Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

RobikF dziękuję za podanie tego kodu:)

Podam moje aktualne ustawienia na piecu, czy mógłbyś w wolnej chwili na nie spojrzeć? Może będziesz miał jakiś pomysł jak to zmodyfikować żeby piec palił mniej?

 

ZAAWANSOWANE:

KOCIOŁ

 

ROZPALANIE:

czas przedm.komory-15sek

czas wst. zasypu-30sek

moc wnetylatora-40%

max czas pracy grzałki-3min

temp. wyłączania grzałki -17 st C

czas zapłonu-130sek

czas pracy podajnika - 2sek

czas postoju podajnika-50sek

czas pełnego rozpalenia-7min

temp. zakończenia-10 st C

 

PALENIE:

moc minimalna

czas podawania-2sek

czas postoju podajnika-12sek

czas postoju rusztu-3min

czyszczenie rusztu-1

moc wentylatora-40%

 

moc maksymalna - domyślnie ustawiona u mnie

czas podawania-3sek

czas postoju podajnika-12sek

czas postoju rusztu-4min

czyszczenie rusztu-1

moc wentylatora-54%

 

PODTRZYMANIE:

czas pracy podajnika-8sek

czas postoju podajnika-6min

czas postoju rusztu-15min

czyszczenie rusztu-1

moc wentylatora 35%

opóźnienie wył nadmuchu-10sek

opóźnienie zał podajnika-10sek

 

wybór paliwa-inne

PID-PID standard

rodzaj pracy- palenie podtrzymanie

 

czas operacyjny wejścia w tryb wygaszania-20min

ograniczenie temp. spalin-240 st C

zasobnik pelletu- harmonogram 8:00-24:00

 

obieg CO1

-zadane- 53 st C

-obniżenie temp. ogrzewania - 10 %

-program tygodniowy nr 3

-obieg włączony

 

obieg CO2

-zadane -50 st C

-obniżenie temp. ogrzewania - 40%

-program tygodniowy nr 3

-obieg wyłączony

 

CWU

-zadane 40 st C

-histereza 4 st C

-program tygodniowy nr 3

-legionella-nieaktywne

priorytet CWU- nieaktywne

-obieg włączony

 

SERWIS:

kocioł:

temp. minimalna-50 st C

temp. maksymalna-85 st C

temp. krytyczna kotła-90 st C

temp. powrotu -40 st C

dodatkowa temp. kotła -10st C

czas ruchu rusztu-20 sek

moc kotła - 17kw (na obudowie pieca podano 23kw)

wydajność podajnika-0,70 kg

typ sterowania-ręczny

typ ogrzewania-grzejniki

temp. włączenia pompy -42 st C

priorytet-normalny

 

CO2

typ ogrzewania - podłogowe

typ sterowania - ręczny

temp. włączenia pompy - 42 st C

priorytet - normalny

 

CWU

temp. włączenia pompy 40 st C

 

Piec na takich ustawieniach trawi od 30 do 40 kg pelletu na dobę i to wg mnie bardzo dużo. Budynek jest nowy i wiem,że na wygrzanie go trzeba więcej opalu,ale to chyba i tak za dużo? RobikF tylko w Tobie nadzieja;)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik temp dla podłogówki nie został zamontowany w rozdzielaczu.Pracą pompki w rozdzielaczu steruje pokojowy regulator temp. gdzie ustawia się temp. dla danego pomieszczenia. Temperaturę wody wpływającej do rur pex w inst. podłogówki ustawiam zaworem Afriso w rozdzielaczu. Aktualnie jest tak,że od pieca do zaworu dochodzi woda o temp. 50 st. C,a za zaworem jest to temp. 30 st. Ustawiłem jednak na piecu obieg CO2 czyli podłogówkę na 30 st C i zobaczymy co się będzie działo.

Zastanawiam się czy powinno być tak,że piec w trybie palenie chodzi np. 30 minut a w podtrzymaniu jest tylko 15 minut. Tak to wygląda obecnie u mnie.Piec przy zadanej temp. 53 st C dochodzi do 61 stopni i dopiero wtedy wchodzi w tryb podtrzymania.Gdy temp. zejdzie do ok. 50 st.C,czyli po ok 15 minutach piec znów wchodzi w opcję palenie,które trwa ok 30 minut (chodzi na 20% mocy kotła).

