Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Na Pellet


jackjj

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Może ktoś coś pod powie....

Chciałem mieć temp w domu coś ok 21,4-21,6 mam co 0.2 skalę na termostacie na dole, inaczej jest trochę za zimno albo trochę za ciepło zauważyłem że to idealna temp w moim domu od podlogowki - mogę chodzić na gaciach i nie jest mi zimno....

:-P;-):-P

 

Ostatnio jestem w domu i mam trochę czasu ale nie chce mi się palić w kominku nastał delikatny przesyt.....miałem ustawiony zawór 4d od CO (100% podłoga) pogodowo krzywa 0,2 i obniżona o - 1°C - raczej było dobrze ale czasem za zimno.....za ciepło nie zdarzało się...

Zastanawiam się czy to z czasem jakoś nie zmienia się....

 

przy krzywej 0.1 z podbiciem o +1°C było trochę za zimno więcej poniżej 21°C niż powyżej....

 

 

oczywiście pompa od CO chodzi non stop....Przy 0.2 -1°C dalej czasem za zimno kilka dni temu ustawiłem krzywą 0.2 bez obniżenia ani podbicia no to wczoraj rano miałem trochę za ciepło bo jak wstałem o 9tej było 22° C potem po południu doszło do 22,2°C nigdy tak wysoko nie szło....więc załaczyłem nie używany wcześniej termostat który obniża temp po uzyskaniu o -1°C na mieszaczu i tak chodziło do dziś rana i rano jak wstałem znowu 21,4°C idzie do góry teraz jest 21,6°C nic się nie gotuje w domu bo rodzice jedzenie przywioza... jeszcze było ostro wietrzone bo żonka podłogę myła i suszyła i u góry i na dole....

 

Oczywiście kominek nie chodzi od kilku dni....

 

Chciałem zapytać jak to u Was jest ? zarządzanie pogodowe z jaką dokładnością Wam zapodaje temp na przestrzeni kilkunastu dni? Czy tolerancja 1°C to szczyt marzeń?

 

Yasek

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy może doradzicie mi jak najefektywniej wykorzystać piec. Mam bufor 1000l i jeszcze się uczę tego pieca i palenia w nim. Teraz pali mi 45-50kg/24h. Ogrzewam ok 200 mkw do temp 21-22 st C. Mam grzejniki, brak podłogówki. Okna drewniane i tu dużo tracę ciepła przez nie. Nie wiem czy mam dobrą dawkę ustawioną. Chcę dać mu max dawkę jaką może efektywnie przerobić, żeby szybko nagrzał bufor i się wyłączył. Doradzicie? Piec Kostrzewa Twin Bio Luxury 32 kW

Edytowane przez NOVA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw palnik na ok 70% mocy znamionowej, nie więcej.

Jak dasz na max moc to kocioł nie odbierze ciepła ze spalin.

Warto mieć :

Regulator ciągu kominowego - obowiązkowy

Termometr spalin - bardzo przydatny, kostrzewa zaleca spaliny ok 140-160C 

Zaw 3-D termostatyczny 55C na powrocie z bufora do kotła - obowiązkowy

Zaw 3-D na wyjściu wody na grzejniki - aby nie podawać za wysokich temp na instalację - bardzo przydatny

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy może doradzicie mi jak najefektywniej wykorzystać piec. Mam bufor 1000l i jeszcze się uczę tego pieca i palenia w nim. Teraz pali mi 45-50kg/24h. Ogrzewam ok 200 mkw do temp 21-22 st C. Mam grzejniki, brak podłogówki. Okna drewniane i tu dużo tracę ciepła przez nie. Nie wiem czy mam dobrą dawkę ustawioną. Chcę dać mu max dawkę jaką może efektywnie przerobić, żeby szybko nagrzał bufor i się wyłączył. Doradzicie? Piec Kostrzewa Twin Bio Luxury 32 kW

 

A jak długo nagrzewa Ci się bufor jednocześnie zaopatrując obieg grzewczy na dom? Bo  u mnie około 3-4 godzin zależnie od temperatury zewnętrznej tej grudniowej, przy dawce paliwa 4,9l/h. Palnik ustawiony na moc 26kV. Tych cykli w ciagu doby mam 3 ( ładowanie - postój).

