Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Ozi80 napisał:

Co godzinę to za często. A masz tak bo ustawiłeś max czas pracy palnika na 1 godzinę, czy też dlatego, że tak często przekracza histerezę wygaszania?

Ozi a jak powinno być wg ciebie optymalnie?

Apropo, ile na dzień dzisiejszy spalasz peletu?:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszy sezon jechałem według czujnika pokojowego bez stałej pompy. Temperatura 22st, histereza 0,3. Odpalał mi się właśnie jakoś tak 2 razy na dobę, ale zanim rozbujał podłogę i ogrzał dom do 22st to mijało dobre kilka godzin zanim się wygasił. Dużo więcej palił, a i komfort cieplny w domu takie sobie. Przy stałej pompie i dobrze wypracowaniej krzywej grzewczej w domu mam cały czas coś koło 22st. A to, że godzinę grzeje, godzinę stoi to napewno nie przekłada się na większe spalanie....przynajmniej u mnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mrekzo napisał:

Ja pierwszy sezon jechałem według czujnika pokojowego bez stałej pompy. Temperatura 22st, histereza 0,3. Odpalał mi się właśnie jakoś tak 2 razy na dobę, ale zanim rozbujał podłogę i ogrzał dom do 22st to mijało dobre kilka godzin zanim się wygasił. Dużo więcej palił, a i komfort cieplny w domu takie sobie. Przy stałej pompie i dobrze wypracowaniej krzywej grzewczej w domu mam cały czas coś koło 22st. A to, że godzinę grzeje, godzinę stoi to napewno nie przekłada się na większe spalanie....przynajmniej u mnie.

 

Czyli u ciebie podlogówka chodzi cały czas, tylko temp. na mieszaczu się zmienia w zależności od temp. na zewnątrz?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, IzaTom napisał:

Ozi a jak powinno być wg ciebie optymalnie?

Tak, jak pisał wyżej mrekzo. Przy cieplejszych dniach i stałej pompie to, że się częściej odpala, to normalne, bo temperatura wyliczana przez krzywą grzewczą balansuje na granicy minimalnej temperatury pompy CO (u mnie 33 stopnie). Jak pompa się zatrzymuje, to wtedy i kocioł gaśnie, bo nie ma odbioru ciepła (przydałaby się ta pauza, jaka jest w Igneo Touch). Przykład niefajnego wykresu:

image.png.203490e56236dbf27fd2eb33e7dea866.png

 

Ale teraz, jak już temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera i mamy bardzo zimny wschodni wiatr, to u mnie kocioł gaśnie tylko dlatego, że w Slim maksymalny czas pracy palnika wynosi 4 godziny.

image.png.d79c6066c60dcebd2bf3de1191676f83.png

Jak widać "męczy się" na niskich temperaturach tylko rano, jak musi nagrzać wychłodzony w nocy dom i później jeszcze trochę się pomęczy po 17:00, jak grzeje CWU. W pozostałym czasie sobie "moduluje" na wysokiej temperaturze dzięki trybie mocy skokowej.

Wczoraj o 18:00 wyłączyłem palnik, żeby go wyczyścić i przy okazji trochę poodkurzać wnętrze kotła. Wtedy też włączyłem priorytet CWU, więc o 19:40 jak skończył nagrzewać CWU, to włączył pompy CO i nastąpił chwilowy spadek temperatury kotła.

image.png.64959d6eacea99e7c36e159004bf4f7d.png

 

 

Cytat

Apropo, ile na dzień dzisiejszy spalasz peletu?:)

Dwa ostatnie dni to masakra, ale to z powodu tego wiatru. 17 listopada odczyt trochę zawyżony, bo zapomniałem dosypać peletu i podajnik nabierał mi powietrze:

