Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego do wersji 12 kW daje się Batory 20, a Batory 10 do wersji 7 kW.

 

Wydusić można sporo, ale potem w praktyce przy gorszym węglu może być problem, dlatego lepiej dać trochę większy palnik niż trochę mniejszy.

Piszesz chyba o Batorym 25 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to sprzedawcy ładują do skam-p 12kw batorego 10, czyli przy zamawianiu pieca trzeba na to zwrócić uwagę. Większy batory jest droższy?

Niema dopłaty do Batorego 25.

Sprzedawca nic nie pakuje do kotła, tylko go sprzedaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inaczej, w sprzedawanych kotłach skam-p 12kw znajduje się batory 10, pytałem kilku sprzedawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle Skam-p dostaniesz palnik jaki Ci się zapragnie, oczywiście te z dostępnych na rynku :)

Ja jak gościa wypytam o ocieplenie domu, powierzchnię itp, podpowiadam ewentualnie że można dać taki czy taki palnik.

Jeśli dom z opowieści :) wydaje się w miarę ciepły proponuję 10-tkę, jeśli z opowiadań nosi znamiona "dziurawca" proponuję większy palnik żeby w razie zimy było czym popędzić, pójdzie kilka dni w roku trochę więcej w komin ale nikt nie będzie w pupę marzł czy się farelką dogrzewał.

Bez profesjonalnych obliczeń opieram się tylko na jakimś tam doświadczeniu, na jakiś internetowych kalkulatorach już się kilku przewiozło, choć jeśli podstawimy dane w miarę dokładnie to już powinna nam błysnąć jakaś lampka na czole że nie potrzebujemy kotła 25 czy 35kW jak chce nam wcisnąć pan instalator dla spokojności :) a prawdopodobnie wystarczy 10 czy 15kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zauważę jakąś różnicę w paleniu jak do skama włożę batorego 25kw zamiast 10kw? Gorzej będzie spalać na małych mocach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz chyba o Batorym 25 ?

 

Tak piszę o tym samym - zmienili ostatnio nazwę 20 na 25, ale to ten sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zauważę jakąś różnicę w paleniu jak do skama włożę batorego 25kw zamiast 10kw? Gorzej będzie spalać na małych mocach?

Zaraz muszę zamawiać piec a nadal nie wiem z jakim palnikiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

Tak piszę o tym samym - zmienili ostatnio nazwę 20 na 25, ale to ten sam :)

Bo jak wiadomo w palnikach różnica pomiędzy 20 a 25 to żadna różnica ale w kotłach to ogromna różnica. :blink: i będzie się gościa pionować na forum jaki to zły wybrał kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak pamiętam to nic nie zmieniano od chyba blisko roku i jak pamiętam był 25 :)

To taki odpowiednik małej Ekoenergii tyle że o wiele masywniejszy i lepiej napowietrzony, prawie identyczne napowietrzenie jak w koronach spalających Ekoenergii w RBR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak wiadomo w palnikach różnica pomiędzy 20 a 25 to żadna różnica ale w kotłach to ogromna różnica.

I tu kolega ma rację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz muszę zamawiać piec a nadal nie wiem z jakim palnikiem :(

 

Ja bym brał z większym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle pamiętasz. Nie ważne.

Tu nie chodzi co my pamiętamy czy nie, podaję to co producent nabaźgrał na swojej stronie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał z większym.

hmmm? to może się nie rozdrabniać i zapakować 40-tkę? :)

Rozumiem kiedyś jak nie było ale teraz.

Kiedyś Jarek mówił mi że miał ciężko wykrzesać z małego 12kW, teraz pisze tutaj że przy dobrym węglu pod 15-cie podciąga, to na cholerę wstawiać większy ?

Jeśli chodzi o Skamy to większy widziałbym ale w 17-tce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Skamy to większy widziałbym ale w 17-tce.