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na OP puść wode o temp 30st. Niech podłogówka chodzi cały czas. Ma dużą bezwładność i według mnie regulator pokojowy tego "nie ogarnie"; ale są różne szkoły :)

 

Temp min 50st

Dodatkowa temp 10

 

Czyli zadana powinna być 60, dobija do 68, przechodzi na podtrzymanie, do 75-76 i spada do 59 i odpala na nowo.

 

 

b247e134fa543fc98c0128d736d8ac4b.jpg

 

Tu masz mój wykres. Tam gdzie temp spalin wysoka - tam palenie. Reszta podtrzymanie.

 

Na grzejniki 35st.

Podłogówka wyłączona.

A w domu i tak 24stopnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi Kovall

 

ROZPALANIE:
czas przedm.komory-15sek   
czas wst. zasypu-30sek            51
moc wnetylatora-40%               50
max czas pracy grzałki-3min
temp. wyłączania grzałki -17 st C    15
czas zapłonu-130sek
czas pracy podajnika - 2sek            3
czas postoju podajnika-50sek          30
czas pełnego rozpalenia-7min          5
temp. zakończenia-10 st C
 
PALENIE:
moc minimalna
czas podawania-2sek
czas postoju podajnika-12sek
czas postoju rusztu-3min
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora-40%
 
moc maksymalna - domyślnie ustawiona u mnie
czas podawania-3sek                 4
czas postoju podajnika-12sek     10
czas postoju rusztu-4min             3
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora-54%
 
PODTRZYMANIE:
czas pracy podajnika-8sek
czas postoju podajnika-6min
czas postoju rusztu-15min
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora 35%              zakres25-35 sam sprawdź
opóźnienie wył nadmuchu-10sek
opóźnienie zał podajnika-10sek
 
wybór paliwa-inne
PID-PID standard
rodzaj pracy- palenie podtrzymanie
 
czas operacyjny wejścia w tryb wygaszania-20min     29 
ograniczenie temp. spalin-240 st C
zasobnik pelletu- harmonogram 8:00-24:00
 
obieg CO1
-zadane- 53 st C
-obniżenie temp. ogrzewania - 10 %        działa tylko przy wł.harmonogramie
-program tygodniowy nr 3                         ja nie korzystam
-obieg włączony
 
obieg CO2
-zadane -50 st C
-obniżenie temp. ogrzewania - 40%        j/w 
-program tygodniowy nr 3
-obieg wyłączony                                      ?
 
CWU
-zadane 40 st C                       46
-histereza 4 st C
-program tygodniowy nr 3
-legionella-nieaktywne
priorytet CWU- nieaktywne
-obieg włączony
 
SERWIS:
kocioł:
temp. minimalna-50 st C
temp. maksymalna-85 st C
temp. krytyczna kotła-90 st C
temp. powrotu -40 st C
dodatkowa temp. kotła -10st C
czas ruchu rusztu-20 sek
moc kotła - 17kw (na obudowie pieca podano 23kw)           23
wydajność podajnika-0,70 kg                                                0,33
typ sterowania-ręczny
typ ogrzewania-grzejniki
temp. włączenia pompy -42 st C
priorytet-normalny
 
CO2
typ ogrzewania - podłogowe
typ sterowania - ręczny
temp. włączenia pompy - 42 st C
priorytet - normalny
 
CWU
temp. włączenia pompy 40 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0.66kg/h

 

100m2 do grzania, nowy dom, dobrze ocieplony

15.84kg na 24h to chyba dobry wynik :) do 30kg  wcześniej . Tylko nie dzwoń z tym do Sasa bo i tak Ci nie uwierzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest walka z ustawieniami rozpalania i temp. załączenia i wyłaczenia grzałki.

Dod histerezy dla zał./wył. obiegów i takie tam.

Bedziesz miał menu specjalne pod innym kodem ..... i tam dodatkowe parametry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od niedawna użytkuję piec sas bio multi 14kw z sterownikiem multifun do tego termostat pokojowy ,też dużo spala czy mógłbyś RobikF podesłać takie ustawienia z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

przede wszystkim dzięki RobikF za pomoc.

