Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam, potrzebuję pomocnej opinii, buduję dom 113 m powierzchni użytkowej, standardowo docieplony, właśnie jestem na etapie wyboru kotła- napewno ma być z podajniekiem na ekogroszek , z  czysteogrzewanie.pl  moc kotła wychodzi gdzieś ok 7,5 kw , ale hydraulik mówi że 19kw a zastanawia się nawet nad 24 kw !!!, żeby piec uciągnął bojler do ogrzewania ciepłej wody (ok 120litrów) oraz ogrzewanie podłogowe głównie na parterze, na piętrze grzejniki ,naczytałam się o przewymiarowanych kotłach ale tez się nie znam i może racja jest że do obliczenia mocy kotła nie bierze się tylko metrów do ogrzania + jak docieplony budynek tylko jeszcze takie aspekty jak bojler i podłogówka... Pomocy !...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zasobnik lezący to jaki byś nie wstawił to bedzie słabo natomiast jak wstawisz zasobnik że spiralną wezownicą to min te 15kW a przy podajniku nie ma zaleznosci czystego spalania a mocy kotła bo zawsze jest tak samo słabo ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam budę 30'to letnią , 160m2 i kocioł 12kw nie ma co robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydraulików,którzy proponują do nowych domów na 113m2 kotły o mocy19-24 kW powinno się zabierać uprawnienia do wykonywania zawodu i  rozstrzeliwać.

Popieram ;). Konkurencja by się znacznie zmniejszyła, bo takich co potrafią dobrze doradzić jak widać nawet z forum jest niewielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi polecali 25 kW, a mam 15 i to i tak wydaje mi się za dużo.

Wylicz sobie rzetelnie maksymalne zapotrzebowanie na energię grzewczą na jakiejś stronie i tego się trzymaj, +- 2 kW.

Nie daj sobie wmówić żadnych 20 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień hydraulika, ja słuchałem właśnie tych speców i teraz bujam się z 20 tka, a 12 była by ok. Pozatym w projekcie powinieneś mieć zapotrzebowanie ile kw potrzebuje budynek. Przynajmniej ja w swoim projekcie miałem. U mnie było 17 kw ale projektant i tak przesadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom stary jak węgiel ale po małym przypudrowaniu ;). 160m2 +25garaz. CWU 140L na 5 osób. 3 ściany 10cm a jedna 5cm. Dach -wełna 25 cm. Podłoga 8 cm. Okna -pakiety 3 szybowe. Okna dachowe 5szt. Zapotrzebowanie 7 kw dwa lata temu przy -25 w nocy i -15 w dzień. W zeszłym roku 5kw nie złamałem. A gdzie Tobie do 25 ciu? Zwolnij go bo działa na Twoją szkodę :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydraulików,którzy proponują do nowych domów na 113m2 kotły o mocy19-24 kW powinno się zabierać uprawnienia do wykonywania zawodu i  rozstrzeliwać.

ja nie masz pojecia o instalacja ch to sie nie odzywaj ,kazdy dom jest inny kazdy ma inne potrzeby a montowanie kotła poniżej 20kW przy grzaniu CWU to jest zawsze na odpowiedzialnośc inwestora ,a jak cie kiedyś jakis inwestor wyprostuje to zobaczysz co znaczy montować za mały kocioł i proszę CIe nie mierz wsytkich domów i instalacji jedna miarką bo u jednego mieszkaj ludzie co sie kąpią w szkalne wody i taim to 5kW wystrczy a inni siedza sie sie kopią gogdzinami i 20kW ma co robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle. Mój pan fachowiec, młodzian, może 25lat, spoglądając na Zgoda 11KW wzruszył ramionami i "skoro pan taki chce', to ok". Wg niego powinien być minimum taki, jaki miał zaraz z kotłowni wyciągać, czyli 15KW - który pasował mocą przed ociepleniem ścian i wymianą okien ze starych na trzyszybowe 0,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może racja jest że do obliczenia mocy kotła nie bierze się tylko metrów do ogrzania + jak docieplony budynek tylko jeszcze takie aspekty jak bojler i podłogówka...

