkownicy Ekoenergii spalacie , skoro nie można w tym palić nic lepszego powyżej 26mj . Tu chyba rogi nic nie maja do rzeczy bo by powstawały spieki od nadmuchu , a ewidentnie przez wypiętrzanie jak wspomniał użytkownik w poście wyżej topi paliwo i je skleja ? Bede Serwis cały czas naciskał bo tak być nie mozne w moim mniemaniu jest to wina palnika . Szkoda czasu i pieniędzy na sąd może uda się jakoś problem załatwić jak nie to defro z Ekoenergia na złom i czymś lepszym zastąpić .
dormario Opublikowano 18 Grudnia 2018 #117 Opublikowano 18 Grudnia 2018 22 godziny temu, YaroXylen napisał: Niestety ślimak żeliwny w/g mnie to młynek go groszku Ciekawi mnie czy takie rozwiązanie działa inaczej niż ten który ma ekoenergia. http://technix.net.pl/p,18,podajnik_slimakowy_sv100.html A na marginesie jakie są najmniejsze palniki na ekogroszek?
gmaj22 Opublikowano 18 Grudnia 2018 #118 Opublikowano 18 Grudnia 2018 SV100 współpracuje tylko z jednym sterownikiem, a to dlatego, że ma dwie komory powietrzne oraz wymaga dwóch wentylatorów. Pytałem kiedyś o ten palnik, żeby zastąpić nim moja Ekoenergię 15/25kW, ale eCoal nie byłby w stanie właściwie nim sterować.
YaroXylen Opublikowano 18 Grudnia 2018 #119 Opublikowano 18 Grudnia 2018 2 godziny temu, dormario napisał: Ciekawi mnie czy takie rozwiązanie działa inaczej niż ten który ma ekoenergia. http://technix.net.pl/p,18,podajnik_slimakowy_sv100.html A na marginesie jakie są najmniejsze palniki na ekogroszek? A widzisz kolego, tutaj już wpadli na pomysł z poprawieniem tego kąta napierania na opał, kosztem drugiej nie pracującej strony, ale i tak w jedną pracuje... Natomiast nasuwa się pytanie dlaczego zeszło się tyle lat inżynierkom, aby to poprawić, przyznam że od początku ślimaków żeliwnych mnie to zastanawiało, a minęło kilka lat odkąd mój stary umysł taki błąd wyłapał... patrząc i szukając podobieństwa w maszynce do mięsa.... widać jednak dyplomy inżynierów, niektórym przeszkadzają w myśleniu.... w przeciwieństwie do tego co Pawlak w Samych Swoich powiedział.. :))) A swoją drogą ja w poprzednim kotle miałem również jak w tym obecnym stalowy ślimak i po wyjęciu z kotła po 7 sezonach wyglądał jak nowy....i do tego błyszczący chociaż z nierdzewki nie był, ale tylko suchutki opał sypię i kocioł nigdy nie stał, gdyż CWU cały rok grzeję, ale i zawsze zwykły olej domowy z frytek czy innego smażenia ląduje w podajniku z groszkiem, pomysł daleko wyprzedzający lata opatentowany... carbosmar.... :)) również olej parafinowy idealnie nadaje się do :"smarowania" groszków :))) ...więc co było patentować? Pozdrawiam.YARO
adamu Opublikowano 18 Grudnia 2018 Autor #120 Opublikowano 18 Grudnia 2018 Ślimak żeliwny ,a stalowy to tylko różnica w wykonanym materiale tak sądzę . Skoro ze stalowymi nie ma problemu to nie można żeliwnego na wzór stworzyć ?