Niestety nie udało mi się jeszcze odpalić pieca po ostatnich przygodach.

Jak tylko to zrobię od razu dam znać jak chodzi.

Przy okazji RobikF ma pytanie, ponieważ ja również mam piec 14 kW, skąd więc ta różnica pomiędzy ustawieniami od Marwola?

 

Dzięki jeszcze raz.

Witam

 

Na początek wielkie dzięki RobikF i Marwol za pomoc z ogarnięciem tematu z piecem :).

Wczoraj wieczorem ustawiłem parametry takie jak podał mi Marwol, generalnie piec pracuje o niebo lepiej.

Kultura pracy 100% na korzyść w porównaniu ze standardowymi. Co do zużycia na razie ciężko coś powiedzieć ale zanosi się że jest lepiej (dam znać za kilka dni).

Mam jeszcze kilka pytań i do Was panowie RobikF i Marwol odnośnie ustawień.

Powiedzcie mi jaką mącie ustawiono temperaturę zadaną na piecu (chodzi mi tutaj o CO1 - grzejniki) bo to jest jakby parametr którego trzyma się piec? Ja w tej chwili mam 55 stopni i przy ustawieniach jaki mi podaliście piec dobija tak do 65 i dopiero przechodzi w podtrzymanie (domyślam się że dod. temp. kotła za to odpowiada). Zastanawiam się jaką temp. ustawić. Generalnie gdzie nie czytam wszędzie piszą min temperatura pracy 55 (ta ustawiona na CO1) (ze względu na korozję) co o tym myślicie?

Kolejan rzecz mam ustawioną temp załączenia pomp na 42 stopnie i jeśli chodzi o pompę co1 - grzejniki tak się załącza, natomiast co2 podłogówka mimo tych ustawień staruje od momentu uruchomienia pieca, czyżby jakiś błąd w sofcie?

Jeśli chodzi o temperaturę spalin to u mnie przy 50% mocy jest ok 170-190 stopni natomiast w podtrzymaniu waha się pomiędzy 80-100 stopni.

Podpowiedzcie mi jeszcze jak macie ustawioną klapkę dolotową powietrzna na dole pieca, czy macie ją otwartą, zamkniętą czy uchyloną? u mnie w instalacji kominowej nie ma jeszcze regulatora ciągu ale niedługo go dorzucę bo mam wrażenie że jest za silny

 

Na koniec takie moje spostrzeżenie i pytanie zarazem, zastanawiam się nad delikatna korektą ustawień, ponieważ podczas pracy płomień jest jeszcze dość energiczny i mocno uderza w ścianę boczną (w załączniku zdjęcie) a nie unosi się do góry na rury z wodą tak jak na zdjęciu u Marwola. Myślałem aby troszkę zejść z mocy wentylatora a dorzucić trochę podawania paliwa co myślicie? 

 

Jeszcze raz dzięki

 

Pozdrawiam

post-69860-0-35416200-1478212296_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomień miałem jak u Ciebie to zmniejszyłem moc wentylatora.

 

Klapka od popielnika luźno domknięta, przerwa 1mm.

 

Na grzejniki daje 35st, może to i mało ,ale w domu i tak 23-24stopnie.

 

Temp minimalna na piecu 50st, dodatkowa 10st. Czyli 60. Pali do 68, przechodzi w podtrzymanie do 76-78 i w dół spada do 59. Po czym się odpala na nowo.

 

Spaliny też takie mam. Jak wysokie to pora na odkurzanie pieca :)

 

Ja mam pytanie : jak macie ograniczenie mocy? U mnie 20-95; ma to jakiś wpływ? Bo na wyświetlaczu płomień ma 20%

 

Wykres z nocy: 80min podtrzymanie, 15palenie. Jak u Was?

 

ceaf020bf8ea241219b30b7b08aaabb2.jpg

Edytowane przez marwol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś postaram się zgrać historię to zobaczę jak wygląda u mnie.

Pytanie na ile zmniejszyłeś moc wentylatora, czy dałeś mniej jak 30%?

 

Marwol powiedz mi czy też masz tak że temp. załaczenia pompy na CO2 nie działa?

