Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, alfiorz napisał:

Zawor sterowany pogodowo. Ochrona powrotu na 45 st. Wspolczynnik proporcjonalnosci zmieniony na 7 a fabrycznie 5, przerwa pomiaru na 10 sekund fabrycznie na 30s, minimalny skok na 29% fabrycznie 5% , skok jednostkowy 80% fabrycznie 5% Po zmianie fabrycznych parametrow sa wlasnie skoki temperatur mniejsze ale w zakresie jaki podalem. Na fabrycznych wartosciach zawor otwieral sie na maksa i zamykal. Temperatura skakala jeszcze bardziej. Jezeli przerwa pomiaru byla dluga to temp. zaworu dochodzila do 60 st. i potem spadala do 20 nim znowu zawor sie zamknal. Brak sterownika pokojowego gdyz nie sprawdzal sie stad wybralem sterowanie pogodowe i programowalne glowice na kaloryfery  

Jaki masz siłownik i jaki masz ustawiony czas otwarcia? Bo tu może był problem. Wróciłbym do fabrycznych i prawidłowo bym ustawił ten parametr. To podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @alfiorz nie chce już Cie cytować , ale jeżeli tak się zachowuje zawór to masz włączoną ochronę powrotu wyłącz ją, 

W tym wypadku kocioł i jego sterownik w pierwszej kolejności dba o temperaturę kotła tzn, powrotu a dopiero  w drugiej kolejności o Twoją temperaturę w domu.

Wyłącz ochronę powrotu , ustawienia fabryczne czas otwarcia proszę wpisać w sterowniku jest podany na zaworze. Jak ustabilizuje temperaturę w obiegu to i tak temp, powrotu będzie powyżej 45 St.

Przy ochronie powrotu trochę idzie więcej Twych ciężko zarobionych $.

Pozdrawiam

 

Teraz doczytałem , że ty go masz na oddzielnym sterowniku. Odepnij go od tego techa i podłącz pod ecomaxa i będzie dobrze. Na pewno.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli siłownik też jest 140s?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
3 godziny temu, alfiorz napisał:

Zawor sterowany pogodowo. Ochrona powrotu na 45 st. Wspolczynnik proporcjonalnosci zmieniony na 7 a fabrycznie 5, przerwa pomiaru na 10 sekund fabrycznie na 30s, minimalny skok na 29% fabrycznie 5% , skok jednostkowy 80% fabrycznie 5% Po zmianie fabrycznych parametrow sa wlasnie skoki temperatur mniejsze ale w zakresie jaki podalem. Na fabrycznych wartosciach zawor otwieral sie na maksa i zamykal. Temperatura skakala jeszcze bardziej. Jezeli przerwa pomiaru byla dluga to temp. zaworu dochodzila do 60 st. i potem spadala do 20 nim znowu zawor sie zamknal. Brak sterownika pokojowego gdyz nie sprawdzal sie stad wybralem sterowanie pogodowe i programowalne glowice na kaloryfery  

 

Zycytowalem zeby miec odniesienie. Zakladamy oczywiscie, ze wszystko jest dobrze podlaczone. Po pierwsze zjedz ochrone powrotu na min. albo wylacz ja calkiem. Chwilowe spadki nie zagrazaja kotlowi. Zeby jednak ta ochrona czasami wystepowala nie nalezy prowadzic kotla na niskiej temp. No chyba, ze zakladamy iz mamy to generalnie gdzies. Poprzednio blednie podalem wspolczynnik proporcjonalnosci.  masz ustawione 7. Moze to byc ok. Ja mialem u siebie 10.

Przerwa pomiaru na 10 sek to moim zdaniem blad. Podobnie jak skok zaworu na 29%. Zawor  zbyt krotko czeka na stabilizacje temperatury wykonujac przy tym zbyt duze ruchy korekcyjne Pomiar temperatury nalezy wydluzyc tak jak pisalem  ustaw 30 sek na dzien dobry. Jezeli zawor bedzie nadal przebilal w te i we wte, to nalezy ten czas wydluzyc. Nalezy ustawic skok zaworu na 5 do 10% max. Ten skok bedzie sie zmniejszal w trakcie zblizania sie zaworu do zadanej temperatury ( np. przez pogodowke wedlug krzywej). A zmniejszenie tego skoku bedzie zalezne od wspolczynnika proporcjonalnosci ( masz ustawiony na 7). Im wspolczynnik ma wyzsza wartosc, tym nizsze obnizenie skoku zaworu. Krotko mowia im ten wspolczynnik mniejszy tym zawor bedzie wykonywal coraz mniejsze ruchy przy dochodzeniu do zadanej  i bedzie  przez to bardziej precyzyjny. 

