Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciepłomierz W Instalacji Grzewczej Co (Wydzielony Z Tematu : Jaka Moc Pieca Oepm? Czy Może Oe+?)


Pieklorz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na CO to musi być na obiegu CO - za pompą.

Wszystko zależy od modelu ciepłomierza jak jest przeznaczony do montażu na zasilaniu to za pompą montujesz ciepłomierz a na powrocie z CO, przed zaw 4-D montujesz czujnik temp powrotu 

Jak cieplomierz jest do montażu na powrocie to odwrotnie - na powrocie miernik na zasilaniu czujnik.

Ale to już było - post 10 w tym temacie - tam jest schemat., a jeszcze wcześniej instrukcja montażu ciepłomierza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy jest jakaś minimalna wymagana delta Tz-Tp by pomiar ciepłomierzem nie był obarczony zbyt dużym błędem?  

Na mój chłopski rozum to im większa delta tym mniejszy błąd pomiaru ale być może się mylę.

Chodzi mi po głowie montaż ciepłomierza w swojej instalacji i próbuję przeanalizować wszystkie za i przeciw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

@Sambor, mam pytanko techniczne.

 

Takie coś znalazłem:

https://automatyka.istore.pl/pl/p/Cieplomierz-licznik-ciepla-WFN531-WFZ51-M-BUS/22967743

 

Mam nadzieję że moderator nie wytnie linka :).

 

W instalacji mam wymiennik płytowy z pompką Halm Hep Optimo 25-4.0 po stronie kotłowej (otwartej) która działa na stałych obrotach na minimum.

Czyli wysokość podnoszenia jest 0.6 i pobiera 4-5W.

Bez bojlera CWU delta kotła Tz-Tp  nie przekraczała 5C nawet w największe mrozy, z bojlerem jeszcze nie sprawdzałem.

Bojler jest zapięty równolegle do wymiennika i chodzi (właściwie będzie chodził) na tej samej pompce w trybie ciągłym.

 

Nie wiem jak sprawdzić jaki jest przepływ w mojej instalacji przy tych ustawieniach i nie wiem czy taki ciepłomierz ma odpowiednie parametry.

 

Nie ma dla mnie znaczenia sposób montażu bo mam miejsce na montaż i na powrocie i na zasilaniu.

 

Załączam charakterystykę pompy.

 

Czy mógłbyś coś podpowiedzieć? Ewentualnie gdzie szukać jakiejś wiedzy?

Z góry dzięki.

 

 

post-44592-0-39417000-1500285681_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

odkopuję temat,

 

zainstalowałem ciepłomierz na powrocie, schemat instalacji i montażu licznika ciepła z czujkami w załączniku.

Postanowiłem zamontować takie cudo, żeby sprawdzić, policzyć jakie byłyby przybliżone koszty ogrzewania domku (wraz z cwu) gazem ziemnym. Męczy mnie ten mit uszyty na wyrost pt. wstaw pan kocioł na ekogroszek i będziesz miał spokój.

 

Przechodząc do meritum, lubię jak w domu mam ciepło - 23* to minimum, tak samo z ciepłą wodą, dużo używam (ok. 5m3 temp 40*),

Od 1 września do 1 grudnia ciepłomierz naliczył 45GJ.

 

Przyjmując że:

 

1GJ = 277,78kWh

1kWh kosztuje ok. 0,13 + 0,06 (sprzedaż + dostarczenie) =~0,19pln

 

45 x 277,78 x 0,19 = 2375,02pln

 

teraz pytania:

1. Czy dobrze liczę koszt ogrzewania gazem?

2. Jak oceniacie podłączenie licznika ciepła do instalacji?

3. Jaką mogę mieć sprawność palenia ekogroszkiem i jaka będzie przy ogrzewaniu gazem?

4. Jak duży błąd pomiaru może być przy przedmiotowym liczniku ciepła?

 

W tej chwili, temperatura wyjścia na grzejniki to 31*.

Czekam na opinie i komentarze.

post-61453-0-82379100-1512940596_thumb.jpg

post-61453-0-51575200-1512940601_thumb.jpg

post-61453-0-72218200-1512940603_thumb.jpg

post-61453-0-99639600-1512940604_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze liczysz ceny gazu i czy dobrze wpięty to sie nie wypowiem ale co do pomiarów to chyba coś nie tak...

Masz 90m2 w 10cm styro i zużyłeś 45GJ???

