Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ilość Ma Znaczenie ... Pompy W Instalacji A Prąd I Koszty Modernizacji


olekstar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

U mnie kocioł chodzi cały rok zaopatrując domowników w ciepłą wodę. Dlatego jeśli to możliwe i bezpieczne, to niekoniecznie chciałbym by cały rok pracowały dwie pompy - kotłowa i ładując zbiornik CWU.

 

W innym wątku kolega kiminero załączył następujący schemat instalacji, który jest naprawdę dobry, ponadto przeróbka według jego propozycji pozwoliłaby mi stosunkowo niedużym kosztem przerobić moją kotłownię:

 

post-7809-0-67082000-1352499418_thumb.png

 

 

 

Kila dodatkowych rzeczy muszę dokupić, tutaj pojawia się pytanie, które mnie nurtuje: czy jest mądry i bezpieczny dla kotła żeliwnego, z podajnikiem retortowym sposób, by wyeliminować jedną z pomp w tym schemacie np. przy pomocy jednej pompą ładować CWU oraz dogrzewać powrót?

 

Co rozumiem przez bezpieczny?

 

- nie ma zbyt zimnego powrotu, ponieważ wtedy piec szybciej koroduje oraz szybko zachodzi sadzą (tak jest właśnie teraz u mnie), przez co zmniejszała się przez to jego efektywność

 

Co rozumiem, przez mądry

 

- by nie zrobić głupiej oszczędności, ale też nie wydać bez sensu kilkuset/kilku tysięcy złotych?

 

Nie jestem wielkim fanem zaworów 4D a po tym, co napisali koledzy w wątku, tym bardziej nie chcę zaworu 4-D, bo wiem że nie rozwiąże on moich problemów z zimnym powrotem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez olekstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CWU pracuje wtedy kiedy musi - czyli jak jest zapotrzebowanie na CWU - ta pompa może być najprostsza 3-biegowa

Pompa kotlowa pracuje chwilami -w lecie może się zdarzyc ze nie będzie pracować- ją załącza czujnik temp na rurze powrotnej. do kotła.

Jako pompę kotłową niektórzy stosują pompę cyrkulacji CWU o małym wydatku i małej mocy pobieranej z sieci el, można zastosować pompę elektroniczną np Grundfos lub Wilo Pico z płynną regulacją i wtedy będą oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam teraz być może kilka głupich pytań, niemniej jednak muszę to wiedzieć by przygotować się do rozmowy z instalatorem:

 

1. Czy mam rozumieć że w tej sytuacji do zasobnika CWU podpina się czujnik temperatury (bo tak jest na schemacie - pkt. 14 ), który podłączam do sterownika na kotle? Czy gdzieś indziej?

2. Czy mam rozumieć, że gdzieś w okolicach powrotu wpinam kolejny czujnik temperatury (gdzie konkretnie należy go umieścić) i podłączam do sterownika na kotle? Czy gdzieś indziej?

 

Wtedy rzeczywiście te obydwie pompy pewnie nieczęsto będą działały w lecie ponieważ kocioł ma stosunkowo dużą moc i nie muszę się bardzo martwić o prąd.

Czy dobrze zrozumiałem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma głupich pytań są głupie odpowiedzi ;)

ad 1- w zasobniku musi być czujnik który informuje sterownik o osiągnięciu danej temp i potrzebie wył. pompy - taką opcję mają praktycznie wszystkie sterowniki.

Jeżeli sterownik nie ma takiej opcji lub chcesz tą opcję wykorzystać np do sterowania temp powrotu to w zasobniku montujesz dodatkowy sterownik lub termostat ze stykami które włączają i wyłączają pompę - to trochę gorsza opcja.

ad 2- czujnik montujesz przylgowo , dobrze go zaizoluj na powrocie, przed trójnikiem pompy kotłowej sterowanie można zrobić tak jak opisałem wyżej lub na osobnym sterowniku np http://allegro.pl/st...2717752660.html, ze względu na bezwładność nie należy stosować - do pompy kotłowej termostatu bimetalicznego np http://allegro.pl/te...2771579993.html

 

Takie sterowanie pozwala na pracę pomp wtedy gdy są potrzebne oraz chronić kocioł, przy okazji oszczędzając en el.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam sterownik Economic 3000 znany również jako RecalArt - regulator typu "Beta".

On potrafi sterować pompą CWU, nie potrafi natomiast sterować dwoma zaworami 3-drogowymi z siłownikiem jak w schemacie.

Rozumiem, że nie podłączać wcale żadnej pompy ponad pompę CWU do kotła?

