Skocz do zawartości

himani

Stały forumowicz
  • Postów

    212
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez himani

  1. Witam, Należało by przejrzeć instalację całą począwszy od kotła,w opisie sugerowana jest informacja odnośnie obiegu CO.Podczas wykonywania jej , popełniony został błąd instalacyjny polegający na ustawieniu złych spadków ,instalacja nie może się samoczynnie odpowietrzyć.W układzie CO jest torba powietrzna ,która uniemożliwia przepływ wody, świadczą o tym trzaskania w wymienniku.Efektem tego może być uszkodzenie pompy lub kotła.Należało by poprosić kogoś kto zna się na budowie instalacji CO,bardzo szybko można tą usterkę usunąć.
  2. Witam, Kotły na paliwo stałe powinny pracować w układzie otwartym,drugą ważną sprawą jest to że w obrębie kotła należy stosować rury ze stali .Średnica rur jest uzależniona od mocy kotła,rozdzielacze można połączyć stalą.Dalsza część może być z tworzyw szt. przy wykonaniu instalacji z miedzi, należy unikać stosowania grzejników z aluminium.Układy CO wykonane ze stali ,miedzi i aluminium to pomyłki instalatorskie.Przy takich rozwiązaniach należy stosować inhibitory korozji ,podnoszą one koszty utrzymania oraz nadają roboty w celu przeprowadzania badania wody na pH.Inhibitor nie zapobiega całkowicie korozji, lecz ją zwalnia.Dobrze mieć zrobioną instalację ,która nie wnosi problemów dla użytkownika.
  3. Temperatura 65 s celc.zapobiega roszeniu się kotła.Odnosi się ona do temperatury powrotu,zaworem trzy drożnym możesz uzyskać rozdział wody, który podniesie Ci temperaturę powrotu.Zawór należy zainstalować na zasileniu,dobór do średnicy rury zasilającej .Do mocy 15KW stosuje się 25.
  4. Temat stary ale zajrzałem jeszcze raz,nie ma żadnego problemu ze spawaniem elektrycznym rur w tych parametrach grubości ścianek.Wychowałem wielu spawaczy prowadząc kursy spawania,posiadam dozorowe uprawnienia w tym temacie.Można wykonać i w osłonie argonu jak i CO2.Przede wszystkim należy mieć doświadczenie w spawaniu.W tym połączeniu doczołowym nie musi być przetopu,powiem więcej wykonanie przetopów należy do ludzi doświadczonych w tym zawodzie,inaczej wygląda to tak jak by ktoś wytarł nosa.
  5. Witam , Ustosunkuję się do tematu kotła, zarówno jednego jak i drugiego.Co do pierwszego to myślę, że należało by mieć rozum zawieszony na kołku, aby przyjąć głupotę producenta.Konstrukcja kotła wyrażnie wskazuje że kocioł jest górno spalinowy,natomiast to czy ktoś odpali od góry wsadu ,czy też od dołu nie zmienia jego nazwy.Konstrukcja tego kotła nie jest zbyt ekonomiczna,ma on duże straty ciepła.Wyposażenie jak ruchomy ruszt można przyjąć za jakieś udogodnienie.Co do drugiego kotła ,konstrukcja wskazuje że jest to kocioł dolno spalinowy,w stratach ciepła bardziej ekonomiczny,co nie powiedział bym że należy on do najlepszych.Uwagi moje odnoszą się do długości kanału spalinowego,właśnie tu sprawdza się jego wydajność oszczędności opału.Dolniak może bardzo silnie dymić,uniemożliwiać wręcz jego użytkowanie.Związane jest to z dodatkową przepustnicą ,a także kanałami spalinowymi.Posiadam rozwiązania konstrukcyjne kotłów o wiele bardziej przemyślanej konstrukcji.Mogę powiedzieć że kocioł może być tak skonstruowany aby mógł pracować w obu cyklach (górny ,dolny) zależne to jest od ilości wsadu opału.Nie ma znaczenia czy jest to miał czy węgiel.Wracając do tematu pierwszego kotła, przy odpaleniu górnym wsad taki może być spalany przez kilkanaście godzin przy prawidłowo ustawionej przepustnicy powietrza.Jednak chcę zaznaczyć tu bardzo ważną rzecz, chodzi mi o ilość wody w układzie CO, czy zostanie tu wyprodukowana taka ilość ciepła ,która ogrzeje wodę.W instalacjach o małej pojemności wody nie jest to problemem,stare układy z dużą pojemnością wody ,mogą być nie zalecane. Pozdrawiam.