Teraz zrobiło się trochę cieplej  i ładowanie 2,5 - 3h, postój dzisiaj w nocy miałem 6 godzin.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw palnik na ok 70% mocy znamionowej, nie więcej.

Jak dasz na max moc to kocioł nie odbierze ciepła ze spalin.

Warto mieć :

Regulator ciągu kominowego - obowiązkowy

Termometr spalin - bardzo przydatny, kostrzewa zaleca spaliny ok 140-160C

Zaw 3-D termostatyczny 55C na powrocie z bufora do kotła - obowiązkowy

Zaw 3-D na wyjściu wody na grzejniki - aby nie podawać za wysokich temp na instalację - bardzo przydatny

Sambor mam kilka pytań. Mam kocioł Sas Eco dałem jak zalecił producent wkładki ceramiczne do palenia peletem. Pale na moje dość dobrym peletem bo piec nawet nie chce wyjść z trybu podtrzymania. Ale zauważyłem że kopci i jest trochę sadzy. Za mały nadmuch? Mam 20 procent. Co myślisz o zainstalowaniu Rkc w wyczystke? W karcie produktu jest 0.3 bara.

 

t_d :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,3 bara to 30 000Pa, to ponad 2 000x więcej niż zalecane.

A tak na serio ciąg w kominie powinien być 10-15 Pa.

To tłok, a w takim trudno się pali samym pelletem.

Bez wygaszania i automatycznego rozpalania zawsze będzie w kotle smoła i sadza.

Nadmuch możesz spróbować zwiększyć , ale powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw palnik na ok 70% mocy znamionowej, nie więcej.

Jak dasz na max moc to kocioł nie odbierze ciepła ze spalin.

Warto mieć :

Regulator ciągu kominowego - obowiązkowy

Termometr spalin - bardzo przydatny, kostrzewa zaleca spaliny ok 140-160C 

Zaw 3-D termostatyczny 55C na powrocie z bufora do kotła - obowiązkowy

Zaw 3-D na wyjściu wody na grzejniki - aby nie podawać za wysokich temp na instalację - bardzo przydatny

 

Nie mam regulatora ciągu kominowego, 

Mam zaw 3-D na powrocie z bufora do pieca i tam ustawione 40 st C

Mam zaw 3-D na wyjsciu wody na grzejniki ustawiony teraz na 45 st C dzień i 40 st C noc

 

A jak długo nagrzewa Ci się bufor jednocześnie zaopatrując obieg grzewczy na dom? Bo  u mnie około 3-4 godzin zależnie od temperatury zewnętrznej tej grudniowej, przy dawce paliwa 4,9l/h. Palnik ustawiony na moc 26kV. Tych cykli w ciagu doby mam 3 ( ładowanie - postój).

Teraz zrobiło się trochę cieplej  i ładowanie 2,5 - 3h, postój dzisiaj w nocy miałem 6 godzin.

 

 

Zmodyfikowałem ustawienia, dałem więcej nadmuchu i więcej paliwa. Teraz nagrzewa bufor od 45st C do 60 st C w ok 1.5 h z tym, że piec ma wtedy ok 80 st C przy zakończeniu ładowania i po wyłączeniu się, pompa kotłowa dalej gania wodę i dobiją bufor do 65 st C. 

Cykl pracy 21s(podawanie 9,3s przerwa 11,7s) Wkłady szamotowe są czerwone po wyłączeniu się pieca. 

Dawka paliwa którą pokazuje to 7kg/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli zmniejszać temp między kotłem a górą bufora?

P.S na powrocie mam 40st dopóki bufor nie osiągnie wyższej temp. Na powrocie mam to samo co na dole bufora. Minim 40 st C jeśli w buforze spadnie poniżej zawór trzyma te 40 st C.

 

 

Miałem raz ustawioną temp spalin na 125st C, ale wtedy piec pracował ok 4-5h zanim nabił bufor. Szło znacznie więcej opału niż przy tych ustawieniach co teraz.

Zauważyłem, że im szybciej nabije bufor tym mniej spala na dobę.

