Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Z Kotłem Na Paliwo Stałe, Układ Otwarty, Bufor, Zbiornik Cwu.


bilbo

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z prośbą o ocenę schematu, który stworzyłem na potrzeby mojej przyszłej kotłowni na podstawie przeczytanych na tym forum informacji i niektórych pozytywnie ocenianych schematów.

Wszelkie krytyczne uwagi mile widziane, lepszy zimny prysznic teraz, kiedy wszystko jest jeszcze na papierze. Mam kilka pytań dotyczących tego schematu ale myślę, że sensowniej będzie je zadać w momencie, kiedy przy Waszej pomocy wyeliminuję ewentualne błędy.

Schemat CO.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź i poprawiony schemat.

Chciałby teraz wytłumaczyć się dlaczego myślę o połączeniu zbiornika buforowego z kotłem z podajnikiem:

Projektowana kotłownia jest wspólna dla dwóch domów o powierzchni B1=150m2 i B2=65m2. Ten mniejszy B2  jest dla moich rodziców i będzie oddany do użytku wcześniej. Planuję zamontować kocioł, który docelowo ogrzeje dwa budynki ale kilka pierwszych sezonów będzie ogrzewał tylko mniejszy domek. Kocioł będzie więc mocno przewymiarowany i pomyślałem, żeby zapewnić mu możliwość pracy na "wysokich obrotach" dobrze będzie zastosować bufor ciepła. Dodatkowo około 90% obwodów grzewczych to podłogówka gdzie optymalnym rozwiązaniem jest duża ilość wody o niższej temperaturze. Ponadto kotłownia zasila mały domek poprzez izolowany rurociąg ziemny gdzie również, aby zminimalizować straty ciepła lepiej jest przesyłać rurociągiem wodę o niższej temperaturze. Automatyczna praca kotła z podajnikiem umożliwi łatwiejsze przygotowanie CWU w okresie letnim, bez konieczności ręcznej obsługi kotła zasypowego, chciałbym zminimalizować konieczność "palenia w piecu" przez moich rodziców w podeszłym wieku. Mam dostęp do niedrogiego drewna i dlatego myślę o kotle z podajnikiem z dodatkowym rusztem gdzie w okresie zimowym opcjonalnie będzie można spalać drewno. Podsumowując, chciałbym zainstalować kocioł na paliwo stałe z podajnikiem z dodatkowym rusztem, kocioł będzie przewymiarowany tak aby nawet docelowo (ogrzewanie dwóch budynków) miał znaczny zapas mocy i  praca z buforem była efektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem swój schemat zgodnie z poprawkami zaproponowanymi przez Sambora. Na razie zostawiam kocioł z podajnikiem i dodatkowym rusztem, w moim przypadku będzie to najprawdopodobniej Zębiec Merkury 18.

Myślałem też nad miejscem w którym powinna znajdować się rura powrotu z obiegu zasilającego zbiornik CWU, wbrew temu co zaproponował Sambor wydaje mi się że powinna ona dochodzić do głównej rury powrotnej przed zaworem mieszającym oznaczonym u mnie 3D1 a nie bezpośrednio przy samym kotle, tak też narysowałem i oznaczyłem to miejsce zieloną chmurką. Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

post-16863-0-55902300-1440266375_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambora jest własciwy w Twoim pompy sobie przeszkadzają przepływ jednej jest zależny od przepływu drugiej.W Sambora schemacie przepływy sumują się w kotle lecz są niezależne od siebie . poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie problemu. Czy mogę założyć w takim razie, że woda powrotna w obiegu zasilającym CWU nie będzie na tyle wychłodzona żeby konieczne było jej mieszanie z wodą zasilania ? Myślę o sytuacji np w lecie kiedy bufor będzie wyłączony a kocioł będzie grzał jedynie CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem schemat uwzględniając dotychczasowe posty w tym temacie, dziękuje za pomoc. Wyrazy uznania dla dorobku na tym forum kolegi Sambora (Wszystkiego Najlepszego z okazji 10000 postów!). Skoro schemat jest już w miarę poprawny zaczynam myśleć jak tym wszystkim sterować, na schemacie wypisałem główne założenia. Według mnie całość można podzielić na dwa bloki: BLOK1. Kocioł + Bufor + Zbiornik CWU i niezależnie BLOK2: obwody grzewcze (u mnie głównie podłogówka). Proszę o krytyczne uwagi i sugestie. 

post-16863-0-83445200-1440288155_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam opis automatyki , to jest w nim kilka wątpliwości:

Jak ma być grzany bufor do temp 70C to: nie jest potrzebny układ mieszacza na grzejniki, takie układy są stosowane przy temp bufora 80 -90C, a 70C to temp obliczeniowa widy do zasilania grzejnika, chyba , że dobierzesz grzejniki na temp zasilania 55C- jak dla kotła kondensacyjnego, wtedy trzeba obniżyć temp wody zasilającej.

