Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Kriss12 napisał:

Chciałeś chyba napisać dlaczego ja tak myślę.....u mnie kocioł pracuje drugi sezon i działa

 

 

Nie,nie znam twojej opinii na ten temat a chętnie bym poznał.Wnioskuje z twojej wypowiedzi jednak że też jesteś zdania że cykliczne przekraczanie temp. zadanej,wygaszanie i odpalanie nie jest dobre dla kotła/palnika tak?Nie wiem  jaki masz kocioł i sterownik.

 

5 minut temu, Kriss12 napisał:

 

 

Odłącz wtyczkę przy palniku to ci mechanizm czyszczący nie będzie się zużywał......no i możesz rozpalać ręcznie , tylko wyczuj moment ;)

 

No bardzo śmieszne a ja poważnie się pytam.Po dwóch latach pracy,niech padnie mechanizm samoczyszczący to nie są małe koszty.Nie wiem jak awaryjne są te mechanizmy.Z tego co wspomniał @Ozi80 to psują się często,tak więc myślę że mniejsza ilość czyszczeń=dłuższa żywotność mechanizmu samoczyszczącego.

 

10 minut temu, Kriss12 napisał:

 

 

 

Też mam przewymiarowany kocioł i to sporo , tylko wydaje mi się ,że w waszym przypadku duże znaczenie ma pojemność wodna waszych kotłów

A to tak,to ma znaczenie w przypadku naszych kotłów w temacie szybkiego dochodzenia do zadanej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł to Draco Bio Compakt 12 ze sterownikiem slim .....ktoś tu na forum kiedyś napisał żeby nie bać się wysokich temperatur na kotle peletowym .....u mnie temperatura po wygaszeniu przekracza 80 stopni i przy dzisiejszych temperaturach dodatnich w granicy 5 stopni stoi sobie tak ze trzy godziny 

Dodam tylko, że pojemność mojego to 60 litrów

10 minut temu, Okman napisał:

A to tak,to ma znaczenie w przypadku naszych kotłów w temacie szybkiego dochodzenia do zadanej temp.

Tu nie chodzi o szybkie dochodzenie do zadanej , tylko w Twoim przypadku ( instalacja grzejnikowa ) o szybkie wychładzanie ze względu na małą pojemność wodną 25 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to twój ma 68 litrów.Pytanie za 100 punktów:dlaczego kocioł o mocy 12KW (Draco) ma 68 litrów pojemności wodnej a mocniejszy 20 KW (Tytan) ma tylko 30 litrów pojemności?Nie powinno być na odwrót?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydawało ale w tej specyfikacji jest 30 l.

https://teklakotly.pl/media/transfer/doc/tytan_bio_min.pdf

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Okman napisał:

I jeszcze inna kwestia.Dlaczego w ogóle myślimy,że taka praca kotła,czyli cykliczne wyłączanie się palnika z powodu przekraczania zadanej temp. i ponowne rozpalanie jest złe?

Zapytaj producentów sterowników, którzy wprowadzają do nich funkcję podtrzymania. Nawet Estyma już tak zrobiła w Igneo Touch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, czarny38 napisał:

A ja chętnie bym zamienił mojego Draco na Tytana i udowodnił wszystkim że to jest bardzo dobry kocioł, wystarczy umieścić go w dobrze zrobionej instalacji CO.

U Ciebie, przy takiej zero-jedynkowej pracy kotła, że grzeje na 100% żeby osiągnąć w domu temperaturę zadaną, a potem stoi i czeka aż się wychłodzi o sporą histerezę pokojową, to pewnie Tytan dałby radę. Ale u mnie w tak dużym domu, z taką dużą ilością grzejników, z grubymi rurkami i dodatkowo z włączoną stałą pompą, to z Tytanem wylądowałbym chyba na psychiatryku. ;)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Ozi80 napisał:

Zapytaj producentów sterowników, którzy wprowadzają do nich funkcję podtrzymania. Nawet Estyma już tak zrobiła w Igneo Touch.

