Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Kupujecie Dobry Pellet?


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

Przepraszam ale nie znam się na pellecie ...w tej szklance po prawej to co się rozpuściło???

Z tego co widzę u siebie jak czyste wióry w wodzie leżą to woda jest klarowna.... a może to drewno jest rozpuszczalne w wodzie??? Bo z tego co wiem żywice z drzew iglastych w wodzie się nie rozpuszczają...nawet kadłuby łodzi i okrętów kiedyś były impregnowane żywicami i bituminami. Barwić to pewnie będzie dębina bo wiele garbników zawiera...no chyba że odda do alkoholu w postaci wiskacza albo innych trunków....ale tam kolor jest wskazany :-)))

Pozdrawiam forumowiczów.

Edytowane przez YaroXylen
korka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tutaj masz rację z tym nierozpuszczaniem tych żywic.

Przeprowadziłem prosty test. Można powiedzieć że narobiłem piłką  trochę trocin z suchego kawałka sosny  i wlałem wody i tutaj masz rację, jak by nie te małe kawałki trocin, to woda była by jak kryształ, ale zauważ że moje trociny są jednorodne (taki sam wymiar). W kupionym , są różnego kalibru, co widać na fotce. Ku samej górze osiadł się dosłownie pył. Tego tak dobrze  nie widać na zdjęciu, ale w wodzie pływają bardzo malutkie kawałeczki i może to robi złudzenie zabarwienia. IMG_20180912_220515.thumb.jpg.db200c3aefe41f99ad3aab6665166856.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Popularnym dodatkiem do pelletowania trocin są zwykłe wysłodki buraczane, zawierają sporo cukru i melasy ,która jest słodka kleista, ciemna i rozpuszczalna w wodzie, do tego powoduje połysk i poślizg przy prasowaniu pelletu w matrycach. Jednak dodatek zmielonych wysłodków w ilości 0,5% do 1,5% nie spowoduje zmiany barwy pelletu a znacząco poprawia spadek mocy potrzebnej do wyciskania, temperatury, a do tego nie łamią się i nie kruszą, oraz powodują że nie trzeba tak mocno dosuszać trociny przed granulacją. Równie znanym środkiem jest polimer sól sodowa karboksymetylocelulozy (CMC) w ilości dziesiątych części procenta ...a wtedy piękny błyszczący nie pleśnieje pachnie.

Aż poszedłem do siebie na halę zrobiłem fotę, bo u mnie w firmie kilka ton rocznie zużywamy tego towarku. 20180912_223917.thumb.jpg.5f571426af21c0691732e24ba830be47.jpg

Natomiast ciemny pellet może wychodzić np. z pił traków gdzie troszkę kory podczas cięcia pnia się trafi, lub podczas suszenia trocin w suszarniach przepływowych, gdzie spaliny bezpośrednio przepływają w obracającej się części bębna z trociną, powodując jej zabarwienie na ciemniejszy kolor z powodu....sadzy!!! ze spalin. A równie często temperatura powoduje brązowienie jasnej trociny w suszarni.

Natomiast są firmy co naciągają klientów i dodają 10-15% otrąb zbóż...czasem więcej.....

Przepraszam troszkę się rozpisałem i zagalopowałem.

Najprościej to spróbuj smak tej wody (sorki ale trochę nie higieniczne) i może być już wyczuwalnie słodka, jak i leciutko słonawa to CMC lub trzeba odparować wodę, a wtedy pod koniec pojawić się może karmel ,melasa, lub coś śliskiego i gęstego... i takie to jest obstawianie że ten pellet to ładny biały błyszczący to jest lepszy a ten ciemny to beeeeee .

Pozdrawiam i sorki za elaborat.

Edytowane przez YaroXylen
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretny opis. Degustowałem wywar :) Tak na moje kubki smakowe to jest delikatnie gorzkawe, raczej  nie nie podchodzi pod słodycz, czy sól. Na pewno  jest coś dodawane, bo jeszcze pływa delikatny pył, ale woda jest jednak zabarwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie ma znaczenia kolor  pelletu, może być różowy, tylko musi być dobry. Ja już tak mam. Jak coś kupuję to staram się coś porządnego, elektronarzędzia, kosiarki itp. i oczywiście opał.  Wcześniej opalałem węglem w zwykł kopciuchu i też była sztuka kupić dobry węgiel, a z doświadczenia wiem że jest ogromna różnica między badziewnym, a dobrym i zapewne jest tak samo z pelletem .Nie którym to nie przeszkadza, byle się paliło. Kiedyś u gościa montowałem piec  (zwykły kopciuch) i pierwszym paliwem jakie zastosował były śmiecie (plastik itp.) Pali się ? Pali!

