Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Do Domu 120 M


lisek311

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o poradę jaki kominek zamontować do domu o wielkości 120 metrów. Drugim źródłem ogrzewania planuję piec na ekogroszek.

1. Czy wybrać kominek z nadmuchem el elektrycznym?

2. Czy kominek żeliwny czy z blachy?

3. Jeśli żeliwny to czy monolit?

4. Czy z płaszczem wodnym? Co w przypadku zaniku prądu UPS?

5. Jaki producent kominka kratki,tarnava,dovre?

Jeśli chodzi o ogrzewanie to praktycznie są podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł podajnikowy to po kiego licha ci kominek, to kotłownia w domu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaplanuj dobrą instalacje z kotłem c.o. i kominek nie będzie ci potrzebny, ewentualnie jak chcesz koniecznie mieć kurz pył i inne dobrodziejstwa kominka w salonie to zwykły najlepszy.

To jest tylko taka moja opinia.

Posiadam kominek tylko dlatego że żona się uparła, ale palę w nim 3 razy w roku. Taki zbytek. Kominek z płaszczem wodnym to dosyć duży koszt porównując, to koszt może wynieść koszt kotłowni na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek jako podstawowe źródło to błąd. Ja mam, ale jako drugie. Ogólnie polecam, ale jest pewien problem z umieszczeniem, jeżeli masz mały salon to umieszczenie go na środku jest kłopotliwe, szyba promieniuje. Dziś jakbym jeszcze raz wszystko robił, to bym umieścił go w narożniku. Jeżeli chodzi o kominek z DGP to masz ciepło w pomieszczeniach gdy palisz w kominku, z PW jest lepiej ale wkład droższy, ogólnie koszt budowy całej instalacji CO jest droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec akumulacyjny prostej konstrukcji,kanałowy lub komorowy, palisz 2 h/ dzień,a ciepło masz 24 h. Poczytaj temat ogrzewanie ceramiczne na innym forum. Piec taki ma ciężar ok 2,5-3 tony,możesz go wykonczyć jak chcesz,kafle,tynk. Moze być trochę drozszy od wkładu,ale obsługa minimalna. Tu jednak musisz być pewnym co chcesz,to zupełnie inna sprawa. Jak kolega Robert zauważył kominek z wkładem okazuje się uciążliwy w eksploatacji,a szkoda kasy jakby miał służyć jako dekoracja,a swoje kosztuje. Sam dobry wkład kosztuje parę tys a gdzie montaż i inne materiały. Też znam wiele osob,ktore wybudowały kominek,a potem przy choince go tylko zapalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kominek plus duży bufor ogrzeje taką powierzchnie.

Tak, jest to drogie rozwiązanie (dobry wkład kominkowy i bufor)

Nie, w przypadku dobrego wkładu (podwójna szyba, wkład wyłożony szamotem od wewnątrz) nie będzie kotłowni w domu.

Pył i dym w mieszkaniu  wynika wyłącznie z zaniedbań użytkownika. Wkład z płaszczem u góry nad paleniskiem ma powierzchnie (u mnie tak jest) poszatkowaną 20 rurkami o średnicy ok 4 cm. Te rurki TRZEBA CZYŚCIĆ WYCIOREM !!!!! co 3 miesiące!!! Jeżeli tego się nie robi dym wydostaje się do pomieszczenia. Przy dokładaniu do kominka uchyla się  drzwi żeby poszedł większy ciąg przedmuchując komorę spalania, potem dopiero otwieramy szerzej. Drugie źródło ciepła też musi być, w przypadku wyjazdu na kilka dni i dużych mrozów można narobić sobie szkody.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat grzania piecem można tu poczytać https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21222-kominki-i-piece-z-finlandii/

Jak masz dobrze  ocieplony dom, to zużycie pelletu będzie podobne do ekogroszku.

Sam pellet jako paliwo jest mniej kaloryczny, ale spala się z większą sprawnością i lepiej można spalaniem sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek tarnava 15 kw image bym wybrał czy ktoś z was miał już do czynienia z nim jak to się sprawuje z tym że obudowany by był z materiałów magazynujących ciepło jak to powiedział monter piecokominek co o tym sądzicie.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego będzie ta obudowa?

Żeby cokolwiek magazynować to musi ważyć co najmniej tonę i nie jest to obudowa.

A poza tym magazynowanie energii w obudowie jest bez sensu - za mała temperatura powietrza opływającego wkład kominkowy. 

Masy akumulacyjne (rzędu jednej tony właśnie i więcej) nagrzewa się spalinami. To zupełnie inna konstrukcja. 

 

Jeśli to mają być płyty szamotowe to OK. To zdecydowanie lepsze i zdrowsze od obudowy z kartongipsu i wełny. 

Ale na jakąkolwiek sensowną akumulacyjność nie licz. 