 

A ile zużyłeś ekogroszku? Z odczytu ciepłomierza wychodzi że ze 2.5t grochu 27Mj przy sprawności 70%. Zużyłeś tyle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 Liczysz dobrze, tylko trzeba by sprawność wziąć pod uwagę. Przy optymalnych ustawieniach to ponoć wychodzi ponad 100%, ale nie wiem jak w użytkowaniu ;)

ad.2 Wydaje mi się być dobrze, ale specjalistą nie jestem

ad.3 Teoretyczną sprawność palenia groszkiem możesz sprawdzić ważąc dokładnie wsypywany węgiel, mnożąc zadeklarowaną wartość opałową przez ilość spalonego węgla i porównać z ciepłomierzem.

ad.4 U mnie teraz gdy grzeję prądem to różnica między licznikiem energii elektrycznej a ciepłomierzem to 13 - 15% (mniej na ciepłomierzu), jednak pewna część to straty na buforze, a druga to, że mam bardzo niewielki przepływ na ciepłomierzu około 130l/h.

Gdy paliłem w kotle - na którym też miałem ciepłomierz - to gdy liczyłem ilość ciepła ze wzrostu temperatury w buforze, to w porównaniu z ciepłomierzem wychodziło bardzo podobnie.

 

PS Może warto by w jakieś ocieplenie zainwestować, może wymiana okien.

U mnie taka ilość ciepła to by na prawie 3 lata starczyła co prawda ogrzewam tylko mieszkanie na poddaszu 80m2 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze liczysz ceny gazu i czy dobrze wpięty to sie nie wypowiem ale co do pomiarów to chyba coś nie tak...

Masz 90m2 w 10cm styro i zużyłeś 45GJ???

 

A ile zużyłeś ekogroszku? Z odczytu ciepłomierza wychodzi że ze 2.5t grochu 27Mj przy sprawności 70%. Zużyłeś tyle?

Spaliłem 1,8T peletu i 0,5T ekogroszku 26MJ, u mnie sprawność jest bardzo słaba, widzę ile w popielniku jest niespalonego ekogrszku...

 

PS Sambor

Coś jest napindolone w takim razie, tylko ciekawe co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliłem 1,8T peletu i 0,5T ekogroszku 26MJ, u mnie sprawność jest bardzo słaba, widzę ile w popielniku jest niespalonego ekogrszku...

 

PS Sambor

Coś jest napindolone w takim razie, tylko ciekawe co...

Twoje zużycie wskazuje że nie wyprodukowałeś tyle ciepła bo musiałbyś spalić z 95% sprawnością a niedopały w popielniku na to nie wskazują. A ciepłomierz masz nowy i legalizowany czy z allegro? :P

 

Edit.

Jeśli ten ciepłomierz wskazuje co mu się podoba to policz ile opału zeszło przez cały sezon, przemnóż to przez kaloryczność i jakąś sprawność (60-70%) i to co Ci wyjdzie dopiero weź pod uwagę do policzenia gazu.

Przy tych odczytach to nie ma sensu, chyba że znajdziesz ewidentny błąd w podłączeniu albo zamkniesz okna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, już wiem gdzie jest błąd, na przepływomierzu jest inna wartość impulsów a na czytniku inna, w przyszłym tygodniu kolega ma przeprogramować. Po aktualizacji, przedstawię dane spalania w stosunku do tego co pokazał licznik ciepła. Co za iście wschodnio europejska precyzja w stylu ..."spokojnie, będzie pan zadowolony" hehe

 

PS

od razu zmieniam schemat podłączenia przepływomierza na aktualny

 

post-61453-0-61320300-1513111763_thumb.jpg

post-61453-0-52511200-1513112404_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam swój ciepłomierz do tematu. Jest to wersja, o której wspominał @Pieklorz, czyli współpracująca że sterownikiem SPP V2. Czujniki "zatopione" w strudze wody, sam licznik na powrocie. Średnica DN20, przetwornik halotronowy 1:44. Zdjęcia w załączniku.

 

post-51897-0-23393700-1513148420_thumb.jpgpost-51897-0-21079700-1513148433_thumb.jpgpost-51897-0-26050200-1513148450_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, już wiem gdzie jest błąd, na przepływomierzu jest inna wartość impulsów a na czytniku inna, w przyszłym tygodniu kolega ma przeprogramować. Po aktualizacji, przedstawię dane spalania w stosunku do tego co pokazał licznik ciepła. Co za iście wschodnio europejska precyzja w stylu ..."spokojnie, będzie pan zadowolony" hehe

 

PS

od razu zmieniam schemat podłączenia przepływomierza na aktualny

Przelicznik z przepływomierzem nie są kompletem to raz. Dwa to podłączenie  jest kompletna bzdurą. Tam jest zawór 4 D który podnosi temperaturę powrotu to i pomiary są do d....y. Jedyne co mógłbyś mierzyć to zużycie energii przez dom pod warunkiem montażu przepływomierza na nitce powrotu przed zaworem 4D.   A ciepłomierz w tej instalacji ( zresztą jak w każdej domowej z kotłem ) to przerost formy nad treścią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by tu nie mówić, pomaga w ustawieniach kotła.Obserwacja przepływów na wykresie też dostarcza cennych informacji. Jak ktoś ma czas i to lubi... dlaczego nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem, żeby policzyć jaki będzie przybliżony koszt ogrzania domu paliwem gazowym, a to że hydraulik źle zamontował to druga sprawa.