Edytowane przez radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piach ...to takie popularne ściemnianie, że celowo dodają. Wyobraź sobie co by było gdyby do peletowania dodawano piach.? Rolki i matryce  po kilku godzinach do regeneracji lub wymiany. Czysta trocina i tak powoduje że rolki co kilka godzin trzeba dociągać bo się wycierają, natomiast są gatunki takie jak wierzba topola, które w sobie posiadają samoistnie dużo piasku,

Każdy porządny stolarz powie Tobie w jakim gatunku drewna najszybciej tępi się hebel (strug). Chyba i akacja też sporo piasku ma w sobie. Topola i wierzba są najtańsze, w miarę jasne drewno i w mieszance z sosną czy świerkiem laik nie wyłapie, a jak doda się CMC to piękny twardy jasny i błyszczący pellet będzie ... z piaskiem...

Ot tak sobie..... pomyślałem. Pozdrawiam.

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, radek napisał:

..... Kiedyś u gościa montowałem piec  (zwykły kopciuch) i pierwszym paliwem jakie zastosował były śmiecie (plastik itp.)

A tak z żartem się zapytam....jakiej klasy kocioł ? a jakie spaliny?

Większość osób tu na forum stara się spalić opał w miarę czysto bez dymu i ekonomicznie, a tu taki jeden się znajdzie i całą okolicę zatruje..... Ech ta nasza rzeczywistość.

Pozdrawiam kolegę z pięknego Leżajska. :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że zmieniają piece, bo naprawdę nie ma czasami czym oddychać. A tutaj kulturka kiedyś zapomniałem, że się pali w piecu i wylazłem na komin coś poprawić i oczywiście wsadziłem głowę bezpośrednio nad wylot spalin i nic nie poczułem tylko ciepło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trafiłeś....

A kotły piece ... takie hobby....(czytaj zboczenie)...opinia mojej ślubnej...

W/g mnie musisz spróbować w palniku na żywca co pójdzie, gdyż dodatki o których pisałem maskują pewne niedoróbki pelletu natomiast ,duża ilość wysłodków może powodować karmelizację przed zgazowaniem drewna w granulce, a to może powodować że tlen do spalenia ma trudności w dotarciu w głąb. Może to również być powodem niedopalonych tylko zwęglonych granulek. Podobny efekt daje dodatek otrąb zbóż, gdyż zawierają sporo mąki (skrobi) dlatego ładnie się pelletują takie mieszanki, ale mąka to skrobia i zachowuje się podczas spalania jak cukier lub skórka chleba, z wierzchu się przypala a do miękkiego środka tlenu nie chce puścić, ale dodatkowo więcej minerałów (krzemionki posiada) czyli więcej popiołu.

Natomiast mieszanki sosny z dodatkiem wierzby, lipy czy topoli , to pięknie się pali bez spieków mimo zawartości naturalnej piasków tylko wyraźnie więcej popiołu.

Generalnie lepiszcza dodaje się aby można pelletować wilgotne wióry i mieszanki. Normalnie powinno się wysuszyć do 4% i peletować wtedy bez lepiszczy tylko ile energii pójdzie na suszenie. Dodając lepiszcza i chemię od pleśni można puścić na rynek pellet 7-10% wilgotności....i tyle.

Na resztę sobie sami odpowiedzcie.

Kłaniam się wielkiemu forum. YARO.

Edytowane przez YaroXylen
korka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kolego Tobie nie polecę tego towaru bo teraz głównie idzie mieszanka agro a tu i nawet kipi spuchnie z tym cudem , a czasami jak szwagier tłoczy pellet z "kopem" (ok.23MJ) to idzie dodatek karbonizatu (pył węglowy BIO), to tylko w dużych retortach idzie, np. w piekarni w Mszczonowie elegancko się spala, ale tam w piecach siedzą 2 palniki po 150kW, albo w domu opieki koło Mińska też tam chyba 2 po 100kW dmucha w kotły.

Sorki ale wyciąłem z poprzedniego posta troszkę prywatnych informacji ... lepiej być czasami z dystansem.  YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy któryś z kolegów (i koleżanek :)) mógłby polecić jakiś sprawdzony pellet w dobrej cenie na Śląsku??

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL, rozwaliłeś mnie tą odpowiedzią :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena ekogroszku w lokalnych składach to w sezonie około 1000zl, pellet u lokalnych koło 800.
Jak zakładałem piec 3 lata temu to było 800/800, teraz koszty ogrzewania takie same a jaka wygoda:)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam no name'a w workach 20kg. To czasami jest różnica akurat 200g w jedną bądź w drugą stronę.  Bardzo równe worki.

 

Na dniach będę miał pellet z fabryki w Pietrzwaldzie, tam są worki po 15kg, dam znać jak przyjedzie.

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2017 o 21:25, RobikF napisał:

Do kolegi Oldek dom 290m 7 ton pelletu w tamtym roku na sezon grzewczy zbiornik CWU 250l same grzejniki dom nieocieplony z 43r tylko wełna 25cm na strychu - pellet kupiłem po 580 2 tony reszta po 650 .

Witam-możesz mi polecić jakiegoś dobrego dostawcę pelletu w okolicy(Dzierżoniów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.