 

Tak, ten średni jest moim zdaniem idealny do widełek kotła 16-19kW, do mniejszego ma zapas, można brać, gdy rozważa się palenie miałem węglowym jako paliwem podstawowym i gdy spodziewamy się,że odbiór mocy zima przekroczy na miale 10kW. Jak głównym paliwem ma być ekogroszek, to mały. Ten mały też, jeżeli miał będzie stosowany latem na bojler czy ciepłą wiosną i ciepłą jesienią a nieco ekogroszku kupić na mrozy (ok.27MJ z popiołem <7% i spiekalnością do 10RI)

 

Porównanie z wymiarami małego batorego, średniego i fabrycznej tzw małej ekoenergii w załącznikach

post-1687-0-11085800-1464077056_thumb.jpg

post-1687-0-34202400-1464077076_thumb.jpg

post-1687-0-58911200-1464077086_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, dużo cennych informacji Panowie tutaj podają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm? to może się nie rozdrabniać i zapakować 40-tkę? :)

Rozumiem kiedyś jak nie było ale teraz.

Kiedyś Jarek mówił mi że miał ciężko wykrzesać z małego 12kW, teraz pisze tutaj że przy dobrym węglu pod 15-cie podciąga, to na cholerę wstawiać większy ?

Jeśli chodzi o Skamy to większy widziałbym ale w 17-tce.

 

Potem się niektórzy dziwią, że Wesołą się da palić ...

 

Zauważ, że mam u siebie palnik 25 kW i to między innymi dzięki temu mogę palić Wesołą, podobnie jak klienci z kotłami 12 kW i średnim Batorym - czy jesteś pewien, że to się uda przy małym ?

 

"Kiedyś Jarek mówił mi że miał ciężko wykrzesać z małego 12kW, teraz pisze tutaj że przy dobrym węglu pod 15-cie podciąga, to na cholerę wstawiać większy ?"

 

Chodzi właśnie o ten "szczegół" - dla mnie bardzo dobry węgiel to Wesoła bo ma największą kaloryczność i najmniej popiołu, a cenowo jak na to jest akceptowalny.

 

Sam wiesz ile kotłów 12 kW działa z tym średnim Batorym - czy spotkałeś się z jakimś problemem z powodu jego przewymiarowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Wesoła jest przereklamowana przez niektórych sprzedawców :) dla mnie jest dobra do mieszanek bo jakość jest ostatnio bardzo różna jeśli chodzi o spiekalność.

Nie spotkałem się też z jakimiś problemami ze spalaniem na małym Batorym a już trochę ich wyekspediowałem w polskę, zaletą jego jest to że można niżej zejść z mocą co jest dużą zaletą przy większości i tak mocno przewymiarowanych kotłów w stosunku do strat jakie generują budynki.

Niema też potrzeby w takich przypadkach zakupu bardzo drogiego i wysokokalorycznego paliwa jakim jest Wesoła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy przereklamowana - wskaż inny węgiel z taką ilością popiołu i kalorycznością, którym da się palić w kotle podajnikowym.

 

Stosunek cena / jakość wg mnie jest najlepszy i dlatego sam nim palę.

 

Podaj konkrety:

 

- czy na małym Batorym ktoś pali z powodzeniem Wesołą ?

- "zaletą jego jest to że można niżej zejść z mocą" - o ile konkretnie - 100W, 1kW, 3 kW ?

- "Niema też potrzeby w takich przypadkach zakupu bardzo drogiego i wysokokalorycznego paliwa jakim jest Wesoła :)" - podaj konkrety - co i o ile jest tańsze w przeliczeniu na MJ, ile ma popiołu

 

 

Z tego co napisałeś wynika, że potrzeba zakupu Wesołej jest gdy kocioł jest nie przewymiarowany, tymczasem jest dokładnie odwrotnie tj. Wesołą można palić gdy kocioł [a konkretniej jego palnik] jest przewymiarowany "w stosunku do strat jakie generują budynki" o czym już pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ? a choćby Skarbek z Bobrka.