Zaw VTC też powinien mieć niższą temp otwarcia - 55C.

 

Ponadto brak na rys zaworów odcinających bufor- na zasilaniu i powrocie, to przydatne ze wzgl na ew spuszczenie wody, lub naprawy.

 

Co do pracy pompa P1 musi pracować jeszcze przez pewien czas po osiągnięciu temp zadanej bufora aby wystudzić kocioł.

Nie wiem czy znajdziesz taki regulator obsługujący wszystkie te czynności.

 

PS

Dzięki za Życzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wersja schematu poniżej. Zmiany o których pisał Sambor w ostatnim poście plus spust ze zbiornika CWU wprowadziłem i zaznaczyłem czerwonymi chmurkami.

Nieco inaczej niż w poprzedniej wersji pokazałem sposób w jaki chciałbym realizować sterowanie. Myślę, że pompy P1 i P2 mogą być sterowane indywidualnie, również sterownik kotła może być oddzielny. Jedyne elementy wspólne dla sterowników kotła i pomp to czujniki temperatury na buforze i zbiorniku CWU - na przykład sygnał o osiągnięciu minimalnej temperatury w buforze powinien wywołać równoczesne uruchomienia kotła i pompy P1. Priorytet CWU będzie można realizować poprzez ręczne włączenie programu "LATO" na kotle i wyłączenie pompy P1.

post-16863-0-72814400-1440334053_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W ramach odświeżenia tematu załączam schemat instalacji kotłowni wraz z zaproponowanym sterownikiem Tech ST-408n i schematem podłączenia urządzeń do tego sterownika. Informacje podane na załączonym rysunku (schemat podłączenia urządzeń + opis) zostały przygotowane i przesłane przez specjalistę ds. instalacji z firmy Tech. Jak w postach powyżej jeszcze raz proszę o ocenę, krytyczne uwagi  i ewentualne propozycje zmian.

post-16863-0-24648200-1446854491_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam bardziej rozbudowaną instalacje i obsługuje ją właśnie ten  sterownik więc u Ciebie też będzie, jednak aby widzieć jaka temp idzie na grzejniki i czy akurat pompa pracuje, a także włączać i wyłączać ten obieg to pompę P5 zamiast do styku dodatkowego 2 podłącz do pompy zaworu 2, podłącz też czujnik zaworu 2

jak chcesz ustawienia co i jak to mogę Ci wysłać jutro jak dotrę do domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem instrukcję dla sterownika ST-409n i zaktualizowałem schemat. W przyszłości będę musiał powiększyć instalację o dwa dodatkowe rozdzielacze podłogówki dlatego potrzebuję możliwości sterowania trzema zaworami - stąd model ST-409n a nie jak wcześniej ST-408n.

heineken22: muszę powiedzieć, że mam problem z pompą dla obwodu grzejników (z tą, o której pisałeś w poprzednim poście). Na tym etapie będzie tylko jeden grzejnik w garażu, w przyszłości dojdą może dwa grzejniki w łazience. Myślę o zamontowaniu dla tego jednego grzejnika jakiejś niewielkiej pompy i grzejnikowego zaworu termostatycznego.

Chciałbym obok głównego sterownika, którym będzie ST-409n mieć możliwość sterowania nadmuchem kotła stąd dodatkowy sterownik kotła z PID. Mam w związku z tym pytanie do forumowiczów czy kupić kocioł Defro KDR Plus 2 (z nadmuchem i sterownikiem S3P) czy tańszy model Defro KDR 2 i odrębnie dokupić sterownik z PID + wentylator. 

Proszę także o komentarze na temat załączonego schematu, może są rzeczy, które trzeba poprawić.

post-16863-0-70836300-1447122298_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozumowaniu pana z Techa jest jeden błąd dotyczący pompy obiegowej kotła, mianowicie chodzi o to aby pompa nie wystudzała bufora w przypadku gdy osiągnie on większą temperaturę niż źródło czyli piec. Przy takim ustawieniu czujników tak będziesz miał.

