Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Kol. Kordjano. Kilka pytań do twojej wypowiedzi.

1. Czy stosujesz termostat pokojowy z zadaną temp pomieszczenia?

2. Jaka temp mieszacza?

3. Czy wyłączasz pompę od termostatu (jeśli używasz termostatu pokojowego) czy też pracuje ona cały czas?

4. Jaki czas nadzoru i z jakim nadmuchem? Jaki płomień utrzymujesz na nadzorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego misiek 38 kg na dobę to trochę dużo ,ale palenie na okrągło takie daje rezultaty więc chciałbym poddać ci moja technikę palenia do przetestowania ,sam robiłem próby i tak : palenie 24 g na dobę w trybie standard  z nadzorem około 28 kg , palenie w trybie standard   z histerzą kotła 20 st też się nie sprawdziło zużycie pelletu tez około 28 kg ta metoda myślę że by się sprawdziła z buforem ,najlepszy rezultat osiągnąłem paląc tak ; tryb standard  moc maksymalna 19 kw średnia 10 kw minimalna 5 kw nadzór 2 kw histerza h1 2 st h2 1st histerza  kotła 1 st palnik pracuje 11 g w ciągu doby odpala się sam dwa razy na dobę pierwsze odpalenie piąta rano wygaszenie dziewiąta drugie odpalenie piętnasta wygaszenie dwudziesta druga zużycie pelletu 18 kg w cieplejsze dni nawet 15 kg na dobę, czas pracy palnika w zależności od potrzeb można podzielić na trzy odpalenia . Praca na takich ustawieniach wygląda   tak że po odpaleniu  palnika kocioł do zadanej temperatury 65 st dochodzi w ciągu 50 minut przechodzi w nadzór  z rozpędu podnosi się o dwa trzy stopnie nadzoruje około trzynaście do piętnastu minut poczym szybko przechodzi do mocy maksymalnej pracuje około dziesięciu minut i znów nadzór czyli albo nadzór albo moc maksymalna moce pośrednie służą do płynnego a zarazem szybkiego przechodzenia z nadzoru do pracy maksymalnej i odwrotnie ,              Myślę że warte wypróbowania dla tych co nie mają buforów a mają nieco przewymiarowane kotły pozdrawiam.

Takie skokowe "dogrzewanie" nie w każdym domu się sprawdzi., a jeśli ma się podłogówkę, duży dom słabo ocieplony albo starą instalację to nieporozumienie. Takie wychładzanie domu, instalacji nie służy dobrze komfortowi cieplnemu, kocioł musi sporo nadganiać by uzupełnić straty ciepła i pali więcej, nie mówiąc już o samym kotle, któremu takie wychładzanie kilka razy dziennie nie służy za dobrze, jeśli chodzi o trwałość wymiennika. No chyba że kolega Kordjano ma świetnie ocieplony domek o powierzchni 100m2, który wolno się wychładza i małą ilość wody w instalacji...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ,najlepszy rezultat osiągnąłem paląc tak ; tryb standard  moc maksymalna 19 kw średnia 10 kw minimalna 5 kw nadzór 2 kw histerza h1 2 st h2 1st histerza  kotła 1 st palnik pracuje 11 g w ciągu doby odpala się sam dwa razy na dobę pierwsze odpalenie piąta rano wygaszenie dziewiąta drugie odpalenie piętnasta wygaszenie dwudziesta druga

Z tego co kolega napisał kocioł dłuższy czas jest całkowicie wyłączony, no chyba że źle zrozumiałem :)

Kocioł pracuje od 5.00 do 9.00 i od 15.00 do 22.00

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chyba też brakuje inteleginecji, żeby to wszystko zrozumieć... Wczoraj mówiłeś, żeby odstawiac kocioł na jak najdłuższy czas. Jego pracuje 11 godz, a twój 12 godz. Różnica taka, że u ciebie postoje są 1-1,5, a u niego kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł i pompa CO chodzi 24 godziny na dobę. Rozpaleń na dobę mam ok 11. Kocioł odpala się przy temp. 55 stopni, grzeje do 75 i się wygasza, oddając ciepło do momentu spadku temp na kotle o wartość histerezy -20 stopni - czyli do 55 stopni. Potem znowu się odpala i tak w kółko. Jeśli chodzi o czas pracy, to patrząc na wykres z econeta obecnie kocioł więcej jest w postoju niż w trybie praca. Wygląda to tak: Praca sredni czas 40-50 min, potem postój 60-90 minut. Pompa cały czas pracuje, oddając ciepło. Już chyba prościej się nie da wyjaśnić :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że się wygasza, nie znaczy że nie pracuje :) . Gdy dojdzie do zadanej 75 stopni, wygasi się, ale pompa CO wyciąga z niego ciepło non stop, taki mini bufor :) Kocioł i pompę wyłączam tylko na czas czyszczenia :)

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też brakuje bufora, więc radzę sobie jak mogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że pomimo sporej pojemności mojego kotła, chyba 110 l i tak jest jej za mało, na pojemność mojego obiegu. W moim przypadku, przy wlaczonej pompie non stop, temp kotła szybko spada. Nie mam mowy o długim postoju przy wlaczonej pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy mrozach i wietrze praca całą dobę, a jak się dziś wiosna zrobiła, to WŁ / WYŁ. Temperatura stała w domu, 22 st.836dedea7988c6d44ab6347e50df3b5f.jpg2b6e1ac6a1e1bff257603d6047037229.jpg

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że pomimo sporej pojemności mojego kotła, chyba 110 l i tak jest jej za mało, na pojemność mojego obiegu. W moim przypadku, przy wlaczonej pompie non stop, temp kotła szybko spada. Nie mam mowy o długim postoju przy wlaczonej pompie.

