Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

to raczej normalne gorzej jakby była sadza w dużej ilości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po instalacji VideRoom RG + CTZ RG, jestem umiarkowanie zadowolony. Muszę skalibrować czujnik w videroomie.

Z opcji rzeczywiście brakuje mi zarządzanie drugim obwodem grzewczym, tak żeby nie było trzeba chodzić do kotłowni, myślałem że taka opcja będzie. Jednak w opcjach ani w instrukcji nie ma o tym słowa.

1) Jaki macie soft w swoich VideRoomach? W moim siedzi 1.35

2) W sterowniku Igneo Touch mam pozycję VideRoom PIN 1416 - czego on się dotyczy?

Będę polował na używkę VideNeta, tak żeby być w pełni szczęśliwy :)

Edytowane przez marcinb2019
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam kocioł Tekla Draco Bio Compact 12kw.Temperatura zadana 62 st. Piec mimo że nie osiąga zadanej temperatury to pracuje na 50% mocy i ciężko ma dobić 62+5 stopni zadanej temp. Moje ust. 

Pow min-30%

Pow max-55%

Podawanie max- 3.2

Moc min-50%

Moc max-100%

Ilość paliwa test-12

Wartosc opałowa-4.6

Prog foto-30

Zauwazylem ze gdy paliłem Goldem było ok, po zmianie na Olczyka tak się dzieje. Mozliwe że to wina pelletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 08:13, Pado napisał:

mam tak samo, od zawsze... swego czasu podkleiłem u góry klapę najmniejszymi podkładkami meblowymi, żeby tak nie stukało...choć w domu i tak tego nie słychać, jedynie w pokoju nad kotłem...

Co podkleiłeś? Klapkę regulatora ciągu? Tylko, że tym sposobem on się nie domyka do końca, zostają ci szpary, a tak raczej nie powinno być.

Mi tu już nawet nie chodzi o trzaskania tej klapki, tylko o to, że cały czopuch, cała rura drży i wibracje przenoszą się do wkładu kominowego, co słychać w całym domu.

Tydzień temu po sugestii pracownika Tekli, rozebrałem regulator ciągu i wydrapałem nalot, jaki tam był. Trzeba było dłutkiem, bo skleiło się to i wyglądało, jak czarna farba. Od tego czasu raz słyszałem, że znowu trzaskało. Raz na tydzień to niezły wynik, ale czy sytuacja polepszyła się dzięki czyszczeniu, czy po prostu zmieniło się ciśnienie? Przedtem też bywały tygodnie, że nie trzaskało i takie, że przy każdym rozpaleniu. Tak więc póki co czekam... Poniżej RCK przed i po czyszczeniu.

rck1-przed.thumb.jpg.f9c339f47db989138df32a260613978c.jpgrck1-po.thumb.jpg.a9b6ea4a53e14551e1221f1530cc072f.jpgrck2-przed.thumb.jpg.1aca8d9f6611a08802e7c228589d7ed1.jpgrck2-po.thumb.jpg.d68c3e3f23abefbfbed0881c138516e2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ozi80 Jak pisałem wcześniej nie mam w ogóle regulatora ciągu a też wpada w wibrację. Nie zawsze ale dość często, nie mam pojęcia dlaczego. 

Ja mam to mam od początku a Ty od jakiegoś czasu, jedyne co przychodzi mi do głowy to związek z "zetką" bo ja mam od początku Ty od zeszłego sezonu. A jak już też wcześniej pisałem zatkanie wentylatora w palniku powoduje wyciszenie to logika podpowiada ten kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zetkę mam dłużej niż drgania. Jeśli dobrze pamiętam, to od lata 2019. A drgania tak od wiosny 2020. Już się zastanawiam, czy we wkładzie kominowym się coś nie podziało. Jakaś szpara na łączeniu, jakaś dziura z powodu korozji? Tylko jak to sprawdzić bez wyjmowania wkładu z komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ArekC napisał:

Witam. Posiadam kocioł Tekla Draco Bio Compact 12kw.Temperatura zadana 62 st. Piec mimo że nie osiąga zadanej temperatury to pracuje na 50% mocy i ciężko ma dobić 62+5 stopni zadanej temp. Moje ust. 

Pow min-30%

Pow max-55%

Podawanie max- 3.2

Moc min-50%

Moc max-100%

Ilość paliwa test-12

Wartosc opałowa-4.6

Prog foto-30

Zauwazylem ze gdy paliłem Goldem było ok, po zmianie na Olczyka tak się dzieje. Mozliwe że to wina pelletu?

