Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja 120 Kw


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kolega poprosił mnie o pomoc. Ogrzewa ok 5000 m3. Kocioł jaki posiada to 120 kW. Instalacja jak na schemacie. Problem polega na gotowaniu wody w kotle i zapowietrzaniu się pompy obiegu pierwotnego wymiennika. Według mnie problem polega na źle podłączonym naczyniu wzbiorczym. Powinno ono być dużo wyżej jeśli pompa pozostanie tak jak jest. Chyba żeby przełożyć pompę na zasilanie i naczynie wpiąć przed pompą. Oczywiście w kotłach o tych mocach powinna iść rura wzbiorcza z powrotu i bezpieczeństwa z zasilania ale czy jeśli tak zrobię pozostawiając naczynie na tej wysokości to nie będzie to powodowało dalej zakłócenia pracy pompy? Oczywiście ten odpowietrznik z naczynia do wywalenia i rura przelewowa do poprawy. Wymiennik też mógłby być ciut większy i zasobnik po stronie pierwotnej ale to już niech zostanie tak jak jest. Pozdrawiam

post-42382-0-17588600-1433274436_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem takiego zdania, według mnie pompa nie pracuje z maksymalnym przepływem. Czy tak jak na załączonym schemacie będzie dobrze? Nurtuje mnie ta rura wznośna, może całkowicie z niej zrezygnować? Boję się że według tego schematu pompa i tak będzie tracić wydajność. Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Czy separator tak podpięty jest prawidłowo? dziękuję za pomoc

post-42382-0-87314600-1433276805_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Wiele błędów na schemacie pierwotnym. Kocioł + bufor + zbiornik CWU muszą pracować w układzie bezpośrednim. Dopiero za buforem wymiennik i obiegi grzewcze. Pompa 25/80 to dużo za dużo jak na obieg pierwotny.

Separator powietrza wydajnie pracuje na rurze tłocznej a nie ssawnej.

Pompy niechaj wtłaczaja wode do wymiennika a uniknie się kawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kolegi Digitrax, ale czy nie lepiej jeśli bufor jest za wymiennikiem i robi nam za sprzęgło hydrauliczne? Co do cwu to się zgodzę ale pomijam już ten błąd bo na pewno nie ma on wpływu na gotowanie wody w kotle. Ściągałem instrukcje montażu separatorów i wszystkie są montowane po stronie ssawnej pompy lub jesli jest zawór mieszający to za nim, i najlepiej jak jest instalowany na zasilaniu. Błąd z separatorem jest tak jak kolega Sambor mówi. Pompa 25/80 jest według mnie dobra policz sobie aby przesłać 120 kW przy delcie 20 potrzebujesz ponad 5 m3/h, przy pompie 25-60 tego nie uzyskasz. Nie wiem tylko co z tą rurą wznośną dawać ją czy po prostu podłączyć rurę bezpieczeństwa przed pompą na zasilaniu i tyle.

P.s. faktycznie widziałem duże instalacje takie 150 kW gdzie bufor był na obiegu pierwotnym a za nim wymiennik i instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co tam ten separator. Nie wystarczy odpowietrzenie bufora? Tak podpięty nie działa prawidłowo.

 

Myślę, że bufora 500l to ten kociołek nawet nie zauważy i może zostać tak jak jest. Niech robi za sprzęgło. Zacząłbym od poprawienia strony pierwotnej wymiennika, a jeśli strona odbioru sobie radzi, to można tą pompę na tym zasileniu zostawić (ale na powrocie miałaby lepiej).

 

Rury dla tej mocy powinny być rozdzielone i o ile pamiętam 6/4" bezpieczeństwa, 1" wzbiorcza.

 

Ciekaw jestem dlaczego woda się gotuje. Sterownik nie moduluje mocy dochodząc do zadanej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Separator jest po to ponieważ wymiennik jest wyżej niż wieko bufora i nie da rady tego odpowietrzyć przez bufor. To na pewno jest do poprawki. Jest jeszcze na powrocie jeden separator i odmulacz w jednym ale to akurat jest raczej prawidłowo zamontowane. Zrobię tak jak kiminero i sambor radzi i zobaczymy. Przeniosę pompę na zasilanie i doprowadzę rurę wzbiorczą i bezpieczeństwa do naczynia, i poprawie ten separator. Tak jak na schemacie. Z tego co kolega mówi to zagotowało wodę ponieważ pompa się zapowietrzyła, a takiego potwora ciężko ujarzmić jak nagle mamy brak przepływu :) Jest jeszcze mały problem ze średnicami ponieważ z kotła wychodzi do wymiennika 2", wymiennik ma złącze 1" i pompy 25-80, i filtry są 1" co jest trochę za małą średnicą na taką moc. Rury są wszędzie 2" tylko te przewężenia na pompach i złączkach


post-42382-0-00781600-1433312231_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bufor ktoś w ogóle dobierał? Zasada jest prosta trzeba założyć od 50 do 100 l pojemności bufora na kW mocy kotła czyli 120x 50= 6000 l (!!!!!) co jest minimalną objętością a optymalna objętość to 12000 l (!!!!). Do czego jest ten 500 litrowy bufor ? Napewno nie do magazynowania nadmiaru ciepła.  No  i sprawa najważniejsza to kocioł 120 kW podlega pod odbiór przez UDT(!!!!!!) i bez projektu i nadzoru  do tej roboty proponuję się nie dotykać (!!!!!!!!!). To co kolega zamieścił nie spełnia wymagań projektu i dla własnego dobrze pojętego interesu ( w tym finansowego) proponuję nie ruszać takiej roboty bo można sobie narobić kłopotów, żaden inspektor UDT nie odbierze takiej partyzantki. PROJEKT, PROJEKT i jeszcze raz PROJEKT ze wszystkimi obliczeniami i  doborem urządzeń a potem wykonawstwo pod nadzorem uprawnionego inspektora nadzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemności bufora 50-100/kW mocy kotła , są przyjmowane dla kotłów zasypowych, dla kotła z podajnikiem to nie obowiązuje.