image.png.e5719e6f46547d33fe868f6c60725073.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz czujnik pokojowy pełni tylko taką funkcję, że pokazuje temperaturę pomieszczenia na wyświetlaczu kotła, za nic innego nie odpowiada. Całe sterowanie ogarnia siłownik mieszacza według krzywej pogodowej. U mnie jest to dla 10;0;-20 na zewnątrz odpowiednio 27;29;33. Ale naprawdę długo trwało zanim ustawiłem to tak, żeby przy tych temperaturach na zewnątrz w domu było prawie zawsze tak samo. Wiadomo, jak w czasie mrozów dodatkowo mocno wieje to mam trochę zimniej, ale już nic nie zmieniam. Pierwszy sezon jak jechałem tak jak pisałem spaliłem 5200kg, w zeszłym roku już 4000. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podłogówka Ci chodzi cały czas? Nie wiem za bardzo co mam zrobić w tym sezonie, bo na przyszły muszę zmienić instalację, ale co teraz? Lepiej zostawić 22 +/- 0,3 na pokojowym, czy ustawić np. 30st. na pokojowym, żeby podłogówka chodziła cały czas, a na mieszaczu 29stC?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa niech chodzi cały czas, zmieniaj ręcznie tylko temperaturę na wyjściu, jak nie masz siłownika, ani czujnika zew. Mniej spalisz utrzymując w miarę równa temperaturę podłogi niż chłodząc i grzejąc ją od nowa. Zaznaczam tylko, że u mnie to działa według mnie super, a w innym domu może się nie sprawdzać....każdy dom jak i instalacja jest inna. Co zresztą Ozi często tu powtarza 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Ozi80 napisał:

Tak, jak pisał wyżej mrekzo. Przy cieplejszych dniach i stałej pompie to, że się częściej odpala, to normalne, bo temperatura wyliczana przez krzywą grzewczą balansuje na granicy minimalnej temperatury pompy CO (u mnie 33 stopnie). Jak pompa się zatrzymuje, to wtedy i kocioł gaśnie, bo nie ma odbioru ciepła (przydałaby się ta pauza, jaka jest w Igneo Touch). Przykład niefajnego wykresu:

image.png.203490e56236dbf27fd2eb33e7dea866.png

 

Ale teraz, jak już temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera i mamy bardzo zimny wschodni wiatr, to u mnie kocioł gaśnie tylko dlatego, że w Slim maksymalny czas pracy palnika wynosi 4 godziny.

image.png.d79c6066c60dcebd2bf3de1191676f83.png

Jak widać "męczy się" na niskich temperaturach tylko rano, jak musi nagrzać wychłodzony w nocy dom i później jeszcze trochę się pomęczy po 17:00, jak grzeje CWU. W pozostałym czasie sobie "moduluje" na wysokiej temperaturze dzięki trybie mocy skokowej.

Wczoraj o 18:00 wyłączyłem palnik, żeby go wyczyścić i przy okazji trochę poodkurzać wnętrze kotła. Wtedy też włączyłem priorytet CWU, więc o 19:40 jak skończył nagrzewać CWU, to włączył pompy CO i nastąpił chwilowy spadek temperatury kotła.

image.png.64959d6eacea99e7c36e159004bf4f7d.png

 

 

Dwa ostatnie dni to masakra, ale to z powodu tego wiatru. 17 listopada odczyt trochę zawyżony, bo zapomniałem dosypać peletu i podajnik nabierał mi powietrze:

image.png.e5719e6f46547d33fe868f6c60725073.png

Ozi, a jakie masz teraz ustawienia na kotle i wody w CO? Ja mam teraz tak.

Temp. kotła 63st; Histereza 13st

Grzanie  CWO w godz. 17-22 (55stC, histereza 10stC)

Powietrze MIN - 50
Powietrze MAX - 90
Podawanie - 3,7
Moc MIN - 30
Moc MAX - 100
Test paliwa - 29,6
Wart. Opałowa - 5,0
Temp. Załączania pomp - 48

Pierwszy obieg góra, grzejniki i podłogówka łazienka => pompa chodzi cały czas ustawiony mieszacz na 3 w skali 10stopniowej (firma afriso)

Drugi obieg, podłogówka ok. 85m2 na parterze, temp wody na mieszaczu 33st. oparty tylko na czujniku pokojowym 22st i histereza 0,3st.

Czy coś zmienić? Na tą chwile wydaje mi się że spala coś koło 22kg na dobę. Dodam iż nowy dom z rekuperacją ocieplony 15cm styropianem. Do ogrzania 180m2. Piec Tekla Bio Tytan 25kW (przewymiarowany pewnie) z nakładką na kominie (Polmar)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrekzo napisał:

Pompa niech chodzi cały czas, zmieniaj ręcznie tylko temperaturę na wyjściu, jak nie masz siłownika, ani czujnika zew. Mniej spalisz utrzymując w miarę równa temperaturę podłogi niż chłodząc i grzejąc ją od nowa. Zaznaczam tylko, że u mnie to działa według mnie super, a w innym domu może się nie sprawdzać....każdy dom jak i instalacja jest inna. Co zresztą Ozi często tu powtarza  

 

 