Edytowane przez NOVA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,3 bara to 30 000Pa, to ponad 2 000x więcej niż zalecane.

A tak na serio ciąg w kominie powinien być 10-15 Pa.

To tłok, a w takim trudno się pali samym pelletem.

Bez wygaszania i automatycznego rozpalania zawsze będzie w kotle smoła i sadza.

Nadmuch możesz spróbować zwiększyć , ale powoli.

Dziękuję za odpowiedź. To rck na czopuch czy drzwiczki rewizyjne? Co do pieca to kupiłem bo dużo dużo drewna i szukałem czegoś co spala miał i tak mi go polecili jak się dowiedziałem o pellecie to zacząłem to testować i chyba już tak zostanie czyli pellet i będę palił drzewem. Co do palenia drewna ten rck nie będzie przeszkadzał?

 

t_d :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ładuję bufor do temperatur od góry 85, 82, 81, 80 ( wskazania przez sondy- wskazania czujników termometrów różnią się in plus około 30C)- i jak tu czujnik zarejestruje to dopiero wyłącza palnik przy dawce 4,9kg/h, przez to że mam gorszy pellet (koszt 550) siłę nadmuchu mam ustawioną na 57% ( brak jakichkolwiek spieków), a temperatura spalin oscyluje między 85 -1000C.  Masz rację im krócej sie ładuje bufor tym lepiej, tylko ty ładujesz z tego co piszesz góra do 650C na buforze, zużywając 1,5h x 7kg/h =10,5kg, ja zaś nagrzewając tylko cały bufor  do tych wyższych temperatur zużywam 11,35kg w czasie 2,3h. 

NIe możesz naładować bufora do wyższych temperatur? Mam ustawiona maksymalną temperaturę pieca 850C oprócz tego w sterowniku mam taką funkcje jak podwyższenie temperatury ze względu ładowania bufora lub CO i tu ma jeszcze ustawione na +30C i to wystarczy by naładować bufor do temperatury rzędu 800C.

Ja na powrocie ( to co obserwuję na wykresach ) minimalną temperaturę na powrocie mam 570C,  która podczas ładowania bufora tylko rośnie, ale bufor ładuję laddomatem z wkładką otwarcia o temperaturze 63oC. 

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyniki z dzisiejszego poranka : 

temperatury 44,77- 62,320C w czasie 510 -552 - wskazania na górnym termometrze

temperatura osiągnięta na dolnym czyli w sumie na całej objętości bufora początek to 40,490C  i koniec to 61,410C  ( górny termometr w tym czasie wskazał 650 C) w czasie 510 do 640

czyli 1,5 godziny trwało ładowanie bufora do  tych temperatur co Ty (plus jeszcze zasilany w między czasie układ CO) dawkowanie 4,9kg/h nadmuch 58%, spaliny średnio około  1000C

 

P.S. temperatura na kotle przy tych wyżej wymienionych na buforze to 65,640C, nie wiem czemu masz taką wielką różnice między temperaturą na górze bufora i temperaturą na kotle

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. To rck na czopuch czy drzwiczki rewizyjne? Co do pieca to kupiłem bo dużo dużo drewna i szukałem czegoś co spala miał i tak mi go polecili jak się dowiedziałem o pellecie to zacząłem to testować i chyba już tak zostanie czyli pellet i będę palił drzewem. Co do palenia drewna ten rck nie będzie przeszkadzał?

 

t_d :)

to gdzie go zamontujesz to od Ciebie zależy, byle zgodnie z dokumentacją techniczną RCK, nie będzie przeszkadzał on stabilizuje ciąg kominowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

P.S. temperatura na kotle przy tych wyżej wymienionych na buforze to 65,640C, nie wiem czemu masz taką wielką różnice między temperaturą na górze bufora i temperaturą na kotle

Jak to nie wiesz - za mocno grzeje, za mało odbiera ciepła.

Za duża moc palnika i za słaby odbiór.

Dlatego proponowałem zmniejszenie dawki godzinowej , a tym samym mocy.