No, Ty akurat masz co grzać :)  U Ciebie t to się nie sprawdzi. Albo potężny bufor, albo praca stała z płynną modulacją mocy FL. U mnie jakoś to hula, warunkiem jest jednak dobrze wygrzany dom :), więc nie dopuszczam do jego wychłodzenia

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje u siebie założyć ogrzewanie gazowe, jednak jeśli mi to nie wyjdzie bo cena będzie za duża to skuszę się na pellet, i tu moje pytanie czy obecny kocioł nada się na montaż palnika kipi ?

 

Mieszkanie 75m2 - nad mieszkaniem nie ocieplony strych

Okna plastik 2 szyby,

Ściany grube z komorą powietrzną - bez styropianu.

Sufit jak na razie nie ocieplony (plan 15 cm wełna) - jest 20 cm jakaś glina.

 

Kocioł miałowy Zębiec KMW 16

http://www.zebiec.pl/kotly-co/kmw/

 

Myślałem, nad palnikiem 5-16kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile opału schodziło Ci na sezon do tej pory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale dop.drugi sezon. W tym sezonie od pazdziernika do prawie konca stycznia 2 tony wegla orzech 2. W tamtym roku 3 tony mial'u plus 300kg orzech2. Pale zazwyczaj po pracy, ew.weekend caly piec zasypuje.

Tylko w tym sezownie wole nie zasypywac bo tem.na zewnatrz dodatnie i w mieszkaniu straszcie goraco, okoli 24-25 stopni przy paleniu caly dzien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym metrażu warto zainwestować w porządne docieplenie, bo większość ciepła wypuszczasz strychem. Co do kotła to się nie wypowiem, czy da radę zamontować palnik. Po dociepleniu i tak będzie przewymiarowany, sprawność też pewnie nie najlepsza, chociaż widzę fabrycznie zamontowane zawirowywacze. Jest wiele firm specjalizujących sie w takich przeróbkach. Można ewentualnie rozważyć montaż bufora, ja bym tak zrobił :) Masz wtedy pełen komfort :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się kocioł dłuższy czas ni pracuje załącza i wyłącza go programator czasowy o ustawionych godzinach ,dom mam w starym budownictwie parter piętro i poddasze ,ale w miarę dobrze ocieplony powierzchnia do ogrzania około 200m temperatura w pokojach 22 st w łazienkach 25 w czasie siedmiogodzinnego postoju w noc spada o1.5 st  .termostatu pokojowego nie mam tylko głowice termostatyczne  co do ochrony powrotu to 3 ani 4 d nie mam miałem kiedyś 4 d w kopciuchu i w cale to dobrze nie działało potem ciulstwo się zapiekło i tyle więc w prosty tani i skuteczny sposób za pomocą trójników i dwóch zaworów kulowych zrobiłem ochronę i działa temperatura powrotu 7 do 10 st mniejsza niż na wyjściu ,natomiast jeśli chodzi o nadzór to wcześniej miałem 3 kw ale udało mi się zejść do 2 kw moc nadmuchu to 20% a strumień paliwa to 0.3 kg na godzinę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i palnik zamontowany i uruchomiony. Teraz będę się bawił ustawieniami więc cały temat pewnie przekopię jeszcze raz :)

 

Na pierwszy rzut oka wygląda w porządku. temperatura spalin przy 18-20kw 110-120st. (muszę jeszcze doczyścić wymiennik po węglu. Nagaru jeszcze sporo.) Ustawiłem 75% mocy nominalnej wymiennika. Mam zamontowany zawirowacz w kolumnie wodnej. Nie robiłem żadnych półek. Jedynie izolację paleniska. Histerezę kotła ustawiłem na 20st  przy zadanej temperaturze 75st. Pracuje w cyklach 1,5-2h (praca - postój). Za parę dni będę mniej więcej widział jakie jest spalanie.

Edytowane przez Dragster
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłeś tryb standard czy Fuzzy Logic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standard, h2 - 7, h1 - 3. i odpowiednio 19kw, 11kw i 5kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy kocioł? Dużo masz metrów do ogrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mam 25kw. Bude do ogrzania 250m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca z mocą minimalną 5kW w tak dużym kotle może wychodzić średnio efektywnie. Wskazane jest nie schodzić z mocą palnika poniżej 30% mocy nominalnej kotła. Spaliny są wtedy mocno schładzane na wymienniku kotła i może smolić :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tylko ten wymiennik ma 25kw w papierach, jest obrośnięty nieco przez nagar z węgdla. przy 5kw spaliny mam na poziomie 80st. przy 19kw 110-120st. Będę testował i miał to na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.