Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, pytanie jeszcze czy Ty masz compact czy draco bio?

Rozumiem, że masz kotłownie wg schematu od Tekli, masz również 2 moduły i 2 zawory z siłownikami, które ogarnia sterownik?

Jak z temp powrotu?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam compacta. Kotłownia wg schematu tekli. zawór 3d na podłodówkę zawór 4d na gniejniki. nie mam siłowników tylko ręczne sterowanie. Różnica jest taka, że przed tymi ustawieniami nie mogłem osiągnąć nawet 40st na grzejnikach, bo piec sie wychladzal, a teraz ustawiam na 50st i nie ma problemu z dogrzaniem. 

ps. spróbuj takich ustawień i zobaczysz czy to da efekt. u mnie wcześniej przy moich nieudolnych próbach z ustawieniami spalał mi ok 40 kg/doba. Ile będzie teraz muszę dopiero sprawdzić, ale jestem dobrej myśli, bo piec ładnie pracuje i reguluje mocą, wcześniej grzał cały czas na 100% i po osiągnięciu zadanej temp sie wygaszał, a dopiero teraz widze jak moduluje.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+/- testuję ustawienie, w zasadzie mix Twoich i kolegi Teklahubert :)

 

Jakaś poprawa jest, to znaczy dogrzewa i po zwiększeniu podawania spala troche mniej, ostatnie 24h poszło ~25kg wobec 35 jeszcze dzień wcześniej ;)

Może małymi kroczkami w końcu dojdę do jakiegoś racjonalnego spalania tymbardziej, że u mnie już wszystko ogarnięte, ocieplone a to spalanie to przy standardowych 22 stopniach i bardzo ciepłych narazie

dniach/nocach.

 

Jak u Ciebie ze spalaniem?

Edytowane przez iacpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, a jakim pelletem wogóle palicie? Ja mam Lave 8 mm i pali się nienajgorzej, a przynajmniej tak mi się wydaje. Robi się troche spieku co 1-2 dni. I strasznie krótki są kawałki takich dłuższych powyżej 10 mm jest bardzo mało prawie na palcach jednej ręki można policzyć, ponoć wtedy nie daje takiej mocy. No i dość dużo pyłu w niektórych workach, Ja raczej już na przyszły sezon Lavy nie kupię. Podzielcie się opiniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lavy miałem 6 worków i zero spieku, ale wtedy nie paliłem ciągle, wg. mnie gdyby go dostać za 700-max.800 zł/ za 1000kg,  a nie 975kg :) hehe to bym się skusił, bo palił się jak pellet po 700zł od lokalnych dostawców tyle, że mniej popiołu z niego było. 

 

Teraz palę EnglandWoodPellet, niby Din plus i EN1A1 ale spieki się robią okropne :/ ale popiołu znikoma ilość , gdyby nie automatyczne czyszczenie palnika to bym poległ z nim. Nie polecam. 

 

Mam dwóch lokalnych dostawców z dobrym pelletem, ale jeszcze jeden został do sprawdzenia. 

Edytowane przez Timiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

niezmierni mi miło dołączyć do Waszej dyskusji

 

jestem "świeżym" użytkownikiem kotła Tekla Draco Bio 12kW, palę od listopada w nowo wybudowanym domu. 

Do tej pory cały czas paliłem pelletem Energy Gold, wypaliłem 2 tony i byłem b. zadowolony. Spiek "udało" mi się stworzyć raz :)

Niewiele popiołu i bardzo mało małych spieków. Po wypaleniu zapasu postanowiłem spróbować innego pelletu od lokalnego dostawcy.

 

No i się zaczęło.

 

Mam prośbę o pomoc.... Notorycznie występujący błąd wygasania. 

Zacząłem bawić się ustawieniami aczkolwiek niewiele to daje, kolejno dodawałem powietrze od wartości fabrycznych 30 aż do aktualnych 50(brak poprawy).

