Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska Temperatura Powrotu.


lechumb

Rekomendowane odpowiedzi

Żadne tam zawory 4D tylko sprzęgło z TZM na powrocie i dwa zawory 3D dla obiegu grzejnikowego i podłogowego. Wtedy jest stała temperatura powrotu i niezależna regulacja obiegów grzewczych.

 

Krótko i więcej rozpisywać się nie ma sensu. Temat urośnie do kilkudziesięciu stron a na koniec i tak będzie jak w wielu przypadkach na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demontujesz siłownik z 4D, zmieniasz 3D termostatyczny na zwykły i na nim zakładasz siłownik. Dalej przepinasz zasilanie i powrót podłogi za 4D. Na grzejniki montujesz zawory termostatyczne. Do tego jak kolega @vmilo napisał puszczasz cwu na stałe i zjeżdżasz z temperaturą na kotle.

Zyskujesz komfort sterowania podłogi oraz stabilizację pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie jest podobna instalacja, zrobiłem tak, ze przy zadanych 68na kotle puszczam 62 na zaworze 4d na grzejniki( oczywiście zawory termostatyczne na wszystkich grzejnikach). W rozdzielaczu od grzejników zrobiłem bypass tak żeby był stały przepływ wody przez pompę od co. Taki pseudo grzejnik:) w ten sposób czesc gorącej wody wraca na powrót testowałem pare miesięcy i powrót nie był niższy jak 50* wiec bez przerabiania sie obeszło. Pompa od CO musi stale chodzić i mieszać wode. Takie alternatywne wyjście hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolego papasmurfek zasilanie podłogi wziąć z grzejników za 4d ,a powrot wpiąć w powrót do 4d. 4d ustawic na 50/50? Wtedy na powrót do kotla bedzie szla tylko woda z cwu i z 4d dobrze rozumuje? Tak to miałoby wygladać?

post-66718-0-91847200-1503346899_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. A ustawienie zaworu 4d dobierzesz doświadczalnie. Wyjściowo 50/50 będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie podłogi musi być między zaworem 4d a pompą na grzejniki a nie tak jak narysowałeś za nią

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wpieciem powrotu nie bedzie problemu tylko moze być problem z zasilaniem chyba ze są czworniki.

post-66718-0-22023500-1503348281_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie podłogi musi być przed pompą zaraz za 4d. Ten baypass z zaworem różnicowym na pompie to w jakim celu?

Za te kształtki ocynkowane to też należy się instalatorowi blacha!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno to wyglądać tak jak na pierwszym schemacie. Drugi schemat moim zdaniem tez ma racje bytu (a moze sie myle). Wtedy duzo zmian bym nie mial, tylko nie wiem czy da sie zalozyc pompke na powrocie bo tam mam 1 1/4". Jeśli chodzi o to nie wiem w jakim celu. Coraz bardziej utwierdzacie mnie w przekonaniu że jest to spartolone a nie zrobione.

post-66718-0-18248700-1503378887_thumb.jpg

post-66718-0-48147700-1503378894_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pierwszego schematu mam ptanie. Jak sie zachowa pompa od c.o. gdy termostaty na grzejnikach zamkną obieg bo temp w pokojach zostanie osiagnieta? Nie uszkodzi sie sama lub instalacji bo przeciez nie bedzie miala obiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pompy elektroniczne to w odpowiednim programie zwolnią bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a moze zrobić taki myk jak kolega snoopi. Przerobić układ jak pierwszy schemat wywalajac rowniez u mnie to obejście c.o. i dodać taki bypass przy rozdzielaczu zeby woda sobie caly czas krążyla nawet gdy termostaty sie zamkną. A co myślicie o tym drugim schemacie. Co do pomp to mam możliwość tylko zmiany biegu, nie ma funkcji auto.

 

Kolego snoopi, a ty jak masz podpieta podlogówke? Jesli nie bylo by to problemem to moze wstawisz schemat swojej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącz pompę CWU na stałe, i wsio będzie gadać. Szkoda kasy na przeróbki, a jak to będzie robił ten sam magik, to pewnie zaś coś spieprzy.

Jak go spotkasz, to złap za torbę, przekręć, i zapytaj po kiego grzyba zjechał z 5/4 na 1 PRZED odejściami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by wypadało zrobić i napewno nie bedzie już robił u mnie. Wlaśnie już takie rozwiązanie z pompa cwu testowalem to wzroslo spalanie ale efekt byl pozadany czyli cieplejszy powrót. Wiesz kolego odkladalem to juz przez dwa lata i chyba wkoncu trzeba zrobic porządek. Wiem że najlepsze byloby sprzęgło ale to juz jest poza moim zakresem. Chcialbym przerobić to co mam i nie martwić o temperature powrotu i zeby wkońcu ten piec zaczął plynnie chodzić bo jak narazie to jest jedno wielkie pasmo górskie. Jedni radza tylko założyć zawor 4d na podlogę z silownikiem i powinno to dac rade ( chociaż mysle że bedzie potrzebna dodatkowa pompka na te powroty przy piecu). Tutaj radzicie rozwiazanie ze schematu 1 tylko dodalbym ten bypas bo mam jedno zaslepione miejsce w listwie. I wtedy silownik na podloge i to by wszystko sterowala pogodowka i sterownik pokojowy, a grzejniki a mam ich tylko 4 to termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie wzrosło po włączeniu pompy, czy trzymałeś tak przez kilka dni i z tego wnioskujesz ?

