Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Ale czy to zle ze piec sie wylancza? U mnie akurat godzinke pracuje a potem ponad godzine stoi. Wy palicie w innym trybie? Przeciez ten piec jak osiagnie zadana temp.to sie wygasza. Myslicie ze pozwolenie mu na dłuższą prace z małą moca obnizy spalanie czy chodzi wam o wode na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jackjj: Jest trochę chłodniej bo są rozszczelnione (fabryczne wywietrzniki), żeby była jakaś wymiana powietrza. Dodatkowo wyciągać ma anemostat w suficie.

 

Para była na samym początku, dodatkowo przy poprzednich tęgich mrozach była nawet lód w rogach od wewnątrz ;) Podejrzewam, że to wychodziła jeszcze wilgość budowlana.

Od jakiegoś czasu już nie ma tego problemu.

 

@Patrol: grzejniki są tylko 3, garaż, kotłownia, górna łazienka, reszta podłogówka góra i doł łącznie ok 180-190m2. Temp zadana na kotle 62.

U mnie w mrozy podobnie wyglądało normalne okna 3 szybowe jak bym przy ścianie stał a od tych 2 szybowych velux ciągnie dużo chłodniej i przy poniżej -10 do -15 lód się robi w rogach dziadostwo te okna dachowe jak cholera tyle pieniędzy i krew w piach a ja mam 5 sztuk

 

U mnie wywietrzniki zamknięte w mróz

 

 

Co do wentylacji co Ci dmucha to nie pozwól na wychlodzenie któregoś pomieszczenia z taką wentylacja bo wtedy będzie wiało bo jak jest szczelny dom to wystarczy tylko niewielka różnica temp i już wieje kanał się wychladza i dupa trzeba otworzyć okno i trochę powierzyć żeby ciąg był prawidlowy ja z godzinę wietrzylem przy mrozie i się uspokoiło a w łazience 4 dni tak wiało że wysikać się było nie przyjemnie a i suszarką i z kominiarzem gadałem to chciał coś palić porąbany w tym kanale na dach wchodzić skrobac a tu zwykle wietrzenie pomogło. .i teraz ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update sytuacji.

 

Po ostatnich manewrach w ustawieniach zaleconych przez serwis fabryczny kocioł dogrzewa do zadanej i wygasza sie...

ALE...

Spalanie podskoczyło do 60+ kg/24h (realnie z worków, na blacie jeszcze więcej) przy mrozach kiedy jeszcze były, im robiło się cieplej trochę spadało a teraz

przy 7-8 stopniach przez całą dobę jest 30-35kg/24h. Tak to chyba nie powinno wyglądać???

 

Ustawienia serwisanta: podawanie 3.8 , pow min 50, pow max 67. Żre aż gwiżdże. Pellet OLIMP.

 

Czy ktoś kiedykolwiek miał takie spalanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bio compact czy bio i jaka moc 12kw?Pewnie zanim sie Twoj dom do konca wygrzeje i odparuje woda z wszystkiego. Tak z ciekawosci ile masz styropianu pod podlogowka i na gruncie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update sytuacji.

 

Po ostatnich manewrach w ustawieniach zaleconych przez serwis fabryczny kocioł dogrzewa do zadanej i wygasza sie...

ALE...

Spalanie podskoczyło do 60+ kg/24h (realnie z worków, na blacie jeszcze więcej) przy mrozach kiedy jeszcze były, im robiło się cieplej trochę spadało a teraz

przy 7-8 stopniach przez całą dobę jest 30-35kg/24h. Tak to chyba nie powinno wyglądać???

 

Ustawienia serwisanta: podawanie 3.8 , pow min 50, pow max 67. Żre aż gwiżdże. Pellet OLIMP.

 

Czy ktoś kiedykolwiek miał takie spalanie?

 

 

Spróbuj zmniejszyć powietrze min. na 20 a max na 40, przy takich ustawieniach jak masz musi ładnie w komin dmuchać. 

