Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Ja czyszczę swojego Draco D bio co 2-3 miesiące. I tyle starczy. Nie zauważyłem spadku wydajności lub zwiększonej ilości spalanego pelletu z tego powodu.

Dużo testowałem w zeszłym sezonie z ustawieniami, i moje spostrzeżenia są takie, mimo iż kombinuję z pauzą, różnymi temperaturami puszczanymi na obiegi itp - nie ma dużych różnic w spalaniu. Teraz wyeliminowałem  działanie na pauzie - spalanie chyba nie drgnęło za to piec o wiele czyściejszy, mniej czarnej sadzy.

Tak jak Wy mam przewymiarowany piec - wg cieplo.app - bardzo rzetelnie wypełniłem wszystko - wyszło zapotrzebowanie 8kW - mi wcześniej hydraulik zalecił na oko 15 kw. I teraz piec ogrzewa sam siebie oczywiście. Myślałem że działaniem na pauzie da mi jakiś uzysk - szybko dobije do maksymalnej i będzie sobie pyrczał. Nic takiego nie zauważyłem.

Ostatnio kupiłem 2-3 cegły szamotowe, w moim kotle jest dużo miejsca na dole. Trzyma o wiele dużej ciepło. 

Polecam każdemu "fanowi" prowadzenie niejako dzienniczka, wiemy wtedy ile dokładnie spalił nasz kocioł, ja mam to zrobione tak:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-NKR4CfE-BKjjAn8UePObk3ScWPyzYUnTaIFrjGCxPQ/edit?usp=sharing

Chciałem się bardziej pobawić pobierając średnią temp tygodniowo, ale brak czasu.

Będę pisał chyba do serwisu o nowy soft bo widzę że co niektórzy z Was mają nowszy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czyszczę pieca, nie ma co, minimalna warstwa kurzu na ściankach. Raz w tygodniu czyszczę wnętrze palnika szczotką drucianą i odkurzam ten biały pyłek co ze szczotkuje , lusterkiem sprawdzam czy nadmuch ma drożność łopatką zbieram ten pył z dna kotła (popiół). zasypuje do pełna zasobnik.uzupełniam dziennik. Wszystkiego z myciem podłogi w kotłowni 20 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec tak ustawiony teraz że chodzi non stop i nie wchodzi prawie nigdy w pauze i moduluje w granicach 64-68 tylko robi przerwę co 12h na czyszenie. Zauważyłem to po aktualizacji że podchodzi pod zadaną I pomału zwalnia i zaś delikatnie podbija i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości to jakie masz spalanie wtedy bo widzę kocioł masz duży, powierzchnia do ogrzania w miarę.

U mnie piec odpala się tylko na kilka godzin dziennie, z tym że ja mam za dnia temp ekonomiczną - a w nocy jak zimno i nad ranem komfortowo.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest na auto tem zadana w domu 22,5 stopnia. Kocioł odpala  gdy temp spadnie o 0,1st. I tak chyba jest najlepiej bo tez kombinowałem z czasowym ustawieniem pauzami ale to więcej zamieszania było. Podawanie na 3  też nie ruszam. Wszystko się wypala ładnie i oprócz czyszczenia i wymienionej grzałki jak na razie zero problemów. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcinb2019 napisał:

Tak z ciekawości to jakie masz spalanie wtedy bo widzę kocioł masz duży, powierzchnia do ogrzania w miarę.

U mnie piec odpala się tylko na kilka godzin dziennie, z tym że ja mam za dnia temp ekonomiczną - a w nocy jak zimno i nad ranem komfortowo.

no co ty:) ja w ciągu dnia mam komfortową 22C a w nocy ekonomiczna 21C a czasem wyłączamy ogrzewanie dla lepszej jakości snu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sypialni mam 1-1,5 stopnia mniej wyregulowane przepływem podłogowki. 22 jest na parterze gdzie nikt nie śpi i tyko w dzień tam się przebywa. Żona ciepło Łubna bo ja chodzę w krótkich spodenkach po chałupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcinb2019 napisał:

Tak z ciekawości to jakie masz spalanie wtedy bo widzę kocioł masz duży, powierzchnia do ogrzania w miarę.

U mnie piec odpala się tylko na kilka godzin dziennie, z tym że ja mam za dnia temp ekonomiczną - a w nocy jak zimno i nad ranem komfortowo.

