Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Verbomat- Nowe Podejście Do Procesu Spalania. Testy


energotop

Rekomendowane odpowiedzi

No na pewno do połowy Lipca się wyrobią to spoko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja Ci w tym nie poradzę, bo jak wiesz, prior uważam za zbędny ;)

Takie myślenie - mam nadzieję, że chwilowe- jest cofnięciem całego stera o dobre kilka lat wstecz,

kiedy kotły były przewymiarowane i nikt nie dbał o oszczędności na opale ani na mocy kotła.

Popraw się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Sambor, nie zgadzam się B)

Powiedz proszę, o ile szybciej zagrzeje się zasobnik CWU, zasilany z priorytetem ? Podbicie zadanej oczywiście proces przyspieszy, ale czy nie da się prościej ? :)

Czy w czasie gdy działa prior, pozostałe układy się nie wychładzają ? Czy po dogrzaniu CWU, kocioł nie musi nadganiać ?

 

Oczywiście ta funkcja w sterze jest i będzie. Ale gdy ktoś zgłosi się do mnie o pomoc w ustawieniach, będę "zmuszał" do porzucenia funkcji, które destabilizują pracę układu.

Chyba że będzie zbudowany tak kiepsko, że inaczej nie będzie można ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor, królu złoty, może byś się odniósł do mojej odpowiedzi ?

Nieładnie zaczynać dyskusję i się nie odzywać. Może dodawaj na końcu Howgh! ;) 

Następne "rozmowy niedokończone" będę nagradzał.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale coś przeoczyłem  tego posta.

 

Wg obecnych zasad dobieramy do instalacji CO kotły o bardziej dopasowanych mocach grzewczych -

czyli jak potrzeba 10kW to max 12kW , a dawniej dobrano by nie 15kW a nawet i 20kW.

Jak jest zapotrzebowanie na moc grzewczą 10kW, a kocioł ma moc 12 to trudno ogrzać np 200l tymi 2kW nadmiaru mocy.

I wtedy przydaje się funkcja priorytetu grzania CW co pozwala na szybkie dogrzanie wody do potrzebnej temperatury..

Przy nowoczesnych zasobnikach CW gdzie podstawą jest duża moc wymiennika i dobra izolacja ciepła - czyli rzadsze podgrzewanie CW do którego jest potrzebna cała moc kotła praca sterownika powinna wyglądać podobnie jak w kotle gazowym.

Czyli na potrzeby grzania CW moc kotła na max i tylko grzanie bojlera.

Jak często to będzie powtarzane to zależy tylko od zapotrzebowania na CW i nastawionej histerezy CW.

Np u mnie na potrzeby CW kocioł pracuje w sezonie grzewczym 2x dobę a w letnim 1x dobę.

 

Czas grzania CW nie powinien przekraczać 30 -40min, czyli dom się aż tak nie wychłodzi.

 

Natomiast zdanie "będę "zmuszał" do porzucenia funkcji, które destabilizują pracę układu"

może świadczyć o słabości rozwiązań w tym sterze zastosowanych - kocioł (ster) może sobie nie radzić ze skokowymi. żądaniami mocy - co nie powinno się zdarzyć.

 

Tak rzekłem.

Howgh!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiłem o wychłodzeniu domu, a instalacji. A to, po 30-40min jest pewne jak w banku.

Co do doboru mocy kotła + nowoczesnego dwupłaszczowego zasobnika - zgoda.

Ale, zbędny jest prior, gdy kocioł pracuje z dużo wyższą zadaną niż zadana CWU. Da sobie radę bez priorytetu, dogrzewając wodę "w locie".

 

I tu przejdźmy do doboru zasobnika. Czy jest potrzebny duży nowoczesny zasobnik, czy wystarczy malutki, np. 100L na 6 osób ?

Ster radzi sobie doskonale z priorytetem i późniejszym nadganianiem, ale czy to jest ekonomiczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vmilo bez obrazy, ale pisząc takie rzeczy jw to mocno ograniczasz grupę potencjalnych odbiorców tego stera.

Ponadto zawsze jak jest grzana CW kocioł musi pracować z temp wyższą niż temp zadana CW,

dla kotłów gazowych ta różnica jest ok 10C powyżej zadanej temp CW.

A po za grzaniem CW w priorytecie temp kotła może być niższa niż temp wody w zasobniku CW - czyli jest pewna oszczędność.

 

PS

Co do zapotrzebowania na wodę dla danej ilości osób są na to przepisy i wytyczne.

Ja zaś uważam, że grzanie wody dla 6 osób w zasobniku 100l jest co najmniej problematyczne ,

gdyż zasobniki te mają moce grzewcze rzędu 14-16 kW, czyli często więcej niż obecne kotły.

A taka ilość wystarczy na mycie zębów i rąk.
Na jajka już nie starczy. :P

 

PS2

Wytłumacz mi gdzie jest sens podgrzewać całą dobę  100 lub więcej litrów wody, tylko dlatego aby była stabilna praca kotła, palnika oraz jak możesz to określ koszty grzania CW non stop.

Zaś jakikolwiek pobór tej CW i tak burzy całą stabilność pracy 

 

Tak rzekłem.
Howgh!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś się zrazi, to lepiej teraz niż później :) Tylko na ten czas nie widzę powodu.