  6. Witam, Dobierając naczynie należało by wiedzieć ile jest wody w Twoim układzie,10 l jest to nie wielkie naczynie.Stosuje się wskażnik od 4 do 8% wody znajdującej się w układzie.Ważną sprawą jest odległość naczynia od ostatniego grzejnika,w Twoim przypadku znajduje się on bardzo blisko.I tu należy przewymiarować naczynie zbiorcze.Wypuść wodę z całego układu dokonując pomiaru jej ilości ,i nie mniej niż dwu krotność normy można przyjąć.Im jest naczynie większe przy takich rozwiązaniach tym lepiej ,niech woda podnosi swój stan w naczyniu.Aby sprawdzić czy naczynie jest na zasileniu czy powrocie ,należało by przy rozpaleniu dotknąć rurę i zobaczyć która z nich zaczyna się pierwsza rozgrzewać.Jeśli naczynie znajduje się na zasileniu ,to ta rura będzie się rozgrzewać pierwsza.Z odpowietrzników i ile grzejnik jest odpowietrzony nie może wylewać się woda,sprawdż czy one są dobre.Może pływak jest zablokowany jakimś brudem i woda ciągle wypływa.Wskazałeś że pompa jest pionowo w dół,określa to że jest na powrocie ,zobacz czy strzałka wskazuje ten kierunek.O ile jest na powrocie i przy pompie jest odpowietrznik,następuje zasysanie pływaka.Jeśli jest to możliwe to zniż grzejnik w łazience.
  7. Problemem Twojej instalacji, jest zbyt niska temperatura na kotle.Dom 230m2 i 150 litrów wody w zasobniku w połączeniu z konwektorami stawiają Cię pod ścianą.Fachowcy nie wiedzą co szukać,jeśli nie pomyślą o tym że konwektory muszą być zasilane temp.70 s celc. to nic nie znajdą.Obieg wody na pewno jest,ale nie wiem jaka jest temperatura na kolektorze górnym,należało by ją zmierzyć.Grzejnik może do połowy być ciepły gdyż jest zasilany ,oddając ciepło woda zmienia swą temperaturę i dól grzejnika staje się zimny.Podnieś temperaturę na kotle ,wtenczas przekonasz się że jest ok.Przy podniesieniu temperatury wzrasta moc grzejnika i jest dostarczona odpowiednia ilość ciepła. Jeśli woda wychodząc z kotła ma temp.55 stopni i przechodzi poprzez bojler ,grzejniki na dolnej kondygnacji i płynie w górę do rozdzielaczy oddaje swe ciepło,następuje spadek temp.zasilania na górnym rozdziale wody.
  8. Jak mam to rozumieć w najwyższej części podłogówki, podłogówka jest najwyższą częścią w Twoim wykonaniu.Jeśli masz możliwość rozkucia ,to należało by to przerobić i wynieść kolektor do góry.Mówiąc szczerze podłogówka powinna być wykonana bez połączeń,choć zdarzają się przypadki łączenia rur.Nie kiedy może być to przyczyną wycieku wody,ale nie zakładajmy od razu tego że tak się stanie.Zainstalowanie odpowietrzników powinno być na zasileniu o ile zdecydujesz się na ten krok.Nie wiem jak to będzie wyglądać ,ocenę pozostawiam Tobie.
  9. Należy zainstalować zawór 4D ,nastąpi znaczna poprawa.Rozdział wody w całym układzie CO będzie bardziej odpowiedni, niż przy stosowaniu zaworu 3- drożnym.
  10. Witam, Odpowiem jako osoba doświadczona w budowie kotłów,po pierwsze kanał dymny w kominie nie nadaje się do podłączenia kotła ze względu na wym.14 x14.Drugą moją uwagą jest to ,że kocioł ten jest nie ekonomiczny ze względu na duże kanały dymne.To jest jego wadą konstrukcyjną ,zbyt duża ilość ciepła odchodzi w komin.Temp.spalin może sięgać od 180 do 250 s celc. jak wskazuje Piotrek.Zależne to jest od temperatury na kotle,nie wstawił bym sobie takiego kotła ,gdyby ktoś zaproponował by mi go gratis.To jest moje zdanie.Przy takich kanałach w kotle, ciąg musi być ustawiony do minimum.Inną sprawą jest ilość opału spalonego,co mogę radzić -to wymiana kotła na inną budowę.Cena opału jest zbyt wysoka, by można było sobie pozwolić na taką rozrzutność.