OK, tak więc spróbuję zrobić. Jaką wodę ustawić na mieszaczu w taką pogodę 29st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IzaTom. Dobrze rozumiem, że na tym obiegu, gdzie masz podłogówkę, to masz czujnik pokojowy, a na tym obiegu, gdzie masz grzejniki, to nie masz czujnika pokojowego, ale masz termostaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz w okolicach zera na zewnątrz mam właśnie ok.29 na podłogę. Wydaje mi się że masz za duże podawanie... Nie wiem jak w twoim kotle ale u siebie podawanie ustawiłem przy 22kg/h coś powyżej 2. Nie potrzebujesz takiej dużej mocy. Zmniejsz podawanie i powietrze. U mnie powietrze przy 100% jest chyba 76-78. Niech sobie pomalutku dochodzi do zadanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mrekzo napisał:

Ja teraz w okolicach zera na zewnątrz mam właśnie ok.29 na podłogę. Wydaje mi się że masz za duże podawanie... Nie wiem jak w twoim kotle ale u siebie podawanie ustawiłem przy 22kg/h coś powyżej 2. Nie potrzebujesz takiej dużej mocy. Zmniejsz podawanie i powietrze. U mnie powietrze przy 100% jest chyba 76-78. Niech sobie pomalutku dochodzi do zadanej. 

Ok, dzięki za informację. Sprawdzę w ten sposób.

Ile tak mniej więcej palnik powinnien pracować, żeby było optymalnie?

Czy temp. kotła mam dobrze ustawioną, czy dać wyższą?

A jeszcze jedno pytanie, macie tyb pracy FL2 czy skokowy?

Edytowane przez IzaTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Ozi80 napisał:

Co godzinę to za często. A masz tak bo ustawiłeś max czas pracy palnika na 1 godzinę, czy też dlatego, że tak często przekracza histerezę wygaszania?

Tak często przekracza histerezę wygaszania,czyli wychładza się.Nie wiem jeszcze (chodzi o Igneo Slim) jaki jest przedział czasowy na wykresie pracy kotła (KOCIOŁ,STAN) i tutaj mamy wykres  temperatury w kotle.Jest to podzielone małymi kropkami między którymi jest jakiś przedział czasowy.Orientuje się ktoś jaki?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mrekzo napisał:

Ja teraz w okolicach zera na zewnątrz mam właśnie ok.29 na podłogę. Wydaje mi się że masz za duże podawanie... Nie wiem jak w twoim kotle ale u siebie podawanie ustawiłem przy 22kg/h coś powyżej 2. Nie potrzebujesz takiej dużej mocy. Zmniejsz podawanie i powietrze. U mnie powietrze przy 100% jest chyba 76-78. Niech sobie pomalutku dochodzi do zadanej. 

Dmuchawę spróbuj zmniejszyć.Według rad Oziego u siebie zmniejszyłem na min (20%) 15,max (100%)30 i mam teraz o wiele mocniejszy płomień niż wcześniej dochodzący do ponad 100 czegoś tam.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o Tytanie Bio 20 KW.Dlaczego musi być powyżej 50?Powyżej 50 max czy min.?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Okman napisał:

Dmuchawę spróbuj zmniejszyć.Według rad Oziego u siebie zmniejszyłem na min (20%) 15,max (100%)30 i mam teraz o wiele mocniejszy płomień niż wcześniej dochodzący do ponad 100 czegoś tam.

Aż takie małe wartości? Dobrze zrozumiałem ze min na 15. A max 30?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,dobrze zrozumiałeś.Tak jak pisałem wyżej bodajże Ozi tak mi poradził,czy też ma takie ustawienia.Nie wiem,w swojej naiwności pomyślałem ,że zmniejszając moc dmuchawy mniej będzie strat do komina.Nie wiem czy tak jest,faktem jest jednak że gdy miałem standardowe ustawienia to miałem wrażenie że dmuchawa wręcz gasi ten płomień.Nie mogłem uzyskać płomienia rzędu 100 lub więcej.Teraz,nie dosyć ze jest ciszej to płomień jest silniejszy,dużo spokojniej się pali.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Igneo Slim klikasz na Palnik i Stan.Pokazuje ci się tak jakby schemat palnika.Jest tam  między innymi pokazana moc dmuchawy i jasność płomienia.Jest to liczba mniej więcej nad samym palnikiem na tym schemacie.Jest to w każdej instrukcji.Oczywiście jasność czy też inaczej mówiąc moc płomienia sprawdzasz podczas modulacji.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.