Odejmowałem podawanie od fabrycznych 3,0 do 2,5 (brak efektu)

próbowałem nawet z progiem foto ale nawet przy wartościach sięgających 60 błąd dalej występuje

 

 

Moje nastawy aktualne:

Powietrze min: 15
powietrze max: 55
Podawanie max: 2.6
Moc min: 25
Moc max: 100
typ modulacji: FL2
Próg foto: 60
ilość paliwa test: 14.1
tlen min: 14.0
tlen max: 10.0
dawka startowa paliwa: 15s
 

temp pieca: 60
temp min pomp: 45
tryb pracy ciągły
histereza 13

 

proszę o rozpatrzenie mojej sprawy oraz o porady, może jeszcze coś przeoczyłem i coś jeszcze ma wpływ na pojawianie się tego błędu

 

w ostateczności mogę powrócić do starego dostawcy ale wolałbym rozwiązać ten problem aby mieć wiedzę na przyszłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dać moc minimalną w okolicach 50  , ja mam aktualnie 48. Z tego co widze to przy 25 % mocy będziesz miał podawanie tylko 0.6 do 0,7 i może tu właśnie jest problem, akurat przy tym pelecie i dlatego się wygasza bo piec za nisko schodzi z mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dante masz za małą moc dmuchawy.Nie wiem czy zauważyłeś że wygaszane trwa do 30 min jeśli w tym czasie nie dopali ci paliwa masz wtedy błąd.przy tej mocy dmuchawy nie da rady ci dopalić paliwa.musisz dać min 25 % , tą moc minimalna palnika masz niską,z moich obserwacji wynika że przez taka mała moc może ci kociołek więcej spalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Grzechotnik zwiększ min. powietrze na 25 i powinno być ok. a co powietrza max. to chyba też za dużo jak na tak małe podawanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze min. jest dla mocy 20% więc u niego przy powietrzu 15 min. będzie powietrze w granicach 17. Moim zdaniem powinien zwiększyć moc min.,bo przy tak niskim podawaniu czyli 25% z podawania 2.5 czyli jakieś 0,7 to podnoszenie mocy duchawy nic nie da. Musi podnieść moc minimalna do ok. 50%. Ja mam pow.min 15 a moc min.48 i wszystko chodzi bez zarzutu.Przy mocy min.48 mam powietrze bodajże 23.Wasz sposób może ok ale może za mało opału ma chyba nie napisał przy jakiej temp.mu się piec wygasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki a Dante ma też dość wysoki próg foto może sterownik nie widzi płomienia i wygasza.Musi podać więcej inf.kiedy to wygaszanie ma miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak liczne zainteresowanie i wsparcie. 

 

Problem zażegnany...

 

Nie będę oceniał kto pomógł bardziej, gdyż skorzystałem z obydwu rad. Zwiększyłem i moc minimalną i minimalne powietrze.

 

Nastawy aktualne:

Powietrze min: 30
powietrze max: 55
Podawanie max: 3.1
Moc min: 50
Moc max: 100
typ modulacji: FL2
Próg foto: 20
 

Jednocześnie podniosłem podawanie dzięki czemu piec stał się zauważalnie mocniejszy. Jak to się sprawdzi, nie wiem zobaczymy. 

Próg foto wrócił do ustawień fabrycznych czyli 20. 

Wszystko wróciło do prawidłowej pracy, od trzech dni błędu nie ma. 

Jeszcze raz dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a ja cały czas mam problem ze swoim Tekla Draco Bio 12. KOcioł na razie grzeje tylko podłogówkę, grzejniki w łazience i CWU jeszcze nie podpięte. Jak kocioł pracował na swoim sterowniku to wszystko było OK. Ale jak mój instalator podpoił pod niego sterownik TECH 408N, to kocioł zaczął wariować. Tempertaure na kotle mam ustawioną na 65, histerezę 5. Podłogówka 100% ok. 130m2, na dwóch rozdzielaczach góra dół. Jedna pompa do podłogówki przy mieszaczu i zaworze 3D, na powrocie podpięta druga pompa celem podnoszenia temperatury powrotu. Start pompy 50 stopni. Niestety w momencie gdy pompa wystartuje to kocioł słabo podnosi temeprature.