To dla czego nie zrobili podtrzymania w Slim?Ano dla tego,że gdyby wszystkie opcje wpakowali w jeden rodzaj sterownika to co by później sprzedawali?To tak jak z reklamą pasty do zębów.Najpierw jest w reklamie że  wspaniale czyści,za jakiś czas ta sama pasta wspaniale czyści i wybiela i już jest nieco droższa od tej która tylko wspaniale czyści,a jeszcze później wychodzi na rynek pasta która wspaniale czyści,wybiela i chroni dziąsła i ona jest jeszcze droższa od tych pozostałych chociaż wszystkie te "fajerwerki" powinny znajdować się w pierwszej paście.Czyżby pseudo inżynierowie z Tekli nie wiedzieli że takie podtrzymanie jest nie zbędne lub ewentualnie bardzo potrzebne do pracy kotła???Oczywiście że wiedzieli !Gdy na rynek wychodził Slim, pomyśleli że fajnie będzie złupić jeszcze potencjalnych naiwniaków,wypuszczając na rynek nowy sterownik z dodatkowymi opcjami,chociaż te opcje powinny znajdować się już w Slimie.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, IzaTom napisał:

Czy z grzejnikami lepiej jest jak są odkręcone na maxa i zeby były cały czas letnie, czy np. Na termostacie 3 ale na mieszaczu wyższa temp? Jak wy to robicie?

Ja mam na full ale na CO tylko 37 stopni.Ale w dzień przy takich temp. jak teraz to na przykład w sypialni zakręcam całkowicie bo nie mógłbym spać jak byłoby za ciepło.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, IzaTom napisał:

To musimy sterowniki zmienić na toucha :D

No właśnie na to liczą,że zapłaciliśmy za Slima a teraz jeszcze raz zapłacimy bodajże 500 czy 600 zł. za Toucha.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman. Tekla nie robi sterowników. Tekla robi piece. A sterownik nasz jest wyprodukowany przez firmę Estyma, która ma siedzibę na drugim krańcu Polski w stosunku do Tekli. Czy Estyma specjalnie do Slima nie dała podtrzymania, żeby dać do Touch? Wątpię. Pewnie dopiero teraz zdali sobie sprawę z tego, że inni producenci też tak robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana Slima na Toucha nie zastąpi poprawnie wykonanej instalacji.

Dopłata za Toucha wynosi 590zł ale tylko podczas zakupu nowego kotła.

Jeżeli już ktoś zakupił ze Slimem to zakup dodatkowego sterownika od Tekli to koszt ok 750zł tak przynajmniej było rok temu.

21 minut temu, Okman napisał:

Czyżby pseudo inżynierowie z Tekli nie wiedzieli że takie podtrzymanie jest nie zbędne lub ewentualnie bardzo potrzebne do pracy kotła???

To niefajnie obrażać kogoś nie mając pewności że tak jest. Za oprogramowanie sterowników odpowiada producent sterownika a to zupełnie inna firma "Estyma"

 

Miałem Slima i mam Toucha, zarówno jeden jak drugi pracował bez problemów, powiem więcej Slim w niektórych obszarach zachowuje się lepiej, choćby algorytm FL.

Wspomniane podtrzymanie w touchu pojawiło się w aktualizacji stosunkowo niedawno, najpierw ktoś musiał to wymyślić żeby wprowadzić. Kiedyś nie było telefonów choć dzisiejsze pokolenie tego sobie nie wyobraża.

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, IzaTom napisał:

To może wtedy mi sie uda ta skokowa ustalić bo będzie ciągły odbiór? A jak nie używasz grzejników to na 1?

Edytowałem poprzedni post.Napisałem że jeżeli nie używam grzejnika to go wyłączam.

