Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czterodróg W Grawitacji


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wbrew panującej opinii instalowania czerodroga i braku możliwości grawitacji, chciałem tylko zamieścić schemat jak można założyć zawór czterodrożny i do tego obejście aby w razie zaniku prądu układ mógł działać grawitacyjnie, oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich średnic, spadków itp. Układ nie jest sterowalny w takim przypadku ale zakładm że chodzi nam tylko aby w razie zaniku prądu można było grzać. Może się komuś przyda, pozdrawiam

post-42382-0-51826900-1357985597_thumb.jpg

Edytowane przez KubaSko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ułatwić pracę grawitacji. Za zaworem cztero daję już mniejszą średnicę na instalację np.1". Czyli w zwykłym bypasie zrobionym przy pompce jest 1", a tak mogę sobie tą rurkę z zaworem różnicowym która jest na rysunku zrobić większą średnicą, no i w takim schemacie też lepiej jest wodzie krążyć niż by miała iść przez czterodróg później omijać pompę (załamanie) i później znowu na instalację, mniej załamań. Zrobiłem to tak ponieważ większość forumowiczów pisze że grawitacja nie działa na czterodrogu czyli zakładam że instalowali bypas normalnie przy pompce, nie chciałem popełnić błędu bo skoro ktoś pisze że nie działa to zakładam że to sprawdził. Więc wymyśliłem taki bypas no i działa.

Ciekawe rozwiązanie Sambor, a możnaby wykorzystać ten elektrozawór w takim układzie jak na załączonym schemacie, np. gdy średnica czterodroga jest mała i dławiłby on grawitację.

post-42382-0-21694300-1357994201_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro może wrócić przez zawór, to dlaczego nie może przez niego wyjść?

po co w takim razie obejście?

Jednym słowem - skoro Ci tak działa, to i bez tego obejścia by działała.

 

Ludzie mają generalnie małe zawory i dlatego im nie działa.

A obejście polega na tym, że to pompa ma więcej załamań a nie zawór różnicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mają generalnie małe zawory i dlatego im nie działa.

A obejście polega na tym, że to pompa ma więcej załamań a nie zawór różnicowy.

 

I tu kol. vernal ma 100% racji!

Oczywiście, że działa na grawitacji bez żadnych wynalazków, tylko średnice muszą być zacne.

Ja zastosowałem zawór 6/4 i obieg kotłowy też na takich srednicach (wyjście z kotła 6/4 ), a wyjscia z zaworu do rozdzielaczy dałem 5/4. Zawór różnicowy też 5/4 i nie ma najmniejszego problemu z pracą na grawitacji.

Fakt, zawór kosztował jak zboże, bo chyba ok. 380 zł. Ale jest spokój. Działa i obwód kotłowy bez pompy i przy braku zasilania nie ma problemu z grawitacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że wcześniej nie trafiłem na jakiś post że działa, czyli grawitacja na czworodrogu działa i nie trzeba takiego obejścia jak ja zrobiłem wystarczy bypass na pompce, duża średnica zaworu,odpowiednia średnica rur i tyle. Przepraszam za błąd oczywiście że pompka ma więcej załamań :) Krisb a z rozdzielaczy do grzejników co masz ?? pex 16 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wbrew panującej opinii instalowania czerodroga i braku możliwości grawitacji, chciałem tylko zamieścić schemat jak można założyć zawór czterodrożny i do tego obejście aby w razie zaniku prądu układ mógł działać grawitacyjnie, oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich średnic, spadków itp. Układ nie jest sterowalny w takim przypadku ale zakładm że chodzi nam tylko aby w razie zaniku prądu można było grzać. Może się komuś przyda, pozdrawiam

Od trzech lat działa u mnie takiego typu połączenie, czyli zawór zwrotny omijający zawór 4dr, i dodatkowo przy powrocie kotła drugi zawór zwrotny klapowy aby dobrze działał w poziomie poprzez który płynie powrót do kotła bezpośrednio omijając zawór 4 dr.

Na piętrze wszystkie grzejniki grzeją grawitacyjnie a na parterze tylko 3 sztuki się przebija tak ok 50% (kocioł jest na tym samym poziomie podłogi). Od koła do rozdzielaczy jest rura calowa stalowa, od belek do grzejników typu v leci pexem 16mm.

post-11913-0-03023800-1358016947_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając na forach o instalacjach na pexie 16 większość uważa że nie ma mowy o grawitacji a tu proszę działa i potwierdzone w praktyce, jeszcze grzejniki typu V pewnie blaszane o dużo większym oporze niż alu czy żeliwiak. A ten pierwszy zawór zwrotny to jakiego typu ?? york ze sprężynką?

Edytowane przez KubaSko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa na grzejnikach kermi zresztą czy takie czy inne nie ma większego znaczenia, wiesz ja mam kocioł z podajnikiem w którym temperatura jest dość dobrze kontrolowana, na mojej instalacji w razie braku zasilania nie podnosi się temperatura więcej niż 2 stopnie, później spada. Dodatkowo testowałem na ruszcie awaryjnym przy paleniu drewnem bez zasilania i nie udało się kotła zagotować ale gdyby tak dorzucić węgla to nie wiem.

Nie wiem dokładnie w jakich procentach ta grawitacja działa, w każdym razie gdy na piecu jest ok 70 st. to na piętrze grzejniki są gorące, i te najbliższe na parterze - dokładnych temperatur nie mierzyłem. Generalnie wiem że gdyby na wypadek braku prądu w zimie w domu nie zamarznę.

A pierwszy zawór to zwykły zwrotny z metalowym grzybkiem oczywiście z wyeksmitowaną sprężyną, a na powrocie klapowy "ustawiony" tak, że ta nakrętka skierowana jest w bok aby nie było zbyt wielkiego ciężaru klapki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.