Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Także śmiem twierdzić, że właściwe wpisanie wartości potencjału nie ma tak wielkiego znaczenia jak jest to tu opisywane.

 

Twierdzić tak możesz, co nie jest równoznaczne z tym, że masz rację...

Taki Twój wniosek pokazuje tylko, że nie bardzo jeszcze orientujesz się we wzajemnych zależnościach poszczególnych nastaw dla prawidłowej pracy palnika i strzelasz na ślepo z nastawami.

Przedtem podawałeś za mało węgla w stosunku do podanego powietrza, ot i cała odpowiedź.

Ale możesz robić jak uważasz, to przecież Twój sterownik i pracuje na Twoim kotle.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam efekt byś uzyskał np. Ustawił prawidłowo potencjial a kalorycznosc dość mocno w dół pojechał efekt by był ten sam a ilość spalonego paliwa by się zgadzała. Ale każdy robi jak uważa i jak mu się to sprawdza

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Próbowałem, ale nie mogłem dobrać właściwych wartości, pomógł przypadek.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się zdaza ale zapytam jaka masz teraz kalorycznosc i powietrze

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Kaloryczność 30.2 z korektą -20, powietrze 13 - 21.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla retopala kaloryczność 30,2 :blink:  i korekta - 20%... laie_67.gif

To potencjał faktycznie musi być 7,6 :P

Tak, jak powiedziałem, to są ślepe nastawy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością...

Ale grunt, że "trafiłeś"  thumbsup.gif

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sam sobie odpowiedziales. Popierał Jockey źle był ustawiony i dla tego taki efekt i to świadczy tylko o jednym większość osób nie ma pojęcia jak ustawić STEROWNIK poprawnie.

I efekty jak wyżej przeze przypadek trafiono na "poprawne ustawienia"

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KamilCK nie zaprzeczam że dużo osób nie ma pojęcia na temat ustawień sterownika, ja również, dlatego korzystałem z porad forum, również Twoich. Nie odbieraj tego jako zarzutu, jestem Ci wdzięczny. Uważam jednak teraz , że potencjał nie ma tak dużego znaczenia i bardziej trzeba się skupić na obserwacji palnika.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hrabia 1973,to poczekaj jeszcze do weekendu, jak będą znowu minusowe temperatury,bo teraz jest ciepło i kocioł pracuje na małej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, może być problem przy pracy wvwyższej mocy, ale przynajmniej dół mam obecnie dobrze ustawiony. Chociaż jak wczoraj wieczorem dogrzewał wodę w bojlerze i chodził prawie na maksa to też to dobrze wyglądało.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KamilCK nie zaprzeczam że dużo osób nie ma pojęcia na temat ustawień sterownika, ja również, dlatego korzystałem z porad forum, również Twoich. Nie odbieraj tego jako zarzutu, jestem Ci wdzięczny. Uważam jednak teraz , że potencjał nie ma tak dużego znaczenia i bardziej trzeba się skupić na obserwacji palnika.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Oczywiście Forum jest po to zeby pytać. Bardziej chodzi mi o to ze pewne parapety powinny być ustawione prawidłowo tak jak potencjial podajnika. Każdy jest kowalem własnego sterownika i zrobisz jak uwazasz ale tak jak wspomnialem Teb sam efekt uzyskasz poprzez zmianę kalorycznosci.

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał podajnika to bardzo ważny parametr jeśli jest ustawiony prawidłowo to reszta leci z górki wiem z własnych doświadczeń jeśli jest ustawiony prawidłowo to kalorycznosc eko podana na worku zgadza się tak na 90%

 

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zostawiam obecne ustawienia bo dobrze mi pali i boję się jak zacznę wprowadzać zmiany to znów będzie problem, a ma już dość siedzenia w kotłowni. Zostało mi jeszcze parę worków Retopala i wrócę chyba do Varmo, przynajmniej nie jest mokry, spalało go się mniej przy tej samej cenie a chyba o to w tym chodzi, aby było taniej.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy da sie ustawić tak ze np. Gdy temp. Zew. Bedzie wyzsza od np.10st to pompa CO bedzie pracowala według programu czasowego np.P1?

 

zastanawia mnie dlaczego ustawiamy powietrze min dla 10%mocy a nie dla 5% bo tyle możemy ustawic w modulacji min.

 

I jeszcze gdy kocioł przekroczy temp. Zadana o 5st to przechodzi w czuwanie czy mozna to gdzies zmienić?

