Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska Temperatura Powrotu.


lechumb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów. Mój problem polega na tym że zbliza sie juz 3 sezon z temp. powrotu na poziomie 35-37°C gdy pracuje podlogówka przy zadanych na piecu 63°C. Problem znika gdy wyłącze podlogówkę i zostawie samo c.o. i c.w.u.. Rozmawialem z kilkoma hydraulikami jak oni by ten problem rozwiazali. Jeden stwierdzil że tak ma być i nic nie da sie zrobić ( on robił mi instalację). Drugi chce wpiąć pomiędzy zawór 4d a kocioł pompe kotlowa. Trzeci chce wpiąć powrót z podłogówki w powrót z c.o. ktory idzie do 4d. Czwarty chce wywalić zawór termostatyczny od podlogówki i wstawić 4d + siłownik. Słysząc te wszystkie wersje zglupialem i nie wiem co zrobić i co przyniesie pożądany efekt ( z wykluczeniem pierwszej opcji mojego instalatora). Piecyk który posiadam to Defro Komfort Eko 15kw ze sterownikiem K1Pv2 pid. Poniżej recznie rysowany schemat mojej instalacji (przepraszam za jakość). Prosiłbym o jakieś podpowiedzi i sugestie bo sezon grzewczy sie zbliża, a piecyk znów bedzie gonił i pozerał opał żeby utrzymać zadana temp. bo dostaje zimna wode z powrotu.

post-66718-0-01299600-1503257994_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna instalacja jest zła - podłogówkę masz podłączoną wprost do kotła co powoduje duże wychłodzenie powrotu 

Należy wpiąć zasilanie podłogi za zaw 4D , ale przed pompą CO, a powrót spiąć razem z powrotem grzejników.

 

Dodatkowo może być potrzebna pompa na powrocie z zaw 4-D do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę miałem ten sam problem zawór 4 d  nawet z pompą kotłową kiepsko sie sprawdzał 37 stopni powrót i koniec jeśli więcej szło na grzejniki to kocioł był zalewany jeszcze bardziej i ciężko miał się pozbierać .

Oczywiście na forum podpowiadano mi co mam zrobić zawór 3 d krótki obieg kotłowy i tak też zrobiłem ale znów pojawił się problem bo popełniłem błąd za mała średnica tego obiegu kotłowego i nie umiałem tego wysterować aby kocioł chodził z niską modulacją a wykres był w miarę prosty ,z pomocą przyszła wiedza innych  kolegów i wykonałem sprzęgło rozdzielacz problem ustał a powrót mam o 0,7 stopnia mniejszy proponuję zobaczyć filmik na YT 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor mówisz żeby wpiąć podlogówkę za zaworem 4d, a nie pojawi się problem wtedy gdy będę chciał zamknąć c.o. i grzać tylko podlagą i ogrzewać cwu no w ojresach przejściowych? 4d mam sterowany pogodówka i w okresach przejściowych jest tam prawie minimalny przepływ. Klaudiusz a w którym miejscu wstawiłbyś u mnie to sprzęgło hydrauliczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz regulację temp na grzejniki siłownikiem to moja poprzednia rada jest zła .

Masz dwie możliwości : albo dodać drugi zaw 4-D na podłogówkę albo wywalić wszystko i dać sprzęgło, za sprzęgłem 2 zaw 3-D na podłogówkę i  grzejniki oraz na powrocie kotła zaw 3-D ochrony powrotu i pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie podalem tej informacji w poście ale na rys. jest zaznaczony zawor 4d z silownikiem. Z tego co proponujesz bardziej sklanial bym sie za zaworem na podlogowkę bo tylko ona robi zamieszanie. Gdy jest wylączona to powrot jest mniejszy od zasilania o niecale 10°C. Chociaż zastosowanie sprzegla napewno bylo by najlepszym rozwiazaniem. Montując zawór 4d z silownikiem podpietym rowniez z pogodowka tez chyba to zda egzamin, bo tak mi sie wydaje, że większość gorącej wody nie wykozystanej do zasilenia podlogi wróci powrotem do pieca. Tylko zastanawiam sie czy w mojej konfiguracji ta goraca woda niewykorzystana sama wróci do pieca czy bedzie trzeba zastosować jakąś dodatkowa pompke? Może któryś z forumowiczów pokazał by to na moim schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja tej instalacji jest błędna. Należało by ją przerobić. Ja bym zaczął od puszczenia pompy cwu na stałe i sprawdzenia czy temperatura powrotu się podniesie.

Instalacja z zaworem 4d ma prawo działać, ale nie w takim wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja dziala i wlaśnie problem jest z temp powrotu gdy chodzi podlogówka. Gdy jednak ja wylącze temp powrotu wzrasta. Obecnie powrot z cwu jest razem z podloga i gdy chodzi cwu to ladnie sie wszystko miesza ale gdy cwu sie wylaczy to pompa od podlogi pcha ta zimna wode do kotla a goraca woda z 4d nie miesza sie z ta zimna woda bo pewnie ma za mala odleglosc do pieca ,bo jest tylko 10cm lub brakuje jej sily na mieszanie bo tam nie mam pompki tylko grawitacja. Do papasmurfek. Tez juz ten pomysl przerabialem, efekt taki że woda byla w cwu za goraca( bo miala tyle co z pieca) i piec wiecej palil. Wiem ze ta koncepcja jest bledna bo jest problem i dlatego pytam jak to efektywnie przerobic i nie wydac pieniedzy na przeróbki ktore nie poprawią obecnej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie aby zachować jak najcieplejszy powrót kolejność powinna być następująca ( patrząc od strony instalacji):

Podłogówka, grzejniki a za zaworem dopiero powrót z cwu.