Można jeszcze pompę  na wyższy bieg dać aby szybciej ciągła ciepło z kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ładuję bufor do temperatur od góry 85, 82, 81, 80 ( wskazania przez sondy- wskazania czujników termometrów różnią się in plus około 30C)- i jak tu czujnik zarejestruje to dopiero wyłącza palnik przy dawce 4,9kg/h, przez to że mam gorszy pellet (koszt 550) siłę nadmuchu mam ustawioną na 57% ( brak jakichkolwiek spieków), a temperatura spalin oscyluje między 85 -1000C.  Masz rację im krócej sie ładuje bufor tym lepiej, tylko ty ładujesz z tego co piszesz góra do 650C na buforze, zużywając 1,5h x 7kg/h =10,5kg, ja zaś nagrzewając tylko cały bufor  do tych wyższych temperatur zużywam 11,35kg w czasie 2,3h. 

NIe możesz naładować bufora do wyższych temperatur? Mam ustawiona maksymalną temperaturę pieca 850C oprócz tego w sterowniku mam taką funkcje jak podwyższenie temperatury ze względu ładowania bufora lub CO i tu ma jeszcze ustawione na +30C i to wystarczy by naładować bufor do temperatury rzędu 800C.

Ja na powrocie ( to co obserwuję na wykresach ) minimalną temperaturę na powrocie mam 570C,  która podczas ładowania bufora tylko rośnie, ale bufor ładuję laddomatem z wkładką otwarcia o temperaturze 63oC. 

 

Mogę go ładować do wyższej temperatury, tak mam po prostu ustawione. Dopiero się uczę ;)

 

 

wyniki z dzisiejszego poranka : 

temperatury 44,77- 62,320C w czasie 510 -552 - wskazania na górnym termometrze

temperatura osiągnięta na dolnym czyli w sumie na całej objętości bufora początek to 40,490C  i koniec to 61,410C  ( górny termometr w tym czasie wskazał 650 C) w czasie 510 do 640

czyli 1,5 godziny trwało ładowanie bufora do  tych temperatur co Ty (plus jeszcze zasilany w między czasie układ CO) dawkowanie 4,9kg/h nadmuch 58%, spaliny średnio około  1000C

 

P.S. temperatura na kotle przy tych wyżej wymienionych na buforze to 65,640C, nie wiem czemu masz taką wielką różnice między temperaturą na górze bufora i temperaturą na kotle

 

Zmniejszyłem dawkę paliwa, ale coś dziwnego się wydarzyło. Ustawiłem tak jak było na początku, czyli realna ilość pelletu jaką daje podajnik i wylicza mi, że strumień podawania jest 7kg/h. Zmienił się czas podawania na 7.3 podawanie 13.7 przerwa.

 

Jak to nie wiesz - za mocno grzeje, za mało odbiera ciepła.

Za duża moc palnika i za słaby odbiór.

Dlatego proponowałem zmniejszenie dawki godzinowej , a tym samym mocy.

Można jeszcze pompę  na wyższy bieg dać aby szybciej ciągła ciepło z kotła

 

 

Sambor, jak zmniejszyłem moc palnik na 70% to pokazało moc kotła 28kW. Podawanie paliwa niby 6kg/h, pompa ustawiona na 2 bieg, dać ją na 3-ci? Teraz różnica między górą bufora a piecem wynosi ok 10-12 stopni podczas ładowania. Ustawiłem temp powrotu do kotła na 50 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Chciałem CI tylko pokazać, że możesz więcej wycisnąć z tego pieca. Pompę daj na najwyższy bieg by szybciej przekazywała ciepło z wymiennika na bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nam pewne wątpliwości co do wskazań pieca. Mianowicie, chodzi o to, że była zrobiona próba podajnika i w 15 minut podał 8750g.

W chwili obecnej dzieje się coś dziwnego po aktualizacji oprogramowania, gdyż po wprowadzeniu tej wartości kasuje się ona i ustala 5000g co jest błędne, bo podajnik pracuje z tą samą prędkością co wcześniej. Druga rzecz która mnie zastanawia to strumień podawanego paliwa. Tu wyliczenia:

Czas podawania 4.9s czas przerwy 16.1s

Z tego wynika, że w ciągu minuty będzie podawał przez 14s czyli w ciągu godziny 840s co odpowiada 14 minutom ciągłej pracy podajnika. Skoro w 15 minut podaje 8750g to w minute poda 583,3g. No i mamy wynik. W 14 minut podaje 8166,6g. Czyli spalanie to 8.16kg/h a komputer pokazuje, że spala 7kg/h.

