Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Co I Zapowietrzanie - Prośba O Analizę


tata1

Rekomendowane odpowiedzi

wunika to zpredkosci przepływu wody jesli przepływ wody w rurach jest powyzej 06m/s a generanie jest to powietrze w 90% idzie babelkami razem z woda takie rozwiazanie jakie zaproponowałem wyłapie te 80% powietrza a odnosnie zaworu musisz go tak ustawic aby miec stały przepływ na układzie CO a piec zeby pracował na znikomej ilosci wody wymienianej czyli sterowaniu ilosciowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak ma być jak na schemacie poniżej?

 

Witam.

Moje trzy grosze.

1 - zawór kulowy wstawiłbym przed zaworem zwrotnym ZZ1 i jeszcze dodatkowo jeden zawór kulowy na zaworze 3d od spodu. Myślę iż pomocne to będzie przy następnej modernizacji, czy jakieś małej awarii. Nie trzeba będzie spuszczać wody.

2 - Co prawda masz zainstalowany filtr przed pompą (zdjęcia), ale proponował bym abyś poprawił swój schemat i dorysował te dwa filtry przed pompami, ponieważ inni forumowicze też to oglądają i jeszcze przyjmą to za regułę.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie waszych sugestii - wprowadziłem je, by nie wprowadzać innych forumowiczów w błąd.

Nie dawałem filtrów na schemacie, bo je brałem za oczywiste.

 

Aha, by przy przyszłych ew. modyfikacjach nie popadać w koszty to zamiast 3d zastosuje 4d z zaślepionym jednym wyjściem. Koszt prawie ten sam, a na przyszłość zostanie.

 

Automatyk, rozumiem, że zdławienie przepływu na 3d spowoduje że powietrze z pieca pójdzie górą do naczynia. Czyli u mnie korzystniejszy byłby zawór 3d od 4d. Bo 3d działa na zasadzie dławienia pieca, a 4d ma obieg kotłowy, więc prędkość przepływu przez piec jest niezmienna, bo woda idzie obiegiem kotłowym z powrotem do pieca(chyba)

Czy na 4d obieg kotłowy ma taką samą prędkość przepływu co obieg C.O.?

post-5955-1233925117_thumb.jpg

post-5955-1233928050_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, poprawione w poście poprzednim.

Jeszcze raz zadam pytanie:

Rozumiem, że zdławienie przepływu na 3d spowoduje że powietrze z pieca pójdzie górą do naczynia. Czyli u mnie korzystniejszy byłby zawór 3d od 4d. Bo 3d działa na zasadzie dławienia pieca, a 4d ma obieg kotłowy, więc prędkość przepływu przez piec jest niezmienna, bo woda idzie obiegiem kotłowym z powrotem do pieca(chyba)

Czy na 4d obieg kotłowy ma taką samą prędkość przepływu co obieg C.O.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Śledzę przebieg wątku od początku i nie rozumiem po co tyle kombinacji. Przeróbka którą należało by wykonać nie jest niczym skomplikowanym. Dołożenie zaworu 4d w niczym nie koliduje z grawitacją do której cały czas widzę że kolega się odnosi. A różnice pomiędzy 3d a 4d kolega na szczęście zauważa więc pewnie i rozumie intencje stosowania i celowość tych konfiguracji. Pozdrawiam i owocnych przeróbek. Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Może jestem przewrażliwiony, jeżeli chodzi o grawitację, ale uważam, że w przypadku kotlowni na parterze, gdy podciągnę powrót z CO na wysokość 100-120cm do zaworu 4d, to zatrzymam grawitację, bo woda nie pójdzie tyle do góry, by potem znowu w dół iść do pieca., zrobi sie syfon. Gdy kotłownia jest w piwnicy to nie ma tego problemu.

Dlatego uważam że 3d będzie lepsze, bo nie załamie grawitacji.