 

Jak więc rozwiązać problem sterowania tymi zaworami, by do podłogówki nie dostawała się woda o temperaturze powyżej 35'C i powiedzmy nie więcej niż 60'C na grzejniki?

 

Czy siłownik zaworu 3-D na grzejniki ma sens podłączy wtedy do kotła?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podany przez Cibie sterownik ma wiele możliwości, ale jest dość kosztowny.

Urządzenie potrafi sterować jednym zaworem (jest opcja dokupienia modułu dla drugiego zaworu, równie kosztowna jak sam sterownik).

 

Z tego, co poczytałem w instrukcji mojego sterownika, kocioł ma możliwość sterowania jednym zaworem mieszającym. Czy mógłbym zasotosować go do sterowania zaworem znajdującym się w instalacji z grzejnikami.

 

Ojej koszt przeróbek oszacowałem już na jakieś 3 tys :blink: .

Znacie może jakiś tańszy sterownik, ale skuteczny?

Edytowane przez olekstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł chodzi cały rok zaopatrując domowników w ciepłą wodę. Dlatego jeśli to możliwe i bezpieczne, to niekoniecznie chciałbym by cały rok pracowały dwie pompy - kotłowa i ładując zbiornik CWU.

Jest opcja jednej pompy. Digitrax podpowiada rozwiazanie z zaworem termostatycznym wraz z głowicą termostatyczną i czujnikiem w postaci zewnętrznej kapilary, montowanej na boilerze. Tutaj masz jego wypowiedź

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13742-pompa-od-cwu-studzi-piec-oraz-pytanie-o-poprawnosc-ukladu/page__st__20

post #32.

 

Jestem skłonny zaakceptować takie rozwiązanie jako działające pod warunkiem montażu zaworu regulacyjnego na obiegu kotłowym. Trzeba po prostu zadbać o przepływ w kierunku na boiler. Sam zawór termostatyczny najlepiej na powrocie boilera.

Na rys brak termometru kontroli powrotu. Powinien być.

 

post-18583-0-64321600-1352637647_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CWU pracuje wtedy kiedy musi - czyli jak jest zapotrzebowanie na CWU - ta pompa może być najprostsza 3-biegowa

Pompa kotlowa pracuje chwilami -w lecie może się zdarzyc ze nie będzie pracować- ją załącza czujnik temp na rurze powrotnej. do kotła.

Jako pompę kotłową niektórzy stosują pompę cyrkulacji CWU o małym wydatku i małej mocy pobieranej z sieci el, można zastosować pompę elektroniczną np Grundfos lub Wilo Pico z płynną regulacją i wtedy będą oszczędności.

 

1. Czujnik pompy kotłowej umieszczamy na rurze powrotnej do kotła, czyli pomiędzy powrotem do kotła a trójnikiem łączący obieg pompy kotłowej z całym obiegiem?

 

2. Czy do rozdzielacza na parterze oprócz obiegów podłogówki znajdujących się na parterze, można podłączyć dwa obiegi podłogówki znajdujące się na piętrze?

Przy założeniu że na piętrze jest odpowietrznik.

 

Pozdrawiam

olekstar

Edytowane przez olekstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Dziękuję, teraz wszystko jasne w tej kwestii.

 

Ad.2 Rozumiem, że bez rotametrów to nie pójdzie? Chyba, że da się inaczej zdławić układy na parterze by prawidłowo były zasilane obwody na piętrze?

 

3. Nadal nie wiem, czy w układzie zaproponowanym przez kiminero ma sens zawór 3-D sterujący grzejnikami podłączyć do elektroniki kotła?

 

Pozdrawiam

olekstar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 2 - rotametry są potrzebne do regulacji i kontroli podłogówki.Muszą być.

Ad 3 - ten zawór 3-D sterowany z pokoju nie ma za bardzo sensu, możesz go zrobić jako ręczny i przy dużych mrozach otw na full, przy okresie przejściowym otw na 1/2.

Taki zawór przy głowicach termostatycznych to trochę przesada.

Pozdr.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci sambor

 

W podłogach jednak idą sobie rurki zabetonowane w podłodze i jeżeli jest na piecu 70'C to czy nie szkodzi to betonowi, jak więc sensownie ograniczyć temperaturę na grzejniki do max 60'C

Chyba że znowu przesadzam :)

 

PS. Czy moglibyście mi jeszcze doradzić w sprawie przekrojów rur w tym wątku: http://forum.info-og...wy/#entry129931

 

Dziękuję

olekstar.

Edytowane przez olekstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.