Ja mam CWU na stałe pod pompą (instalacja z jedną Alpha2), i spalam 2,4 - 3,2kg/dobę. Zadana 52st + 4st histerezy w górę.

Pasmo górskie... wykresy Ci się nie podobają ? :) A kto twierdzi, że muszą być proste jak struny mandoliny ? Ma się spalać max oszczędnie, a nie ładne kreski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to tez mam podobne spalanie bo chodzi tylko cwu i temp powrotu jest prawie taka sama jak zasilania i piecyk bardzo stabilnie pracuje. Wykresy potrafia byc ladne ale chodzi o to ze piec w okresach zimowych pracując w trybie pomp równoległych i pid gdy chodzi cwu to ladnie dochodzi do zadanej i ja trzyma,a gdy tylko cwu sie wyłączy i spadnie temp powrotu to yen piec goni i goni prawie ze caly czas na maksa zeby utrzymac temp. Wiem ze trzymanie caly czas cwu wlaczone to jest rozwiazanie ale nie do konca takie jak powinno być nie chce rezygnowac ze sterowania temp cwu na rzecz cieplego powrotu. Chcę zeby te dwie rzeczy chodzily niezaleznie od siebie. I pytanie jest takie do ludzi ktorzy sa w temacie i chca pomóc naprawic zkopana instalację, a nie jak większość instalatorów jakoś zrobić i mize bedzie to chodzić. A inwestor dopiero odkrywa to po tym jak juz zainwestował kupe kasy. I nikt nie jest alfa i omega zeby wszystko odrazu wiedziec przy budowie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz metraz domu i ile wychodzi ci spalanie w okresach grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Krótko i więcej rozpisywać się nie ma sensu. Temat urośnie do kilkudziesięciu stron a na koniec i tak będzie jak w wielu przypadkach na tym forum.

Temat rośnie i ma się dobrze a efektów brak.

Jest to typowy temat robienia lodów z g...na, kręci się, kręci i g...no z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie masz co i czym ogrzewam. Około 3,3T/rok spaliłem na zeszły rok.

 

Czegoś tu nie kumam... kończy CWU, kocioł nie może zrobić zadanej. To znaczy, że CWU grzejesz w priorytecie i reszta pomp w tym czasie stoi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz napisze. W okresach zimowych gdy piec chodzi w trybie pomp równoległych i pid i pompy pracują jednocześnie wtedy powrot jest cieply bo ogrzewa go krotki obieg z cwu i piecyk szybko dobija do zadanej temperatury i chodzi spokojnie aby trzymac ta temp zadana. Sytuacja sie zmienia gdy cwu dojdzie do zadanej temp i sie wylaczy pompka to temp powrotu spada i ochladza kocioł zalewajac go zimna woda z podlogowki i wtedy piec wchodzi prawie na maxa pracy żeby nie stracic temp zadanej co za tym idzie zwieksza sie zlyzycie opalu. Gdy cwu sie wlaczy znow temp powrotu wzrasta a piec znow chodzi spokojniej i spala zdecydowanie mniej.

 

Może kolego vmilo naszkicujesz swoją instalacje to da mi poglad jak inni maja rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest w moim poscie nie logiczne? Dla mnie jest logiczna sprawa ze gdy z cwu idzie praktycznie ta sama temp. co z wychodzi z pieca czyli dajmy na to 65 stopni , a z podlogi idzie tylko 32 to gdy to sie wymiesza bedzie w okolicach 50stopni i wtedy chyba piec nie ma tak wielkiej roznicy temp wyjscie/powrot i nie musi tyle mocy dac zeby ogrzac ta wode. Sytuacja jest inna gdy obieg cwu sie wylaczy i zostaje okolo 32 stopni z podlogi ktory jest pchany pompka do pieca i powrot grawitacyjny z 4d z ktorym nie jest w stanie sie wymieszac dostatecznie i wpada tylko do pieca 37-39 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zadam inaczej pytanie oczekując prostej odpowiedzi. Ktory z podanych w poprzednich moich postach schematów zadba żeby temp powrotu była wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu dobrze opisuje swój problem, tylko nie chce zrozumieć że tym co ma nie rozwiąże tego problemu, gdyż zależy mu na minimalnych przeróbkach a tak naprawdę to trzeba tą kotłownię zrobić od nowa.

 

Problem rozwiąże zaw ochrony powrotu (TZM) - podane to miałeś w poście moim na str 1 i poście kolegi digitrax na stronie 2 - reszta to półśrodki lub protezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.