Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Trener40
43 minuty temu, rotkeh napisał:

Nie palnik na off  , a sterownik na off.  Sterownik wyłączasz przez długie naciśnięcie przycisku ON/OFF

Czym kolega chciał zabłysnąć pisząc ten post... Przeciez  napisał, że zrobił "off", to wiadomo, że wyłączył sterownik,a wył sterownik = wył palnik. 

Michał... 

Dziwna sytuacja, bo przy wył sterowniku i włączonym  " test podajnika" motoreduktor powinien podawać paliwo... 

.., a słychać w ogóle pracę motoreduktora przy ' test podajnika "? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Trener40 napisał:

Czym kolega chciał zabłysnąć pisząc ten post... Przeciez  napisał, że zrobił "off", to wiadomo, że wyłączył sterownik,a wył sterownik = wył palnik.

Zabłysnąłeś bez komentarza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Trener40 napisał:

Czym kolega chciał zabłysnąć pisząc ten post... Przeciez  napisał, że zrobił "off", to wiadomo, że wyłączył sterownik,a wył sterownik = wył palnik. 

Michał... 

Dziwna sytuacja, bo przy wył sterowniku i włączonym  " test podajnika" motoreduktor powinien podawać paliwo... 

.., a słychać w ogóle pracę motoreduktora przy ' test podajnika "? 

Panowie 

próbując robić test wyłączyłem w menu serwisowym tylko palnik a sterownik cały czas chodził dlatego nie chciał mi zrobić testu zresztą 

przy założeniach firmy TEKLA wyrażnie było napisane palnik OFF a nie sterownik OFF 

wszystko działa dawno po teście 

dzięki za  reakcje z waszej strony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2018 o 23:01, prezesesio napisał:

Test zrobiłem na początku bo wszedłem na pelet 8mm Barlinek. Wyszło 15.6 kg na godzinę ale i tak przeklamuje...

dzisiaj robiłem test - też jadę na 8 mm Barlinek wyszło mi 14,8 kg  - nie była to waga kuchenna ale zwykła elektroniczna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę już miesiąc przy TEKLI i już zgłupiałem 

proszę wytłumaczcie mi co robię nie tak 

dlaczego przy rozpoczęciu modulacji temp przy starcie spada mi do 38 stopni ????

na tą chwilę ma  takie parametry 

temp kotła 62 

histeryza 12 

temp min pomp 50 

powietrze min 30 

powietrze ma 56 

podawanie 2,6 

w załączniku plik z modulacją 

z góry dzięki za sugestie 

 

Wykres 1.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

To ma zwiazek z instalacja. Jak jest z praca pompki? Jak jest sterowany Kociol np od sterownika pokojowego? jezeli pompka nie pracuje na stale to wychodza takie kwiatki. Kocio,l np wzbudza sie bo temperatura w domu spadla i zalacza sie jednoczesnie pompa obiegu. Wychlodzona woda zalewa kociol i wszystko jasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2018 o 10:28, Okman napisał:

Ozi czy  miałeś przypadki wyłączenia się palnika bez powodu?Miałem już tak dwa razy przy pierwszej mocy.Temp. kotła około 60 st.w momencie wyłączenia.Wczoraj zauważyłem na wykresie ale sam się jakoś załączył (byłem w pracy).A dzisiaj zauważyłem że pompka nagle przestała działać (brak szumu w grzejnikach),zszedłem a na palniku "STOP".Nie czekałem aż się sam załączy,wyłączyłem z prądu kocioł  i włączyłem z powrotem.Mogę się tylko domyśleć że przyczyną mógłby być zanik płomienia.Ale pewności nie mam.Co ty na to?Jakie warunki czy też ustawienia sprawiają że po takim wyłączeniu się palnika,on sam później się załącza?

Znowu palnik się wyłączył na mocy 1...Może to mieć związek z przestawieniem "ilość paliwa test"?Bo tak jak wyżej pisałem, akurat to dzisiaj właśnie zrobiłem.Mniej podaje i znika płomień na mocy 1?Aha,dodam jeszcze że na palniku jest "STOP",paliwa nie podaje ale cały czas palnik niby pracuje z mocą 37%.

Tak, jak ci napisał Czarny - "ilość paliwa test" nie ma wpływu na pracę kotła. Wpływa tylko na wyświetlanie mocy i spalania.
Brak ognia w palniku (czyli spadek jasności poniżej ustawionej w sterowniku, np.30) powoduje ponowne rozpalanie, czyli nasypanie dawki startowej, większe dmuchanie itd. Na pewno nie powoduje wyłączenia palnika. Palnik wyłącza się jeśli temperatura kotła przekroczy o 5 stopni temperaturę zadaną. Ewentualnie wyłącza się również po pięciu nieudanych próbach rozpalenia. Ale wtedy jest alarm. Pokaż wykres z momentu wyłączenia palnika. Masz tryb kotła stały, czy automatyczny?

