Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec kostrzewy warmet SDS ceramik


a-w

Rekomendowane odpowiedzi

@sambor

Klasyka klasyką, ale w tak prostych instalacjach hydraulicy/instalatorzy z zawodu popełniają błędy, gdzie by się wydawało, że nie da się tutaj nic spieprzyć. Jak zwrócisz uwagę to rośnie wielkie ego, że ktoś poucza fachowca. Fajnie, że nic się nie doszukałeś niepoprawnego, dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2020 o 06:44, sambor napisał:

Nie widzę tylko dolewania wody do instalacji, powinno być obok spustu.

Chyba jeszcze brakuje zaworu zwrotnego za pompką CO? Czy całą sprawę załatwia ZZ na powrocie do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, emigrant napisał:

jeszcze brakuje zaworu zwrotnego za pompką CO?

Po co on ?

3 minuty temu, emigrant napisał:

Czy całą sprawę załatwia ZZ na powrocie do kotła

To oddzielne obiegi i jeden z drugim nie ma nic wspólnego w codziennej eksploatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, sambor napisał:

Po co on ?

Żeby nie ganiało wody grawitacyjne w grzejnikach na górze przez zawór 4D np. podczas rozpalania? Kocioł nie stoi w piwnicy, bo w domu nie ma piwnicy, więc stoi na równi z grzejnikami na dole, więc tutaj nie ma mowy o jakieś grawitacji. Za to na poddaszu pewnie będzie ganiać wodę grawitacyjnie. Pamiętam, że hydraulik robił ten system dwururowy ze spadkami, bo się tym chwalił, mimo, że to instalacja miedziana. Czy to ma jakieś znaczenie? Ja zworem 4D nie będę kręcić podczas każdego rozpalania, żeby robić krótki obieg kotłowy 100% na chwilę. W danym okresie będzie ustawiona stała temp. np. 60 stopni na grzejniki i tak zostanie do czasu uznania, że jest za zimno w domu, albo za gorąco. Chociaż korci mnie siłownik ze sterownikiem ESBE CRA 111( https://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/sterowniki/cra110 ) - pilnuje temp. tylko zasilania, albo CRA 141( https://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/sterowniki/cra140 )- ma 2 czujniki, pilnuje temp. zasilania(S1) i powrotu (S2). Tylko nie wiem, czy nie narobię sobie więcej problemów z siłownikiem niż by go nie było? Taki siłownik to może bardziej dla kotłów, które są bardziej sterowalne jak np. podajnikowce, itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, czy to coś szkodzi, czy nie. Jakie jest Twoje zdanie o tych siłownikach na zaworze 4D w przypadku tej instalacji?

 

CRA 141:

Cytat

Seria CRA 140/CRC 140 zawiera siłownik z dwoma

wstępnie zamontowanymi czujnikami temperatury S1 i S2

Nadrzędną funkcją jest utrzymanie parametru temperatury

na czujniku S1 poprzez otwarcie lub zamknięcie zaworu i

jednoczesne nadzorowanie czy temperatura na czujniku

S2 zawiera się w zaprogramowanym przedziale. Jeżeli

temperatura na czujniku S2 spadnie poniżej założonego

przedziału sterownik zmieni priorytet i ropocznie regulację

parametru temperatury czujnika S2, aby przywr.cić ją do

zaprogramowanego przedziału. W obu modelach temperatura

czynnika na czujniku S1 nigdy nie spadnie poniżej założonego

minimum i nie wzrośnie powyżej założonego maksimum.

* Czujnik temperatury zewnętrznej jest dostępny tylko w

modelu CRC140

Tryb 1: Jest to tryb pracy normalnej i rzeczywista

temperatura na czujniku S2 znajduje się pomiędzy wartością

max i min. Sterownik będzie utrzymywał wartość temperatury

S1 sterując otwarciem / zamknięciem zaworu.

Tryb 2: Rzeczywista temperatura czujnika S2 spada poniżej

nastawy minimalnej, sterownik zamknie zaw.r do czasu

podniesienia temperatury na czujniku S2 powyżej minimalnej

nastawy. Ten tryb jest wyświetlany za pomocą migającej ikony

płatka śniegu, kropki oraz strzałki w dół.