Co do Wesołej to mam jeszcze kilkanaście ton czystej, jak zdążę jutro przerzucić kocioł to będę nią palił z powodzeniem na małym Batorym :)

Nie obraź się ale głosisz jakieś dziwne teorie z tym przewymiarowanym palnikiem i kotłem.

Po co producenci produkują tyle mocy ? 10,12,14,15,16,17,18,19,20,23,25,26................. kW ?

Według tego co piszesz dzielić równo, mniejsze domki po 50kW, większe żeby się nie rozdrabniać po 100 jak to samo dobro.

Z tego co mnie "uczeni" nauczyli to nie przewymiarowywać palnika względem wymiennika więcej jak do 30%

Pakuj Grzesiu nawet 40-tki do 12-tek to twój cyrk :)

Ja widzisz mam podgląd pracy kotła który będę montował chyba już trochę ponad rok i wiem do ile można zejść z mocą bez odstawiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm może jeszcze raz:

 

"

Podaj konkrety:

 

- czy na małym Batorym ktoś pali z powodzeniem Wesołą ?

- "zaletą jego jest to że można niżej zejść z mocą" - o ile konkretnie - 100W, 1kW, 3 kW ?

- "Niema też potrzeby w takich przypadkach zakupu bardzo drogiego i wysokokalorycznego paliwa jakim jest Wesoła :)" - podaj konkrety - co i o ile jest tańsze w przeliczeniu na MJ, ile ma popiołu"

 

- rozumiem, że dopiero będziesz na nim palił Wesołą, więc jeszcze nie wiesz

- tego chyba też nie wiesz

- "Co to znaczy przereklamowana - wskaż inny węgiel z taką ilością popiołu i kalorycznością, którym da się palić w kotle podajnikowym." - to o ile ten Skarbek jest tańszy w przeliczeniu na MJ, ile ma popiołu ?

 

 

"Według tego co piszesz dzielić równo, mniejsze domki po 50kW, większe żeby się nie rozdrabniać po 100 jak to samo dobro.

Z tego co mnie "uczeni" nauczyli to nie przewymiarowywać palnika względem wymiennika więcej jak do 30%

Pakuj Grzesiu nawet 40-tki do 12-tek to twój cyrk :)"

 

Wklej Wiesiu cytat bo póki co jesteś jedynym, który sugeruje 40 do kotła 12:

 

"hmmm? to może się nie rozdrabniać i zapakować 40-tkę? :)"

 

 

 

Tym się różnimy, że wierzysz w to co głoszą "uczeni" a ja to sprawdzam w miarę możliwości i mam własne wnioski, zresztą dopiero co sam do 12-tek z Twojego zdjęcia profilowego dawałeś te palniki a wcześniej Ekoenergię 25 kW więc wiesz, że działają dobrze.

 

 

Pamiętaj, że we wszystkim warto mieć umiar, nawet w umiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i od piątku pale już w małym Batorym :) co prawda dwa dni ale będę palił dalej.

Oczywiście że dawałem Ekoenergię 15/25 do kotłów bo nie było nic innego sensownego żeby dać, tylko prosze nie uświadamiaj mnie o tym "papierowym" blaszaku :)

Teraz jest to dlaczego nie dać coś co jest znowu bardziej sensowne.

A co do uczonych i domowych doświadczeń to jest podobnie, trzeba też umieć odsiać ziarno od plew :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zauważę jakąś różnicę w paleniu jak do skama włożę batorego 25kw zamiast 10kw? Gorzej będzie spalać na małych mocach?

 Zależy w jakim przedziale mocy będzie wykorzystywany, ale generalnie powinno być lepiej spalać trudniejsze paliwa. 

Wlezie z zachowaniem odpowiednich odległości dla popiołu i żużlu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.