 

Teraz testuję piec przy ustawieniu po zmniejszeniu dawki według wyliczeń powyższych.

Temp. bufora góra 60st

Temp. bufora dół 59st

Temp kotła 66st.

 

Odpalam piec i po 1 godzinie wygląda to tak

Temp buf. góra 64st

Temp buf. dół 61st

Temp pieca 73 st.

 

Szok, w godzinę taki mały przyrost a spalił 8kg?

Pompę kotłową dałem na 3 stopień

Edytowane przez NOVA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy tylko w tym czasie ładowałeś bufor, czy zasilałeś  w tym czasie obieg CO. Przy zasilaniu jednocześnie CO to może tak to wyglądać. U mnie jak jednocześnie zasilane są dwa obiegi to około 1,5 h trwa zwiększanie temperatur, gdy dolna zrówna się z górną ( chodzi o temperaturę rzędu 640C to do 800C jest bardzo szybki przyrost.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny zajęło nabicie bufora do temp 75st góra i 74st dół z 59st/60st. Zasilany był w tym czasie układ grzejników z bufora.

Pomimo iż pompka kotłowa była na 3 biegu, góra bufora miała temp niższą od kotła o 10 st, ale dół bufora był tylko o 1-2 st niższy  niż góra bufora.

Myślę, że przy stałym odbiorze piec nie jest w stanie nagrzać bufora do 80 st. Mam 26 grzejników w domu. Przy każdym z nich jest zawór danfossa z głowicą i są ustawione w proporcji 50/50 na 2.5/3

Edytowane przez NOVA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bufor u kocioł na pellet, ale kotłem tym nigdy nie ładuję bufora powyżej 65-70C.

Za temperaturę bufora odpowiada regulator pogodowy, który steruje temp w buforze,

po prostu mam taki myk, że jako czujnik temp kotła jest ustawiony czujnik w buforze - wstawiony ok 20 cm od góry bufora.

Praca kotła to ok 30 min, a praca z samego bufora 30min do 1h.

 

NOVA nie widzę sensu tak wysokiego ładowania bufora, ładuj do ok 65C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor to rozumiem, że co 1,5h załącza Ci się piec by nagrzać bufor do 65-70C?

 

To patrząc z ekonomicznego punktu widzenia to chyba lepiej jest jak w ciągu doby jest mniej załączeń ( mniej dawek rozpalających , energia zużyta do przeprowadzenia rozruchu, czyszczenia paleniska itp.) . Już wcześniej pisałem  u mnie w domu nie energooszczędnym, bez ocieplenia (styropian już jest jest na placu - czeka na lepszą pogodę). tych cykli mam 3 . 3h ładowanie bufora ewentualnie wraz z grzaniem CO jednoczesnym i postój 4-6h w zależności od temperatury zewnętrznej.

 

Także ja na swoim przykładzie widzę sens ładowania bufora do wyższych temperatur niż 65-70C.

Poza tym mając wszystkie kaloryfery żeliwne to by uzyskać efekt komfortu cieplnego nie mogłem zasilać ich temperaturą rzędu 40-50C, tylko od 55 do 70 przy większych mrozach. Może jak na wiosnę ocieplę już chatę to w przyszłym sezonie podam im niższe temperatury (grzejniki te będą przewymiarowane na potrzeby poszczególnych pokoi) 

 U mnie sterowanie pogodowe steruje temperaturą wody zasilającej dwa niezależnie obiegi grzewcze i po wyregulowaniu powiem, że chwale sobie to udogodnienie. Po osiągnięciu zadanej temperatury na termostacie pokojowym pompa obiegowa nie wyłącza się tylko następuje obniżenie temperatury w obiegu i mam tak to ustawione, że fajnie podtrzymuje mi temperaturę w pokojach.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.