  11. Układy podłogowe odpowietrzane są poprzez kolektor,z opisu Twojego kolektor znajduje się poniżej podłogówki ,a więc powstaje pętla zamknięta, poprzez którą powietrze nie ma możliwości wydostania się.Nawet gdyby pod ciśnieniem przepchnąć wodę i odpowietrzyć raz,to będą pojawiały się problemy z tak wykonanym układem.
  12. Witam, Zapytam jak mógł być wyłączony tak aby miał obieg?Jeśli przez grzejnik jest obieg wody gorącej ,to jest i grzanie.O ile jest sprawny zawór odcinający przepływ wody przez grzejnik,to przy zakręceniu jego grzejnik nie powinien grzać.W wielu mieszkaniach użytkownicy wychodząc z domu, zakręcają zawory po to by mieć oszczędności.Spotkałem się z takimi sytuacjami gdzie pomylone były gałązki zasilenia i powrotu tzn. odwrotnie wpięte.Przy minimalnym przepływie wody przez grzejnik jest różnica w odczytach z licznika .Grzejnik prawidłowo wpięty przy zakręconym zaworze wskazywał inne wartości.Może przy odczytach z licznika, osoba spisująca dokręciła zawór.
  13. Witam, Problem ten jest do rozwiązania i myślę że po bardzo dobrych kosztach.Nie należy tu stosować pieca CO, gdyż nie istnieją do tak małych metraży.Mogę zaproponować inny system,z rozebranego pieca kaflowego będzie możliwe odzyskanie dużej ilości kafli,które posłużą do zbudowania małej kuchenki jedno płytowej z dodatkowym pasem .Jej szerokość wyniesie 50 cm i wysokości ok .80 cm.Konstrukcja jej uzależniona od tego jakie urządzenia będą z tym współpracować,czy dodatkowo będzie zainstalowany bojler .Potrzebna będzie do tego glina i ewentualnie zdun,jeśli ktoś ma zdolności w postawieniu takiej kuchenki ,może pokusić się o wykonanie tego samodzielnie,hydraulik także będzie potrzebny.Jestem konstruktorem budowy pieców i innych urządzeń grzewczych CO.O ile mogę się przydać, służę pomocą.
  14. W pokazanym układzie należy zainstalować samoczynny odpowietrznik,umiejscowienie jego należy wykonać w zaznaczonym miejscu. Wyznacz środkową część na górnej rurze pomiędzy kotłem a spadającym zasileniem do grzejników ,przetnij i wstaw trójnik,następnie połącz te odcinki.Oba odcinki należy ustawić ze spadkiem,miejsce odpowietrznika jest najwyższym punktem na instalacji CO.Odcinek od kotła wznieć do góry w kierunku odpowietrznika ,od odpowietrznika ze spadkiem w kierunku zasilenia grzejników.Spadek 3% jest wystarczający.Przy prawidłowych spadkach na całej instalacji ,układ powinien samoczynnie się odpowietrzyć ,dopływ wody musi być taki aby całkowicie napełnił układ CO.W chwili kiedy woda będzie przepływać przez naczynie wyrównawcze ,należy zamknąć zawór do napuszczania wody. Przy grzejnikach z bocznym połączeniem z prawidłowymi spadkami nie należy nic kręcić,warunek grzejniki muszą być zawieszone w poziomie,napuszczanie wody bardzo powolne aby powietrze mogło się wydostać z układy CO.Podczas rozruch do odpowietrzenia pompy należy nastawić zakres 3 w W niektórych przypadkach należy w środkowej części pompy odkręcić nakrętkę poprzez ten otwór wypłynie woda i nie kiedy znajdujące się tam powietrze.Po odpowietrzeniu zakręć ją.Można też przy pompie zainstalować odpowietrznik,o ile ona znajduje się na zasileniu,wtenczas nic się nie kręci przy pompie.Powodem zapowietrzania jest zagotowanie wody,brak prawidłowych spadków aby układ się odpowietrzył [dotyczy to układu otwartego]układ nie całkowicie zalany.W połączeniu grzejników aluminiowych z miedzią następuje reakcja ,która powoduje korozję materiału i tworzą się gazy,one także są skutkiem zapowietrzenia grzejników.Połowa grzejników, która jest ciepła górą a dołem zimna może być zapowietrzona powoduje to rozgrzane powietrze w grzejniku.Może być także powodem wymijania grzejnika ,taki efekt jest przy nieprawidłowym wyregulowaniu wody płynącej przez układ.Należy zaworami ustawić równomierny przepływ przez wszystkie grzejniki.Przy dużym zładzie zanieczyszczeń w grzejnikach może nastąpić ten sam objaw.