Pompa po jakimś czasie się wyłącza i kocioł dochodzi do zadanej temperatury 65 stopni, po czym następuje wygaszanie i w procesie wygaszania dochodzi do ok. 80 stopni. Gdy pompa się wyłącza to i zawór zamyka się na "otwarcie 0%" Dopiero po jakimś czasie pompa od podłogówki się włączy i wtedy temperatura na piecu spada jak sekundnik w zegarku, aż do ok. 40 stopni. Przy rozdzielaczach rurki wchodzące w podłogę ciepłe, a wychodzące zimne. Na razie temperaturę na zaworze podłogówki mam ustawioną na 35 stopni.

Bardzo proszę o jakieś rady.  

Wcześniej miałem problem z wyagaszniem i moje obecne ustawienia palnika to:

dmuchawa 35/50

podawanie 2.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za sterownik?? Bo z tego co pytałem, to żaden sterownik oprócz tych wypuszczanych przez Estymę nie będzie dobrze działał z tym kociołkiem. I dlatego pewnie od tego momentu zaczęły się problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry instalator ;) wystarczyło dokupić moduł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z modułem to racja :-) ale estyma z cenami też przesadza.Żeby sterownik za prawie 1500 zł obsługiwał tylko 2 pompy zenada, moduł w granicach 450 zł ją dlatego zrezygnowałem z dodatkowych grzejników i mam tylko podłogowe i nie żałuję. Reco masz jeden i drugi podłączony sterownik?Rozumiem że ten techa to tylko pompy obsługuje?Jak tak to troche miszmasz:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech obsługuje pompy, temperatury na obwodach. Otwarcie zaworu 3d, ochrona powrotu, pogodowka. Później mają być do niego podłączone regulatory do sterowania temperatura w poszczególnych pomieszczeniach. Sterownikiem estyma ustawiam tylko parametry palnika i temperaturę na kotle.

Niestety jestem zielony w sprawach co. Zaufalem instalatorowi który ma dobre opinie.

Edytowane przez reco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym "olał" temp.powrotu.Jak instalacja wykonana poprawnie to 4d lub 3d wysteruje Ci nawet niezła temp. na powrocie palisz przecież na okrągło. W estymie oczywiście za moduł ochrony powrotu trzeba dopłacić , ale Serwisant Tekli bezpośrednio z firmy twierdzi że wystarczy sam zawór 3 lub 4d i temp na powrocie będzie ok. oczywiście gdy zawór sterowany siłownikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie znajomy miał głowice elektroniczne na rozdzielaczu podłogówki  i wywalił je bo u niego nie funkcjonowało to za dobrze.Poprostu podłogówka ma dużą bezwładność to co wysterujesz osiągasz po godzinie lub lepiej, a dodatkowo warunki mogą się w tym czasie zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym "olał" temp.powrotu.Jak instalacja wykonana poprawnie to 4d lub 3d wysteruje Ci nawet niezła temp. na powrocie palisz przecież na okrągło. W estymie oczywiście za moduł ochrony powrotu trzeba dopłacić , ale Serwisant Tekli bezpośrednio z firmy twierdzi że wystarczy sam zawór 3 lub 4d i temp na powrocie będzie ok. oczywiście gdy zawór sterowany siłownikiem. 

 

tak już to zauważyłem, ochrone powrotu wyłączyłem, ponieważ w pierwszej kolejności kocioł dążył do podnoszenia i utrzymywania minimalnej tempretaury powrotu jaka została zadana na sterowniku. Wyłączyłem ochrone powrotu, ale mam problem z pompą, obniża ona temperaturę na piecu.

Nie wiem dlaczego po jakimś czasie pompa się wyłącza i wtedy piec dochodzi do 80 stopni, wygasza się, pompa po jakimś czasie się włączy i momentalnie wychłodzą piec.

 

Przy takiej pracy spala mio około 40 kg peletu na dobe.

Edytowane przez reco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Tech St408N. Instalator powiedział, ze ten z Estymy przy piecu nie obsłuży wszystkich pomp.

To, że Tech z estymą się gryzie to pewne?

 

Z tego co mówił sprzedawca i serwisant, nie będzie to działać poprawnie. Czy mówili prawdę?? 

Sprzedawca dał mi nawet katalog sterowników, ale powiedział, że jak już to estyma, wtedy nie będzie problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.