Wracając do schematu podłączenia, nie wystarczy że czujnik temperatury powrotu przeniosę przed zawór 4D? :D ale co wówczas z policzeniem CWU?

 

PS

widziałem lokale usługowe gdzie były po dwa grzejniki i były montowane takie cuda, a ciepło było dostarczane z ciepłowni miejskiej, każdy patrzy na to jak mu się podoba

post-61453-0-98586900-1513152640_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicznik z przepływomierzem nie są kompletem to raz. Dwa to podłączenie  jest kompletna bzdurą. Tam jest zawór 4 D który podnosi temperaturę powrotu to i pomiary są do d....y. Jedyne co mógłbyś mierzyć to zużycie energii przez dom pod warunkiem montażu przepływomierza na nitce powrotu przed zaworem 4D.   A ciepłomierz w tej instalacji ( zresztą jak w każdej domowej z kotłem ) to przerost formy nad treścią

Podłączenie u kolegi jest prawidłowe - mierzy całą en cieplną wytworzoną przez kocioł, z resztą w poście #10 są schematy podłączeń.

Pomiar za zaworem 4-D byłby mniejszy niż wytworzona energia przez kocioł, gdyż część ciepła wraca przez zaw 4-D do kotła i ogrzewa powrót.

 

Schemat z postu #72 jest zły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem sobie że nie będę się wypowiadał na temat ciepłomierzy, i postanowienia do dotrzymałem, ale to już naprawdę ostatni mój post w tym temacie.

Może najpierw ustalcie co mierzycie? Czy produkcje energii czy zużycie energii? W ogóle trzeba by zastanowić się nad tym jak  mierzy się energię? W wielkim uproszczeniu to  różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem  i przepływ. Teraz jeżeli różnica temperatur to jak na ilość energii będzie wpływać to że zawór 4D podniesie temperaturę powrotu, albo może woda która podgrzewa cwu podniesie temperaturę powrotu? I jak ten pomiar będzie się miał do ilości spalonego opału? 

Gdyby pomiar wyglądał ja w przypadku węzłów cieplnych  gdzie dla sterownika zmiejszenie różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem jest sygnałem do wyłączenia pompy bo odbioru ciepła nie ma.W instalacji jak na schemacie bez problemy dojdziemy do sytuacji że różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem będzie wynosić 0 (nie ma odbioru na instalację bo termostat wyłączył pompę CO) czyli jak nie ma różnicy temperatur to nie ma energii? No kompletna bzdura!  A w instalacji jak na schemacie obieg kotłowy jest grawitacyjny i jaki to ma wpływ na pomiar? Czy przepływomierz jest w stanie zmierzyć przepływ grawitacyjny? A może nie ma żadnego wpływu.I kolejna sprawa to czy przepływomierz jest takiej samej średnicy jak rurociągi obiegu kotłowego? Już się kiedyś na ten temat spierałem z kol samborem i vernalem tak jak i negowałem "ver" który vernal wyliczał. Coś wam te ciepłomierze pokazują tylko że tak naprawdę nie wiadomo co. I żadnych logicznych wniosków z tego wyciągnąć się nie da. To że wychodzą wam brednie próbując wskazania ciepłomierza porównać ze zużyciem paliwa to dla mnie żadna nowina, a tym bardziej wyliczać ze wskazań ciepłomierza sprawności kotła,, kilka dyskusji na forum już na ten temat było. To wasze mierzenie to takie samo oszustwo jak podzielniki ciepła w blokach, gdzie nagle okazuje się że 40 m mieszkanie zużywa energii za ...kilka tysięcy zł. 

To że jeden z producentów ciepłomierzy dopuszcza montaż na obiegu kotłowym nie oznacza że jest to jakoś powszechnie stosowane.  W ciepłownictwie zawodowym nie stosuje się takich wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji jak na schemacie bez problemy dojdziemy do sytuacji że różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem będzie wynosić 0 (nie ma odbioru na instalację bo termostat wyłączył pompę CO) czyli jak nie ma różnicy temperatur to nie ma energii?

Faktycznie wtedy obieg instalacji nie będzie odbierał ciepła, a straty na kotle to już chyba inny temat do badań laboratoryjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wstawiłem, żeby policzyć jaki będzie przybliżony koszt ogrzania domu paliwem gazowym, ..

 

No i jak? Działa Ci już ten ciepłomierz? Udało Ci się już coś policzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.