Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wybrany:

image.png.f11996707d3729a0546390a57648147f.png

Mieszacz jak pisałem wcześniej - regulowany ręcznie, ustawiony na stałą temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze zobacz to wyłączenie pompy od termostatu, powinno być pod tą samą rubryką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczę to w prosty sposób...W zeszłym sezonie paliłem od histerezy kotła , gdyż nie posiadałem termostatu pokojowego . Kocioł odpalał się przy 56 stopniach , a wygaszał przy 70( taką miałem histerezę kotła).W tym sezonie zamontowałem sterownik pokojowy (eSter x80).Teraz kocioł uruchamia się w momencie spadku temp.zadanej na owym termostacie . Tzn.w pomieszczeniu , gdzie jest termostat mam temp.zadaną 23 stopnie , a histerezę 0.2 stopnia, Kocioł uruchamia się w momencie spadku temp.do 22.8 stopnia. Natomiast , jak napisał papen76.W ustawieniach serwisowych wybierz termostat pokojowy i histereza kotła nie będzie miała znaczenia.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli wracajac do Twojego pierwszego pytania. Zostaw histereze kotła jak jest (czyli np. zadana 70, histereza 20 stopni).

Histereza termostatu pokojowego mówisz, że masz 0.1
Ja mam teraz 0.2, ale jak było 8-10 stopni na zewnątrz, to sprawdzała mi się 0.5.

Dołóż siłownik i będziesz miał stała temperaturę w automacie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.acd9b210f2f340ce03a1d1254e93a4ad.png

Rozumiem że to ustawienie wyłączy palnik, a pompa będzie pracowała do ustalonej temp.?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu już się nie wypowiem, bo ja mam ecomaxa 850. Tego raczej nie ruszaj. Sprawdź parametr "wyłączenie pompy od termostatu".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jest u mnie trochę inaczej. W tym parametrze mogę ustawić 3 opcje

  • wyłącz palnik - to ustawione
  • wyłącz pompę
  • wyłącz palnik i pompę

Mam jeszcze jedno pytanie, jak ma się do tych wszystkich ustawień temp. CWU? Czy kocioł się uruchomi żeby dogrzać bojler, nie zwracając uwagi na termostat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie CWU działa niezależnie od grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kocioł się włączy , żeby dogrzać C.W.U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak jesteśmy przy temacie termostatów pokojowych to i ja mam pytanie. Jakieś dwa tygodnie temu ustawialiśmy mój piec. Obecnie piec pracuje w histerezie od 65 do 42 stopni a mieszacz na czujniku pogodowym. Ale posiadam też termostat tyle że przy obecnych ustawieniach to robi on tylko za termometr :) nie wnosi nic do sterowania. Czy można go do czegoś wykorzystać czy pozostać tylko na pracy względem krzywej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie. Może korygować niedoskonałość doboru krzywej grzewczej mieszacza lub / i zgłaszać wyższa temperaturę pokojową od zysków bytowych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koryguje ustawienia mieszacza. Zobacz w ustawieniach serwisowych > ustawienia mieszacza.
Np. taka sytuacja: pogodowka każe grzać, a w domu +25. Ty chcesz mieć 22. Termostat pokojowy zmniejsza temperaturę na mieszaczu, a krzywa grzewcza pozostaje ta sama.00e2a67217de05cadcc53881d022bdba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to sobie dopracujesz, to ustawisz raz krzywa grzewcza, a termostat będzie ja sam przesuwał. Jak się to odpowiednio zrobi, to są fajne wyniki Zobacz jeszcze te dwa parametry zakreślone na zielono w ustawieniach mieszacza.0dbb27bbc99b320e5918e3cc8dbd33f3.jpg19756b2769153d54732b188aa25134b2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie niby jest termostat pokojowy mieszacza 0 przesunięcie równoległej 0. Nie rozumiem czy ma sterować ten termostat skoro pogodowka ustawia na mieszaczu 31 stopni gdy na dworze koło 7 stopni a pompa CO tłoczy cały czas. Termostat powinien zbijać temperaturę pogodowki jak już osiągnie się temperaturę w domu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Opcja termostat pokojowy mieszacza odpowiada za obniżenie temperatury na mieszaczu. Czyli teraz masz na mieszaczu 31, a wewnątrz osiągasz zadaną 22 stopnie. Jak zacznie przebijać te 22, to ile tu ustawisz, tyle Ci obniży. Ustawisz 3, to ci zmniejszy na 28. Tu już musisz dobrać doświadczalnie. Z kolei jak wewnątrz temperatura spadnie o histereze termostatu, np. o te 0.2 do 21.8, mieszacz znowu wraca do 31. I tak w kółko.