Grzejesz dom oraz bojler.

Nie grzejesz podłogi. Podłogówka służy do grzania domu. Jest tylko formą grzejnika.

 

Ile sobie weźmiesz do grzania bojlera, to już zależy jaki najgorszy czas grzania wody jesteś w stanie zaakceptować (bo zapas dla bojlera dolicza się na sytuację tęgiego mrozu, a w przeciętny dzień możesz wykorzystać do grzania bojlera większość mocy kotła, która leży przeważnie odłogiem).

 

To nie jest tak, że my się tu prześcigamy w grzaniu jak największych komnat jak najmniejszymi kotłami. Są normy budowlane, wedle których oblicza się, ile ciepła traci budynek i wedle tych norm działa kalkulator na czysteogrzewanie.pl. Są też orientacyjne wskaźniki doboru mocy kotła do budynku na podstawie min. wymagań jakości materiałów budowlanych z danych lat. O tym powinni wiedzieć fachowcy i z tego korzystać, ale z głupoty/lenistwa/olewactwa wolą wcisnąć kocioł "na pałę" z grubym okładem. Chyba to jest relikt dawnych lat, kiedy łatwiej było dobrać kocioł za słaby niż za mocny. Dziś takie małe nowe budynki potrzebują mocy z zakresu 5-10kW - często nawet nie ma tak małych kotłów, by dobrać za słaby!

 

Nie ma opcji, żeby dziś budowany dom ~120m2 z dzisiejszych materiałów wymagał 19kW na ogrzewanie (150W/m2?!?), tak samo jak nie ma opcji, by sprawny współczesny samochód osobowy spalał 30l/100. Przykład u mnie: 150m2 klocka z lat 80, żużlobeton + cegła, 6cm styropianu z lat 90 i wyliczone 11kW na ogrzewanie co daje 74W/m2 (porównaj sobie z w/w wskaźnikami) i 2t węgla/sezon (Dolny Śląsk). A gdzie tym materiałom do współczesnych...

 

Jak dasz sobie wstawić 19 czy 24kW, to wrócisz następnej zimy z płaczem, chyba że przywykniesz do spalania 5 ton węgla i będziesz dzielnie walczył z problemami nieznanymi w innych kotłowniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sluchaj automatyka - gada głupoty. U mnie dom 200 m2. Dach w ogóle nie ocieplony (deski,papa,blacha i nic wiecej). Bojler leżący o pojemności 100 litrów. Obecnie mam kocioł o mocy 12kW i piec nie ma co robić...rok wczesniej mialem 25kW bo też mi taki "ekspert" doradzał.. piec sprzedałem po 1 sezonie grzewczym i kupilem drugi 12kw...teraz jest w koncu normalnie....doradztwo takich ekspertów kosztowało mnie 3 koła, bo stary piec ledwo co sprzedalem za poł ceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sluchaj automatyka - gada głupoty.

Słuszny problem podnosi, ale wyolbrzymiając nieco. Idąc tym tropem, wszyscy potrzebowalibyśmy kotłów min. 30kW aby błyskawicznie grzać wodę, bo co jak się zjedzie naraz rodzina z zamojskiego i z hameryki, i wszyscy nagle będą się kąpać jeden po drugim?

 

Moc na potrzeby CWU musi z jednej strony umożliwić sensowny czas zagrzania wody w stosunku do pojemności zbiornika i zużycia, ale z drugiej trzeba brać pod uwagę fakt, że ten zapas będzie wykorzystany jedynie w sytuacji największego mrozu (co nawet nie każdej zimy się zdarza) a przerost mocy kotła będzie się dawał we znaki codziennie. Na co dzień do grzania baniaka CWU jest dostępna większość mocy nominalnej kotła, bo dom zwykle nie wykorzystuje stale nawet połowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mozecie człowiekowi co głupoty gada uzasadniac po co komu kocioł w domu na 5kW nie lepiej grzac juz pradem w taniej taryfie za chwile wrócicie do lamp naftowych po jednej w kazdym pomieszczeniu bo 5kw na cały dom wystrczy ,a tu piszemy o podajniku i gwarantuje czy bedzie 15-20kW bedzie spalał tyle samo a na pewno mniej niz 5kW o ile taki robią z podajnikiem ale co by nie liczyc to wywalac 5k na kocioł z podajnikiem to juz bym wolał wstawić grzałkę i miec na prąd na kolejne 5 zim uwzglednijać ze wegiel  tez trza kupić i tyle w zakresie logicznego a raczej pokrętnego waszego myślenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powierzchnia domu 135m2, bojler 140l, rodzina 6 osobowa - kocioł 12kW.