 

Rozumie że zadaną i minimalną temperaturę na kotle masz 50 stopni?

Powiedz mi jeżeli na grzejniki ustawiasz 35 stopni to musisz mnieć jakiś zawór na istalacji grzejnikowej?

Pytam bo ja nie mam i tyle ile ustawienia kotle tyle idzie na grzejniki. Jedynie na podłogę mam trójdrożny afriso gdzie reguluje temperaturę.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na początek wielkie dzięki RobikF i Marwol za pomoc z ogarnięciem tematu z piecem :).

Wczoraj wieczorem ustawiłem parametry takie jak podał mi Marwol, generalnie piec pracuje o niebo lepiej.

Kultura pracy 100% na korzyść w porównaniu ze standardowymi. Co do zużycia na razie ciężko coś powiedzieć ale zanosi się że jest lepiej (dam znać za kilka dni).

Mam jeszcze kilka pytań i do Was panowie RobikF i Marwol odnośnie ustawień.

Powiedzcie mi jaką mącie ustawiono temperaturę zadaną na piecu (chodzi mi tutaj o CO1 - grzejniki) bo to jest jakby parametr którego trzyma się piec? Ja w tej chwili mam 55 stopni i przy ustawieniach jaki mi podaliście piec dobija tak do 65 i dopiero przechodzi w podtrzymanie (domyślam się że dod. temp. kotła za to odpowiada). Zastanawiam się jaką temp. ustawić. Generalnie gdzie nie czytam wszędzie piszą min temperatura pracy 55 (ta ustawiona na CO1) (ze względu na korozję) co o tym myślicie?

Kolejan rzecz mam ustawioną temp załączenia pomp na 42 stopnie i jeśli chodzi o pompę co1 - grzejniki tak się załącza, natomiast co2 podłogówka mimo tych ustawień staruje od momentu uruchomienia pieca, czyżby jakiś błąd w sofcie?

Jeśli chodzi o temperaturę spalin to u mnie przy 50% mocy jest ok 170-190 stopni natomiast w podtrzymaniu waha się pomiędzy 80-100 stopni.

Podpowiedzcie mi jeszcze jak macie ustawioną klapkę dolotową powietrzna na dole pieca, czy macie ją otwartą, zamkniętą czy uchyloną? u mnie w instalacji kominowej nie ma jeszcze regulatora ciągu ale niedługo go dorzucę bo mam wrażenie że jest za silny

 

Na koniec takie moje spostrzeżenie i pytanie zarazem, zastanawiam się nad delikatna korektą ustawień, ponieważ podczas pracy płomień jest jeszcze dość energiczny i mocno uderza w ścianę boczną (w załączniku zdjęcie) a nie unosi się do góry na rury z wodą tak jak na zdjęciu u Marwola. Myślałem aby troszkę zejść z mocy wentylatora a dorzucić trochę podawania paliwa co myślicie? 

 

Jeszcze raz dzięki

 

Pozdrawiam

attachicon.gif20161102_180956.jpg

Co do płomienia b.ładny i tak powinno być dla tego palnika. Resztę odpowiem poźniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

 

Panowie a powiedzcie mi jak się u Was sprawa ma jeśli chodzi o popiół dużo tego macie?

ja jako świeżak jeśli chodzi o palenie pelletem nie mam o tym pojęcia :).

 

Dopytam jeszcze o jedną rzecz która mnie nurtuje jaką macie ustawiona temp. CO1, pytam o to bo to ona jest tak naprawdę temperaturą kluczową dla pieca. Pytam nie bez powodu, ponieważ sporo się mówi aby ta temperatura nie była niższa niż 55 stopni ze względu na żywotność pieca, jak jest u Was Panowie?

 

E.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po dwóch dniach testów podanych ustawień mojego pieca spala on 40 kg pelletu na dobę,czyli jest jeszcze gorzej niż było.W trakcie palenia temp.spalin przekracza 200 st C i jest w przedziale 200-220stC. Wydaje mi się,że to troszkę za dużo?W popiele nie widzę za to niczego niepokojącego.Podczas podtrzymania piec osiąga 71 st C i nie dochodzi do podawanych przez Marwola 75-76st.Nie wiem co tu może być nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.