Natomiast problemem jest rozmiar przyłączy wymiennika - 1" to za mało, powinny być przyłącza min 6/4" lub kołnierze DN50 oraz pompa o średnicy minimum 32 a nie 25.

 

Ale to powinno wynikać, jak pisze @mak,  z projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bufor ktoś w ogóle dobierał? Zasada jest prosta trzeba założyć od 50 do 100 l pojemności bufora na kW mocy kotła czyli 120x 50= 6000 l (!!!!!) co jest minimalną objętością a optymalna objętość to 12000 l (!!!!). Do czego jest ten 500 litrowy bufor ? Napewno nie do magazynowania nadmiaru ciepła.  No  i sprawa najważniejsza to kocioł 120 kW podlega pod odbiór przez UDT(!!!!!!) i bez projektu i nadzoru  do tej roboty proponuję się nie dotykać (!!!!!!!!!). To co kolega zamieścił nie spełnia wymagań projektu i dla własnego dobrze pojętego interesu ( w tym finansowego) proponuję nie ruszać takiej roboty bo można sobie narobić kłopotów, żaden inspektor UDT nie odbierze takiej partyzantki. PROJEKT, PROJEKT i jeszcze raz PROJEKT ze wszystkimi obliczeniami i  doborem urządzeń a potem wykonawstwo pod nadzorem uprawnionego inspektora nadzoru.

 

http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=638:instalacja-urzadzen-kotlowni-wodnej-ponizej-110-stopni-podleglosc-dozorowi-technicznemu&catid=160:bok-2

 

http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=683&Itemid=978

 

 

 

 

Co nie oznacza, że projekt powinien być (może jest. tylko nikt się nim nie przejmował), a już obowiązkowo ten układ otwarty ma być w zgodzie ze sztuką zbudowany. Pozostaje kwestia strony ciśnieniowej wtórnej, czy jest poniżej granicy dozoru służb.

 

Bufora bym się nie czepiał, bo on nie stoi tam dla akumulowania ciepła. Kocioł też jest automatyczny i nie wymaga bufora, który wyliczyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety też koledze to wypomniałem że takie instalacje to tylko z projektem, on mówi że miał wolną rękę, nie wnikam jak to było faktem jest że kotłownia stoi drugi rok. Partyzantka jest straszna tu też się absolutnie zgadzam. Bufor bardziej spełnia tu rolę sprzęgła i stabilizowania układu, do magazynowania ciepła na pewno się nie nadaje. Średnice przyłączy faktycznie za małe, nasuwa mi się pomysł, czy możliwe jest zamontowanie takiego samego wymiennika obok i spięcie ich ze sobą ? Dziękuję za zainteresowanie tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnice przyłączy faktycznie za małe, nasuwa mi się pomysł, czy możliwe jest zamontowanie takiego samego wymiennika obok i spięcie ich ze sobą ?

 

Co to za wymiennik? Sprawdź DTR i parametry przepływu jaki może obsłużyć. Skoro jak piszesz może osiągać 150 kW, to chyba te calowe przyłącza mu nie powinny przeszkadzać. Najpierw skupiłbym się na pompie. Filtr ewidentnie do wymiany na średnicę nominalną przewodu, chociaż 6/4" powinno być wystarczające. Zamiast wymiennika lepiej pompę wymienić na 32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kiedyś "ćwiczyłem" podobny układ, ale z kociołkiem 13 kW. Miałem podobne problemy /gotowanie i zapowietrzanie/.

Koledzy, a co stałoby się jakby wymiennik ułożyć w poziomie / w linii zasilania do bufora/. bufor przejmowałby nadmiar ciepła , co  mogłoby ograniczyć ilość zagotowań wody...

zlikwidowana byłaby też 1 pompa obiegowa. zasilanie c.o.  bezpośrednio z wymiennika.

Mam nadzieję, że po "drugiej" stronie jest jakieś naczynie przeponowe.

Rzeczywiście wymiennik z  1" podejściem to troszkę mało , pewnie nie pozwoli na większy przepływ niż 3,5 m3  z pompy 25-80?

Kocioł 120 kW to trochę jest tego ciepła. Przydałoby się bardzo precyzyjne sterowanie. Przy braku zapotrzebowania na ciepło, a nadal pracujący podajnik zagotowanie jak w banku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wymiennik to SECESPOL 47-70-1"

Znalazłem w internecie tylko coś takiego http://www.secespol.com/pub/pl/uploaddocs/katalogi/l-line-pl-7-net.pdf

Brak danych co do przepływu. Nie wiem co autor miał na myśli pisząc maksymalna ilość płyt. Ale coś mi się zdaje że oznaczenie 70 w modelu wymiennika to ilość płyt. Znalazłem podobny na allegro : http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plytowy-secespol-lb47-60-etna-i5376650813.html

piszą że prześle 150 kW , przepływ 12,8 m3/h

Przerabiam według schematu, i wymienię filtr i inne przewężenia tak jak kiminero radzi i zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam instalacja przerobiona :) Według załączonego schematu. Wszystko działa jak należy, kolega mówi że nigdy ta instalacja tak dobrze nie pracowała. Okazuje się że jak wyłączyłem na chwilę pompę na wymiennik i włączyłem tylko pompę cwu to obieg wymiennik - kocioł działa grawitacyjnie co mnie bardzo zaskoczyło biorąc pod uwagę opory wymiennika. Także dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie

post-42382-0-40244200-1434787852_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.