Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Kw Mocy Na M2 Powierzchni Kotła


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

A te żeberka to gdzie są , w kotle czy na grzejnikach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem przewrotnie kiedyś dawno temu jak chodziłem do szkoły i miałem praktyki to pan majster brał mnie na fuchy pomagałem mu przy spawaniu robił piece dla całej wsi i okolic był tani bo blacha za darmo no maże za flaszkę . Jak go zapytałem jak  dobiera piec do konkretnego domu to właśnie podał taką zależność  10 -15 /1 w szkole jak tak powiedziałem na zajęciach mechaniki maszyn to pan powiedział 2 ić się douczyć tak to liczą kowale  a nie kandydat na technika . Pan majster mi wytłumaczył młody bo takie jest życie mniejszych kociołków  to się nie opłaca  robić bo trzeba zarobić klient musi wiedzieć za co płaci za dyplom chleba nie kupisz . Piec musi być duży bo nie zawsze węglem palisz śmieci  trzeba   więcej wsypać a jak przyjdzie zima to i nabuzować trzeba  . Taki przelicznik był stosowany w latach 60-80 wynikał z technologii i wiedzy technicznej z systemów budowlanych jakie wtedy istniały był wynikiem uśrednienia i przesądów . Wyliczenie znajdziesz w książkach z lat 60-80 i teorię do takich obliczeń   . Ilość KW jakie wytworzy system grzewczy musi być uzależniona od domu który te KW odbiera i traci bo jeśli by nie tracił to raz dostarczone było by tam ciągle i nie trzeba było by dostarczać nowego ( czysta teoria ) problem jeszcze czasu w jakim go dostarczy ( np.nadmuch )  .Kiedyś koszty opału były znacznie niższe inne realia dzisiaj wiedza techniczna jest większa materiały inne więc i obliczenia można powiedzieć dedykowane pod konkretny projekt i przelicznik 10/1 archaiczny . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @drewniak twój kocioł wg wytycznych podanych przez @Juzefa powinien być mniejszej mocy - ok 12-14kW  a nie 20kW ;)

Mnie interesuje kto wprowadził taki przelicznik, pojęcie czystego, ekologicznego spalania to nie dawny trend, a 10kW/m2 jest od dawna obecne.

 

Ponadto jedni liczą powierzchnię kotła jako całą pow styku spalin z wodą a inni tylko to co jest za komorą spalania, choć w samej komorze przeważnie też jest płaszcz wodny.

Powierzchnia grzewcza zawsze jest liczona od poziomu rusztu, bardziej precyzyjnie mialowy kocioł z zasypem cyklicznym z rusztami wodnymi winien być liczony od połowy średnicy rur w górę, wszystko niżej nie jest brane do wyliczeń. Przy retorcie winno się liczyć od poziomu palnika tj. jego paleniska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Odgrzebie trochę starego kotleta bo zaczęło mnie to ciekawić głównie za sprawą mojego kotła.

Moc nominalna kotła wg.producenta to 18kw, powierzchnia płaszcza to 1.8m2.

Mam sprawozdanie z badań gdzie idealnie mieści się w normie bo wynik to 16.6kw, 92% z 18kw....dziwne? 😅

Jeżeli faktycznie należy przyjąć te 8kw na m2 płaszcza to kocioł teoretycznie powinien się legitymować mocą sporo niższą. 

I teraz to co mnie zastanawia.

8kw jest to moc jaką należy dostarczyć z paliwem czy moc netto jaką wyprodukuje palnik? 

Czyli przykładowo ustawiam w sterowniku 14kw? Czy 16kw biorąc pod uwagę sprawność palnika na poziomie 90% wychodzi wtedy 14.4kw. Idealnie wtedy pasuje bo 8kw na 1.8m2 płaszcza wychodzi 14.4kw.

Mógłby ktoś rozwiać moje wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to jest sprawność palnika? Zeby palnik miał 90% sprawności, to zawaliłby wszystko sadzą i smołą z niedopalonego paliwa. I co to jest moc dostarczona z paliwem, bo takiego dziwoląga pierwszy raz w życiu spotkałem. Chodzi o masę paliwa*wartość opałowa? Kocioł zawsze będzie miał taką moc, jaka wyprodukuje palnik - straty. A wielkość wymiennika jest po to, by te straty sprowadzić do poziomu wystarczającego na certyfikację. W sumie to i tak poziom, przy którym dalsze obniżanie temperatury spalin przynosi już tylko kłopoty, a nie korzyści ekonomiczne.