Jak grzeje tylko wodę to nie ma co robić. Ja niestety nie miałem do czynienia ze "specami- hydraulikami". 

Niektórzy znajomi tylko robią duże oczy bo oni na tym samym metrażu mają 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, potrzebuję pomocnej opinii, buduję dom 113 m powierzchni użytkowej, standardowo docieplony, właśnie jestem na etapie wyboru kotła- napewno ma być z podajniekiem na ekogroszek , z  czysteogrzewanie.pl  moc kotła wychodzi gdzieś ok 7,5 kw , ale hydraulik mówi że 19kw a zastanawia się nawet nad 24 kw !!!, żeby piec uciągnął bojler do ogrzewania ciepłej wody (ok 120litrów) oraz ogrzewanie podłogowe głównie na parterze, na piętrze grzejniki ,naczytałam się o przewymiarowanych kotłach ale tez się nie znam i może racja jest że do obliczenia mocy kotła nie bierze się tylko metrów do ogrzania + jak docieplony budynek tylko jeszcze takie aspekty jak bojler i podłogówka... Pomocy !...

Właściwie to po co Ci do nowego dobrze ocieplonego domu kocioł na węgiel! Proponuję przeczytać i zastosować motto które w stopce napisał kol Juzef czyli "Nie pakuj śmieciucha do nowego domu!" i właściwie nic nie trzeba by pisać poza propozycją aby dokładnie przestudiować forum szczególnie te tematy o kotłach węglowych, o ustawieniach kotłów na ekogroszek i.... wyciągnąć wnioski. Musisz pamiętać że te wyliczone 7,5kW jest dla minimalnej temperatury zimą (-20C) a takie oczywiście się zdarzają ale może tydzień raz na dwa lata. Optymalne dla takiego domu to zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego przy instalacji podłogowo-grzejnikowej lub PC przy podłogówce. I dać sobie spokój z węglem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, potrzebuję pomocnej opinii, buduję dom 113 m powierzchni użytkowej, standardowo docieplony, właśnie jestem na etapie wyboru kotła- napewno ma być z podajniekiem na ekogroszek , z  czysteogrzewanie.pl  moc kotła wychodzi gdzieś ok 7,5 kw , ale hydraulik mówi że 19kw a zastanawia się nawet nad 24 kw !!!, żeby piec uciągnął bojler do ogrzewania ciepłej wody (ok 120litrów) oraz ogrzewanie podłogowe głównie na parterze, na piętrze grzejniki ,naczytałam się o przewymiarowanych kotłach ale tez się nie znam i może racja jest że do obliczenia mocy kotła nie bierze się tylko metrów do ogrzania + jak docieplony budynek tylko jeszcze takie aspekty jak bojler i podłogówka... Pomocy !...

 

Najmniejszy kocioł na ekogroszek z najmniejszym palnikiem, czyli Skam-P Plus 7 kW [generuje do 10 kW mocy ciągłej] wystarczy spokojnie na CO i CWU.

 

Kotły 12 kW sprzedaję do domów nowych o powierzchniach 200-250 m2 i spokojnie tam dają radę grzejąc podłogówką oraz grzejnikami przy bojlerach 200-300 litrów.

 

Na pewno 19 czy 24 kW to znacznie za dużo i nawet nie będziesz wiedzieć, że zamiast osiągać deklarowane 80% czy więcej sprawności osiągają 50-60% więc nawet połowę kupionego węgla będziesz wyrzucać kominem - no ale za to hydraulik płacił nie będzie więc co mu tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to po co Ci do nowego dobrze ocieplonego domu kocioł na węgiel!