Spalanie ok 20 kg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pumping napisał:

 22 jest na parterze. Żona ciepło Łubna bo ja chodzę w krótkich spodenkach po chałupie.

To nie te 22 stopnie ją grzeje, a Twój wizerunek w krótkich spodenkach 😁😜

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gregory2203 napisał:

Spalanie ok 20 kg 

Dla mnie to chyba nierealne, ale to szacun że przy 200m2 i instalacji mieszanej, udaje ci się utrzymać tak wysoką i stałą  temperaturę przy ponad 1 worku pelletu na dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gregory2203 napisał:

Spalanie ok 20 kg 

Czyli Twoj palnik o mocy minimalnej 6.6 KW pracuje przez 24h/dobe z mocą 3-4 kw? Bo z taką mocą musialby pracować, aby spalić ok 20kg. 

 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2021 o 12:40, Daniel1 napisał:

Doradzając komuś zakup kotła i jednocześnie nie patrząc zupełnie na producenta zwracał bym uwagę aby kocioł zawierał:

  • pionowy wymiennik ciepła z systemem samoczyszczącym
  • automatyczne odpopielanie
  • dobrze przemyślana komora spalania (tak aby nie wychładzała spalin i dało im możliwość dopalenia)
  • sonda lambda (opcjonalnie)
  • przyzwoite ceny akcesorii (regulator pokojowy, łączność z internetem itp)
  • palnik z systemem samoczyszczącym
  • dobrze przemyślany sterownik (osobiście proponował bym Tech)
  • przyzwoicie działający serwis

Sądzę że wyżej wymienione rzeczy są bardzo ważne w doborze kotła i każdemu radzę na nie zwracać uwagę.

Niestety wybierając swój kocioł miałem małą wiedzę na ich temat. Pale już kilka sezonów kotłem na pellet i to co napisałem powyżej mówię z własnego doświadczenia. kupując kocioł w dniu dzisiejszym te punkty które napisałem buły by dla mnie głównym i jedynym wyznacznikiem.

Daniel1,

znasz jakieś kotły spełniające wymagania które podałeś wyżej ?

Potrzebuję kotła ok 15 kw w rozsądnych pieniądzach.

Będę wdzięczny za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czyszczenia, to robię to co około 150 kg spalonego peletu. Przede wszystkim wygarniam wtedy syf z palnika, bo nie mam systemu samoczyszczenia. Mam taki wygarniacz w kształcie literki L z taką okrągłą "tarczą" na końcu, która dopasowuje się do okrągłego kształtu rusztu. Ale na tym nie poprzestaję, bo jeszcze z tego palnika wysysam resztę odkurzaczem, przy okazji starając się udrożnić szparki w ruszcie, czy też np. dziurkę za którą jest czujnik foto.

Jak już jestem uwalony po łokcie, to przy okazji zwykłym wygarniaczem zdrapuję pył ze ścianek kotła i z szamotów. Powiedzmy że co drugie takie czyszczenie (czyli średnio co 300 kg spalonego peletu) robię to dokładniej z użyciem odkurzacza, wygarnięciem popiołu z dna kotła i przesypaniem go do worków (na razie je przetrzymuję na wypadek, jakby zrobiło się ślisko pod domem, żeby było czym posypać, a jak zostanie to na wiosnę wysypię go na grządki lub pod drzewa/krzaki). Co takie drugie czyszczenie otwieram też górną część kotła, gdzie drucianą szczotką i odkurzaczem czyszczę płomieniówki. Wyciągam też wtedy rurę spiro z palnika i odkurzaczem wysysam pył, który zakleja kratkę którą ma iść powietrze do palnika.

Raz do roku, w lecie, robię dokładne czyszczenie kotła. Wtedy wykręcam ruszt pod którym jest raczej niewiele syfu, dzięki temu, że na bieżąco czyszczę go odkurzaczem. Wtedy odkręcam też wyczystki w palniku i na czopuchu i czyszczę co tam jest. Wtedy też odkręcam rewizję na rurze między czopuchem, a kominem i też tą rurę dokładnie czyszczę szczotką drucianą i odkurzaczem. Gdy miałem problemy z przegrzewaniem palnika, to robiłem to nawet częściej niż tylko w lecie. Skrzydła wentylatora z nadmuchu wtedy po raz pierwszy też wyczyściłem, ale nic to nie pomogło.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Trener40 napisał:

Czyli Twoj palnik o mocy minimalnej 6.6 KW pracuje przez 24h/dobe z mocą 3-4 kw? Bo z taką mocą musialby pracować, aby spalić ok 20kg. 