 

23 godziny temu, Okman napisał:

Dlaczego pokazuje że moc palnika wynosi 33% jeżeli palnik od kilkunastu minut nie pracuje?

20181209_113630.jpg

To jest błąd sterownika Igneo Slim. Moc podczas pauzy wyświetla się taka, jaka była w momencie przejścia na wygaszanie. Programista po prostu spierdzielił temat, bo te wskazanie w momencie wygaszania powinno się zerować. Dziecinny błąd, który mam nadzieję, że w Igneo Touch już jest naprawiony.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MichałW1983 napisał:

Siedzę już miesiąc przy TEKLI i już zgłupiałem 

proszę wytłumaczcie mi co robię nie tak 

dlaczego przy rozpoczęciu modulacji temp przy starcie spada mi do 38 stopni ????

na tą chwilę ma  takie parametry 

temp kotła 62 

histeryza 12 

temp min pomp 50 

powietrze min 30 

powietrze ma 56 

podawanie 2,6 

w załączniku plik z modulacją 

z góry dzięki za sugestie 

 

Wykres 1.jpeg

Czerwonym kółkiem zaznaczyłem moment, w którym załączyła się jakaś pompka (CO lub CWU). Temperatura kotła zaczęła szybko spadać. Niebieskim kółkiem zaznaczyłem moment, w którym przestała pompka pracować (temp min pomp = 50), a jednocześnie, w którym zaczęło się rozpalanie (62 - 12 = 50). Od tego momentu temperatura kotła wolniej spada, bo pompka nie pracuje, ale ciągle spada, bo w kotle jeszcze się nie pali, a pewnie zawór otwarty i grawitacja wyciąga. Temperatura kotła zaczyna rosnąć dopiero wtedy, gdy w palniku już jest ogień (zielone kółko). Po przekroczeniu temperatury 50 włącza się pompka i jeszcze przez chwilę siłą rozpędu temperatura kotła rośnie, ale za chwilę zaczyna spadać (czarne kółko). Za chwilę znowu temperatura kotła spada poniżej 50 stopni, pompka się wyłącza (żółte kółko), dzięki czemu temperatura kotła znowu rośnie. Wychodzi na to, że zapotrzebowania na ciepła już nie ma (dom albo bojler się zdążył wygrzać), bo temperatura kotła rośnie na tyle, że dochodzi do wygaszenia, bo przekroczyła temperaturę zadaną o histerezę wyłączenia (białe kółko). Albo zapotrzebowanie na ciepło nadal jest, ale małe i zbyt duża moc kotła powoduje przegrzanie.

image.png.b5d516ca0d880d75b8c63c6669be5878.png

Zaobserwuj jak zachowuje się siłownik między niebieskim, a zielonym kółkiem.

Aha. I zrób zdjęcie jak masz ustawioną "Temp. MIN pomp" w ustawieniach serwisowych KOTŁA.

Edytowane przez Ozi80
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ozi80 napisał:

Tak, jak ci napisał Czarny - "ilość paliwa test" nie ma wpływu na pracę kotła. Wpływa tylko na wyświetlanie mocy i spalania.
Brak ognia w palniku (czyli spadek jasności poniżej ustawionej w sterowniku, np.30) powoduje ponowne rozpalanie, czyli nasypanie dawki startowej, większe dmuchanie itd. Na pewno nie powoduje wyłączenia palnika. Palnik wyłącza się jeśli temperatura kotła przekroczy o 5 stopni temperaturę zadaną. Ewentualnie wyłącza się również po pięciu nieudanych próbach rozpalenia. Ale wtedy jest alarm. Pokaż wykres z momentu wyłączenia palnika. Masz tryb kotła stały, czy automatyczny?

 

To jest błąd sterownika Igneo Slim. Moc podczas pauzy wyświetla się taka, jaka była w momencie przejścia na wygaszanie. Programista po prostu spierdzielił temat, bo te wskazanie w momencie wygaszania powinno się zerować. Dziecinny błąd, który mam nadzieję, że w Igneo Touch już jest naprawiony.

Po zmianie wartości w "ilość paliwa test" z 16,2 na 15,4,przy tej samej mocy palnika wskazywane spalanie na godzinę jest troszkę mniejsze.Jasność mam ustawioną na najniższą możliwą ( chyba 5).Niestety momentu wyłączenie palnika już nie pokażę bo minęło już 24 godziny i na Slimie nie ma możliwości tak daleko się cofnąć.Od wczoraj rana jednak przełączyłem na FL i wszystko jest ok.Czyści się co 6 godzin i utrzymuje temperaturę kotła na poziomie około 60 stopni.Dzięki panowie za rady.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Okman napisał:

Po zmianie wartości w "ilość paliwa test" z 16,2 na 15,4,przy tej samej mocy palnika wskazywane spalanie na godzinę jest troszkę mniejsze.