 

A dlaczego nie jakiś przyzwoity wkład stalowy z ceramicznymi okładzinami w palenisku? 

Wydaje mi się, że taki miałby wyższą sprawność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile taki wkład stalowy wytrzyma lat? A jeśli chodzi o obudowę to będzie wykonana pewnie z płyt szamotowa lub podobnego materiału jaką może być rozsądna cena odbudowania takiego kominka?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o poradę jaki kominek zamontować do domu o wielkości 120 metrów. Drugim źródłem ogrzewania planuję piec na ekogroszek.

1. Czy wybrać kominek z nadmuchem el elektrycznym?

2. Czy kominek żeliwny czy z blachy?

3. Jeśli żeliwny to czy monolit?

4. Czy z płaszczem wodnym? Co w przypadku zaniku prądu UPS?

5. Jaki producent kominka kratki,tarnava,dovre?

Jeśli chodzi o ogrzewanie to praktycznie są podłogówka.

 

Jak najmniejszy! Najlepiej z szybą podwójną aby ograniczyć do minimum ilość promieniowania cieplnego trafiającego do salonu, a nadwyżkę skierować do innych pomieszczeń np. za pomocą DGP.

Ad.1 wszystko zależy od konstrukcji budynku i umieszczenia wkładu grzewczego.

Ad.2 nie ma znaczenia.

ad.3 Lepszy skręcany z kilku elementów.

Ad.4 Broń Boże! zapomnij o tym wynalazku.

Ad.5 Najlepszy na jaki cię stać. Ja mam u siebie taniego Kaw-meta i jestem zadowolony.

 

zobacz sobie: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/22506-dgp-grawitacjna-a-pionowe-odleg%C5%82o%C5%9Bci/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo! określ się co potrzebujesz. Secundo! jak z budowlanki nie jesteś noga to sobie poradzisz. Tak jak we wszystkim co się robi zdrowy rozsądek wskazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki kominek?

 

Czego oczekujesz po obudowie?

 

Popularne materiały:

- dedykowane płyty izolacyjno-konstrukcyjne,

- płyty szamotowe (duży format),

- cegła/płytka szamotowa,

- cegła czerwona. 

 

Temat bardzo szeroki i nie do opisania - bo jest bardzo dużo drobiazgów, które można zrobić źle i w konsekwencji narazić siebie i domowników na utratę życia.

 

Tu przykładowa obudowa z szamotu i płyty izolacyjnej (nadproże). 

https://plus.google.com/photos/109591808378017110554/album/5836262505791190225/5836262740251344434

Na początku zdjęcia obudowy zaizolowanej wełną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwania iż będzie dobrze ogrzewało dom, chciałbym z DPG zamontowac. I zastanawiam się z czego go obudować abym był zadowolony bo fachowiec chce 15 tys za kominek z instalacją i obudowa iem go a ja chciałbym przyoszczedzic

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w jednym domu kominek z plaszczem i bufor ale jako podstawowe zródlo ogrzewanie i nie jest żle pod warunkiem że jest sie raz po raz w domu zeby dołożyc lub rozpalic ale jest tanio.

W drugim domu mam piec na ekogroszek plus bufor jako podstawowe zródło ogrzewania a w salonie mam wolnostojeca koze invicta modena .na dzien dzisiejszy jak dla mnie rewelacja,jak jestes w domu to rozpalisz chociazby dla klimatu jak nikogo nie ma chodzi eko,tzn eko chodzi cały czas .Na grzejnikach termostaty jak jest wzrost temp.z kominka to grzejniki sie wyłączają itd.Dom 200m2 dobze zaizolowany zuzycie eko do max 20kg dobe drewna do kozy przy paleniu cała zime 5 mp dobrze wysezonowanego drewna buka i jesina

post-69696-0-20425300-1486717842_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lisek311

 

Oczywiście możesz sam zbudować kominek i sporo zaoszczędzić.

Myślę jednak, że musiałbyś się mocno zagłębić w temat. Kwestia ile masz na to czasu. Jeśli rok albo dłużej to OK - studiuj temat.

W innym przypadku polecam kontakt z profesjonalnymi zdunami.

Poszukaj Forest Natura lub Piotr Batura. To nie jedyni fachowcy, ale mocno się udzielają na forach (nie tu) i łatwo ich znaleźć. 

Nie będą Cię naciągać na swoje usługi, raczej zaproszą do siebie, żebyś mógł "pomacać i powąchać" różne rozwiązania. Jak będziesz miał za daleko to dadzą namiary na profesjonalnych wykonawców z Twojej okolicy. 

Możesz też budować samodzielnie pod ich (i innych zdunów) nadzorem, zakładając odpowiedni temat na forum (wybierz sobie jakieś:-)

Tak powstawał ten kominek, do którego dałem linka w poprzednim moim poście (powstało w ten sposób również wiele innych, w różnych technologiach). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.