Tryb 3: Rzeczywista temperatura czujnika S2 wzrasta powyżej

nastawy maksymalnej, sterownik otworzy zaw.r do czasu

obniżenia temperatury na czujniku S2 poniżej maksymalnej

nastawy. Ten tryb jest wyświetlany za pomocą migającej ikony

płatka śniegu, kropki oraz strzałki w górę

 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Tutaj nie chodzi o to, czy stać czy nie. Tylko sensowność takiego siłownika w tej instalacji - czy od tego siłownika nie "zgłupieje" miarkownik ciągu jak siłownik co chwilę zacznie przymykać lub otwierać zawór 4D po swojemu. Nie pisałem tego, ale grzejniki nie mają zaworów termostatycznych poza łazienką. Nie były wstawione, bo wiadomo 12 lat temu hydraulik wstawił DS Ceramika 18,5 kW dla domu 400 m^2 do domu 100 m^2. Tego Ceramika przy kominie ceramicznym fi 200 pewnie bez problemu można byłoby rozbujać do 30 kW. Taka była sytuacja...

ps. przyjechał zawór 4D ESBE VRG141 1". Zrobiłem kilka fotek jak wygląda https://photos.app.goo.gl/2FnMU2PbBypTdGVU7  Trzymałem w ręku też 4D od Afriso i ten ESBE jest jakby bardziej masywny, grubościenny. W ESBE ten mosiądz jest taki jakby matowy, jakby zbity/kuty a w Afriso błyszczący. W ESBE pewnie takie wychodzą odlewy. Z tego co widać zawór z datą 1747, więc pewnie 2017 rok i 47 tydzień, czyli koniec października. Nie sądziałem, że Szwedzi go robią na miejscu - Made in Sweden.

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w instalacji do zaworu 4D ESBE dokupiłem sterownik zaworu Tech I-1 + siłownik Tech stz 120. Fajna sprawa bo sterownik pilnuje temperatury wody idącej na grzejniki. Miarkownik nie powinien Ci głupieć, ponieważ będzie reagował na temperaturę na piecu a nie tę co idzie na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grostecki

To samo robi sterownik od ESBE CRA 141, tylko trochę droższy i wszystko jest w jednej obudowie w siłowniku. Korzystasz z czujnika ochrony powrotu? Obieg kotłowy masz na pompce, czy grawitacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grostecki

Czyli obieg kotłowy masz grawitacyjny wspomagany pompą CWU. Ile cali masz 4D i jak grube rury? Sterownika Tech I-1 masz wersję z CWU? https://www.techsterowniki.pl/p/i-1-cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury mam grube (chyba 1,5 cala) bo to instalacja jeszcze z początku lat 90. Sterownik zwykły i-1. Cwu od roku mam z solarów ale jest czujnik temperatury na piecu i w zimie sterownik od solarów uruchamia pompę cwu jak wykryje, że temperatura na piecu jest wyższa niż w bojlerze. Pompa cwu została założona przez przez ekipę od solarów w celu nagrzania wody w zimię i ochrony w lecie przed przegrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grostecki

Dzięki za naprowadzenie na dość ciekawy sterownik. Na razie kocioł popracuje bez żadnych siłowników. Jak to się sprawdzi. Wpinałeś ten sterownik pod moduł internetowy, czy to raczej pozbawione sensu?
BTW, jaką rolę pełni czujnik temp. zaworu w tym sterowniku? Jeżeli go używasz to jak go przyłączyłeś do obudowy zaworu 4D? Ok, czujnik temp. zaworu to po prostu temp. wody za zaworem 4D. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam są 3 czujniki: zaworu, powrotu i kotła. Można podpiąć też czujnik temp. zewnętrznej. Czujnik powrotu - wiadomo. Czujnik kotła ma za zadanie ochrony kotła przed zagotowaniem wody. Po przekroczeniu ustawionej temp. alarmowej zawór otwiera się na 100%. Czujnik zaworu pilnuje temperatury wody na grzejniki. Czyli ustawiasz np. 50 stopni na grzejniki to zawór pilnuje tej temperatury. Jak idzie za gorąca woda sterownik przymyka zawór, jak za niska to otwiera. Otwiera się skokowo (1-3%) także ładnie trzyma zadaną temperaturę.

Z siłownika zaworu idą tylko 2 przewody (zamknięcie i otwarcie) podłącza się do sterownika. Czujniki wychodzą ze sterownika. Czujnik zaworu mam przyklejony na rurę zasilania, powrotu do rury powrotu przy samym piecu, czujnik kotła wpięty do tam gdzie czujnik pieca. Internetu nie planowałem podłączać.