Podawanie 3-3.1 to gdzieś granice 9,5-10kw  i pow. max na 35 wtedy,więc powinno wystarczyć i u ciebie. daj znać jak wyszło:)

Edytowane przez Timiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  iacpl: przy twoim spalaniu sprawdziłbym kilka rzeczy :ciąg kominowy jeśli będziesz miał zbyt wysoki spalanie też może być duże spalanie , po wymiarach i wysokości komina chyba też idzie obliczyć do jakiej mocy jest komin ,jelłi masz samą podłogówkę to zmierz sobie jaka temperatura wody wraca do kotła. u mnie(też 100 % podłogówki ) jest to przy pracy-- 45-49 stopni. możesz to czujnikiem z cwu zmierzyć :) możesz też zmierzyć temperaturę spalin, termometr chyba jakoś idzie dostać za 40-50 zł  u mnie temperatura spalin nigdy nie przekracza 150 stopni.masz stałą pompę załączoną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Spróbuj zmniejszyć powietrze min. na 20 a max na 40, przy takich ustawieniach jak masz musi ładnie w komin dmuchać. 

Podawanie 3-3.1 to gdzieś granice 9,5-10kw  i pow. max na 35 wtedy,więc powinno wystarczyć i u ciebie. daj znać jak wyszło:)

 

Przy takich ustawieniach, wolniej co prawda ale również dochodzi do zadanej. Spalanie dalej porównywalne pomimo zmniejszenia dawki, po prostu dłużej pracuje żeby podnieść temp i wychodzi w zasadzie na to samo.

Próbowałem zmniejszać powietrze ale mam wrażenie, że jest gorzej, bo płomień wg czujnika foto robi się słabszy. Generalnie to nie wiem jak u Was, ale ten płomień u mnie jak przekroczy 100 to jest święto. Najczęściej

to jest 50-90, czasami przez chwilę ponad 100. Przy większym wietrze wydaje mi się, że jest ciut stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  iacpl: przy twoim spalaniu sprawdziłbym kilka rzeczy :ciąg kominowy jeśli będziesz miał zbyt wysoki spalanie też może być duże spalanie , po wymiarach i wysokości komina chyba też idzie obliczyć do jakiej mocy jest komin ,jelłi masz samą podłogówkę to zmierz sobie jaka temperatura wody wraca do kotła. u mnie(też 100 % podłogówki ) jest to przy pracy-- 45-49 stopni. możesz to czujnikiem z cwu zmierzyć :) możesz też zmierzyć temperaturę spalin, termometr chyba jakoś idzie dostać za 40-50 zł  u mnie temperatura spalin nigdy nie przekracza 150 stopni.masz stałą pompę załączoną ?

Tak, planuję to sprawdzić w najbliższym czasie. Termometr spalin jest w drodze, więc będę to na dniach również ogarniał.

Powrót przez większość czasu mam niestety ok 32-35 stopni pomimo zaworu 4D (ten zawór przede wszystkim pilnuje temp idącej do CO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich ustawieniach, wolniej co prawda ale również dochodzi do zadanej. Spalanie dalej porównywalne pomimo zmniejszenia dawki, po prostu dłużej pracuje żeby podnieść temp i wychodzi w zasadzie na to samo.

Próbowałem zmniejszać powietrze ale mam wrażenie, że jest gorzej, bo płomień wg czujnika foto robi się słabszy. Generalnie to nie wiem jak u Was, ale ten płomień u mnie jak przekroczy 100 to jest święto. Najczęściej

to jest 50-90, czasami przez chwilę ponad 100. Przy większym wietrze wydaje mi się, że jest ciut stabilniej.

Powiem Ci że u mnie płomień też jest taki słaby i balansuje w tym zakresie jak u Ciebie może właśnie w tym jest problem.  Przy takich temperaturach jak teraz są na zewnątrz spalanie też mam dosyć wysokie bo waha się w okolicach 20kg na dobę przy mrozach -18 było to już 30-35 kg na dobę.