 

Właśnie tak jak mówisz 

20220107_130806.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregory2203 Możesz napisań jak się sprawdza sonda Lambda. Czy warto inwestować około 1000 zł aby ją zakupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że wartości które mamy na wyświetlaczu to są tylko pobożne życzenia i w dużej mierze jest to zależne od wprowadzonych ręcznie parametrów.

I czy kocioł nie powinien się wyłączyć jeżeli palnik wyhamował i pracuje poniżej swojego minimum?
Przecież to kotły ekologiczne i praca poniżej 30% skutkuje "brudnym" spalaniem.




  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuje porady w nastawach nadmuchu. Po zmianie pelletu na Olimp zauważyłem że popiół nie jest tak sypki jak przedtem. Jest bardziej zbity, tworząc grudki które da radę bez problemu rozetrzeć w palcach. Jest w nim dużo niedopalonego lecz zwęglonego pelletu. Czy taki popiół to skutek za małego czy za dużego nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej 

ja palę olimpem, w 12kw draco bio.

powietrze min (20%) 30

powietrze max (100%) 45

podawanie max (100%) 2,5

Ilość paliwa test 20,4

wartość opałowa 4,6

nie mam spieków i jest dobrze wypalony

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje nastawy które miałem:

powietrze min (30%) 35

powietrze max (100%) 50

podawanie max (100%) 3,8

ilość paliwa test 15,6

wartość opałowa 5

RCR - 15 Pa

Teraz podniosłem powietrze do 60 jutro ocenie efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości olimp masz z wartością opałową 5? Czytałem gdzieś tu na forum że to ma wpływ tylko na wyliczenie KW palnika w danym momencie. Jako że nie mam wiedzy na ten temat i z natury jestem nieufny mam wpisane rzeczywistą wartość z opakowania.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Roszer Na worku olimp ma napisane - większe lub równe 5 KWh/kg. Masz rację ten parametr jest tylko używany przez sterownik do pokazania orientacyjnej mocy pracy palnika. Nie ma żadnego wpływu na jego pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2022 o 08:37, liban napisał:

A to nie jest tak, że wartości które mamy na wyświetlaczu to są tylko pobożne życzenia i w dużej mierze jest to zależne od wprowadzonych ręcznie parametrów.

I czy kocioł nie powinien się wyłączyć jeżeli palnik wyhamował i pracuje poniżej swojego minimum?
Przecież to kotły ekologiczne i praca poniżej 30% skutkuje "brudnym" spalaniem.



 

Nie mówię że cały czas tak chodzi. Przed zadaną chamuje i sobie tak pyka schodząc troszkę i znów dochodzi do zadanej ale płynnie to wszystko idzie. On nie idzie na całej mocy a że schodzi poniżej tej niby czystej to jego sprawa ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie pewne spostrzeżenie dotyczące działania palika FB ale nie jestem w stanie go zweryfikować. Może ktoś z was także to zauważył. Chodzi o to że w palniku prędkość obrotowa wentylatora zmienia się wraz ze zmianą napięcia w gniazdku (sieci energoelektrycznej). U mnie napięcie w sieci waha się od około 210 do 240 V. Będąc wczoraj obok kotła i mając wgląd na napięcie sieciowe ( mierzone na przetwornicy VOLT SINUSPRO 800E - awaryjne zasilanie), które wahało się między 210 a 235V wyraźnie było słychać różnice w pracy palnika.

Z tego co zdołałem się zorientować aby zapobiec zmianą prędkości obrotowej wentylatora wraz ze zmianą napięcia w sieci, inni producenci stosują czujnik Halla. Gdy ostatnio rozbierałem palnik do czyszczenia nie widziałem tam ów czujnika.

Jakie są wasze doświadczenia w opisanej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tam czujnik halla. Wątpię czy w jakiejkolwiek tekli to montują.


Gdy kupowałem kocioł to był najtańszy na rynku pelleciak. Parametrami nie odbiegal do Defro 3 tysia droższego i Kostrzewy też chyba 3 tysie różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.