Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Darek21 napisał:

Napisał wcześniej  że 16 kw.

Teraz Ty dostałeś pomroczności ;) pytanie było o kocioł, nie o palnik.

8 godzin temu, robin60 napisał:

podaj te korekty drobne które powodują tak prawidłowe spalanie palletu no name.

Po kilku godzinach palenia nie można popadać w euforię ;)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, kilka godzin a 15 minut :) Jest już światełko w tunelu dla kolegi @Cinekmk

Kolego @papen76Jak tam Twoje plany z buforem? Temat zarzucony? 

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor w końcowej fazie planowania, bo muszę go pod wymiar uszyć

Wywalam stary bojler CWU 120 l, będzie z niego naczynie wyrównawcze. Średnio w ciągu doby kocioł włączał mi się 3 razy na dogrzanie tego zakamienionego klamota.
Zamiast niego będzie wężownica CWU fi22, długość 25 m, co daje ok. 1,7 m2 powierzchni wymiany. Na 3 krany + prysznic powinno być ok. (Dodam, że wężownica z miedzi, koszt podobny do nowego bojlera. Za to jest praktycznie niezniszczalna i nie zachodzi kamieniem. Nowy bojler za parę lat znowu trzeba będzie kupić. A to połowa ceny bufora).

Do tego grzałka na 3 fazy 10kW, ale nie w środku bufora, a na zewnątrz w rurze 3". Będzie robić za awaryjne ogrzewanie domu i grzać CWU w taniej taryfie. Na grawitacji ma to szybko i wydajnie ładować bufor warstwowo od góry. Do tego zegar sterujący, styczniki i cała reszta. Ale to już zmartwienie elektryka.

Ocieplenie bufora - 20 cm perlitu
Mam niska piwnice i drzwi 80, dlatego bufor będzie miał ok. 760 l. Wężownica CWU będzie umieszczona w górnych 250 litrach.
Do tego muszę kocioł wymienić. Jeden z producentów sprzedaje same kotły bez osprzętu i nie robi z tym problemów. Kocioł jest z wymiennikiem pionowym.

I teraz pytanie do Was. Palnik mam 5-20 kW. Który kocioł wybrać do pracy z buforem (będzie szedł na pełnej mocy): tańszy 15 kW czy zgodny z palnikiem 20 kW?


www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja temat bufora zarzuciłem na razie. Przynajmniej do przyszłego sezonu. Podobnie jak Ty zostawiłem sobie miejsce i mogę bufor postawić zamiast bojlera i wpiąć go do instalacji zamiast sprzęgła. Będzie wtedy bufor pełnił trzy funkcje. Akumulatora ciepła, bojlera CWU i sprzęgła dla instalacji. Na razie poczekam, zobaczę jak ten sezon wyjdzie bo jeśli miałbym zaoszczędzić np 2kg/doba pelletu to ja dziękuję.

35 minut temu, papen76 napisał:

I teraz pytanie do Was. Palnik mam 5-20 kW. Który kocioł wybrać do pracy z buforem (będzie szedł na pełnej mocy): tańszy 15 kW czy zgodny z palnikiem 20 kW?
 

Do pracy z buforem wybrał bym wymiennik 20kW. Przy 16kW możesz mieć powtórkę z rozrywki czyli wysoką temperaturę spalin.

Edytowane przez Dragster
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę koniecznie już bojler wymienić, dlatego chce pójść za ciosem i zrobić ten bufor. Tak jak wspomniałem, dobry bojler to połowa ceny bufora.
PS. A mogłem mieszkać w bloku

www.kochowka.blogspot.com

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak najbardziej. Też bym tak zrobił. Ja mam stojącego Galmeta 140l. Prędzej czy później się go pozbędę.

Bufor sam będziesz robił?

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, majster się tym zajmie. Koszt ok. 3500, w tym wężownica z miedzi ok. 1600.

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papen, jakiej firmy kocioł wybrałeś?. Osobiście do bufora wybrałbym 20kW, szybciej i sprawniej go nagrzejesz, wykorzystując pełną moc palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, papen76 napisał:

A mogłem mieszkać w bloku emoji23.png

Nie miałbyś zabawy w zimie i nudziłbyś się ;). A tak przynajmniej poznałeś fajnych kolegów na forum heheh

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, dokładnie O kotle napisze na PW.