 

Nie wiem jak zazu ale ja po prostu mieszkam na wsi. Tam nie ma gazu z sieci. Gdyby był to bym nawet się nie zastanawiał tylko od razu piec gazowy założył.

Założył bym gaz bo cenie sobie wygodę i zdrowie. Palacze węglem prędzej czy później będą mieli POChP (tzw. zatorowość płucna).

 

Co do "eksperta" to piece o mocy 15-20kW mają wstawiane palniki dużej mocy. Pole paleniska takiego palnika jest prawie dwa razy większe. Pojemność wodna takich piecy wynosi około 105litrów a tych mniejszych ok. 70litrów. W tamtym roku bez potrzeby ciągle grzałem 40 litrów wody. Z palnikami dużej mocy występuje problem z modulacją mocy.  Palników małej mocy rzędu 5kW nie ma bo bardzo trudno jest skonstruować taki palnik. Poza tym dopóki na rynku będą tacy ekspercie to nikłe perspektywy że producenci zaczną produkować kotły niskiej mocy. Wielu producentów nie ma w swojej ofercie nawet 12kW.

 

Skam-p 7kw ? Dysponujesz szczegółowymi badaniami tego kotła albo świadectwem ? Pisałem już pare razy żeby podesłali badania lub chociaż świadectwo tego kotła ale nie dostałem nigdy odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli skoncyzłes szkołe podstawową to powinieneś wiedzeć że ilosc wody nie ma żadnego znaczenia dla okładów stałopalnych ,a reszta to ustawienie palnika a tylko nie wielu umie to robić

natomiast jak chcesz zamontować taki mały palnik to montuj skoro wiesz że ci wystarczy i tyle do komfortu ci potrzeba i tyle w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to po co Ci do nowego dobrze ocieplonego domu kocioł na węgiel! Proponuję przeczytać i zastosować motto które w stopce napisał kol Juzef czyli "Nie pakuj śmieciucha do nowego domu!" i właściwie nic nie trzeba by pisać poza propozycją aby dokładnie przestudiować forum szczególnie te tematy o kotłach węglowych, o ustawieniach kotłów na ekogroszek i.... wyciągnąć wnioski. Musisz pamiętać że te wyliczone 7,5kW jest dla minimalnej temperatury zimą (-20C) a takie oczywiście się zdarzają ale może tydzień raz na dwa lata. Optymalne dla takiego domu to zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego przy instalacji podłogowo-grzejnikowej lub PC przy podłogówce. I dać sobie spokój z węglem.

Niektórzy muszą wdepnąć w ... by samemu się przekonać, że śmierdzi.

Z drugiej strony jak już go dorwać ekipa sprzedawców z FM, to bez kotła nie zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydraulików,którzy proponują do nowych domów na 113m2 kotły o mocy19-24 kW powinno się zabierać uprawnienia do wykonywania zawodu i  rozstrzeliwać.

Rozstrzelanie będzie prostsze - przecież 90% hydraulików , nawet tych własną działalnością nie ma prawidłowego wykształcenia zawodowego , stosownych uprawnień eksploatacyjnych 2 grupy, lub uprawnień spawacza, nie mówiąc już o uprawnieniach 3 grupy czyli instalacjach gazowych.

Czasem się trafi ktoś po kursie w jakiejś firmie sprzedającej osprzęt lub kotły, ale generalnie jest coraz gorzej z tym zawodem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako laik totalny pytam się jak to jest- kupując na 113 m kocioł z podajnikiem o mocy 19kw, no jest o dużo za dużo, ale jak to jest w praktyce tzn chce mieć w domu 22 stopni w nocy 18 st,latem tylko ogrzewać bojler z wodą, więc jeżeli mało ciepła potrzebuję -ustawiam temp której potrzebuje niewielką, więc i podaż ekogroszku też jest mniejsza ? dlaczego mam spalać jak piszecie tak duzo paliwa skoro niepotrzebuje duzo ciepła, (bo mały dom) ale mam kocioł o dużej mocy ........ na czym to polega ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.