Skocz do zawartości

arturbi

Forumowicz
  • Postów

    12
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O arturbi

  • Urodziny 02.02.1974

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Orzesze

Osiągnięcia arturbi

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Jasne. Skrót myślowy, chodziło mi o stal 1.4828. Max temp. pracy 900oC Jak rozumiem ww. wełna jest wystarczająca? Czy może jest coś bardziej odpowiedniego?
  2. Posiadam komin dwuścienny z wkładem żaroodpornym do kominka, zewnętrzny płaszcz został wykonany zamiast z nierdzewki z blachy aluminiowej. Funkcjonuje ten komin wewnątrz domu drewnianego bez zarzutu. Potrzebuję jednak dobudować drugi komin (do kotła). Z przyczyn praktycznych najlepszą opcją byłby komin stalowy dwuścienny ale: Jest nieestetyczny Jest drogi Czy można "zrobić" taki komin skłądając go z: wkład kominowy nierdzewny żaroodporny fi160 blacha 1mm wełna z linku tj. PAROC - MATA WIRED MAT 100 ALUCOAT, 60 MM - maksymalna temperatura eksploatacyjna: 750 °C - przewodność cieplna ? przy 10°C: 0.038 W/mK Zewnętrzny płaszcz przekrój prostokątny 300x300 z blachy aluminiowej malowanej proszkowo wykonany na zamówienie w zakładzie zajmującym się obróbkami. "czapa" zrobiona na wymiar zapobiegająca zamoczeniu wełny Koszt takiego zestawu wynosi prawie połowę gotowego, a zamiast błyszczącej rury przy domu mam "elegancki" prostopadłościan. Czy są jakieś przeciwwskazania do zrobienia czegoś takiego?
  3. Jeszcze jedno pytanie. Komin będzie domurowany z zewnątrz. Komin systemowy fi180 musi być zainstalowany min15 cm od elementów drewnianych, co w moim przypadku jest raczej niedozrealizowania. Od zewnątrz na ścianie mam: do 1,5m styropian na betonowej ścianie piwnicy potem 3m cegły silikatowej nad płytą OSB potem znów 2m styropian 6cm na OSB. Czy wystarczyłaby przekładka 5cm z wełny mineralnej twardej?, ale wtedy to dałoby w "najgorszym miejscu" 5cm od steropianu a 11cm od płyty OSB. Czy to zapewniłoby mi bezpieczeństwo w razie pożaru sadzy? I drugie pytanie: Czy może lepszym rozwiązaniem byłby komin stalowy dwuścienny izolowany fi 150 zainstalowany na zewnątrz i czy taki wystarczyłby do tego pieca? (160mm przyłącze).
  4. oczywiście, żle wkleiłem chodziło mi o ten schemat: a jeśli chodzi o piec zagozowujący, to zyskuje sprawność 10% płacąc 3tysiące więcej, więc rachunek ekonomiczny mówi żeby raczej nie, poza tym tu mam możliwość palenia innym paliwem, a i rozmiar pieca ma dla mnie znaczenie.
  5. Dojrzałem do instalacji centralnego ogrzewania w domu od trzech lat ogrzewanym wyłącznie kominkiem z nawiewem grawitacyjnym, który spełnia swoje zadanie i w tej instalacji nie zamierzam niczego zmieniać. W podłodze mam zalane alupexy, nigdy nie uruchamiane. Chciałbym system, w którym wystarczy raz dziennie "napalić". Zaplanowałem więc: kocioł CICHEWICZ ULTIMA II 21 KW ze względu na to, że komin systemowy będzie "domurowany" od zewnątrz (fi 180 7m), a w piwnicy mam mało miejsca na szerokość, a ten piec ma podłączenie od góry. do tego zbiornik akumulacyjny ok 1000l i bojler 120l. Palę prawie wyłącznie sezonowanym drewnem. schemat instalacji, który wybrałem: Dom szkieletowy 120m2 do tej pory wystarczało 7mp drewna na sezon. Czy to dobry wybór? Czy spełni moje założenie? Jakiej firmy polecacie osprzęt (pompy zawory trójdrożne, automatykę), a może ktoś ze śląska (dom z Orzesza) podjąłby się nadzoru na instalacją, bądź instalację powyższego?