Podaj co ogrzewasz, jaka instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Panie i Panowie. Trzeci sezon ogrzewam dom Teklą Tytan Bio 20KW.Kocioł przewymiarowany ale już teraz nic nie poradzę. Mam pytanie  które chyba już kiedyś zadałem na tym forum ale nie pamiętam odpowiedzi.Pytanie raczej do kolegi Ozziego bo on ma sterownik Slim.Otóż jadę bez regulatora pokojowego i czujnika zewnętrznego. Ustawiam sobie temp. na CO.Jednak gdybym założył na przykład regulator pokojowy, to czy wtedy sterownik  ignoruje ustawienia podawania,interwału podawania i innych ustawień związanych z ilością i częstotliwością podawanego pelletu i niejako sam dobiera sobie ilość  pelletu żeby dobić do ustawionej temp. pokojowej,czy nie ma znaczenia że jest czujnik (regulator) pokojowy i jeżeli ustawię na przykład minimalne podawanie jakie jest możliwe w tym sterowniku to kocioł w ogóle nie dobije do ustawionej temp. pokojowej bo będzie uzależniony tylko od ustawień jakie ja wprowadziłem? W tej chwili kocioł działa w trybie CIĄGŁYM. Może  w trybie AUTO wraz ze sterownikiem pokojowym lub czujnikiem zewnętrznym kocioł dobierałby sobie sam ilość pelletu? Chodzi mi o to żeby nie biegać ciągle do kotłowni i nie zmieniać ilości podawanego pelletu jeżeli będzie za gorąco, za zimno ,czy  odkręcę dodatkowe grzejniki albo temp. na zewnątrz się zmieni. Szczerze mówiąc, gdy kupowałem kocioł to myślałem że właśnie kocioł sam będzie sobie regulował ilość podawanego pelletu.Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie rozumiem po co ciągle latasz do kotłowni zmieniać ilość podawanego pelletu... Ja to ustawiam na początku sezonu grzewczego jak przeprowadzam test podawania i tyle. I raczej nie zmieniam tego wcale. Ty powinieneś regulować jak już to temperaturę wody w menu CO. Jeśli miałbyś czujnik pokojowy to po osiągnięciu zadanej w pomieszczeniu kocioł wyłącza pompę od CO i włącza ją dopiero jeśli temperatura spadnie w domu o zadaną histerezę. W przypadku stałej pompy w czasie dochodzenia do zadanej sterownik obniża wodę CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latam do kotłowni i zmieniam podawanie pelletu po to żeby kocioł mi  nie przekraczał zadanej + 5 stopni i nie wygaszał mi się.Chcę mieć jak najmniej odpaleń.Jeżeli ustawię jakieś podawanie gdy jest zimno a przyjdzie ocieplenie i nie zmienię podawania na niższe to kocioł ciągle będzie przekraczał zadaną + 5 i będzie się wygaszał.Wystarczyy że jakiś domownik zakręci grzejnik w nocy bo mu jest za gorąco i temp na kotle idzie w górę.Z kolei jak ktoś okręci grzejnik to znowu kocioł pracuje na zbyt niskiej temperaturze i nnie może dojść do zadanej. I tak w kółko.

Generalnie uważam że modulacja w moim kotle i przy tym sterowniku jest o kant d...y potłuc.Moim zdaniem moc palnika powinna już się już powoli zmniejszać na 10 lub stopni przed osiągnięciem temp. zadanej.Ale jest także moc spada dopiero po osiągnięciu zadanej na kotle.Jest to za późno bo siłą rozpędu kocioł jednak dobija jeszcze + te 5 stopni i się wygasza.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman takie rzeczy załatwiły by ci czujnik zewnętrzny lub pokojowy jak i oba naraz..
Fajny sport masz bieganie do kotła
W twoim przypadku kocioł nie widzi...co ma grzać do ilu stopni..


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz że przy jednym z tych czujników kocioł nie przegrzewałby się?Inaczej mówiąc modulacja byłaby bardziej skuteczna?Czujnik pogodowy mam.Leży sobie i czeka jak go zamontuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie musiał biegać
O przegrzewaniu nie pisałeś.
Ja mówię o komforcie użytkowania..


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulacja nie będzie skuteczna ....mankament tego sterownika to te 5 stopni .

Ja palę na skokowej i w chłodniejsze dni nie ma problemy, ale jak się lekko ociepli to zaraz przebija .

Przez te trzy lata mogłeś zaoszczędzić 50 zł i kupić czujnik zewnętrzny albo wewnętrzny .......jedyny plus Twojego rozwiązania to dobra kondycja ;)

Edytowane przez Kriss12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zewnętrzny mam. Był w komplecie z kotłem(!)Czyli kijowaty sterownik. Tak jak myślałem. To zaoszczędziłem nie 50 tylko 300 zł. na najtańszym bezprzewodowym czujniku pokojowym który pasuje do tego pseudo sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tych odpaleń byłoby może i 15 na dobę.W pierwszym sezonie jak jeszcze  nie miałem pojęcia o ustawieniach kotła tak było.Dom jest duży i nie ocieplony, dlatego kocioł po wygaszeniu stoi góra 1,5 godziny bo szybko się wystudza.Tak, trochę szkoda grzałki,trochę prądu jaki ciągnie przy odpalaniu i trochę pelletu którego przy rozpalaniu podajnik podaje ogromne ilości.O ile dawkę startową przy rozżarzaniu można zmniejszyć, o tyle dawek które lecą przy dalszym etapie rozpalania ( a jest ich 10 ) nie można zmniejszyć.Tak więc trochę tego,trochę tamtego i robi się problem.Gdyby dom był nowy,parterowy,porządnie ocieplony to kocioł po wygaszeniu tak szybko by się nie wystudzał i powiedzmy 5 rozpaleń byłoby do przyjęcia.Już nie wspomnę o tym że odpala się raz za razem,kiedy chodzi blisko temp. zadanej i akurat jest czyszczenie.Przed czyszczeniem się wygasza a po czyszczeniu oczywiście się odpala,temp. na kotle nie zdąży za dużo spaść podczas czyszczenia i dawka startowa z pozostałymi dawakami powodują przegrzanie kotła i ponowne jego wygaszenie.Oczywiście teraz już czeka do odpalenia o ustawioną histerezę około 1,5-2 godzin i znowu się odpala.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzechotnik napisał:

Nie będzie musiał biegać emoji1787.png
O przegrzewaniu nie pisałeś.
Ja mówię o komforcie użytkowania..

Pisał, że "przyjdzie ocieplenie i nie zmienię podawania na niższe to kocioł ciągle będzie przekraczał zadaną + 5 i będzie się wygaszał."
Okman już o tym pisał tu rok temu, jak nie wcześniej. Jeśli nie mylę ludzi, to ma kocioł o zbyt małej pojemności wodnej, który ma za dużą bezwładność. Przy braku regulowanej histerezy wygaszania nawet przy mocy skokowej, temperatura kotła nie jest w stanie wyhamować przed wygaszeniem. Nie mówiąc już o tym Fuzzy Logic, który hamuje jeszcze łagodniej niż skokowa.

Czy czujniki pomogą? Na chłopski rozum nie bardzo. Przy czujniku pokojowym, zbliżając się do temperatury zadanej w pokoju, sterownik będzie przymykał zawór (o ile w ogóle masz zawór z siłownikiem podłączonym do sterownika?). Przymykając zawór, coraz mniej ciepła będzie szło na CO, więc więcej zostanie w kotle, a co za tym idzie, temperatura kotła będzie rosła jeszcze szybciej. No chyba, że Fuzzy Logic poza temperaturą kotła, ma w swoim tajnym algorytmie również jako jedną ze zmiennych temperaturę CO i dzięki temu sprawniej pójdzie mu z obniżaniem mocy przed wygaszeniem?

W każdym razie nie rozumiem czemu nie zamontujesz czujnika pogodowego, skoro go masz? Zaszkodzić nie zaszkodzi. Jak się nie będzie sprawdzał, to zawsze możesz go wyłączyć z poziomu sterownika. Co do zakupu czujnika pokojowego, to nie wiem czy w czymkolwiek pomoże. W komforcie temperaturowym w domu na pewno. Ale w problemie z przegrzewaniem wątpię. No chyba, że ten Fuzzy Logic jest mądrzejszy, niż mi się wydaje. Jak masz sterowany sterownikiem siłownik na zaworze, to ja bym zaryzykował kupując jakiś najtańszy czujnik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł już piąty sezon godzinę pracuje i godzinę stoi. Dom nowy dobrze ocieplony. Nie wiem w czym miałoby mi to przeszkadzać? Moim zdaniem dzięki temu mam właśnie w domu przez cały sezon tą samą temperaturę. Ja mam compact 18 i mam w nim chyba 75l wody w Tytanie jest chyba coś kóło 20l. Myślę że nic z tym nie zrobisz. No chyba że kupisz czujnik pokojowy, ustawisz histerezę 10st to wtedy zgaśnie na trochę... Ale w domu będzie lipa... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wyjaśnienia. Muszę się zebrać i zamontować ten czujnik zewnętrzny, chociaż mam wątpliwości co do jego działania. Bo jeżeli na dworze zrobi się zimniej to kocioł podwyższy temp. na CO od razu, temp. w domu wzrośnie też od razu, ale zimno które przeniknie przez ściany domu nie przeniknie od razu tylko za jakiś czas, więc w domu zrobi się za gorąco. Działa to też w drugą stronę, czyli jeżeli na  dworze zrobi się cieplej to kocioł momentalnie obniży temp. CO i zanim to ciepło przejdzie przez ściany budynku to w domu może być zimno. Nie wiem czy dobrze kombinuję. No chyba  że tak się uda ustawić krzywą że to podwyższanie i obniżanie temp. na CO rozciągnie się w czasie. Tak czy inaczej nie sprawdzę tego jeżeli nie założę tego czujnika. Macie czujniki zewnętrzne? Jakieś doświadczenia, spostrzeżenia? Gdzieś kiedyś wyczytałem że jeszcze lepiej to wszystko będzie działało we współpracy z czujnikiem pokojowym. Tak czy inaczej zamontuję ten zewnętrzy i zobaczę co będzie. Jakiś specjalny kabel trzeba położyć do tego zewnętrznego czujnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Edytować już nie mogę. Mam siłownik czterodrogowy (albo czterodrożny).Jak zwał tak zwał. Wiadomo o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.