Przesunięcie krzywej zrobiłem też na 3, bo jak na zewnątrz robiło się cieplej, to wewnątrz mi temperatura spadała.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie . Jeżeli nie był kalibrowany zbiornik. To na jakiej podstawie w zakładce ZUŻYCIE PALIWA pokazuje mi ile kg w danej godzinie spalił kocioł. Mam rozumieć że to tylko fikcja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.  Podliczyłem słupki ile kg spalił przez dobę. A wiem ile wsypałem . To coś za mało ubyło w zbiorniku

według tego co wyszło z obliczeń. Muszę to jeszcze raz sprawdzić , bo może coś po...... .

Edytowane przez tom378
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam takie przemyślenie, jak bym ustawił temp. na bojlerze taką samą jak na kotle z identyczną histerezą jak na kotle to:

  • bojler powinien schładzać się wolniej/dłużej
  • kocioł zejdzie z swojej temp. ale się nie włączy bo mu termostat nie pozwoli 
  • teoretycznie palnik powinien odpalać się rzadziej, tylko czy to będzie skutkowało mniejszym spalaniem? 

Analizuję dalej spalanie. Czy to co na wykresach jest możliwe? Bez termostatu pokojowego spalanie do 1 kg.

Później okres wiosna, lato - wiadomo że mało.

Od października palenie z użyciem termostatu - do 12 kg?

image.png.f8db9a65fd41d6d9ad91a81815537692.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - zależy, jak go zaizolujesz
2 - nie wiem
3 - kWh nie oszukasz, pytanie co lepsze? Odpalić 2*5 kW czy 5*2 kW (w dużym uproszczeniu). Chyba lepiej mniej odpaleń.

To moje prywatne, subiektywne zdanie, ale jedyna efektywna modulacja jest przy prądzie. Przy paliwach stałych podobne wyniki osiągnie się z tylko buforem ciepła i automatyką. Zauważ, że nawet ci, co mają gaz i pompy ciepła skarżą się na taktowanie w okresach przejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono.

Od 3 tygodni jestem posiadaczem kotła pelletowego lumo 20kw z palnikiem kipi 20kw.


Mógłby ktoś ocenić moje ustawienia, ewentualnie co powinienem skorygować.

Pellet ogólnie spala mi się dobrze, tylko te zużycie troszkę za wysokie średnio pali 26-28kg na dobe przy temp 5 na zewnątrz, w domu utrzymuje 24 stopnie.

Jeśli udało by mi się zejść tak do 20-23kg byłbym bardzo usatysfakcjonowany.

Dom to budownictwo z lat 80, stara instalacja +. Grzejniki żeliwne.

Dom nie ocieplony ( ale posiada pustkę powietrzna). Poprzedni kocioł spalał 4t węgla typu orzech na sezon, więc wydaje mi się że jest szansa by spalanie pelletu wyszło na poziomie 4,5t

 

Screenshot_20201123_205236_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201123_205225_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201123_205157_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201123_205138_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201123_205123_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201123_205110_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201123_205047_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201123_205031_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach






(...) średnio pali 26-28kg na dobe przy temp 5 na zewnątrz, w domu utrzymuje 24 stopnie.

Dom to budownictwo z lat 80, stara instalacja +. Grzejniki żeliwne.
Dom nie ocieplony ( ale posiada pustkę powietrzna).

Poprzedni kocioł spalał 4t węgla typu orzech na sezon, więc wydaje mi się że jest szansa by spalanie pelletu wyszło na poziomie 4,5t


Myślę, że spalanie nie jest złe, jak na te parametry i brak ocieplenia.
1 stopień wewnątrz więcej to 6% opału. Obniżysz do 22, będzie 12% oszczędności.
Zajrzyj na cieplowlasciwie.pl i wpisz dane swojego domu, będziesz miał mniej więcej obraz ile energii potrzebuje Twój dom. Jakby Ci się chciało, to podaj link do wyniku obliczeń.

Instalacja z żeliwnymi grzejnikami nie jest taka zła, ma swoje plusy. Opisz ja w skrócie, jeden obieg czy więcej? Masz termostaty na grzejnikach? Sterujesz zaworem 4D czy jakoś inaczej? Jaki masz komin? Z wkładem czy ceglany? Czy masz regulator ciągu?

Co do spalania, bezpiecznie jest założyć przelicznik tona węgla = 1.5 tony peletu. To tak z górką. Dlatego palimy tanim peletem i używamy kipi

Zazdroszczę kociołka Lumo, bardzo fajny sprzęt



  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.