Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Zaworem 4D


martinusix

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli moze byc tak ze jak dam 52-55 stopni to krążenie jest za slabe i piec przez zawór 4d puszcza wode z podlogowki i powrot zalewa chłodna woda.

 

Jezeli podniose temp do 64-70 powrót trzyma sie w gra MB icy 42-48 i dogrzabie wody na kotle,trwa duzo krocej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm może u mnie da radę ta pompa na obiegu kotłowym. W chwili obecnej mam 75 stopni na piecu na dom idzie mi 48 stopni a zawór otwarty jest na 35% Co o tym sądzicie? 65% szło by na pompe kotłowa. Wolę się spytać fachowców niż popełnić jakiś błąd i wydać niepotrzebnie pieniądze na pompę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Balzak

 

I jak działa Ci piecyk z ciepłym powrotem? Zauważyłeś różnicę? U mnie piec ma duże skoki temperatur i dlatego zainstalowałem zawór 4d w celu ochrony powrotu i zwiększenia temperatury na w obiegu kotłowym. Ale że grawitacja nie działa to jestem zmuszony dać pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz gdybyś tu szybciej wpadł to byś zaoszczędził na zaworze 4D.

Zamiast niego wystarczy pompa kotłowa a do regulacji obiegu CO zawór 3D, który jest tańszy w zakupie. I nie trzeba wtedy jakiś wielkich rozmiarów 1" wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Balzak

 

I jak działa Ci piecyk z ciepłym powrotem? Zauważyłeś różnicę? U mnie piec ma duże skoki temperatur i dlatego zainstalowałem zawór 4d w celu ochrony powrotu i zwiększenia temperatury na w obiegu kotłowym. Ale że grawitacja nie działa to jestem zmuszony dać pompe.

Generalnie różnicy nie widać wielkiej. Grunt że zabezpiecza przed korozją. Szybkim rozwiązaniem jest też włączenie pompy CWU na stałe. To też tak jakby krótki obieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moze mi ktos wyjasnic co sie dzieje?

 

Temp. na kotle 60, na powrocie 60, na uklad za zaworem 4D 27 stopni.

Na bojler idze 60 

 

 

zawor 4D ustawiony na 3/10 nic tutaj nie zmieniam

 

Podkrecam piec do 64 i pierwsze co sie dzieje to woda zaczyna szumiec w bojlerze i slychac jak sie wszystko przelewa, powrot zaczyna wariowac i spada do 30 stopni, zasilanie za zaworem 4D nieznacznie wzrasta do 30 stopni. Pompka CWU (nr 1) chodzi non stop na najnizszym biegu (2 m podnoszenia) uzywam tej pompki aby wymusic obieg kotlowy i trzymac wysoka temp. powrotu.

 

 

Uklad z czasem sie stabilizuje ale trwa to sporo czasu. 

 

Czemu podniesienie temp. kotla tylko do 64 spowodowalo az takie zapowierzenie na bojlerze ? bo chyba to co slysze to efekt zapowietrzenia ?

post-62909-0-64959200-1479318406_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Chciałbym podzieleić się z Państwem efektami założenia pompy na obiegu kotłowym z zastosowaniem zaworu 4D.  

 

-piec ustawiony na temperaturę 70 stopni,

- zawór 4D otwarty na 50%

- temperatura na dom po zmieszaniu 65 stopni

-temperatura powrotu za zaworem 55 stopni

-temperatura na piecu utrzymuje się na stałym poziomie ( spadki są niewielkie +/- 2 stopnie). Sterownik Iryd PID Fuzzy Logic płynnie reguluje podawanie i obrotami dmuchawy. Piec nie przechodzi w stan podtrzymania.

- pełne wykorzystanie skali zaworu 

 

W chwili obecnej, gdy na zawnątrz jest +10 stopni, na dom puszczam 38 stopni, zawór otwarty na 20 % temperatura powrotu 68 stopni. (temperatura na kotle 70 stopni)

 

Zastosowanie pompy kotłowej rozwiązało wszelkie problemy z przepływami. Nie warto bawić się z grawitacją.