Masz jakieś "termostaty" na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam założonych, bo temp grzejników steruje silownik z pogodówka. W moim przypadku patrząc od strony instalacj to powrot do pieca jest w takiej kolejnosci- cwu,podloga i przy samym piecu 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzisz aby zamontowac ta pompe kotlowa a reszte zostawic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tez sie spotkalem z takim stwierdzeniem ze pompa kotlowa bedzie podbierac za bardzo wode z instalacji i zawor zglupieje. Do henryk1953: wlasnie to nie chodzi dobrze bo jest nisja twmperatura powrotu. Nie chce rowniez aby cwu chodzilo na okrągło i chcialbym rowniez miec jakies sterowanie automatyczne podłogą ze wzgledu na charakter mojej pracy i co za tym idzie tlumaczyc zonie co i jak ma przestawić gdy bedzie za zimno/za gorąco w domu. Wstawiam zdjecia te co mam w tel bo juz nie mam dostepu do kotlowni. Na zdjeciach narazie zawor 4d byl bez silownika w tej chwili juz jest.

post-66718-0-26712500-1503299956_thumb.jpg

post-66718-0-78515700-1503299965_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego vmilo podniesienie zadanej nawet do 70° C daje efekt podniesienia temp powrotu ale i tak roznica jest pomiedzy zasilaniem a powrotem dobrze ponad 20° C. To tylko zmiana cyferek a problem nadal zostaje że piec jest zalewany zimna woda i caly czas pracuje aby utrzymac zadana temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50st na powrocie to mało ?

Wg szkicu górę masz dobrze, dół powinien być w kolejności jaką podano wcześniej. Ale to niewiele zmieni.

 

Zdjęcia dodałeś... powiem tak: jak bym się wstydził, gdyby to była moja robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci kolego vmilo, ze nie wiem o czym mowisz mowiac o wstydzie. Moje amatorskie oko blo przekonane ze jest to zrobione ok tylko skopany zostal powrot podlogi. Moze jakies sugestie co jeszcze trzeba przerobic.Moze źle się wrazilem z ta temp powrót. Próbowalem juz trzymac na piecu 68-70° C ale i tak powrot byl w granicach 38-42° C, a majac ochrone powrotu zawor 4d wariowal. Defro zaleca max roznicy 10° C miedzy zasilaniem a powrotem i wiem ze to jest mozliwe bo forumowicze tak osiagaja i ich piece chodza bardzo stabilnie a nie gonia jak moj i w pidzie moge zapomniec o chciaz zblizonym wykresie do lini prostej, tylko himalaje. Po wylaczeniu podlogi i i ociepleniu sie powrotu wszystko sie stabilizuje i chodzi plynnie jak w trybie letnim. Jak wyzej czyli najpierw powinna isc zimna woda z podlogi potem powrót z 4d i na koniec z cwu i dpiero do pieca czy moze powrót z podlogi wpiety w powrot co przez zawor 4d i dopiero cwu. Moze ktos by to rozrysowal. Widzialem na schematach takie rozwiazanie ze zasilanie podlogi jest brane za 4d i powrot jest wpinany w powrot co przed 4d tylko jak to sie sprawdzi w okresie przejsciowym gdy te dwa systemy nie beda potrzebne a silownik ograniczy przeplyw do minimum?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzech wilczków do małego cycka bym nie podłączył, nie dałbym obejścia pompy CO - to tyle, co mnie osobiście nie podoba się w wykonie.

Zmiana kolejności niewiele pomoże. Na fotach nie ma siłownika zaworu... jest czy nie ? Zawór może realizować tylko jedną funkcję, albo pilnuje zadanej na ogrzewanie, albo chroni powrót, nie wykona tych czynności jednocześnie. Najprościej, bez przeróbek, to włączyć ochronę powrotu przez CWU (jeśli ster ogarnia taką funkcję). Nie wiem w czym przeszkadza Ci cieplejsza CWU... przecież możesz wtedy obniżyć zadaną na kotle, do poziomu niewiele wyższego niż potrzeba na zasilanie ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby otrzymać 10C różnicy między zasilaniem a powrotem to trzeba całkowicie zmienić układ w kotłowni.

Takiemu zadaniu np podoła układ ze sprzęgłem, który proponowałem na poprzedniej stronie.

Schemat tego układu był wielokrotnie pokazywany i omawiany w tym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisalem jest silownik na zaworze a fotki byly robione wczesniej. Czyli sa dwa wyjscia. Jedno zamiast zaworu termostatycznego dac drugi zawor 4d-rozwizanie tansze i chyba dobre i drugi sposob zastosowac sprzęgło i to rozwiazanie drozsze i chyba najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.