Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, mam stary sterownik K1PRv2 v2.4.7 na kotle Defro Eko Duo Uni R 15kW. Wielu z Was aktualizowało go do K1PRv3 również v2.4.7, co wymagało dodatkowo instalacji przepływomierza (turbina od defro/tech).

Pytanie mam następujące - czy warto aktualizować do K1PRv3? Z obecnego sterownika jestem w zasadzie zadowolony, ale zjada mnie ciekawość. Obecnie pracuję w PID, temp. na kotle waha się +/-3C od zadanej, czyli wykres temp praktycznie płaski. Dobrze spala, nie przesypuje, nie spieka, nie wchodzi w nadzór. Czy K1PRv3 wnosi coś nowego poza testem łożysk czy czymś podobnym?

Edytowane przez geszue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przeme2 a co się dzieje, jakie masz problemy? Ja pracuję na ustawieniach fabrycznych więc nie bardzo mam Ci co podesłać. Jadę na PID od samego początku (K1PRv2 soft 2.2.8, jeszcze nie aktualizowałem do K1PRv2 2.4.7). Miałem chwilowe problemy z kotłem ale to była usterka w kotłowni (pomijając szczegóły, chodziło o zimny powrót). Wtedy wykres temp. kotła był sinusoidą lub poszarpaną sinusoidą -15C i +10C od zadanej temp. a kocioł palił jak lokomotywa.

Aktualnie jedyne co zmieniam to korekta podawania w okresie letnim na -10, żeby nie przesypywało. W okresie przejściowym zmniejszam temp. kotła z 65 na 62 lub 60, żeby nie kisił i nie wchodził w nadzór. Ogólnie okres przejściowy jest dla mego kotła ciężki więc gdy temp. na dworze jest ponad 10C to włączam kocioł raz na kilka dni bo w dobrze ocieplonym domu nie ma co odbierać ciepła z kotła. O sezonie grzewczym jeszcze nie mogę nic powiedzieć, bo poprzedni sezon paliłem z usterką więc obserwacje są całkowicie niemiarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w sumie właśnie wykres wygląda tak że wahania temperatur są około +- 10 stopni... Próbowałem już wszystkiego i w sumie nigdy nie udało mi się ustawić żeby był w miarę równy wykres, aczkolwiek teraz jest chyba najlepiej jak do tej pory bo wahania nie są tak częste i spieków jest trochę mniej ( nie muszę wybierać co dwa dni tylko co cztery :) ), do tego dochodzi spalanie około 25 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przeme2 W temacie spalania i jego parametrów nie pomogę, bo nigdy z tym nie walczyłem zwłaszcza w dwustanie. Ale wahania temp. się zdarzają, a w przeszłości były nawet znaczne, a ich powody były następujące:

- Włączyłem w sterowniku opcję "ochrona powrotu" (w ustawieniach zaworu). Nie wiem czy ta funkcja nie działa, czy wymaga odpowiednio przygotowanej kotłowni, ale efekt był taki, że kocioł albo grzał siebie (mały obieg kotłowy, temp. wysokie), albo nagle przełączał się na ogrzewanie domu (temp. nagle spadała), a co za tym idzie spadała temp. powrotu i wszystko zaczynało się od nowa.

- Włącza się jakiś duży odbiornik ciepła, u mnie zazwyczaj jest to CWU. Ale gdy ten się naładuje to wszystko wraca do normy. Może masz cyrkulację CWU pracującą non stop i ta wychładza bojler? Albo błąd w instalacji powoduje, że CO wysysa ciepło z bojlera i kocioł musi go dosyć często ładować?

- Wyłącza się jakiś duży odbiornik ciepła np. grzejniki lub podłogówka. U mnie było tak, że miałem czujnik przyczepiony w złym miejscu instalacji i gdy na czujniku wzrastała temp. to sterownik odcinał mi podłogówkę. Spadek temp. w okolicach czujnika zajmował około 1h, czyli tyle czekałem aż pompa podłogowa znowu ruszy, a gdy już zaskoczyła to masy zimnej wody zalewały kocioł, który wkręcał się na najwyższe obroty, żeby po paru minutach podłogówka znowu się odłączyła i kocioł zostawał sam z łopatą węgla na palniku.

Obserwowałbym 2 rzeczy w celach diagnostycznych: temp. powrotu i wykres temp. kotła względem wykresu temp. bojlera. Może w ten sposób uda się złapać jakąś nieprawidłowość. Idealnie płaskiej temp. na kotle nie miałem nigdy, takie coś widziałem tylko u sąsiada na K1PRv4.

Edytowane przez geszue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. zadana CWU 55C, histeraza CWU 8C. K1PRv3 masz od nowości, czy sam modyfikowałeś z K1PRv2?

Kocioł wcale nie musi być winien tej sytuacji, może masz usterkę w kotłowni, albo jakiś dodatkowy sterownik, który działa niezależnie od kotła. U mnie wszystkim steruje kocioł, nic nie wysterowuje się samo, a cała automatyka jest w kotłowni tzn. ani jednej pompki, zaworu termostatycznego, czy czujnika poza kotłownią nie mam (za wyjątkiem pogodówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam modyfikowałem, tzn kupiłem nowy wentylator z dodatkową turbiną, posprawdzam jeszcze ustawienia odnośnie tego zaworu bo też nie mam żadnych czujników dodatkowych i może któryś mi umknął do wyłączenia w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej możliwości, jest inny procesor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wystarczy napisać do defro i wysyłają bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym miesiącu od defro dostałem firmware 3.3.6 do K1PV4 PZ. Nie wiem czy będzie dobrze działał ze zwykłą retortą.

 

Edytowane przez Lukaseop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firmware

K1PV4 PZ 3.3.6.zip

Edytowane przez Lukaseop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze mam takie pytanie może wie ktoś jak dokładnie działa czujnik od temperatury podłogówki, mianowicie chodzi o to że mieszkam w domu bliźniaku w którym jest jeden piec, czujnik temperatury podłogówki jest zamontowany za moją pompą także jeśli u mnie nie chodzi podłogówka czujnik pokazuję 28 stopni, a zadane ma 38 stopni, gdzie u sąsiada podłogówka chodzi na maxa czy może mieć to wpływ na pracę pieca czy może trzeba czujnik zainstalować w innym miejscu??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden sterownik na piecu steruję pompami, pompy są podłączone pod pompy dodatkowe w sterowniku, dodatkowo w domach jest zainstalowany sterownik temperatury który po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu wyłącza pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.