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są te same kotły które wysyłałeś mi na PW czy znalazłeś coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No name 6mm, drewno jakieś tam. Z miskantem dałem sobie spokój. Palnik na ekstremalnych ustawieniach czyszczenia nawet dawał radę ale popielnik musiałem opróżniać codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie

Ustawilem wczoraj zadaną temperature 47 stopni. Od wczoraj temperatura wacha się w granicach 46-49 stopni ( od rana stoi na 46. Palnik pracuje na minimalnym nadmuchu ( kw wacha sie od 5 do 8). Nie przeszedł ani razu w tryb nadzór ( praca w trybie FL). Proszę powiedzcie mi czy przejścia w ten tryb są pożądane? Czy jest to tylko zabezpieczenie aby temperatura na kotle się nie podniosła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Cinekmk napisał:

Mam jeszcze pytanie

Ustawilem wczoraj zadaną temperature 47 stopni. Od wczoraj temperatura wacha się w granicach 46-49 stopni ( od rana stoi na 46. Palnik pracuje na minimalnym nadmuchu ( kw wacha sie od 5 do 8). Nie przeszedł ani razu w tryb nadzór ( praca w trybie FL). Proszę powiedzcie mi czy przejścia w ten tryb są pożądane? Czy jest to tylko zabezpieczenie aby temperatura na kotle się nie podniosła?

Praca w FL wygląda prawidłowo. powinien utrzymywać się w granicach zdanej. Nadzór to jest podtrzymanie żaru. I tylko do tego służy ten tryb.Uruchamiany jest w momencie gdy nie ma odbioru ciepła. Kocioł w FL tez potrafi się wygasić. Pytanie czy nie lepiej by było w okresie przejściowym palić  trybie Praca/Postój czyli standardowym z dużą histerezą kotła. 47st to trochę mało jak dla kotła na paliwo stałe a tym bardziej pelletu.

Edytowane przez Dragster
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak inni, ale ja mam kocioł ustawiony +70, powrót minimum +48'C z ochroną przez zawór 4D. Nie jest to moze najlepsze rozwiązanie, ale póki co, działa.

46 - 49 stopni. Nie szkoda wam waszych kotlow?


www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak inni, ale ja mam kocioł ustawiony +70, powrót minimum +48'C z ochroną przez zawór 4D. Nie jest to moze najlepsze rozwiązanie, ale póki co, działa.

46 - 49 stopni. Nie szkoda wam waszych kotlow?


www.kochowka.blogspot.com

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 75 - Zima, 65 -Lato. 70 w trybie FL. Zabezpieczenie powrotu przez sprzęgło hydrauliczne + zawór ATV. Wygląda to tak:

instalacja.thumb.jpg.0d3f1968cb0214c36b1db9cbbe1f83cd.jpgJa

Edytowane przez Dragster
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Cinekmk napisał:

Ustawilem wczoraj zadaną temperature 47 stopni.

Taka temperatura na kotle to utylizacja pelletu, a nie palenie. Pomijam fakt, że zniszczysz szybko kocioł .Ustaw minimum 65-70

Edytowane przez Benton661
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dragster, instalacja wręcz książkowa ;). Tylko na bojlerze tochę mało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, zabezpieczenie przed teściową :) Potrafi 5 razy na dobę spuścić bojler w kanał. Ciepła woda jest wtedy kiedy trzeba :) Poza tym spokojnie jeszcze 40st u góry bojlera jest. Ten Galmet ma czujnik temperatury zaraz przy króćcu zimnej wody. Temperatura zadana z kolei wynika z obniżenia wg harmonogramu.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dragster napisał:

mam 75 - Zima, 65 -Lato

Podobnie mam i ja ;) jest tylko jedno ale. Obiegi grzewcze sterowane są zaworami mieszającymi z siłownikami, więc można sobie pozwolić na takie nastawy i nawet

2 godziny temu, Dragster napisał:

palić  trybie Praca/Postój czyli standardowym z dużą histerezą kotła.

Instalacji kolegi cinekmk (przynajmniej ja) nie widzieliśmy. Ale skoro

2 godziny temu, Cinekmk napisał:

kw wacha sie od 5 do 8). Nie przeszedł ani razu w tryb nadzór

to sądzę, że ma spory odbiór ciepła i próba palenia w trybie start/stop okaże się bez sensu. W nadzór wejdzie jak przebije o 5 st czego zrobić nie może.

Tak czy owak nie proponował bym mu ustawiać 70 na kotle dopóki nie znamy szczegółów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o to, że kocioł jest stalowy albo żeliwny. Żeby pellet prawidłowo się spalał, potrzebna jest wysoka temperatura na kotle i w komorze spalania.  Kocioł na pellet i instalacja bez zaworów mieszających to chyba jakiś ponury żart...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.