Przed zakupem sterownika cały czas latałem do kotłowni i kręciłem pokrętłem przy zaworze 4D bo było albo za zimno albo za gorąco. Teraz to samo robi sterownik. Zimą ustawiam najczęściej na 52st. i sterownik pilnuje tej temp. Otwarcie zaworu zmienia się płynnie w zależności czy się rozpala, pali czy wygasza. Przy rozpalaniu jest otwarty na 100% i zaczyna się przymykać jak nagrzewa się instalacja. Teraz mam sterownik ustawiony na 20st. żeby był zamknięty bo jak solar nie nagrzeje bojlera to rozpalam w piecu i grzeje się tylko cwu.

Edit. Czujnik zaworu to temperatura wody za zaworem (woda idąca na grzejniki).

zawór.jpg

czyjnik.jpg

sterownik.jpg

Edytowane przez grostecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grostecki

Ten siłownik Techa STZ-120 to klon ESBE o ile to nie to samo, tylko obudowy swoje. Nawet instrukcje montażu są podobne https://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/silowniki-obrotowe/ara600-3-punktowy To nic dziwnego, że siłownik Techa STZ-120 pasuje na zawór ESBE. 

U mnie bardziej by się sprawdził Tech I-1 CWU. Bym jednym sterownikiem załatwił sprawę wszystkiego. Sterownik od Kostrzewy to sterownik pod dmuchawę, ale obsługuje 3 obiegi pompowe i włącza obieg CWU jak zagotuje się woda w kotle - a raczej przekroczy 90 stopni. Teraz w sterowniku dmuchawa jakby będzie pracować wirtualnie - nie da się jej wyłączyć w sterowniku. To nic nie szkodzi. Sterownik Tech przed zagotowaniem wody tylko otwiera na maxa zawór 4D. Ja będę miał na obiegu kotłowym pompkę, więc ona musi pracować razem z pompką CO. Bym musiał pod jeden zacisk w Tech podłączyć dwie pompki - obciążalność prądowa zacisku w Tech dla pompki CO to 0,5 A, czyli jakieś 115 W. Dwie pompki energooszczędne powinien zasilić. Jak nie to zawsze można przez stycznik. Pod  jeden zacisk zmieszczą się 2 żyły 0,7 mm^2?

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jak, normalnie jak wszyscy w okolicy. Nie będę się wychylać z jakimś buforami i czystym spalaniem. Przy 11 kW powinien całkiem czysto spalać drewno a mam tylko drewno. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie to, że zdechła mi Kostrzewa i trochę gadałem z lokalsami odnośnie kotłów to bym nie wiedział, że wielu w okolicy w garażach ma w zapasie kupione i pochowane nowe kopciuchy z dmuchawą, póki jeszcze można było kupić. Stary padnie to jest co podmienić a nie jakieś Eco-gówna z komorą załadowczą, gdzie ledwo zmieści się wykałaczka. Tak sobie ludzie wykombinowali przyszłość. :)

BTW, sąsiad naprzeciwko rok temu wstawił podajnikowiec na ekogorszek. Niby kocioł dopuszczony jako Eco i w ogóle a zimą tak z niego kopci jak z parowozu z zajebistego nowego komina ceramicznego. Cała kotłowa była robiona od zera razem z kominem nowym. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daćko

Nie, latem grzałką 2kW. Szkoda życia, żeby zasypowcem grzać latem bojler. Od zawsze bojler latem był grzany grzałką. Zimą to wiadomo, trzeba korzystać z kotła do grzania CWU.

@grostecki

W tym siłowniku Tech jest możliwość ręcznego kręcenia zaworem? Jest jakby otwór na klucz imbusowy. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, emigrant napisał:

Jak to jak, normalnie jak wszyscy w okolicy. Nie będę się wychylać z jakimś buforami i czystym spalaniem. Przy 11 kW powinien całkiem czysto spalać drewno a mam tylko drewno. 

W takim wypadku wywalisz ten kocioł z kotłowni szybciej niż go wstawisz.

Ten kocioł nie nadaje się do palenia bez bufora.

Bez bufora zamieszkasz w kotłowni a palić i tak się nie będzie.

Radzę ci zmienić kocioł na podajnikowy albo gazowy lub wstawić bufor ciepła.

W TYM KOTLE PALENIA BEZ BUFORA TO MĘKKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie mękka. Trudno. To będzie się kisić jak w Kostrzewie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.