Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Uzyskać Wyższą Temp Powrotu


Mariusz7908

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę bo nie chce jutro podjąć pochopnie decyzji i wymienić 3d na 4d a efekt będzie mizerny albo będzie jeszcze gorzej dodam ze teraz regulacja ciepła na dom z 3d działa mi bardzo dobrze problemem jest niska temp powrotu .Czerwona strzałka zasilanie górna pompa do cwu niebieska powrót niebieski krzyżyk łączenie powrotów . Ta cienka rurka z lewej nad regulatorem która leci do powrotu to wracająca woda z cwu . Ale jak działają 2 pompy to ona nie trafia do powrotu chyba strumienie wody się spotykają to jeden z problemów który udało mi się odnaleźć . A wszystko sprowadza się do tego ze w tym sterowniku co mam jest opcja ochrony powrotu jak mam ja aktywna i ustawiona na 35 stopni to po nocy rano zawór jest zamknięty na 0 i włączona ochrona powrotu . Po dołożeniu do pieca opału i wzroście temp powrotu sterownik powinien wrócić do normalnej pracy . Tak się jednak nie dzieję muszę wyłączyć ta opcję zawsze rano albo całkowicie . Z góry wielkie dzięki.

post-34487-0-18267600-1352661123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowej ochrony powrotu potrzebny jest drugi zawór 3-drog lub pompa kotłowa wpięta pomiędzy zasilanie i powrót , tu przykład z pompą kotłową https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13760-ilosc-ma-znaczenie-pompy-w-instalacji-a-prad-i-koszty-modernizacji/

zawór 4- drog nie jest najlepszym rozwiązaniem, te dwa które podałem wcześniej są dużo lepsze.

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załaczylem zdjęcie ze strzałkami tylko czy to bedzie działac tak ja ja chce to nie wiem napewno 4 d by dał radę . Bo jak mi sterwonik wykryje na powrocie temp poniżej 35 to zamyka zawór 3 d teraz całkowicie ale nic to nie zmienia bo temp nie rosnie . Mi chodiz o pełna autoamtyke zeby po podgrzaniu powrotu sterownik wrócił do normalnej pracy .Bo teraz 3 d reguluje mi temperature na dom i działa to bardzo dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jest najprostsze rozwiązanie. Piszesz, że obieg CO działa poprawnie i jesteś z niego zadowolony. Nie zmieniaj 3D na 4D oraz nie dokładaj dodatkowego 3D do podwyższenia temperatury powrotu. W Twoim układzie wystarczy mała pompka obiegu kotłowego. Zagwarantuje ona stabilną wysoką temperaturę na powrocie bez względu na to jak w danej chwili 3D od CO będzie ustawiony. Sam posiadam duży 6/4" zawór 4D i gdy jest duży pobór ciepła przez obieg CO temperatura powrotu spada w okolice 40 stopni. Gdy natomiast temperatura na zewnątrz jest w okolicach zera to na powrocie mam około 50-60 stopni a w tym czasie na kotle jest 60-70 stopni.

Edytowane przez Digitrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem na 4D afriso calowy efekt dobry ale z tym powrotem trochę dalej kijowo . Jak się zamknie na 0 to wtedy powrót robi się gorący grawitacyjnie a jak np jest na 5 zawór to w powrót leci prawie nic nawet na 3 jak ustawie . Chyba jednak brak pompy kotłowej przed zaworem chyba żałuje decyzji wymiany bo niewiele się zmieniło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz musze w to brnać boje sie ze jak dam pompe przed zawor albo na powrocie to bedzie bałagan . Sam juz nie wiem jak dam przed to jak beda działa obie pompy to moze ta mocniejsza na instalacje wyciagac cieplo co ma isc do powrotu z tego drugiego obigu . Mieliscie racje na błedach sie człowiek uczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić jeszcze taką prowizorkę, że jeżeli masz jakieś miejsce (np. jeden otwór niewykorzystany w jakimś trójniku za pompą) połączyć go z kotłem przez miejsce gdzie wkręcony jest zawór do spuszczania wody z kotła. W czasie pracy pompy część gorącej wody będzie wpływać do dolnej części kotła i go podgrzewać. Całością może sterować zawór termostatyczny z głowicą i kapilarą, który będzie przymykał i otwierał przepływ na tym obejściu w zależności jaka będzie np. temp. właściwego powrotu z instalacji. Daleko temu patentowi do doskonałości, szczególnie przy starcie instalacji ( szczególnie gdzie oprócz pompy dobrze działa grawitacja )po rozpaleniu w kotle, ale potem działa już dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się upierasz tak bardzo przy pozostawieniu 4D (3D by wystarczył) to doinstaluj pompę przed lub za 4D na obiegu kotłowym jak Tobie wygodniej nie zapominajac, że przed nią musi być filtr i całość osłonięta zaworami na wypadek konieczności jej demontazu lub czyszczenia filtra. Zapewne na powrocie będzie więcej miejsca na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest wiecej miejsca ale sie zastanawiam co bedzie jak 4 d otworzy sie całkowicie na dom czy ta mocniejsza pompa na instalacje nie bedzie sciagac calosci z pompa na powrocie ni ebedzi eproblemu moge dac tylko czy ona moze dzialac caly czas czy pod sterownik ja dac i jak z konfiguracja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że masz wszystko dobrze połączone? Blaszka rodzielająca obraca się o 360 stopni. Nie pisałeś jakie masz przekroje rur, w obiegu zaworu 4d - powrot, zasilanie z kotła. Gdzie jest podłączony powrót z CWU? Przed za zaworem, bierze udział w mieszaniu, czy za zaworem, wpada do kotła? Wszędzie do nowych kotłów instalują zawory 4D, więc czemu u ciebie miałoby coś nie działać?

 

post-22041-0-99279200-1352815633_thumb.jpg

 

Instalowanie pompy specjalnie dla podtrzymania wysokiej temperatury powrotu zakrawa na absurd. Nie ma w sieci, żadnego schematu, który pokazywałby pompe w układzie kotłowym z zaworem 4D i moim zdaaniem twoje wątpliwości są ja najbardzeij uzsadnione. Dobrze to przemyśl, nim podejmiesz pochopne decyzje.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest wiecej miejsca ale sie zastanawiam co bedzie jak 4 d otworzy sie całkowicie na dom czy ta mocniejsza pompa na instalacje nie bedzie sciagac calosci z pompa na powrocie ni ebedzi eproblemu moge dac tylko czy ona moze dzialac caly czas czy pod sterownik ja dac i jak z konfiguracja

 

Witam, czujnik od bojlera wepnij w powrót do pieca /blisko kotła/ ustaw temp.powrotu/w sterowniku cwu np 43 st.c/ temp. zadana kotła np.50 st.c pompa od bojlera zrobi resztę. Temp. wody w bojlerze będzie w przedziale 49-44,43st.c. Temp .powrotu będziesz miał zabezpieczoną,.

 

I teraz zobacz jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.