Zakupienie energooszczędnej pompy nie spowoduje zwiększonego zużycia prądu.

 

Dziękuje za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dochodzimy do konsensusu zadając sobie pytanie czy warto kupować drogi zawór 4D i instalować grube rury jeżeli bez pompy kotłowej on nie działa prawidłowo ?

Odpowiedź brzmi NIE, ponieważ to pompa kotłowa gwarantuje wysoką temperaturę powrotu a do regulacji temperatury obiegu CO wystarczy wtedy mały zawór 3D a za nim pompa obiegu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, 

 

u mnie jest zawor 4D, ale jak sie dopiero dzis przyjzalem jak mam zrobiony powrot i zaczalem mierzyc temp. powrotu zaraz przy kotle tj zaraz za powrotem z CWU i z zaworu 4D

 

Okazalo sie ze u mnie zawor 4D tak naprawde steruje tylko temp. na zasilanie grzejnikow powrot i tak ochrania sie przez mieszajaca wode powrtotna, ktora tloczy na stale wlaczona pompka CWU (taka pompa kotlowa)

 

jak mierzylem temp. powrotu za zaworem 4D ale jeszcze przed powrotem z CWU mialem mylace informacje bo jak rozkrecalem zawor 4D powyzej 3/10 to woda za zaworem szla 28 stopni pomimo ze zawor byl otwarty np. tylko 4/10 ale teraz widze ze w moim ukladzie to woda z obiegu CWU pilnuje temp. powrotu 

 

 

Zawor 4D pelni teraz role tylko mieszacza na uklad grzejnikow

post-62909-0-42979900-1479489969_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Chciałbym podzieleić się z Państwem efektami założenia pompy na obiegu kotłowym z zastosowaniem zaworu 4D.  

 

-piec ustawiony na temperaturę 70 stopni,

- zawór 4D otwarty na 50%

- temperatura na dom po zmieszaniu 65 stopni

-temperatura powrotu za zaworem 55 stopni

-temperatura na piecu utrzymuje się na stałym poziomie ( spadki są niewielkie +/- 2 stopnie). Sterownik Iryd PID Fuzzy Logic płynnie reguluje podawanie i obrotami dmuchawy. Piec nie przechodzi w stan podtrzymania.

- pełne wykorzystanie skali zaworu 

 

W chwili obecnej, gdy na zawnątrz jest +10 stopni, na dom puszczam 38 stopni, zawór otwarty na 20 % temperatura powrotu 68 stopni. (temperatura na kotle 70 stopni)

 

Zastosowanie pompy kotłowej rozwiązało wszelkie problemy z przepływami. Nie warto bawić się z grawitacją.

Zakupienie energooszczędnej pompy nie spowoduje zwiększonego zużycia prądu.

 

Dziękuje za porady

Nie zgadza mi się kilka rzeczy mógłbyś mi je wyjaśnić?

 

Jakiej firmy masz zawór bo u mnie 20% otwarcia zaworu to w zasadzie zawór nadal zamknięty (o ile pamiętam otwarcie przesłony jest mniejsze niż grubość szpilki) więc skąd ci się wzięło 38 stopni tym bardziej, że woda powracająca zarówno jej ilość jak i temperatura w  życiu nie pozwoli na takie osiągi.

Jak na grzejniki idzie 38 to wraca koło 23 stopni jak to możliwe, że zamknięty zawór miesza wodę aż do 38 stopni tym bardziej, że wraz z upływem czasu woda powracająca będzie coraz zimniejsza bo logiczne, że uchylenie zaworu na 20% na pewno jej nie dogrzeje

 

Albo masz pomiar temperatur wadliwy albo moment i czas pomiaru jest nieprawidłowy. Sprawdź jeszcze raz dokładnie bo coś to mało przekonujące.

 

Jeszcze jedno ja nawet bez pompy na powrocie zaworu 4D czyli pompa na powrocie nie podbierała wody z zasilania gdy ustawiłem zawór 4D na 50% przy temp na piecu 70 nigdy nie miałem na grzejniki więcej niż 55 i z czasem temperatura ta malała bo woda się wychładzała na grzejnikach coraz bardziej i bez automatyki musiałem wachlować zaworem. Tak jak pisze metodologia pomiaru ci zawodzi, ile masz grzejników?