Podłącz pompę P5 pod styk dodatkowy S4 i wybierz CWU, temp zadaną CWU ustawiasz na 99 stopni, temperaturę max na 99 stopni, natomiast czujnik 1 wybierasz jako czujnik kotła , a czujnik 2 jako czujnik bufora góra.

Drugim błędem jest konfiguracja czujników kotła i bufora. Jeśli chcesz widzieć na ekranie instalacji w ST temperatury bufora góra i dół, to czujniki ustawiasz tak

- czujnik na kotle jako czujnik C1(c8 styk 22)

- czujnik bufora góra jako czujnik CO ( c4 styk 18)

-czujnik bufora dół jako czujnik powrotu ( c6 styk 20)

Pompę obiegową grzejników podłączasz do styku dodatkowego, wybierasz CO, czujnik jako czujnik bufor góra.

 

Pompa CWU startuje z czujnika kotła, pompy zaworów z czujnika bufor góra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobny sterownik , niestety żeby go skonfigurować trzeba się nakombinować . Wcale programowanie nie jest intuicyjne . Prawdę mówiąc sam jeszcze go do końca nie rozkminiłem i nie wiem czy nie będę potrzebował pomocy przy zaprogramowaniu . Co do sterownika kotła to polecono mi i taki zamówiłem , z opisów łatwy w programowaniu , a dodatkowo każdy parametr można samemu wyregulować .  http://sklep.pwkey.eu/pl/p/RK-2001W4/60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heineken22: dziękuję za uwagi dotyczące sterownika.

Zaczynam powoli się zastanawiać jak elementy z mojego schematu fizycznie zamontować w kotłowni. Załączam rysunki elewacji mojej kotłowni pokazujące przebieg i średnice rur a także konkretne modele pomp,zaworów itp. Mam nadzieję, że wygląda to w miarę poprawnie.

post-16863-0-06463300-1447497858_thumb.png

post-16863-0-11157300-1447497876_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć Bilbo,

Zrobiłeś tak jak planowałeś i za radami kolegów Sambora, Heinekena22?

Planuję podobne rozwiązanie w oparciu o ten sterownik, zadowolony jesteś z niego? Co do sterowania pogodowego w nim to jakoś mnie nie przekonuje -ustawienie czterech temp. na zaworach przy -20,-10,0,10 na zewn. Ps.Będę miał Kociolek Przemka z buforkiem 1000l i podlogowka po całości.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bilbo,

Zrobiłeś tak jak planowałeś i za radami kolegów Sambora, Heinekena22?

Planuję podobne rozwiązanie w oparciu o ten sterownik, zadowolony jesteś z niego? Co do sterowania pogodowego w nim to jakoś mnie nie przekonuje -ustawienie czterech temp. na zaworach przy -20,-10,0,10 na zewn. Ps.Będę miał Kociolek Przemka z buforkiem 1000l i podlogowka po całości.

Pozdrawiam

Witam,

Dzięki pomocy doświadczonych kolegów z forum udało się wszystko zestawić i układ działa bez zarzutów. Ostatnio dokupiłem jeszcze moduł ethernet ST-505 i dodatkowo mam podgląd online na kotłownię.

Ostatecznie zdecydowałem się na kocioł Defro Optima Komfort Plus, bardzo wydajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podzieliłbyś się swoim ostatecznym rozwiązaniem? Jakie sterowniki zaworów wybrałeś?

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Koledzy, pomóżcie mi zestroic pompa kotłową jak wyżej na schemacie. Ustawiłem ją jak napisaliście ale nie ruszyła.

Na szczęście grawitacja zadziałała znakomicie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend sprawdzę czy kable do pompy drożne. Napiszcie proszę jak macie ją połączoną to sterownika.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik st 409-n to sterownik instalacyjny nie jest dedykowany do pompy kotłowej . Chociaż w zasadzie można by pokombinować ze stykami dodatkowymi i do tego dedykować jakiś czujnik aby pompę wyłączało przy spadku temperatury poniżej temperatury na czujniku sygnałowym . To zależy też na ile już są wykorzystane pozostałe  wyjścia i styki dodatkowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do niej chcę użyć styku dodatkowego i tak podłączyłem , pod styk dodatkowy 4, jako CWU z czujnikami C1-złącze 22 (czujka kotla) i czujnik CO-złącze 18 (bufor góra)

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.