 

Znowu się nie zgadzamy... kocioł wcale nie musi pracować z wyższą zadaną przy dogrzewaniu CWU, ale może.

 

Add PS1: starczy i na jajka i na więcej. U mnie często używane są obie łazienki, w tym jedna z wanną, a i zmywarka nieraz chodzi w tym czasie, i zasobnik 100L wystarcza na luzie. Cała tajemnica tkwi w temperaturze zasilania płaszcza. Mówisz o nowoczesnych baniakach, to się na nie przestaw, bo potrafią naprawdę wiele.

 

Add PS2: jest sens. Osobiście wolę mieć gorącą wodę w zasobniku, zamiast trzymać gotową do użycia (chyba wiadomo o co chodzi ?)

Koszty grzania powiadasz... OK, latem to jest od 1,2 do 1,5kg na dobę. Czy zimą jest więcej ? Śmiem wątpić :rolleyes:

W ostatnim zdaniu znowu się mylisz: przy stałym napędzie baniaka, pobór nie rozwala stabilności. Bo: najpierw wychłodzi się powrót, potem powoli woda w kotle. A gdy do tego dojdzie, ster odpowiednio reaguje i wszystko odbywa się "na luzie".

 

Nie pisz tu proszę więcej o kotłach gazowych, bo mają się do węglowych jak siodło do wieprzka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Nie piszę więcej gdyż :

się ciągle mylę, mam inne zdanie niż Twoje i ponadto potrzebuję większy zasobnik ciepłej wody, grzany do niższej temp.

Ponadto widzę, że jakiekolwiek próby dyskusji sprowadzają się do tematu : " ja mam tak i koniec"

Więc Ok zrobiłeś stera niejako "pod siebie" i wąską grupkę użytkowników o podobnym profilu użytkowania kotła.

 

Na tym koniec dyskusji w tym temacie 

Tak rzekłem.
Howgh!

 

 

Nie pisz tu proszę więcej o kotłach gazowych, bo mają się do węglowych jak siodło do wieprzka.

 

Oj mają, mają, ale niektórym to siodło nie potrzebne

post-18578-0-84749500-1490105621_thumb.jpg

post-18578-0-23059400-1490105677_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty pierwszy napisałeś, że masz taki a taki bojler i grzejesz go tak a tak. Więc się dostosowałem.

I co, wszyscy muszę mieć tak jak Ty, bo jesteś forumowym guru ? Trochę błądzisz, ale być może jeszcze zmienisz zdanie.

I skończ mi wreszcie gadać dla kogo jest ster przeznaczony. To że nie dla Ciebie, wiem od dawna.

Za takie zakończenie daję rep minus - uważam, że czepiasz się dla samego czepiania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty niestety nie potrafisz tego stera obronić tylko jak piszesz narzucasz tryby pracy  i po co to?

Zamiast zachęcić potencjalnych klientów to ich takim postępowaniem zniechęcasz.

 

PS nie jestem żadnym gurem tyko tak jak ty "doświadczonym forumowiczem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że to jak dyskusja nt wyższości jednych świąt nad drugimi. U jednych sprawdzi się praca CWU z priorytetem, u innych lepiej będzie grzać ciągle. U jednych lepiej będzie regulować podłogowe przepływem i pogodowym u innych start /stop. Takie możliwości daje ten sterownik w szerokim zakresie modulacji, a jakim sposobem będzie ogrzewany budynek i CWU wybierze sobie użytkownik w zależności od oczekiwań i instalacji.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem tylko w gadce z czp01, że mnie zna i wie jakie mam podejście do pewnych spraw.

Nigdzie nikomu nic nie kazałem, słowo "zmuszał" celowo w cudzysłowie, co znaczy sugerował :rolleyes:

Tak mam już od bardzo dawna, kto mnie zna  z ES, wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem dzisiaj kocioł i dałem go na STOP.  Trochę mi z tym zeszło i stwierdziłem, że w międzyczasie w funkcji STOP działa zarówno pompa CWU jak i zadziałała pompa CO jak zaistniały warunki, które na sterowniku był zdefiniowane -  czyli jest ok - jak na kotle jest odpowiednia temperatura to on działa dalej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo - chodzi już ktoś na sterowniku w trybie lato na samym CWU - i jak się sprawuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze niestety muszę dogrzewać się ;), ale jadę wg regulatora pogodowego (temp zewnętrznej) i działa bez zarzutu. Po wyłaczeniu pompy CO CWU podgrzewana jest grawitacyjnie, ale w poniedziałek potestuje na działającej pompie CWU.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie też teraz dogrzewa się grawitacyjnie plus pompa CWU.

W ubiegłym roku kończyłem grzanie 3 maja - to w tym roku może szybciej zakończy się sezon. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie termos i też więcej spaliłem więcej niż w tamtym roku  - do dnia dzisiejszego to już 3200 kg - a były sezony, że mieściłem sieę poniżej 3 ton. :(

Dla usprawiedliwienia to w tym roku trzymam w domu w części salonowej wyższą niż zazwyczaj temperaturę bo 24  st. C to no i w większości sezonu dogrzewam sobie jeszcze mój domowy warsztat w przyziemiu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5 tony za sezon to już było coś - no ale 3 tony za rok to jest mało tak więc nie  masz się tu czym chwalić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.