 

OK doczytałem, że zawór Afriso on ma taki krzyżyk na przekroju więc możliwe, że 20% już go otwiera ale dalej nie wierze, że 20% ciągle utrzymuje stałe 38 na grzejniki z powodów wyżej wymienionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz mi wierzyc :) tak jest   :) mogę Ci nawet zdjecia zrobic odczytów termometrów :)

 

Zawór jest otwarty na 20 %, zawór AFRISO 6/4 cala a wyjście z kotła 1 cal

 

temperatura utrzymuje się na poziomie 38 stopni. Wahania są na poziomie 1 stopnia. 

 

Taka stała wartosc temperatury wynika moze z tego ze piec caly czas pracuje i utrzymuje temperaturę 70 stopni no bo taka jest intencja sterownika z PID.

 

Grzejniki pracują dla parametrów detla T 10 stopni więc woda powracająca jest na poziomie 30-28 stopni  

 

a i tez mam siłownik, który utrzymuje zadana temperaturę, ale nigdy nie otworzył się mocniej niż 30 %

 

i tez bardzo ważne: instalacja CO jest zrównoważona czyli każdy grzejnik dostaje tyle wody ile powinien odpowiednio do swojej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysyłam zdjęcia

 

Na sterowniku: aktualna temperatura i temperatura za mieszaczem

post-791-0-38556400-1479510186_thumb.jpg

 

zdjęcie otwarcia zaworu

post-791-0-17753600-1479510219_thumb.jpg

 

zdjęcie temperatury powrotu za zaworem 4D

post-791-0-54823400-1479510249_thumb.jpg

 

 

 

 Termometr wskazujący temperatury wody powracającej z zaworu 4D pokazuje z błędem ( bo pokazuje 72 stopnie co raczej nie jest mozliwe)  ale choćby ten błąd był na poziomie 5 stopni to i tak jest dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz i juz więcej wiadomo a więc jest podobnie jak pisałem. Termometr musisz sprawdzić, żeby wiedzieć jaki ma błąd bo wiem z doświadczenia, że te termometry potrafią mieć i 10 stopni błedu pomiaru bo mam taki sam.

 

Druga rzecz to podajesz dane statyczne czyli otwarcie zaworu na 20% a przecież masz automatyke, która tego pilnuje i nie jesteś w stanie powiedzieć jakie jest otwarcie bo ono się zmienia musiał byś siedzieć w kotłowni ze 6 godzin i wyciągnąć średnią a takie chwilowe odczyty nic nie mówią. Otwarcie zaworu zależy od sprawności grzejników i odbioru ciepła czyli twierdzenie, że stałe 20% zapewnia 38 stopni jest błędne, gdybyś regulował to ręcznie wiedział byś o czym pisze.

 

Mimo wszystko parametry są niezłe ale tylko dzięki automatyce czyli piec trzyma prawie sztywno 70 stopni i automatyka pilnuje zaworu 4D jednak nadal twierdze, że pompa na powrocie za zaworem 4D moze powodować zakłócenia w instalacji zwłaszcza gdy rurki są 1 calowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak jest bardzo dobrze :-) i mam ciepły powrót a piec pracuje prawidłowo. I tyle w tym temacie. Owszem sterowik utrzymuje temperaturę ale tak jak pisałem nie otworzył się mocniej jak na 30 % nawet gdy włączy się pompa CWU. A w kotłowni spędziłem bardzo dużo czasu :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dziwna sytuacje z zawrem 4D sami zobaczcie,

 

DO nie dawna gdy probowalem rozkrecic zawor mocniej niz 3/10 powrot mi od razu sie wychladzal nie wiem co sie stalo ze teraz rozkrecilem zawor  z 3/10 do 5/10 zasilanie podnioslo sie z 29 do 33,8 stopni a powrot ciagle zachowuje wysoka temp. i dT jest mala??