Moj komin to Schiedel Rondo Plus 18 cm, wys. ok. 9m  ceramiczny, ocieplony.

Może faktycznie rozwiązaniem jest regulator ciągu kominowego i stąd ponawiam pytanie co myslicie o takim regulatorze http://www.valkor.pl/pl/p/Regulator-Ciagu-Kominowego-POLMAR-przekroj-okragly/74

Czy też tańszym Darco http://www.darco.com.pl/oferta/p,82,regulatory-ciagu-kominowego.html

 

Przeszedłem z węgla na pelet i sądziłem że moje spalanie roczne zamknie się w 3-3,5 tonach , gdzie węgla zużywałem 2 tony plus trochę drewna na rozpałkę.

Palenie rozpocząłem od września głownie CWU poźniej doszło CO i obecnie już spaliłem w okolicach 2,5 - 3 tony a gdzie jeszcze do lata.

Pelet pochodzi od lokalnego dostawcy cena 750 zł/tona

 

Na chwilę obecną patrząc finansowo nie była to trafna decyzja ze zmianą pieca. Poprzedni piec miał 8 lat.

Dom ok. 140 m2 sciana 24+12 styr. dach. 20 cm wełna, podłoga 10 cm styr. Brak ogrzewania podłogowego.

 

EDIT: Patrząc na ten diagram http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo-plus/pomiar-przekroju/diagram-71

Do Tekli powinien starczyć już komin o przekroju 14 cm, Producent wymaga ciągu 15-20 Pa. Czy może coś źle rozczytuje ? 

Edytowane przez Speedstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrczę, chłopaki nie wiem już co może być i co wam doradzić. Regulatora ciągu nie mam, dopiero na następny sezon. Może po prostu takie jest zapotrzebowanie na ciepło i tyle musi palić. Ja spaliłem w zeszłym sezonie 1t groszku i 1,5t flotu (pierwszy raz w życiu tym paliłem), teraz zamowiłem 3t pelletu i też nie wiem czy wystarczy bo zostało jakieś 1,4 t. Ale wiem że do groszu raczej nie wrócę:) co najwyżej docieplę dom gdzie się da:) 

 

Co do jasności płomienia to u mnie jest przy rozpalaniu 170-220. Później spada i jest w granicach 140-170, a jak pali się kilka godzin i popiołu nazbiera się na palniku to pokazuje poniżej 100. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten regulator Darco bardzo fajnie działa ,sąsiad ma go zamontowanego i sobie go chwali.Moim zdaniem do kotła pelletowego jest prawie niezbędny,widzieliście kiedyś dym z komina w swoicj kotłach jak przy kotle  na ekogroszek czy śmieciowy ? nie, jest tylko przy rozpalaniu,

zgadza się że nie pilnuje powrotu,ale jeśli masz odpowiednią średnice zaworu i rur przy samym kotle to i tak spora część wody idzie od razu na powrót :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z dogrzaniem kotła, jak ustawię zawór 4d w taki sposób zeby na grzejniki szło około 40st. wtedy po załączeniu pomp na piecu temp. spada.  Instalacja wykonana zgodnie z rysunkiem w instrukcji, cwu zasilana bezposrednio z pieca, podłogówka również + zawór 3d i dalej przez zawór 4d na grzejniki. Powrót z zaworu 4d jest cieplutki, natomiast powrót z podłogówki ma moze ze 20st. przy wejsciu powrotu do pieca mam trojnik, gdzie wraca woda z grzejników i podłogówki. Nawet przy podawaniu 3,8 nie daje rady. Zastanawiam się, czy nie rozsądniej byłoby podłączyć podłogówkę dopiero za zaworem 4d. Piec nie daje rady nawet jak na dworze jest +10st.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ważyłeś paliwo?ile ci poda przez godzinę podajnik? bo jesli ci mało podaje to nastawy będą nieco mocniejsze,niż mas. podaj paliwo przez 20 min, wynik pomnożysz x 3 = ile podaje rzeczywiście przez 1 godzinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spalanie,a ilość podawania to dwie inne rzeczy, jeśli za mało ci podaje to też długo kocioł ci będzie pracował i więcej spali. a na jakiej powierzchni pracuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzytkowej 100m po podłogach 160. jak duzo spala to chyba duzo podaje. Wydaje mi się to logiczne. Bardziej mnie interesuje czy moja instalacja jest dobrze wykonana. Wydaje mi się ze woda wracająca z grzejników mieszana z woda z podłogówki jest po prosu za zimna i przez to piec się wychładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego iacpl jak czytam o twoim problemie z grzaniem i spalaniem to przypomina mi to problem sąsiada, na forum zadał pytanie jako teklahubert. U sąsiada skończyło się na wymianie palnika w jego tekli, wcześniej zamontował RCK i nic to nie dało. Napisz do niego to podpowie Tobie co zrobić. 