Resztę masz opisaną wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HarryH napisał:

Kocioł zawsze będzie miał taką moc, jaka wyprodukuje palnik - straty. A wielkość wymiennika jest po to, by te straty sprowadzić do poziomu wystarczającego na certyfikację.

Czyli moc nominalna kotła jest mocą jaki produkuje palnik, a nie kocioł. I nigdy jej nie osiąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Michal86 napisał:

moc nominalna kotła jest mocą jaki produkuje palnik, a nie kocioł. I nigdy jej nie osiąga.

Weź nie pisz bzdur.

To że to forum na psy zeszło, to nie znaczy , że takie dziwaczne teksty mają być rozpowszechniane!

Poczytaj co o mocy kotła i jej pomiarze podaje norma 303-5:2012

86590481_moccieplnakotawyznaczanie.thumb.jpg.2f0ee186d043b5eedbf7562c74314e70.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam wytyczne tej normy. Wg normy +-8% od podanej przez producenta mocy. Wg normy. Ale faktycznie kocioł nie osiąga takiej mocy np gdy biorę pod uwagę model swojego. 18 i 16.6kw

Pomijając to wszystko. Jaką moc maksymalną należałoby ustawić w sterowniku dla płaszcza 1.8m2? 14-15kw?

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie powinien być to kocioł ok 15kw. Ale w 2017r gdy wchodził do sprzedaży realia może też były trochę inne. Aktualnie w sprzedaży od tego producenta jest też taki o mocy 14kw i powierzchnię płaszcza ma 1.7m2. Być może jest też to kwestia palnika w moim czyli niby 18kw jest 20, a w tej 14tce palnik 15kw i pewnie chodzi też o sprawność spalania. Nieważne.

Zmieniłem moc w ster z 18 ma 15 zobaczymy jak to będzie. Na pewno widzę już, że temp spalin o jakieś 20st niższa co zrozumiałe. Ciekawe jak będzie z dogrzewaniem bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam 10 KW mocy palnika na powierzchnię wymiennika 2,15 mkw. Spaliny przy maksymalnej mocy po 2 godzinach pracy nie są w stanie dobić do 90 stopni. Pomiar czujnikiem PT1000 kilka centymetrów za czopuchem kotła na rurze spalinowej. Czujnik wsadzony w osi rury, więc opływa go cała struga spalin. Normalnie w takim wymienniku ląduje średnia SV200 o mocy 12 KW. U mnie jest najmniejsza. Wybór taki był podyktowany faktem wyliczeń zapotrzebowania budynku, ale ze względów bezpieczeństwa chciałem, by w razie co palnik mógł działać krótkotrwale na całkowitego maksa i kocioł mógł to ciepło odebrać. W tym mikrusie projektowanym pod najmniejszy palnik SV200 w takim scenariuszu byłoby na pewno ponad 200 stopni na spalinach. Czy to był słuszny wybór czas pokaże. Obecnie jest spoko.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wstawiłem tu sprawozdanie z badań kotła. Wg mnie jest to bardzo naciągane badanie. Niby wyszło 16.6kw z wody. Przy moich obliczeniach niecałe 16.4kw. Po drugie moc paleniska to 18.28kw, a nie 18kw. I wynik dokładnie mieszczący się w normie -8% 18kw>16.6kw😝

Myślę, że pierwotnie miał być to kocioł 15-16kw, a, że udało się podciągnąć pod 18kw zawsze można żądać więcej $ za taki produkt.

Screenshot_2022-01-29-22-46-07-743_com.miui.calculator.jpg

EKO-PELLET-18-Sprawozdanie.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeszcze co do sprawności...

Jeżeli np palenisko generuje 15kw. Wyliczona moc efektywna to 14.5kw. 

Należy odjąć stratę kominową. Stratę niezupełnego i niecałkowitego spalania plus straty do otoczenia?

Czyli dla przykładu: 14.5/15 = 96%

Strata kominowa przy tlenie 10% i temp spalin 140st: 8%

Resztę strat 2%

Czyli efektywna sprawność wynosi 86% ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.