Co wcale nie oznacza, że mniej spali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Trener40 napisał:

Co wcale nie oznacza, że mniej spali. 

Panowie to jak to jest w końcu z tym testem paliwa ? 

Kolega Okman napisał że jak zmienił z 16,2 na 15,6 to wskazywane spalanie jest mnie 

a ja wyczytałem z ustawień TEKLA - zamieszczam załącznik, że po zważeniu wiekszej ilość piec automatycznie zmienia się w ciągu godziny na mniejsze podawanie ilości niż podano 

 ?????

1175609161_teklanastawystartowe.thumb.jpg.0bad7d57e60bbe0e278626a2dabfaf70.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichałW1983 napisał:

Panowie to jak to jest w końcu z tym testem paliwa ? 

Kolega Okman napisał że jak zmienił z 16,2 na 15,6 to wskazywane spalanie jest mnie 

 

Dobrze to nazwales " wskazywane spalanie"

Ja w ost tyg spalanie mam ok 14 kg/24h , a test paliwa mialem na 8.6 bo tyle rzeczywiście podał podajnik przez godzinę. Tyle że przy takim teście sterownik zaniżał mi całkowitą ilość spalonego paliwa w stosunku do wsypanych worków. Podnioslem test wpisując 14 i prawie idealnie licznik zrównał się z tym co zapisywałem. 

I dasz wiarę, że spalanie na dobę jest takie samo jak przy teście 8.6 :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MichałW1983 napisał:

a ja wyczytałem z ustawień TEKLA - zamieszczam załącznik, że po zważeniu wiekszej ilość piec automatycznie zmienia się w ciągu godziny na mniejsze podawanie ilości niż podano  ?????

Źle rozumiesz to, co tam napisali.
Jedna kwestia, to faktycznie w instrukcji mają błąd, bo napisali, że aby zrobić ważenie wystarczy wyłączyć palnik. A to nie prawda, bo trzeba wyłączyć cały sterownik.
Natomiast dalej piszą już dobrze. Weźmy na przykład moją Teklę 35kW. Dla niej wg tej tabelki fabryczne podawanie to 5,5 sek i ono jest "dopasowane do przeciętnego zapotrzebowania". Ale taka wartość jest przyjętą przy wydajności podajnika 16 kg/godzina. Tylko, że ja mam inny pelet, którego okazuje się, że leci 20 kg na godzinę, czyli dużo więcej, niż oni przyjęli. Tak więc jakbym zostawił te fabryczne podawanie na poziomie 5,5 sek, to by mi nie nadążał spalić tego peletu. Dlatego ja mam podawanie ustawione na około 4 sek. I o tym piszą tutaj:

image.png.407293a0c359be41efac3b1cc9f079ee.png

Ja zważyłem i wyszło więcej na godzinę, więc muszę zmniejszyć podawanie.

Inna kwestia, to niezaprzeczalny fakt, że te instrukcje są napisane słabo. Chcąc je maksymalnie uprościć, używają jak najmniejszej ilości słów i efekt jest odwrotny - stają się niezrozumiałe dla osób, które chcą się z tych instrukcji nauczyć obsługi kotła i sterownika. Zrozumiałe stają się dopiero wtedy, gdy już ktoś inny nam wytłumaczył o co tam chodzi. Przykładem jest użycie w powyższym zdaniu słowa "automatycznie", co przeciętny użytkownik zinterpretował, jakoby sterownik automatycznie sam coś zmieniał. A tutaj po prostu ktoś chciał się popisać ładnym słownictwem i wyszło, jak wyszło. W dodatku jest literówka w słowie "zważenie", bo powinno być "zważenia". To zdanie powinno wyglądać tak:
"Jeśli po zważeniu okaże się, że ilość podawanego paliwa w ciągu godziny jest wyższa, niż zostało przyjęte, wtedy preferowane podawanie jest niższe, niż podane w załączonej tabeli".

Edytowane przez Ozi80
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie wody użytkowej. Może ktoś z was ma taką przypadłość. Ustawienia w kompie:

temp komf. 40 st

temp. ekon. 30 st.

Przedziały czasowe ustawione dla temperatury komfortowej od 18.00 - 22.00. 

Pozostałe parametry były ustawione fabrycznie. 