  15. Witam, Kolego kocioł o mocy 26 KW pracować w układzie otwartym.Połączenie kotła zarówno na zasileniu jak i powrocie powinno być wykonane minimum rurą o śr.1 1/4 cala .Zawór czterodrożny 32D i nie należy zmniejszać przekroi.Zasilenie bojlera z przed zaworu 4D ,aby w przypadku braku energii elektrycznej nie rozsadziło Ci kotła.Rura zasilająca na której zainstalowane jest naczynie przelewowe to 1 cal z dodatkową rurą odpowietrzającą znajdującą się przy naczyniu przelewowym.Zawór 4D powinien być ustawiony na zasileniu w odległości do 50 cm do rozgałęzienia,odległość od zasilenia do rury powrotu od 80 do 110 cm.Ważną sprawą jest aby był ustawiony w poziomie.Instalacja do rozbiórki.
  16. Wielokrotnie spotykam się z tym problemem ,że nie można wynieść naczynia powyżej swego mieszkania.Miałem zaproponować Ci opuszczenie grzejnika,ale rozwiązuję ten problem inną metodą w takich sytuacjach,wykonuję inne naczynie bardziej pojemnościowe.Wtenczas ilość wody wyrzucanej w takich sytuacjach odbiera naczynie i nie ma takiego odpływu do kanalizacji.Nie wiem czy u Ciebie jest to możliwe ,aby zainstalować takie rozwiązanie.Chodzi mi o estetykę,w sytuacji trudnej czasami jest warto tak postąpić.Wybór należy do Ciebie.
  17. Witam, Sprawę taką można rozwiązać lecz jest ona trochę kosztowna.Są w sprzedaży specjalne połączenia ,które instaluje się na przewodach spalinowych.Jest to zespól rur poprzez które przechodzą spaliny,wokół nich płynie woda ,która może być wykorzystywana do celów ogrzewania.Konstrukcja tego wygląda w ten sposób że jest to naczynie w kształcie rury i wspawane są dwa kroćce zasilenie i powrót.Ale do tego jest potrzebny specjalny układ wyciągu spalin.Sprawdż w ofertach sprzedaży kotłów ,takie urządzenie można znależć.Należy dostosować się do odpowiednich wymogów bezpieczeństwa.
  18. Rura zasilająca na której jest zainstalowany zbiornik uzupełniający, może posiadać zmianę kierunku .Ważną rzeczą jest to aby wznosiła się do góry,by umożliwić swobodne wydostanie się powietrza.Zawias jest to jest to miejsce, w którym jest wykonany błędny spadek i poprzez to w miejscach tych powstaje torba powietrzna, powietrze jest lżejsze i blokuje swobodny przepływ wody.W miejscu takim należy rozłączyć układ i zainstalować trójnik z odpowietrznikiem ,odpowietrznik musi być najwyższym punktem układu w miejscu gromadzonego się tam powietrza.
  19. Witaj, W twoim układzie CO zainstalowanie zbiornika wyrównawczego na wysokości 40 cm nad grzejnikiem w łazience jest błędem.Takie połączenie mogło by być prawidłowe jeśli pompa była by w powrocie.W obecnym układzie pompa wyrzuca wodę z układu i zapowietrza układ,następuje przerwa w obiegu wody.Należy przenieść naczynie na większą odległość w stosunku do grzejnika łazienkowego ,który znajduje się pod pompą.Zwiększ o kolejne 40 cm i będzie wszystko dobrze. W naczyniu przelewowym nie należy instalować samoczynnych odpowietrzników,należy zainstalować dodatkowo rurę odpowietrzającą,która umożliwi odpowietrzenie układu.