Jężeli się mylę to proszę o konkretną odpowiedź, bo naprawdę mam ochotę na 4d, a nie 3d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kolego masz racje 3d jest super rozwiazaniem i tego sie trzymaj nawet bez pompy jesli masz dostateczne przepływy jestes w stanie wyrergolowac instalacje i wtym miejscu moze on byc w pozycji jak pisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odbiegliśmy od tematu zapowietrzania instalacji na korzyść zaworu 3 i 4d. Z zapowietrzaniem sobie poradzę-(zastosuję odpowietrzniki aut, lub separator powietrza), ale......kusi mnie co innego, z racji tego że góra domu jeszcze nie wykończona, dorzucić drugie rurki zasilające grzejniki na górze (rurki będą w ścianach nad grzejnikami), zniknie problem zapowietrzania, nie będzie trzeba tak nielubianych przeze mnie odpowietrzników automatycznych( nie będzie trzeba żadnych), góra będzie się odpowietrzać sama (tak jak dół teraz), a pojawi się przydatna według mnie funkcja centralnej regulacji temp. górnej kondygnacji w stosunku do dolnej. (nie trzeba by było termostatów w grzejnikach, bo myślałem je zakładać tylko u góry). Teraz u góry ciągle mam 2-3stopnie cieplej jak na parterze.

 

Sam nie wiem, czy się na to nie pokuszę, za cenę 6kpl (zawór i głowica), zrobię drugie zasilanie.

Powrót pozostanie wspólny.

 

Musze jeszcze pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Jak już wspomniałem powyżej, muszę przerobić coś w instalacji. Zawór 3d lub 4d wstawię po sezonie, po naradzie z monterem doszliśmy do wniosku że odpowietrznik w kotłowni automatyczny nie załatwi sprawy, bo pęd wody i tak zabierze powietrze. Przeróbka grzejników na piętrze na zasilanie ich od góry zamiast od dołu jest za droga. Dlatego inny pomysł.

Pomysł z separatorem powietrza też zarzuciłem bo nie ma jednoznacznych pozytywnych opinii jego działania.

 

Zrobiłem doświadczenie - zamiast odpowietrznika do jednego z grzejników dałem zawór i wąż. Poziom wody w wężu to poziom naczynia (jak pracuje pompa to w zależności od prędkości pompy ten poziom się obniża). Grzejnik się super odpowietrza, już miesiąc tak pracuje i cały czas grzeje cały. Wąż idzie do góry i jak widać jest zawinięty na dół. Czyli jak nie ma wody to na dół też powietrze wyjdzie.

 

Dlatego jest postanowienie - mała przeróbka na pietrze. Jak już wspomniałem nie chcę odpowietrzników automatycznych, bo widziałem już zniszczone panele przez to cudo. Dlatego po pierwsze należy zmienić kąt grzejnika, by był od strony zaworu wyżej (aktualnie są odwrotnie). Następnie przed samym zaworem wstawiam trójnik i daję rurę do góry. Następnie na strychu łączę trójnikami z rurą biegnącą w koło strychu, która jest połączona z rurką odpowietrzającą do naczynia, lub kanalizacji.

Rurka na strychu może być nieocieplona, bo nie będzie w niej wody, tylko samo powietrze. Poziom wody kończy mi sie 50 cm nad grzejnikiem. Całość wykonam z PEX (tani), a dla pewności te 50 cm nad grzejnikiem z CU, (instalację mam z CU).

 

Co sądzicie o takim podejściu - sądząc z doświadczenia z grzejnikiem, które zrobiłem - zda egzamin i będzie bezpieczne, bo mi nic nie zaleje w pokojach.

 

Oczywiście naczynie wzbiorcze zostawię na tej wysokości co jest, by w rurkach odpowietrzających mieć powietrze, a nie wodę.