Na sam koniec warto ustawic cos takiego jak minimalne otarcie zaworu. Zawor nie powinien byc zamykany na maxa. Zaleznie od jego srednicy i mocy pompy nalezy go ustawic na 5 do 15%. Temperatura za zaworem powinna wtady wynosic 22 - 24 stopnie. Co przez to zyskujemy?  Zawor ktory osiagnie to ustawione minimum ( przymniety przez pogodowke np.)bedzie jednak nadal przepuszczal plynnie czesc ciepla na grzejniki. Wnetrza nadal beda dogrzewane tylko w mniejszym stopniu.  Choc nie bedziemy z tego sobie zdawac sprawy macajac grzejniki. 

Ten sterownik bardzo dobrze wspolpracuje z jakimkolwiek Techem pomieszczeniowym  RS. Na sterowniku 431 wystarczy ustawic funkcje obnizenia temp za zaworem w przypadku dogrzania pomieszczen po osiagnieciu zadanej. Czyli: pogodowka daje w danej chwili sygnal na zawor ze ma byc za nim 40 stopni. Sie grzeje, grzeje, grzeje… osiagamy zadane 22 w domu. Wczesniej ustawilismy sobie obnizenie np. o 5 stopni, Zawor sie przymyka o kilka procent i mamy 35 za zaworem. Sterownik Techa RS potrafi dzialac z histerez 0,1 stopnia. Czyli wszystko jasne. Tak prowadzilem swoja instalacje z archaicznym ekogroszkowcem Klimosza. Do tego zrezygnowalem z wszelkich obnizen nocnych ( w normalnym domu glupota i wyrzucanie pieniedzy kominem) spalanie wegla spadlo o 500kg na zezon.

Generalnie dla ekonomiki wazna jest plynnosc i stalosc. Dobra bo rozpisalem sie troche nie na temat.

Chcac zawor dosterowac trzeba obserwowac i poswiecic troche czasu.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @alfiorz  z tego co pamiętam ma żeliwiaka więc ochrona powrotu może ma u niego mniejsze znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Kolego@alfiorz nie chce już Cie cytować , ale jeżeli tak się zachowuje zawór to masz włączoną ochronę powrotu wyłącz ją, 
...
Przy ochronie powrotu trochę idzie więcej Twych ciężko zarobionych $.


Dzięki Robin, ja też to spróbuję zastosować. Zobaczymy, jak u mnie to sterownik pokaże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie krótkie pytanie . Nie mogę przełączyć palnika w tryb zima . Do tej pory chodził na lato i pracowała tylko pompa cwu 

Kipi rotary 16kw 

ster ecomax 350 

panel pokojowy wifi st 290 v2

Jak przestawiam eco max na tryb zima to i tak dalej pozostaje na lato - brak czujnika pogodowego i na wyświetlaczu tylko dwie pozycje lato i zima . Czy ja coś źle robię czy może ten st 290 ma tu jeszcze coś do powiedzenia . No chyba że się coś spierniczyło . 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mac65 napisał:

No chyba że się coś spierniczyło . 

Na chwile wyłącz w sterowniku panel pokojowy następnie zaznacz tryb zima potem ustaw pompa cwu priorytet tem.np 50 stopni  uruchom palnik jak dojdzie np do 48 stopni na cwu kliknij pompa cwu wyłącz wtedy powinna się odrazu włączyć pompa co a cwu wyłączyć i będziesz wiedział czy prawidłowo działa tryb zima .Jeśli tak będzie to dodaj ten panel i powinno wszystko działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wróciłeś do ochrony powrotu czy masz wyłączoną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2018 o 09:37, robin60 napisał:

Szanowni forumowicze i użytkownicy palników KIPI , przedstawię i zamieszczam  krótki opis oraz fotki z prac nad generalnym serwisem palnika KIPI 18 KW trochę starszego modelu różniącym się jedynie gniazdem zapalarki u swego kolegi.

Kolega zgłaszał jego zdaniem dość głośną pracę palnika podczas jego samoczyszczenia.

Po rozebraniu palnika na części i jego odkurzeniu z pyłu i drobnych trocin które zalegały w mechanizmie odpowiadającym za jego obrót, każda z jego elementu została poddana myciu z nafcie. Następnie po ich wytarciu szmatką głównie bieżnie łożysk jak i same łożyska, zostały one lekko nasmarowane smarem  ŁT 43 jaki zaleca producent firma KIPI.

Składanie palnika krok po kroku:20180816_110135.thumb.jpg.a898a009d9cead23cdc764d6a9798d3a.jpg

po nasmarowaniu lekko bieżni i samego łożyska 20180816_110159.thumb.jpg.1b460b80638f26b741f4586486afe62f.jpg

zakładamy tryb zębatkowy20180816_110415.thumb.jpg.fa545de4499c096711f435f95333e3e1.jpg

na niego kolejne łożysko na bieżnię20180816_110804.thumb.jpg.7aec32867bfa1e2833eb486b215a2fdc.jpg

drugi mechanizm zębatkowy przy zapadce20180816_110835.thumb.jpg.424d200e6b828e73c9a20ed69f6a6546.jpg

