Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Do Spalania Dymu?! - Wasze Opinie


odi69

Rekomendowane odpowiedzi

22cm głębokości komory to trochę mało. Kanał może 4 cm i grubość też 4 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet paląc drewnem głębokość zmniejszyłem z 30 cm do 25 cm i lepiej się spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz szerokość tej komory załadunkowej .Można wyłożyć szamotem te ściankę działową pionową  a szczelinę przerobić na klapkę do oddymiania komory załadunkowej .Jeżeli ci kocioł dymi to spróbuj podawać powietrze główne przez drzwiczki nad popielnikiem w wąskiej szczelinie i częściowo pod ruszt poziomy ,jak zrobisz mały kanał przed palnikiem do wygarniania popiołu to i PW nie musisz robić bo tam tędy samo pójdzie przez popielnik chyba że lubisz grzebać w kotle to można zrobić je osobno. Pisałem już o tym i wklejałem foty z takim prostym palnikiem który fajnie pracuje na mocy 4-6 kW jak na foto  za palnikiem leży szamotka zasłaniająca ruszt a przed palnikiem masz kanał i dojście pogrzebaczem żeby odciągnąć popiół np po załadunku jak dymi odciągasz trochę opał hakiem do siebie i masz lukę na powietrze PW z popielnika proste i skuteczne 

post-57460-0-59454300-1520801215_thumb.jpg

post-57460-0-20311700-1520801306_thumb.png

post-57460-0-50583300-1520801624_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którędy ma być podawane powietrze główne tak jak na foto  i jak chcesz czyścić ten mały prześwit 2 cm który może się zawężać osadami.

post-57460-0-34786500-1520845127_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej chyba będzie wykonać te przeróbkę jak na foto .Zaślepić otwór 2cm nad półką dać przegrodę która posłuży do oddymiania komory załadunkowej .Prościej będzie i tak zrobić jak na drugim foto boki komory też można wyłożyć szamotem ,ja miałem komorę załadunkową dł 20cm szer 16cm lub 22cm w zależności jakie szamotki wstawiłem  :D

post-57460-0-63181100-1520850254_thumb.png

post-57460-0-34571700-1520850271_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopci się bo masz widocznie za duże palenisko a powietrze  główne gdzie podajesz  zaznacz na rysunku .Masz chyba małe zapotrzebowanie na ciepło powyżej napisałem wymiary paleniska czy zmniejszyłeś już komorę zasypową do podanych rozmiarów ,wystarczy do tego kilka płytek szamotowych .Nikt się nie wypowiada bo to wszystko już było 100 lat temu  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie wypowiada bo nie ma o czym pisać (konstrukcja kotła).

Ewentualnie można by spróbować jeszcze zatkać ten górny wąski przelot, tą skośną szmotke zostawić na dole a kanał nad nią wyłożyć szamotem żeby stworzyć ceramiczny kanał dopalający. PW z popielnika przez skośną szamotkę i powinno jakoś działać. Płytki szamotowe 3cm układać tak aby sie same szperowały coby nie było możliwości zawalenia i zatkania kanału żeby grabarzowi roboty nie narobić...

 

Teraz widzę, że ten kanał za przegrodą ma 7,5cm no to zapomnij o temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cegły na tylnej ściance i zatkaną tą wąską szczelinę.

Teraz mnie ściągnęli do roboty, miałem spróbować jak pali się na tej szczelinie 2-centymetrowej.

Mam do podłączenie dodatkowe pomieszczenie/grzejnik, może to coś zmieni ale to nawet przy rozpalaniu się tak kopci..

Witam serdecznie.

A nóż widelec się może do czego przyda.

Na marginesie – śmiesznie to wygląda jak jeden usiłuje coś zrobić a inni usiłują coś w tym pomóc.

Samsu pozdrawia serdecznie.

Palnik spalania dymu z gazety :)

https://youtu.be/Uc5ryI6JB9c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie chyba chodziło o przerobienie na DSa z palnikiem szamotowym  :D

post-57460-0-78132200-1521148710_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem całą przegrodę z blachy i od razu wstawiłem do niej klapkę oddymiająca .W twoim przypadku może by wystarczyło zrobić ruchomą zatyczkę tej szczeliny 2 cm sterowaną z zewnątrz.U mnie sterowanie jest przez górny wymiennik wyczystką tą czarną gałką   :D

post-57460-0-50823200-1521225760_thumb.jpg

post-57460-0-91653100-1521225907_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie, Wasza klapka nie jest oddymiająca, to jest zwrotnica obiegu spalin. Można ją nazwać też klapką, nawet szybrem ale krótkiego obiegu spalin.

Nią można uzyskać szybszy proces rozpalania, przy uzupełnianiu opału można skierować dym do czopucha. Oddymianie komory zasypu to coś, co przez cały czas pracy kotła kieruje gazy i dymy w dół zasypu przed sam palnik na poziomie rusztu na którym odbywa się palenie wstępne, patrz rysunki z 1948 i 1956 roku, które załączył @zizi w temacie "innowacje w kotle,...." Dobrze wykonanie oddymianie komory zasypu pozwala zminimalizowanie a nawet całkowitą eliminację smoły w zasypie. Zauważcie, że zamieszczony przez @Markusa rysunek przedstawia dwie klapki i obie skracają obieg spalin do czopucha. Otwarcie pierwszej nie załatwia niczego (w tej konstrukcji) , dopiero otwarcie obu pozwala na uzupełnienie paliwa. Można otworzyć tylko drugą i to będzie o dwa kanały krócej ( w dół i do góry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisałem o oddymianiu komory w trakcie pracy kotła tylko o oddymianiu komory zasypowej przed załadunkiem  nowej porcji opału  do tego ta klapka i nie ma tu znaczenia czy to odbywa się na krótkim obiegu czy w jaki kolwiek inny sposób ważne jest tylko w tym momencie to żeby nie zatruwać się dymem przy załadunku opału bo jest to niebezpieczne dla zdrowia  .Na jednym z rysunków jest nawet to o czym piszesz czyli oddymianie komory w trakcie pracy kotła odbywa się za tą dodatkową przegrodą .Czy to się nazywa klapka oddymiająca czy zwrotnica obiegu spalin różni producenci to różnie nazywają ale i tak chodzi o tą samą zasadę działania . :D

kol tosiek 333 przegroda z blachy z klapka jest zabudowana tak że można ja demontować bez problemu.Od strony komory załadunkowej wyłożona jest płytkami szamotowymi jak i cała komora załadunkowa do wysokości tej klapki .Klapkę otwiera się tylko na czas załadunku nową porcją opału po zamknięciu drzwiczek załadunkowych klapkę się zamyka i cały dym znowu musi przejść przez palnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od prostego palnika z płytką szamotową z otworami PW  . PW podane z osobnego popielnika sterowane klapką.Zrobiłem go większy żeby nie brakowało mocy potem stopniowo go zmniejszałem żeby dobrać pasującą mi moc.Płytka skośna dość dobrze eliminuje zapopielanie palnika  :D ten palnik praktycznie nadaje się do każdego na duże moce ale poprzez zmniejszenie otworu można schodzić do mocy mniejszych 

post-57460-0-67430700-1521411443_thumb.jpg

post-57460-0-34148800-1521411450_thumb.jpg

post-57460-0-48122200-1521411458_thumb.jpg

post-57460-0-17135300-1521411492_thumb.jpg

post-57460-0-50442600-1521411502_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.