 

TO przeczy logice skoro otworzylem mocniej zawor 4D to przeciez tez puscilem wiecej powrotnej wody z ukladu no nie ma bata musi byc troche chlodniejszy

 

bede obserwowal uklad bo albo cos nie tak z czujnikami choc nie wydaje mi sie bo reaguja na zmiany pokazuja wzrost lub spadek tepm. moze jakies powietrze? a moze cos z plywem wody?

 

mam 3 pompki wiec moze jakos ich praca wplywa na krazenie wody ?

 

No dziwne ???

 

czy to mozliwe ze obieg kotlowy stoi i sie nie kreci? no ale pompka CO na grzejniki i druga ktora pompuje podlogowke powinna wepchnac troche chlodnej wody z powrotu?

post-62909-0-09840800-1479576119_thumb.jpg

post-62909-0-18307900-1479576371_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dziwna sytuacje z zawrem 4D sami zobaczcie,

 

DO nie dawna gdy probowalem rozkrecic zawor mocniej niz 3/10 powrot mi od razu sie wychladzal nie wiem co sie stalo ze teraz rozkrecilem zawor  z 3/10 do 5/10 zasilanie podnioslo sie z 29 do 33,8 stopni a powrot ciagle zachowuje wysoka temp. i dT jest mala??

 

TO przeczy logice skoro otworzylem mocniej zawor 4D to przeciez tez puscilem wiecej powrotnej wody z ukladu no nie ma bata musi byc troche chlodniejszy

 

bede obserwowal uklad bo albo cos nie tak z czujnikami choc nie wydaje mi sie bo reaguja na zmiany pokazuja wzrost lub spadek tepm. moze jakies powietrze? a moze cos z plywem wody?

 

mam 3 pompki wiec moze jakos ich praca wplywa na krazenie wody ?

 

No dziwne ???

 

czy to mozliwe ze obieg kotlowy stoi i sie nie kreci? no ale pompka CO na grzejniki i druga ktora pompuje podlogowke powinna wepchnac troche chlodnej wody z powrotu?

a jakie masz pompy? elektroniczne ze zmiennym przepływem czy stałoobrotowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilo Piko,

 

1 pompuje caly czas 2m slupa wody 8W ustawiona na lewa skale (nie tam gdzie jest I, II, III) bieg (nie wiem czu umiem to dobrze wytlumaczyc)

 

pompka 2 pompuje wode na grzejniki lazienkowe ustawiona tak samo jak CWU 2 m slupa wody 7W

 

Pompka 3 pompuje na podlogowke 4 mslupa wody 32 W

post-62909-0-32861100-1479578064_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jak zmienia się przepływ wody przez instalacje z powodów przymknięcia zaworów na grzejnikach  (tzn pompa zmniejsza obroty) to wtedy woda powrotu z zaworu 4D ogrzewa się. 

 

U mnie tak było. Gdy nie miałem pompy kotłowej zmniejszenie biegu pompy na najniższy możliwy bieg powodował, że więcej wody z kotła przebijało się przez zawór 4D i ogrzewał powrót.

 

Możesz sobie sam to sprawdzić: ustaw pompę na najniższy możliwy bieg i sprawdź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkrecilem zawor 4D do 8/10 i powrot za zaworem 4D spadl nagle do 28 stopni,

 

czyli zawor 4D dziala,

 

Musi byc tak jak piszesz to cyrkulacje powoduja te chece.

 

 

jak powrot za zaworem spadl do 28 stopni to powrot na kociol i tak byl ciagle cieply 58 stopni pewnie dlatego bo pompka CWU wymusza obieg kotlowy i ochronilo mi to powrot do kotla.

 

 

Bede to obserwowal bo to cos nowego dla mnie,  zaniepokoilo mnie mocno ze temp. wody na kotle zaczela rosnac czyli powrot z instalacji nie wplywa do kotla a piec podgrzewa tak naprawde tylko straty ciepla jakie przepuszcza na isntalacje

 

Ale tez moze to dlatego bo doizolowalem miejsce podlaczenia czujnika wody kotla, zawsze byla o kilka dziesiatych nizsza niz na zasilaniu CWU to mnie dziwilo troche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.