YaroXylen Opublikowano 18 Grudnia 2018 #121 Opublikowano 18 Grudnia 2018 Tu akurat jest problem z różnicą w materiałach: żeliwo podatne jest na pęknięcia, wykruszenia, wyłamania, jest mocne jak jest jego dużo, stosunkowo dużo (grube ścianki), jest mało odporne na zginanie... stąd optycznie jest masywniejsze. Ale zaletą jest niewątpliwie odporność na korozję (większa) i na przegrzanie. YARO
adamu Opublikowano 18 Grudnia 2018 Autor #122 Opublikowano 18 Grudnia 2018 No ,ale to nawet lepiej co sezon czy tam dwa wymienić ślimak stalowy za te 150zł i mieć spokój z groszkiem , niż żeliwny i albo kruszenie albo złe wypychanie potem są problemy ze spiekami i straty czasu i opału . Nadal czekam na użytkowników tego palnika jakim paliwem palicie ,że nie ma problemów czy tak jak ja 5 razy dziennie do kotłowni zbijanie spieków i nic niedające ustawienia w sterze .
radoslavus Opublikowano 19 Grudnia 2018 #123 Opublikowano 19 Grudnia 2018 No ja palę zwykłym jaretem (obecnie), mam jeszcze może że 700 kg antracytu i okresowo to sobie mieszałem jedno z drugim. Powiem tak, bez dużego zapotrzebowania bezproblemowo spala się i ta mieszanka i sam antracyt (paliłem na celu i było ok) a popiół też jest ok. Na Jarecie też mam spieki ale tylko z popiołu (na antracycie spieki robią się z niedopalonego węgla - on się tak jakby topi pięć osiągnie temp boi wiatr jest słabszy lub wcale i ta ława zastyga). U mnie sytuacja jest też trochę inna bo mam wysoką temperaturę przy palenisku bo całość wyłożona jest szamotem a na deflektorze leżą po bokach 2 płytki szamotowe na płasko i z tego moze się też spiekać. Ster jaki to prowadzi to spp V2 boleckiego. Wczoraj wyłączyłem w tym sterowniku tzw I oraz D i zostawiłem samo P i dzisiaj rano wydaje mi się że spieków z popiołu z jareta jakby mniej. Tylko z 2 strony u mnie wystarczyło rozgrzebać spieki raz na dzień (przy antracycie 2 razy).Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
radoslavus Opublikowano 19 Grudnia 2018 #124 Opublikowano 19 Grudnia 2018 A no i jeszcze jedno niektórzy ludzie mieli problem z paleniem się po jednej stronie palnika najczęściej po tej gdzie zamontowana była dmuchawa a po drugiej paliło się słabiej lub wcale. W ubiegłym sezonie kiedy to paliłem głównie antracytem a dodatkiem był tylko jaret lub inny polski eko paliło się równo i nieznacznie mocniej spiekało od strony dmuchawy (antracyt u mnie jest drobniejszej frakcji i może dlatego). W tym sezonie pałac jaretem widzę że od strony dmuchawy spieka mocniej. Można zawsze w ramach testów kupić silikon 1500 stopni i zakleić że 2 może 3 rowki w koronie od tej strony gdzie mocniej wieje i testować. Powinno ciśnienie się bardziej równolegle rozłożyć. Ten silikon się oczywiście wykruszy ale to chodzi o test. Ja tak zrobiłem w pierwszym sezonie na ekoenergi tyle tylko że nie widziałem jakiejś większej różnicy więc przy czyszczeniu korony wydłubałem ten silikon a było go tam jeszcze trochę, na ten sezon nie wkleiłem i teraz trochę żałuję ale może przy następnym czyszczeniu to zrobię.Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
adamu Opublikowano 19 Grudnia 2018 Autor #125 Opublikowano 19 Grudnia 2018 Kupiłem wapno po mieszaniu jest troche lepiej do tego deflektor ceramiczny 20cm nad palnikiem zastąpiłem dostarczonym do kotła żeliwnym wiszącym ponad 40cm nad paleniskiem efekt wyższa temp spalin 180 st. oraz mniej syfu na wymienniku . Pytanie o dmuchawę wpa 06 75w zmieniłem nowy kondensator ,ale nadal przy 10% nadmuchu ogień jest biały moim zdaniem za mocno wieje , nie ustawie przecież 5 czy 1% . Wydaje mi się ,że w zeszłym roku nie było tego problemu i na 25-30% wiało , może to po aktualizacji w sterze sie coś przestawiło ?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.