20180816_110959.thumb.jpg.553dd1761d19ec441546ccaed961e4fe.jpg

górną część tak zwanej flanszy  środkowej części obudowy

20180816_111121.thumb.jpg.368887233b67c0264e66b1b3312fbfde.jpg

skręcamy część mechaniczną przed rozkręceniem patrzymy ile zwojów gwintu wystaje ponad nakrętkę20180816_111646.thumb.jpg.df667552f8a88aedc518983a3e92c982.jpg

zakładamy drugą część blaszaną obudowy20180816_111941.thumb.jpg.17d6c1bd0f7102d9dd876f1bc6add9a5.jpg

po założeniu tego elementu zakładamy rury palnika 20180816_112653.thumb.jpg.184a5999f5f75264299db4ec8cb62b17.jpg

kontrujemy rury palnika nakrętką by nam nie wypadły podczas eksploatacji20180816_113005.thumb.jpg.f498cc94c26f0752c2a72ea7484756bd.jpg20180816_113444.thumb.jpg.ac9b5742daad3f64fa875920c504e19b.jpg

skręcamy część mechaniczną palnika20180816_114009.thumb.jpg.78def1139c56b4c3ee8f1f4a3816b016.jpg

do niej przykręcamy część elektryczną tak ją nazwałem 20180816_114016.thumb.jpg.be7f0a767f89cecdf88e3d4bfe7f8dde.jpg20180816_114254.thumb.jpg.99d7a83a66fa8e162506c8dd461afa44.jpg

przykręcamy obudowę palnika tylną i po przeglądzie. 

Przykręcamy palnik do naszego kotła podłączamy przewody, i po robocie.

Całkowity czas serwisu naszego palnika wyniósł 2 godziny. 

Nie sądzie , że Pan serwisant zrobił by to lepiej niż my sami. 

Pozdrawiam

Witam szanownych kolegów. Cieszę się że nie zniknęła nasza wiedza z tego wątku i serwer oraz wątek już działa. Powiem szczerze tęskniłem  za naszym forum - nie mylić ze stratami związanymi z zakupem coraz droższego pelletu. he he .

Drogi robin60

jak widzę bardzo ładnie konserwujesz mój model palnika, muszę powiedzieć że ja przy skręcaniu go, miałem pewne problemy z jego złożeniem, w pewnym momencie zastanawiałem się nawet czy oby na-pewno dobrze włożyłem tą część ze świecą. Nie byłem pewien czy nie wkładam jej do góry nogami - trochę się z tym grzebałem i żałowałem że fotek przy rozbieraniu nie zrobiłem . Palnik działa choć nie chciał mi za pierwszym razem zaskoczyć toteż bałem się że coś nie tak złożyłem. Jest git.

Muszę dodać  jeśli pozwolisz robin60 dodać coś od siebie.  A se będę cukier kował jak tam jeden kolega gadał bo nic nie napisałeś o tych naszych rurach. Ja osobiście musiałem je trochę szlifować i czyścić papierem ściernym oraz szczotką drucianą, i nie wiem czy jest to wskazane (bo może ktoś gwarancję by stracił - każdy na swoją odpowiedzialność może się tą poradą posłużyć ) musiałem wiertłem rozwiercać te dziureczki w tych naszych rurach. Koledzy piszą o spiekach w palnikach i tym innych problemach z kiepskim pelletem, mnie nigdy spiek się nie zrobił ale niestety z kiepskiego pelletu dostał się piasek który dostał się pomiędzy te nasze rury, tam parę wżerów było oraz niektóre dziurki były zapieczone z stąd  te przewiercanie dziurek. Dodatkowo po rozłożeniu flasz ja z stamtąd wysypałem piasek.

 

Koledzy z innej beczki wydaje mi się że kiedyś podawałem w sterowniku pojemność zasobnika na pellet teraz i z instrukcją nie mogę tej opcji znaleźć.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, tedi90 napisał:

Na chwile wyłącz w sterowniku panel pokojowy następnie zaznacz tryb zima potem ustaw pompa cwu priorytet tem.np 50 stopni  uruchom palnik jak dojdzie np do 48 stopni na cwu kliknij pompa cwu wyłącz wtedy powinna się odrazu włączyć pompa co a cwu wyłączyć i będziesz wiedział czy prawidłowo działa tryb zima .Jeśli tak będzie to dodaj ten panel i powinno wszystko działać.

Dzięki tedi już sobie poradziłem . Problem tkwił był w panelu pokojowym bo ktoś przestawił temperatury zadane ale już jest ok po zmianie ustawień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, robin60 napisał:

Poszukuje użytkownika kipi który posiada econaxa 850P2c TOUCZ oraz panel pokojowy TOUCZ . 

Ja mam ecoMAX860P3-C TOUCH + Panel pokojowy ecoSTER TOUCH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem z pozycji panela TOUCZ w domu nie mogę wejść do ustawień serwisowych, problem ten nie występował gdy miałem TOUCZ w domu a na kotle 850 P 2C ale z pokrętłem 

Kod 0000 wchodzi na kotle zaś w domu już nie 

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, muszę zerknąć jak to u mnie wygląda bo nie pamiętam. Jaka masz wersję softu w ecoSTERze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.