Rano zmieniłem na FL bo przy skokowej miałem to samo co u ciebie.Teraz wygląda to u mnie tak jak na zdjęciu.Wiem że kiszę go na 42 stopniach ale jeżeli mam 37 na CO to w jakim celu mam na kotle utrzymywać 60?Żeby ogrzewał mi kotłownię?W kotle czarno?Ok jeść z niego nie będę.Jeżeli ktoś tutaj na forum przekona mnie że utrzymywanie temp wyższej niż 55 stopni jest "zdrowe" dla kotła to podwyższę załączanie pomp na 55 i w okolicach tej temp będzie sobie tak chodził.

20181223_124303.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ozi80 napisał:

Okman. Tekla nie robi sterowników. Tekla robi piece. A sterownik nasz jest wyprodukowany przez firmę Estyma, która ma siedzibę na drugim krańcu Polski w stosunku do Tekli. Czy Estyma specjalnie do Slima nie dała podtrzymania, żeby dać do Touch? Wątpię. Pewnie dopiero teraz zdali sobie sprawę z tego, że inni producenci też tak robią.

Ok nie ważne kto produkuje.Ważna zasada.Gdyby nie chcieli wyrwać własnym klientom kasy którzy im już zapłacili i gdyby chcieli zachować się fair to wystarczyłoby jakiś upgrade do Slima i z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, czarny38 napisał:

 

To nie fajnie obrażać kogoś nie mając pewności że tak jest. Za oprogramowanie sterowników odpowiada producent sterownika a to zupełnie inna firma "Estyma"

 

 

Dobra..jestem trochę wkurzony już na to wszystko i nie potrzebnie się uniosłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że jestem elektronikiem i pracuję w firmie która też produkuje sterowniki między innymi do kotłów tyle że do takich większych ;) przemysłowych, dlatego wiem że procesory nie są z gumy i nie da się wcisnąć tego samego do sterownika z przed 5 lat co do obecnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Okman napisał:

Edytowałem poprzedni post.Napisałem że jeżeli nie używam grzejnika to go wyłączam.

Rano zmieniłem na FL bo przy skokowej miałem to samo co u ciebie.Teraz wygląda to u mnie tak jak na zdjęciu.Wiem że kiszę go na 42 stopniach ale jeżeli mam 37 na CO to w jakim celu mam na kotle utrzymywać 60?Żeby ogrzewał mi kotłownię?W kotle czarno?Ok jeść z niego nie będę.Jeżeli ktoś tutaj na forum przekona mnie że utrzymywanie temp wyższej niż 55 stopni jest "zdrowe" dla kotła to podwyższę załączanie pomp na 55 i w okolicach tej temp będzie sobie tak chodził.

20181223_124303.jpg

To jak ustawiłes ze masz taka kreskę?

Edytowane przez IzaTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wcześniej pisałem,że stałem przy kotle i w trakcie jego pracy odpowiednio zmniejszałem lub podwyższałem podawanie lub/i moc.Jak widziałem że idzie temp. zbyt szybko do góry to zmniejszałem podawanie lub moc,albo to i to,do tego momentu aż temp przestała rosnąć.Wtedy obserwowałem czy nie spada za szybko.Jeżeli tak to znowu majstrowałem w serwisie palnika mocą i podawaniem.Oczywiście ma nie wątpliwie minusy,bo jak przyjdą mrozy to znów muszę zmienić ustawienia na wyższe,ale to jest parę kliknięć.Teraz jak już w jakimś zakresie poznałem ten kocioł to nie ma dla mnie problemu.W tej chwili przy FL 2 mam:

Podawanie 2,3

Moc min 35

Moc max 60

Dmuchawa min 30

Dmuchawa max 35

I jak tak równo idzie to spala mi 1 kg/h

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czarny38 napisał:

Tak się składa że jestem elektronikiem i pracuję w firmie która też produkuje sterowniki między innymi do kotłów tyle że do takich większych ;) przemysłowych, dlatego wiem że procesory nie są z gumy i nie da się wcisnąć tego samego do sterownika z przed 5 lat co do obecnego.

Ok @czarny38 sorry że cię uraziłem.Widocznie jest tak jak piszesz.Ale z pastami do zębów jest tak jak ja piszę...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.