Mam tZ 58st. A tmax 75st a i tak przechodzi w czuwanie powyzej 63st.

 

I wlasnie czas przejscia w czuwanie chciałbym zeby nie przechodzil w czuwanie. Chyba ze temp kotla przekroczy np. 70st.

 

 

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to 5 stopni ustalił producent i my palacze na to nie mamy wpływu i zawsze przejdzie pomija parametr o którym piszesz to Max ,jest to parametr do którego możesz rozbujać kocioł bez wchodzenia w administratora .

Porównując inne sterowniki to i tak Tomek dał duże widełki znany polski producent ma tylko 2 stopnie i nadzór .Osobiście też bym wolał mieć możliwość zmienić ten parametr ale cóż , trzeba to uznać za zło konieczne i basta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy pisać o tym do producenta może to da możliwość regulacji tego parametru ale jak kociol jest ustawiony prawidłowo to nie ma problemów te 5* to i tak sporo

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ale masz sprzęgło pompek kotlowa tak jak ja ale wiem ze jak jest tylko jedna pompka to czasem te 5* stopni może być mało jak się juz kocioł rozbuja

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt że teraz mam łatwiej go upilnować ale jak miałem jedną pompę i 4D to masakra brykał jak poparzony haha ,ale po długich bojach udało się i jestem zadowolony .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli parametry spalania ustawione są prawidłowo i jest stały odbiór ciepła, to kocioł nie przekroczy o  5 stopni temperatury zadanej.

Natomiast w przypadku, gdy zostanie wyłączona pompa głównego odbiornika ciepła, to wiadomo, że przekroczy i się odstawi, niezależnie, czy jest sprzęgło i pompa kotłowa.

U mnie pompa CWU działa cyklicznie i powoduje zachwianie modulacji w momencie załączenia bądź wyłączenia, ale nie ma żadnego wpływu na przekroczenie temperatury zadanej, aż o 5stopni i odstawienie się kotła, jeśli działa obieg CO.

 

Klaudiusz, u Ciebie bujało przy 4D, bo zapewne nie miałeś pompy na powrocie między 4D a kotłem, a tylko na zasilaniu.

W takim przypadku to typowe zjawisko i źródło niepotrzebnych problemów w instalacji.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 4D nie miałem zjawiska które by przebiło temperaturę zadaną o 5°.

I dla mnie, zaznaczam że dla mnie (podobno zawsze piszę bzdury) przyczyną przekroczenia

zadanej aż o 5°C może być za duży wiatr lub duża bezwładność czujnika temp. kotła.

howgh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umnie przebilo tylko 2 razy tz o 5* i tylko pytalem czy mozna to zmiecic.a to bylo Gdy wyszlo slonce i przygrzalo przez okna i glowice termostatyczne pozamykaly grzejniki.obnizylem modulacje min z 13% do 5% teraz powinno byc ok.

Edytowane przez drixster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sterownik za bardzo agresywnie dochodzi do temperatury zadanej co skutkuje ze względu na bezwładność kotłów przebijaniem temperatury.

Gdyby była możliwość wybierania tzw dynamiki pracy kotła to kazdy mógłby wybrać dla siebie najlepsza opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dormario taki problem tez miałem wiec zrobilem tak.moc kotla mialem ustawione 35kw bo tyle ma.spalanie mialem dobrze ustawione i teraz wystarczylo ustawic modulacje min i max na okolo 70% czyli wychodzilo okolo 24.5kw. spisalem ile % mocy ma dmuchawa mi wyszlo 58% (dmuchawa wpa 07). Teraz przestawilem moc kotla z 35kw na 25kw i max dmuchawy na 58%.po tych zmianach kociol precyzyjniej dochodzi do tz. Oscylacje sa duzo mniejsze.

Oczywiscie moj kociol jest znacznie przewymiarowany

Edytowane przez drixster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy braku zabezpieczenia powrotu kotła przez pompę kotłową lub ciągłą pracę pompy cwu

również widzę agresywne dążenie algorytmu do temperatury zadanej, czemu nie wtóruje 

powrót agresywności algorytmu do temperatury zadanej przy jej spadku.

A wracając do poprzedniej myśli, to ja myślę i tylko myślę że przekroczenie temp. zadanej

aż o 5°C może być powodem zadziałania takiego wynalazku jak np. czujnik pokojowy

który wyłączy pompę co na np. 4h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.