Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Boiler Na 45 Stopni Czy Boiler Na 80 Stopni I Termostatyczny Zawór Mieszający Do Cwu


AntekBoryna

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 lat później...

Dac sie da. Jaki cel?

Jak wstawisz zawor 3d mieszajacy i pompe za nim to bedziesz mieszal wode w zbiorniku (obwod instalacji CO) do zadanej temperatury. W calym zbiorniku bedzie woda o „jednakowej” zadanej temperaturze.

Jak bedzie pobor CWU i spadek temperatury zawor podciagnie cieplo z kotla i odprowadzi zimne do powrotu kotla. Po uzyskaniu temperatury zadanej zawor ponownie wroci do mieszania wody CO poprzez zbiornik.

I tak w kolko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ochrony (dogrzania) powrotu to nie zadziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki jest tego cel? Bo jeśli ochrona powrotu i stabilizacja pracy kotła-to zapomnij. Wtedy mieszacz/zawór antyoparzeniowy na cwu, a nie co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sam (termostatyczny). Ale to nie spelni ochrony powrotu. Wyzej kolega napisal jak to zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w mojej instalacji dla mnie wszystko działa jak należy tylko CWU woda nagrzewa się do takiej temp.jak zadaną kotła bo obieg cwu mam połączony zasilanie cwu do wyjścia z pieca,a powrót cwu do powrotu pieca, działa to u mnie bardzo dobrze, chciałem to zrobić trochę inaczej założyć trujnik by np.70 procent wody szło z powrotem do powrotu a te 30 procent do wezownicy CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic Ci to nie da. Jeżeli nawet pościsz przez wężownice 30% wody o tej samej temp co będzie mial kocioł, to woda w zasobniku po pewnym czasie również dobije do temp kotla. Tu nie ma podmieszania z zimną wodą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego zaworu, to zamontowałbym zawór z siłownikiem ( jakieś 100 zl) + moduł Supli ( moduł dodatkowy koszt). Czujnik do zasobnika CWU, a na module ustawiasz, ze silownik ma się całkowicie zamknąć ( przykladowo przy 45 st) , a o ustawioną histereze ponownie otworzyć i podgrzać zasobnik do zadanej. 

Napisz PW do kolegi @besix, to Ci to ogarnie.

Czy to najtansza opcja - nie wiem, ale z pewnością osiagniesz zamierzony cel. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już koniecznie nie chcesz tego zaworu antyoparzeniowego, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Załóż na zasilaniu bojlera zawór mechaniczny termostatyczny z kapilarą (wsuń ją do bojlera). Po nagrzaniu cwu do temperatury, którą ustawisz, zawór się zamknie i w bojlerze będziesz miał w miarę równą temp, niezależnie od kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem o co Ci chodzi. Chcesz tak zdławić przeplyw, aby woda w zasobniku miala ok 45 st, gdy na kotle jest 65.

Tylko co wtedy z grzaniem i naglym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę?  

Przy malym przeplywie zasobnik bedzie długo sie nagrzewał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda CWU osiagnie taka sama temperature jaka ma kociol.

Wydluzy sie czas grzania CWU w przypadku odbioru CWU.

Nic Ci to nie da (powrot dogrzejesz - ok)

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Oldeq napisał:

tu chodzi mi o to by cały czas woda była grzana.

Grzana do 45 st non stop? 

A myslisz, że nawet jak to osiagniesz, to będzie za darmoche tę temperature utrzymywać?

Co za różnica czy zawór się zamknie i otworzy na żądanie grzania o spadek temp w zasobniku? 

Szukasz " dziwnych" oszczednosci, których ja nie rozumiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zbiornik ma miec te 45C czy woda wychodzaca do instalacji CWU ma miec tyle?

@HarryH podal ci przyklad jak to zrobic aby zapewnic temperature wody wychodzacej 45C i jednoczesnie dogrzac powrot. To jest ten najprostszy sposob i calkiem niezly.

Minusy: straty ciepla beda ciut wieksze i zaleza jedynie od ocieplenia zbiornika - mozna poprawic we wlasnym zakresie. Kamien kotlowy przy twardej wodzie bedzzie sie szybciej odkladal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego szybsze zużycie anody magnezowej i ogólnie szybsza korozja zasobnika. Dzisiaj pompa może być tańsza od zaworu, więc nie wiem gdzie sens w dziwaczeniu, zwłaszcza gdy można korzystać z dobrodziejstw sterownika kotła, np. w ustawieniu harmonogramów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.