  6. Myślałem, że pod nr 12 w podanym przez Ciebie schemacie 29 kryje się wymiennik? Kominek Tarnava AquaTar - Comfort 20 kW Myśłę, że ten schemat: atmos.cz-Nr15 będzie odpowiedni
  7. Nie planowałem dwóch źródeł ciepła, poza tym wskazany schemat jest układem zamkniętym z zastosowaniem wymiennika, którego chciałem uniknąć. Szukałem już na tej stronie, ale jak ją wskazałeś zrobiłem to ponownie i chyba nr 15 spełnia moje założenia. Dziękuję za podpowiedź
  8. Podoba mi się! Czy ten układ został już zamontowany? Jaki bufor powinienem zastosować (20KW/120m2)? Wystarczy mi jeżeli bufor będzie "zastępował" kominek przez 12h
  9. Fakt, pompa nr 2 jest odwrotnie zamontowana (czy pompa nr 1 przepcha wodę przez pompę nr 2 w spoczynku " pod prąd"?) - ale może masz racje i dać sobie spokój w poprawianiu tego schematu?... Niestety nie znalazłem schematu z kotłem, bojlerem, buforem (niezespolonym z bojlerem bez wężownic) w układzie otwartym.
  10. Nikt? To może ja swoją propozycję opis: 1. Rozpalanie - Zawór A w poz. 1-3, Zawór B ? poz. dowolna, zawór C i D w pozycji 1-2, pompy nie pracuje. - Po osiągnięciu w płaszczu temperatury 650 zawór A w poz. 1-2 pompa 1 pracuje. 2. Grzanie CWU - Pompa pracuje, temperatura w bojlerze poniżej 700 zawór B w poz.1-3 do momentu osiągnięcia temperatury przechodzi w poz. 1-2 3. CO z kominka - Zawór A, B, C w poz. 1-2 4. Grzanie zasobnika - Po osiągnięciu oczekiwanej temperatury na czujniku pokojowym oraz w bojlerze zawór C przełącza się w poz. 1-3 i uruchamia pompa 2 w trybie przerywanym, aby temperatura na wylocie nie była niższa niż 500 - Po osiągnięciu temperatury w zasobniku temperatury 900 (w dolnej części) zamyka się przepustnica na kanale doprowadzającym powietrze do paleniska powodując wygaszenie kominka. - Po spadku temperatury w płaszczu wodnym poniżej 500 Zawór A przełącza się w poz. 1-3 pompa 1 zatrzymuje się, a pompa 2 pracuje, zawór 3 służy do mieszania zimnej wody z powrotu z ciepłą wodą z zasobnika.
  11. Zgadzam się, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Oczywiście planuję grzałkę w bojlerze, ale jednocześnie chciałbym w okresie przejściowym (jesień, wiosna) palić w kominku, a nadmiar ciepła grzałby wodę
  12. Witam serdecznie! Posiadam dom jednorodzinny z poddaszem o pow. 120 m2. Do tej pory użytkujemy wyłącznie parter (poddasze niewykończone). Od trzech lat jedynym źródłem ogrzewania jest kominek Tarnava 16KW wraz z rozprowadzaniem ciepła (grawitacyjnym). Układ ten "daje radę" nagrzać nawet w największe mrozy, ale m.in. z powodu konieczności ogrzania piwnicy powoli dojrzewamy do zmian. Planuję zmienić kominek na kominek z płaszczem, założyć instalacje c.o. (rurki są poprowadzone w posadce) oraz c.w.u. wobec czego poszukuję odpowiedniego schematu. Wymagania. Planuje układ, który podgrzeje mi bojler 140 l, następnie kaloryfery, a przy nadmiarze ciepła ogrzeje zasobnik 800-1000l, z którego po wygaśnięciu kominka układ będzie czerpał ciepło. Całość w układzie otwartym (znalazłem wiele schematów ale z zastosowaniem wymiennika). W lecie zapalenie w kominku spowoduje zagrzanie wody w bojlerze, a następnie w zasobniku, z którego po wygaśnięciu będzie brane ciepło do ogrzania bojlera. Czy znajdę gotowy taki schemat?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.