Temperatura wody to praktycznie cały czas 50 stopni. Czy może ktoś wie dlaczego woda grzeje się do wyższej temperatury niż zadana? Z wody korzystam na bieżąco i ciągle ją dogrzewa do tych 50 stopni albo i nawet o kilka więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej podgrzewa Ci grawitacyjne.  Powinieneś mieć na obwodzie CWU zawór kierunkowy (zwrotny). Jeśli jest to albo nie trzyma albo masz zawór "klapkowy"  który zamontowany w poziomie będzie przypuszczał. (ja mam klapkowy jednak pozycja montażu jest około 10 st. od poziomu i wtedy nie przepuszcza ciepła na bojler).

Zrób zdjęcia i pokaż jak to masz zamontowane (pompka i zawory na CWU) 

Edytowane przez rotkeh
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wilczefscy napisał:

Mam pytanie odnośnie wody użytkowej. Może ktoś z was ma taką przypadłość. Ustawienia w kompie:

temp komf. 40 st

temp. ekon. 30 st.

...

Temperatura wody to praktycznie cały czas 50 stopni. Czy może ktoś wie dlaczego woda grzeje się do wyższej temperatury niż zadana? Z wody korzystam na bieżąco i ciągle ją dogrzewa do tych 50 stopni albo i nawet o kilka więcej.

U mnie czujnik temperatury w poziomym zbiorniku CWU jest na 1/3 wysokości od dołu. Przy nastawie 31 stopni u góry zawsze mam minimum 40 stopni. Tak się po prostu rozkłada temperatura. Oprócz tego instalator dał mi zawór zwrotny z plastikowym grzybkiem. Z podglądu na ViedeNet widać, jak w nocy doładowywuje zbiornik o około 0,8st/h. Swoją drogą warto mieć na wyjściu CWU zawór temperaturowy.

Pytanie. W przypadku niedopałków pelletu w popielniku należy raczej zwiększyć podawanie powietrza (nie potrafi dopalić) czy też zmniejszyć (wydmuchuje pellet z palnika)?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,4 to chyba czas podawania, a 2.25 to czas pozostały do czyszczenia palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze to czas podawania w sekundach a drugie to czas do końca pracy palnika po którym się zacznie czyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki. A teraz z innej beczki. Temperature na kotle mam ustawiona na 60 stopni i histereze wyłaczenia na 5 czyli przebija o 5 do gory tak?? Bo po wygaszeniu jak oddaje ceramika to ma ponad 70 stopni. Ale dosyc szybko mi spada temparatura na kotle i uruchamia mi sie na nowo. Mialem histereze zalaczenia 10 czyli jak dobrze rozumiem jak spadnie ponizej 50 to sie rozpala na nowo tak? Jak macie u siebie ustawione??  To jest ok czy cos polecacie zmienic zeby co chwila sie nie rozpalal? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj:
image.png.190ba03fc9b531eb3bf1a46ba90e0762.png

 

Dzisiaj:
image.png.24746835008f650e9f33a2a8d74ede43.png

 

Wczoraj skokowa, dzisiaj FL2. Nie zmieniałem nic innego. Spaliło dokładnie tyle samo peletu:
image.png.3ab5069e04546f1457ddce927750002c.png

Co wg was jest lepsze dla kotła? Siedem rozpaleń na dobę i ciągłe zmiany temperatury kotła, ale przy płynnej zmianie mocy przez FL2? Czy też pięć rozpaleń i w miarę utrzymywanie stałej temperatury kotła, ale przy nagłych zmianach mocy przez tryb skokowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ozi80 Ja od dłuższego czasu niczego nie zmieniam a nie mam identycznego spalania co dziennie, znaczy to że takie porównania niewiele dają. Jadę non stop 21,5 całą dobę.

Gdyby porównać te konkretne dwa dni 12 i 13 u mnie 10% wzrost spalania z Twoimi za te dni znaczyłoby że przy FL spalił Ci mniej, mieszkamy w podobnej strefie klimatycznej.

Czy ok 7-8 startów na dobę to dużo? ja uważam że nie, grzeje tak tym kotłem od 2014 roku, ciągle pierwsza oryginalna grzałka. Zapasowa w szufladzie w razie czego czeka ;)

13.12.18.JPG

14.12.18.JPG

spalanie.JPG

Edytowane przez czarny38
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko taka różnica, że u ciebie temperatura kotła przy FL waha się między 54, a 64 stopniami. A u mnie między 48, a 83. Zobaczę po dwóch dniach pracy FL jak będzie wyglądał kocioł od środka...

A tak dla porównania spalanie mojego brata, który ma Igneo Touch, a który mieszka bliżej mnie, niż Ty:

image.png.d56eb4ec0144c18aa0d60b9450d0665d.png

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.