  20. Witam, W pokazanym układzie z naczyniem przelewowym wykonane jest błędna połączenie.Należy wymontować odpowietrznik samoczynny z naczynia przelewowego i w miejsce to zainstalować rurę odpowietrzającą.Tym sposobem będzie najprościej pozbyć się problemu nie zwiększając dużo roboty.Odpowietrznik samoczynny zainstalowany na naczyniu w podczas zwiększającej się temperatury i rozszerzalności wody,uniemożliwia wydostawanie się powietrza.Woda zwiększając swą objętość podnosi pływak w odpowietrzniku, co w konsekwencji daje takie skutki.Rura odpowietrzająca powinna mieć swoją wysokość aby w przypadku podniesienia się poziomu wody,nie nastąpił wyciek przez nią.Nie wiem jaki jest przekrój od przelewu,zainstaluj śred.3/4 cala z odprowadzeniem do kanalizacji ze spadkiem w kierunku odpływu wody.W takim układzie wysokość ok 1 m będzie wystarczającą długością rury.Rura odpowietrzająca może mieć średnicę 1/2 cala lub 3/4 cala.Co do bojlera sprawdż czy został zawieszony w poziomie, oraz czy nie ma zawiasu pomiędzy zasileniem w pionie na kolanie w kierunku bojlera i połączeniem z nim. O ile jest dobrze wyprowadzony spadek w kierunku odpowietrznika, nie powinno być już problemu.
  21. Przy kotłach na paliwo stałe ,należy zachować odpowiednie przekroje rur w zależności od mocy kotła.W/g wymogów naczynie powinno być zainstalowane na rurze o śr.1 cal,przelew należy wykonać rurą o śr.3/4 cala w połączenie odprowadzenia wody do kanalizacji.Należy mieć na uwadze zainstalowanie rury odpowietrzającej,która pozwoli ona na zassanie powietrza podczas przelewu wody do kanalizacji.Może ona być zainstalowana zarówno na naczyniu zbiorczym ,jak też na podejściu pionu głównego pod naczynie, należy wykonać rozgałęzienie.W układach otwartych raczej nie stosuje się zaworów ciśnieniowych,choć nie którzy instalują je.O ile jest drożny układ przelewu i odpowietrzenia ,zawór nie zadziała.Rura odpowietrzająca wysokości ok.1mb ponad przelew w naczyniu.Minimalny przekrój rur w obrębie kotła to 1 1/4 cala do mocy 25 KW,powyżej 1 1/2 cala.Dotyczy to zarówno zasilenia jak i powrotu,myślę że kocioł nie ma większej mocy aby stosować większe przekroje.
  22. Solar z jedną wężownicą ,należy go pozostawić w obecnym układzie.Wskazałem na błąd w pomyłce nie oglądając zestawu,ma on inną budowę ,jest bardziej nowoczesny.Sprawdż temperatury na obejściu układu przy wymienniku po obu stronach.Przy odpowiednim doborze i odpowietrzonym wymienniku różnica powinna być na granicy 1.5 s C.Chociaż odstępstwo w granicy 10 s C jest normą.Pompa może zasysać powietrze z odpowietrznika ,który znajduje się obok niej.Zakłóci pracę wymiennika płyt.
  23. Witam, Problem występujący w tym opisie, może odnosić się do złego doboru wymiennika płytowego oraz błędów w ustawieniu.Pompa w układzie kotłowym powinna pracować na 3 a za wymiennikiem płytowym na 2.Takie ustawienie zwiększy przepływ ciepłej wody w dalszej części CO.Drugim ważnym błędem mogą być grzejniki ,jeśli są konwektory muszą być zasilane wysoką temperaturą.W przeciwnym razie tracą swą wydajność i jest problem niskich temperatur.Żle połączony zasobnik ciepłej wody,powinien zasilać go kocioł na paliwo stałe.W pokazanym szkicu kocioł pracuje sam na obiegu przez wymiennik.Brak rury odpowietrzającej przy naczyniu przelewowym,naczynie powinno być montowane na zasileniu.
  24. Witam, Kotły dwu funkcyjne nie mogą pracować z dodatkowym zasobnikiem wody.Służą one do instalacji z układem najwyżej do 6mb. pomiędzy kotłem a najdalszym punktem poboru ciepłej wody.W innym przypadku jest słaba wydajność,także podczas poboru ciepłej wody z dwóch punktów.W kotłach jest system przepływowego ogrzewania wody,który zmienia się podczas poboru ciepłej wody.Nie należy szukać żadnego sposobu, na nie rozsądne rozwiązania.Można zmienić kocioł na jedno funkcyjny i zastosować zasobnik z wodą ,który usprawni codzienne życie.
  25. Temperatura 70 s C i wzwyż wyczyści kocioł z sadzy,palenie na granicy 40- 50 s C daje takie efekty. Jest jeden warunek do tego a mianowicie, węgiel nie może być koksujący gdyż leje smołą i tworzy żużel zakładając ścianki wewnątrz kotła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.