Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe


gebelsik871

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie ogrzewania podłogowego. Sam sobie robię instalacje w starym domu i nie wiem jaki zastosować układ. Podłogówka ok. 150 metrów rury. Ogrzewanie podpięte do istniejącej instalacji z grzejnikami. Wymyśliłem coś takiego. Czy może ktoś napisać czy będzie ok???

czy może jakieś inne rozwiązanie? POZDRAWIAM

post-51864-0-20927900-1371380033_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fajnie że sam robisz , ale odpowiedz na pytania

- czy te 150m rury to w jednym odcinku?

- co stanie się z pompą jak zamkną się oba siłowniki na rozdzielaczu?

- po co termostat na zasilaniu , przed zaworem 4-D, powinien być za zaworem a przed pompą.

 

- dlaczego komplikujesz układ dając zawór 4-D ?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na źle obrócony 4D i dlatego pomyliłes dopływy. Tak nie zadziała. Poza tym ręczny 4D to udręka. Zamontuj 3D termostat lub 3D z siłownikiem. Taniej termostat.

Ewentualnie w sklepie forumowym masz mały, gotowy rozdzielacz dwu obwodowy z oszczędną pompą. Do tego dorzucasz termostat sterujący pompą ON/OFF.

 

Termostatu awaryjnego nie możesz przypinać na rurze zasilania z kotła, bo ci od razu pompę wyłączy. Termostat ten ma "czytać" wodę zmieszaną posyłaną w podłogę i tu reagować na ewentualne przekroczenie prgo krytycznego temperatury.

 

Jak ten termostat pokojowy ma docelowo działać? Jeśli tylko zamykanie siłownika, to źle (na rys. brak siłowników). Jeśli to OP jest jedną strefą, to odpuść sobie siłowniki i wyłączaj termostatem pompę. Jeśli to dwie strefy, to musisz mieć dwa termostaty pokojowe i albo pompę elektroniczną, albo listwę sterującą z opcją wyłączenia pompy przy zamkniętych siłownikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałeś na pytanie - 2 sekcje po 150m rury , czy w sumie 150m rury?

Jedno pomieszczenie czy dwa?

a to różnica

 

Dla drugiego przypadku kupujesz mały zestaw http://sklep.info-og...ign=sklep_promo

 

z ramki z prawej strony

 

Przy dłuższych pętlach musi być mocniejsza pompa, też są w tym sklepie.

Sterowanie najlepiej przez termostat w pomieszczeniu wyłączający pompę.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat przeważnie jest na 2 baterie AA (paluszki), ale ma zestyki rozwierne i zwierne , one standardowo pracują na napięcie od 0 -230V, termostat montujesz na ścianie w tym ważniejszym pomieszczeniu.

Z termostatu wyprowadzasz przewód 2 żyłowy, dopuszczony do pracy na 230V i doprowadzasz go do puszki łączeniowej na pompie , jednocześnie do pompy doprowadzasz zasilanie 230V, przewodem 3 żyłowym - faza, zero robocze i żyła ochronna, którą podłączasz pod odpowiedni zacisk w pompie, w pompie podłączasz też żyłę neutralną a przewód fazowy łączysz z 1 z tych doprowadzonych z termostatu - dobrze izolując połączenie, drugi przewód z termostatu podłączasz do pompy.

Tylko nie zapomnij do prac wyłączyć zasilania.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej kolego zapomnij naszych rad i zamontuj rozwiązania firmowe, bo będziesz miał problemy ze sterowaniem kotła.

 

Jesteś kolejnym na tym forum który nie dopowiada do końca i trzeba z ciebie końmi wyciągać każdą inf na temat instalacji, a najważniejsze zostawiasz na koniec lub nic o tym nie mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu będą pracowały dwie pompy w szeregu - ta w kotle i ta od mieszacza podłogówki, jeżeli będą pracowały obie to ok ale jak pompa w kotle będzie stała to powinna stać pompa od podłogówki a nie będzie - brak komunikacji

pomiędzy sterownikiem kotła i sterownikiem pokojowym podłogówki.

 

Twój kocioł to kondensat, a one pracują trochę inaczej, był taki temat jak inny kolega próbował zrobić coś podobnego i to nie chciało prawidłowo działać, poszukaj w dziale o kotłach gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wszystko brzmi ale to pewnie będzie kosztować majątek ale zobaczę. Dzięki POAZDRAWIAM

 

Majątek czy nie, ale warto rozważyć opcje przed zakupem i montażem. To OP to w jakich pomieszczeniach? Jeżeli zależy ci na komfortowym użytkowaniu, to nie możesz po prostu ON/OFF pompy podłogi po dojściu do zadanej pomieszczenia, ponieważ podłoga ma dużą bezwładność i z jednej strony będzie długo "hamować" a z drugiej, długo się "rozpędzać". Sterownik ma tym sterować albo pogodowo, albo mądrym algorytmem ON/OFF. Jeśli pogodowo, to mieszacz termostatyczny (3D) odpada i musi być zwykły z siłownikiem. Jeśli ON/OFF to mogą być oba sposoby mieszania. Tu na forum podoba się Tybox do sterowania ON/OFF. Poczytaj.

 

Co do pakowania się w rozwiązania firmowe. Można a nawet trzeba, aby mieć spokój na wypadek kłopotów z wysterowaniem tego w całość. Nie będzie spychtechniki jak coś nie zadziała.

 

Mimo to da radę coś "dostrugać" na własną rękę zwłaszcza, że to mała podłogówka, która podkradać będzie tyle wody co jeden grzejnik więcej (pamiętajmy, że tylko część przepływu dotyczy zasilania z kotła, reszta jest efektem mieszania w obrębie podłogi). Myślę o potraktowaniu tej podłogi jak całkowicie odrębnego układu, który tylko "pożycza" trochę wody z kotła gazowego. Sterowanie tą strefą ogrzewania można powierzyć w całości termostatowi pokojowemu tej strefy, a problem wyłączenia ogrzewania w kotle załatwia zwykły termostat przylgowy na rurze zasilania. Gdy rura ta ostygnie, znaczy że kocioł się wyłączył i termostat odetnie zasilanie el. do sterowania podłogi.

Jest jedna istotna wada tego rozwiązania, czyli nadrzędność termostatu pokojowego zarządzającego pompą główną CO. Jeśli on wyłączy pompę CO kotła, to i układ podłogi się wkrótce wyłączy.

 

Tak czy inaczej opcje typu "SAM" są, tyle że bez "gwarancji"...

 

P.S.

Trzeba to jeszcze skalkulować z opcją firmową pod kątem kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.