Czerwoną linią zaznaczyłem przeróbkę.

post-5955-1235030403_thumb.jpg

post-5955-1235030414_thumb.jpg

post-5955-1235030425_thumb.jpg

post-5955-1235030434_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie.

 

Analizowałem moje CO i doszedłem do kilku wniosków:

Zawór 4d nie zda u mnie egzaminu, bo muszę podnieść rurki powrotu na jego wysokość (kotłownia na parterze) - zakłóciło by to grawitację w razie braku prądu. Zastosowanie zaworu różnicowego pomiędzy małym i dużym obiegiem na powrocie zakłóci prace instalacji w skrajnych położeniach 4d. Pracuję nad schematem z zaworem 4d.

Tymczasem wydaje mi się że sprawę załatwiłby zawór 3d, schemat zamieściłem powyżej, ale teraz poprawiłem trochę - proszę o opinie.

1. 3d nie zakłóci grawitacji, bo nie załamuję powrotu.

2. Zawory zwrotne na schemacie, są konieczne, by pompy nawzajem nie podkradały sobie wody. Tylko zastanawiam sie czy ZZ1 może być ze strony ssącej, czy musi być koniecznie na tłocznej pompy P1. Czy pompa pociągnie przez niego? Zastosowanie ZZ1 na stronie tłocznej, mogłoby przy wyłączonej P1 spowodować, że P2 zrobiłaby częściowo obieg przez 3D, a nie w całości przez piec, przez co nie dogrzewałoby wody.

3. Zasobnik CWU pracuje na oddzielnej pompie, a posiada też obieg grawitacyjny poprzez zawór różnicowy(R2). Myślę, że gdy P2 będzie wyłączona, to praca P1 w obiegu CO nie będzie powodowała wyziębnięcia zasobnika CWU, bo on nie jest w obiegu P1. Jednak trzeba zastosować zawór różnicowy R2, ponieważ, gdy na lato instalacja CO będzie zamknięta, to musi być zabezpieczenie dla pieca w postaci grawitacyjnego ruchu wody przez bojler. Jeżeli bojler będzie się wyziębiał to zamiast R2 zastosuje zawór kulowy otwierany na lato.

4. Na wyjściu wody do CO zaprojektowałem odpowietrznik w syfonie, by odprowadzić powietrze, które może z pieca się przedostać do instlacji (nie zdąży ujść do naczynia wzbiorczego)

 

 

CO sądzicie o tym projekcie, co zmienilibyście?

 

Co do odpowietrzenia w syfonie to nie przyjęcia. Pomyślałbym aby odpowietrzniki dać na nitce nr 1 i nr 2 gdzieś dalej , jednak najlepiej w górnym korku grzejnika, pamiętając aby tył grzejnika gdzie znajduje się odpowietrznik był lekko uniesiony do góry. czy grzejnik są poniżej naczynia zbiorczego? Bo jeśli ta sama wysokość to nic z tego nie będzie. naczynie powinno być przynajmniej 1 m wyżej. Takie rozwiązanie jak na rysunkach może być tylko trzeba z oporować wszystkie odpowietrzenia aby nie płynęła przez nie woda (zaworki,Kryzy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też dać tam gdzie masz rurki do odpowietrzenia do naczynia (projektowane) odpowietrzniki automatyczne wyprowadzone pod sufit lub minimum 30 cm ponad przyłącze do grzejnika. Nie ma problemu krążenia wody przez naczynie. tylko na zasilaniu. przy pierwszym odpowietrzaniu trzeba na max otworzyć zawory, nawet nie może być nastawy wstępnej.

to chyba najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowię sie czy rurki do naczynia czy odpowietrzniki auto pod sufitem. Tylko że u mnie te odpowietrzniki będą w części suchej (woda tylko 50 cm nad grzejnikiem). Gdzieś na forum napisano że odpowietrzniki auto musza być poniżej poziomu wody. Naprawdę mogą być ponad poziomem wody? Wtedy nigdy by nie kapały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.