Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydzielone Z Tematu "kocioł Ds Mpm" Instalacja Grawitacyjna Co Z Miedzi


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

To w końcu jak ekspercie od instalacji grawitacyjnych przy 0.5 cala rurce będzie grzać czy nie? Bo po chwili piszesz, że przy rurce 22mm będzie "prawie dobrze". Na samym końcu przy -25 jest to nie możliwe. 

To nie ja robiłem instalację tylko hydraulik, który wystawił stosowny dokument i pod nim się podpisał, że instalacja jest bezpieczna i poprawnie zrobiona. Dodam, że u mnie kocioł stoi na poziomie grzejników, więc nie ma mowy o grawitacji, ale tutaj moja instalacja nic nie ma do rzeczy.

 

ps. tu nie ma żadnej złośliwości, tylko pytam.

 

U mnie też stoi na poziomie grzejników. Zasilanie idzie do góry na maksa i pod legarami leci do grzejników ze spadkami lekkimi, powrót w podłodze ze spadkami i działa. Kotłownia jest "jeden schodek niżej niż cały parter (brak styro na podłodze i mniej betonu).

 

 

      A to już kwestia jak dobrane są grzejniki. Przy pracy na pompce temperatura wody  dla tej samej mocy kotła jest niższa (góra i dół kaloryfera mają praktycznie taką samą temperaturę), przy samej grawitacji ta różnica jest większa i temperatura na kotle zazwyczaj musi być większa, bo przepływ cieczy wolniejszy. Jeżeli przy pracy na pompce do ogrzania domu grzejniki muszą mieć np. 70-80 st. C to na grawitacji raczej już nie wydolą z dogrzewaniem obiektu. Jeżeli jednak wystarcza im 40-50 stopni to na grawitacji też sobie spokojnie poradzą. Oczywiście przy założeniu , że magistrala jest do owej grawitacji przystosowana.

 

Co do grawitacji to nie wiem czy to moje subiektywne odczucie, ale im wyższa temperatura na piecu tym szybciej woda płynie. Może się mylę, ale nie wydaję mi się przedostatnie zdanie prawdziwe. Choć może to być zależne od średnicy rurek, bo one chyba mają wpływ na przepływ wody.

 

 

Skoro instalacja z dużą ilością wody działa jak bufor - co też odczuwam. To jak instalacja z dużą ilością wody działa z buforem, bo takowy planuje u siebie w kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Oczywiście, że im wyższa temperatura wody wychodzącej z kotła i niższa powracającej, tym szybciej ta woda na grawitacji krąży w instalacji. Róznica ciężarów właściwych cieczy, stąd nazwa grawitacyjna. A co do prawdziwości przedostatniego zdania, to może się trochę nieprecyzyjnie wyraziłem. Jeżeli na pompce przy temp. wody 40-50 st. C w domu jest ciepło, to taka instalacja i na samym obiegu grawitacyjnym sobie poradzi, tylko że odpowiednio wyższa musi być wtedy temperatura wody wychodzącej z kotła, np. 60-70 st. C  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.