Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzęgła Hydrauliczne Trochę Teorii I Praktyki


Rekomendowane odpowiedzi

Samo się naprawiło! Tak jak pisałem wyżej. Przyjechałem i temp. na sprzegle były dobre. Dopiero pozniej zmienilem bieg na III zgodnie z tym co pisałem we wczesniejszym poscie:
To co zmienilem mimo, ze temp na sprzegle były dobre:
 - pompe cyrkulacyjna mialem ustawiną na poziom JEDEN! Dałem na TRZY
 - zawór na gorącej wodzie do mieszania w 3D miałem odkręcony w polowie. Odkreciłem na 100%
 - zaworu termostatycznego ESBE nie dotykłaem. Nie wiem jak sprawdzic na nim kierunek przepływu
 - kapturki od odpowietrzników na sprzegle i odpowietrznika co jest wyzej zaznaczony na zdjeciu wcisnalem

Przeróbki:
- filtr osadnikowy przed pompa cyrkulacyjna + zawory przed i za
- zawór zwrotny obiegu podłogi przenieść na powrót!! Dac sprezynowy! nie klapowy
- gdzie jest odpowietrznik automatyczny na ssaniu pomp Willo i tej IBO co z tym zrobic?

Instalacja teraz wyglada jak na załaczonym zdjeciu. Wczesniej był 4-D i bez sprzegla. Teraz jest 3-D i sprzeglo.
Pompa IBO to dodatkowy zakup przy przeróbkach. Z braku kasy wyszlo IBO.
Powód zmiany: ochrona powrótu.

55.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Rozumiem. Dzis kombinowałem i chyba już wiem gdzie jest bład. 

Na piecu temperatura 65. Pompa kotlowa 3 bieg i znowu temp na sprzegle: zasilanie i powrót około 20C.

Na początek odkręciłem cały zawór na sprzegle /to co w kółku na zdjęciu/ i sie okazało, ze tam w ogole cisnienia nie ma. Woda tylko delikatnie kapała. Czyli wyszlo na to jak sugerowlaiscie, ze ciepla woda z kotla krązy tylko w krótkim obiegu /bypass/.

Zawór ESBE miałem w pozycji jak na zdjeciu Esbe_1 /myslalem, ze te polozenie pokretla to 50stopni/. Po przekreceniu pokretla do pozycji jak na zdjeciu Esbe_2 /nie wiem jaka temp jest w tym ustawieniu/ temperatury na sprzegle zaczely gwaltownie rosnac czyli poszlo cisnienie na wejscie; ciepla woda zaczela zasilac cala instalcje!! I wszystko zaczelo chodzic jak trzeba! I tyle  temacie :)

PS. Czy to normalne, ze zawór z obiegu podłogówki jest czesciowo otwarty a pompa wyłaczona - zdjecia Podł_1 i Podł_2

PS. Pompe kotlowa ustawilem na bieg 2. Przy 3 była mocno goraca.

PS. Na wczesniejszym zdjeciu rury sa owiniete czyms niebieskiem i czerwonym? Co to jest? Specjalna tasma / termoizolacja? Jak sie nazywa? Chcialbym tak zrobic u siebie

Sprz_1.JPG

Esbe_1.jpg

Esbe_2.jpg

ESBE_0.jpg

Podł_1.jpg

Podł_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Temat jest w dziale DTR, więc chciałem odświeżyć pytanie.
Czym się różni sprzęgło "co się zowie" od poprzeczki z trójników?


Przy czym w celu zadania pytania układ proponowany przez @CIHYMUR uprościłbym do takiego, jak jest rysowany na rysunkach na str. 28 i 29, w instrukcji wklejonej w pierwszym poście przez @sambora. Tak po prostu leżące H, czyli dwa trójniki i poprzeczka pomiędzy.

------------O------------
              |
              |
------------O------------

 

W dniu 6.11.2018 o 22:16, odpowietrznik napisał:

Sprzęgło musi mieć odpowiednie średnice rur i rozmieszczenie króćców nieprzypadkowe

 

W układzie niegrawitacyjnym, z oporami poprawnie zrównoważonymi będą spadki ciśnienia rzędu  10 kPa  plus minus razy kilka (czy tak? nie jestem hydraulikiem). Ciśnienia dynamiczne dla nie za dużych prędkości są ułamkiem kPa, (1 m/s - 0.5 kPa), ciśnienia wynikające z różnic temperatury i gęstości (grawitacyjne) rzędu pojedynczych Pa - do pominięcia. Czyli jeżeli pompy mają jakieś opory do pokonania, to sztywności układów łączonych przez sprzęgło są na tyle duże, że te 0.5 kPa można pominąć. Przepływy będą takie jak na rysunkach w instrukcji "tak po prostu". Taka wersja dla ubogich, która pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów powinna działać bez komplikacji. Dla trochę większych przepływów lub z chęci poprawienia czegoś można zrobić właśnie tak jak @CIHYMUR. Trójniki większe niż rurki doprowadzające, ale bez specjalnego spinania się na proporcje typu 3D. Istotne, żeby prędkości w sprzęgle były nieduże, a kształt jeszcze minimalizuje ich wpływ.

Więc czy faktycznie można pominąć ciśnienia dynamiczne w sprzęgle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zizi napisał:

Taka wersja dla ubogich, która pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów powinna działać bez komplikacji. 

Też uważam że to by działało, ale koledzy z forum odwiedli mnie od tego. Chciałem stworzyć coś na zasadzie ala sprzęgła z dodatkiem zaworu który służyłby do regulacji przepływu . Tak jak w zaworze trójdrożnym. 

W końcu odpuściłem. I zrobiłem na rurach z miedzi o przekroju 28" I dałem zawór trójdrożny.Mam regulację na grzejniki i zawory termostatyczne na kalafiorach, jest wygoda w końcu. 

Z tą wersją dla ubogich to tak nie do końca . Trójniki i zawór +nyple dwucalowe kosztują krocie. Prawdopodobnie przewyższają wartość niż samo sprzęgło. Materiał dalej leży w piwnicy , pozostało w głowie tylko pytanie. Nie sprawdziłem i nigdy się nie dowiem czy by działało.

Mam przeczucie że działałoby znakomicie nawet lepiej niż trójdrogowy, ze względu na średnice 2 cale. 

Przy średnicy Cu 28mm słyszę jak pompy( walczą i rozrywają strumień)Takie spostrzeżenia mam albo tak ma być, nie wiem.

instalacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.