Edytowane przez Lama79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z dogrzaniem kotła, jak ustawię zawór 4d w taki sposób zeby na grzejniki szło około 40st. wtedy po załączeniu pomp na piecu temp. spada.  Instalacja wykonana zgodnie z rysunkiem w instrukcji, cwu zasilana bezposrednio z pieca, podłogówka również + zawór 3d i dalej przez zawór 4d na grzejniki. Powrót z zaworu 4d jest cieplutki, natomiast powrót z podłogówki ma moze ze 20st. przy wejsciu powrotu do pieca mam trojnik, gdzie wraca woda z grzejników i podłogówki. Nawet przy podawaniu 3,8 nie daje rady. Zastanawiam się, czy nie rozsądniej byłoby podłączyć podłogówkę dopiero za zaworem 4d. Piec nie daje rady nawet jak na dworze jest +10st.   

 

U mnie jest za zaworem 4D i też jest kicha. Planuje właśnie przerobić instalacje tak, żeby było dokładnie jak na schemacie u TEKLI czyli tak jak u Ciebie. Liczyłem, że to może coś poprawi ale wygląda na to, że to nic pewnego :(

Mimo wszystko muszę u siebie to zrobić ponieważ mam 2 obiegi grzejne, 2 moduły i 2 siłowniki na 3D (podłoga) i 4D (grzejniki). Mając w ten sposób jak teraz gdy jest ciepło na dworze 4D zamyka instalacje, puszcza w grzejniki powiedzmy 30 stopni a za 4D wisi podłogówka i tam się robi kicha bo jednocześnie i tam spada a powinno być oddzielnie.

 

Generalnie dalej nic nie funcjonuje tak jak trzeba, wydana kasa na sonde lambda, wydana kasa na 2 moduły żeby rozdzielić obiegi, wszystko żeby było jak najbardziej ekonomicznie. Efekty takie, że przy 10 stopniach spala mi 35-40 na dobę, a jak się robi zimniej wciąga 60kg/24h. Grzane od grudnia, 2 tygodnie przyjechała 1 tona pelletu, jest już mniej niż połowa kuźwa. Od grudnia blisko 3 tony. Ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego iacpl jak czytam o twoim problemie z grzaniem i spalaniem to przypomina mi to problem sąsiada, na forum zadał pytanie jako teklahubert. U sąsiada skończyło się na wymianie palnika w jego tekli, wcześniej zamontował RCK i nic to nie dało. Napisz do niego to podpowie Tobie co zrobić. 

Ok, spróbuję bo nie mam już pomysłów, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iacpl spróbuj takich ustawień jak ja mam u mnie efekt zaskakujący, a myślałem, że coś nie tak z instalacją:

Powietrze min: 30

powietrze max: 45

Podawanie max: 5.0

Moc min: 50

Moc max: 100

typ modulacji: FL2

Próg foto: 10

ilość paliwa test: 8.0

tlen min: 14.0

tlen max: 10.0

dawka startowa paliwa: 15s

 

temp min pomp: 50

tryb pracy ciągły

histereza 5

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.