Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jak sterować biegami pompy GRUNDFOS 25-40


djstanely

Rekomendowane odpowiedzi

Witam tak w skrócie napisze, że mam sterownik który pod wpływem temperatury będzie mi wysterowywał 3 niezależne przekaźniki (biegi) i chciałbym go wykorzystać do sterowania biegami pompki CO grundfos 25-40. Po rozkręceniu za bardzo nie mogłem się dopatrzeć na jakiej zasadzie działa ręczny przełącznik biegów zamontowany w puszcze przyłączeniowej? Wstępnie myślałem.ze są to standardowo załączane uzwojenia o różnej długości, które powodują różna prędkość ale po rozkręceniu wydaje mi się,ze działa to trochę inaczej? Moje pytanie jest takie czy może ktoś z was wie lub zna schemat wyprowadzeń uzwojeń tej pompki?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no idee tego przełącznika to ja znam tylko problem jest w tym że chciałbym go ominąć i podpiąć się bezpośrednio pod uzwojenia pompki, żeby wysterowywać poszczególne biegi za pomocą wyżej opisanego sterownika. Widzę,ze ciężko będzie znaleźć kogoś kto potrafi ogarnąć ten temat? Ale grunt, że chociaż jedna osoba się odezwała. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny pomysł do Twojego, ale zaniechałem z powodu gwarancji. Wydaje mi się, że przełącznik dokonuje przełączeń uzwojeń tak, że wpływa to na ilość par biegunów (2,4,6) i w ten sposób następuje zmiana prędkości obrotowej. Pewności nie będzie do póki nie zdejmę płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawość wzięła górę. Pompa posiada trzy niezależne uzwojenia, które są przełączane szeregowo. Jedno z nich dodatkowo pracuje z przesunięciem fazowym poprzez kondensator. Schemat przełączenia musisz sprawdzić sobie sam i w ten sposób wykonać zewnętrzny układ. Nie będzie to jednak dziecinnie proste. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Derek jak mam rozumieć to,ze uzwojenia są przełączane szeregowo? Czy chodzi o to,ze początek i koniec jednego z uzwojeń za każdym razem jest przełączany? Czy może o to, że uzwojenia poprzez przełącznik dodają się ze sobą w szereg tworząc jedno dłuższe? Zakładam,ze jeżeli do pierwszego podłączony jest kondensator rozruchowy to ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzwojenia są trzy, ale rozruchowe nie jest za każdym razem to samo. Na poszczególnych biegach uzwojenia są dołączane szeregowo. Dwa z nich mają jednakową rezystancję, trzecie ma dwukrotnie większą. Odkryłem jednak, że kondensator do przesunięcia fazowego jest podłaczany do różnych wejść na różnych biegach. Ja mówię o pompie Hel-Wita. Kombinacje połączeń mogą być różne, zależnie od producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że w takim razie będę zmuszony rozebrać ją jeszcze raz i dogłębnie "przedzwonić" każdą kombinacje przełącznika i uzwojeń i wtedy wyjdzie to w praniu. Wielkie dzięki za poświęcony czas. Jeżeli przypadkiem wpadłoby Ci coś jeszcze do głowy to daj znać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat może cię zniechęcić ponieważ może się okazać, że aby uruchomić pompę na danym biegu trzeba będzie wysterować aż trzy styki. Jest to do zrobienia na sterownikach logicznych dysponujących odpowiednią ilością wyjść no i możliwością pisania programu. Ja mam taki sterownik, ale powieżyłem mu zupełnie inne funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Że tak "głupio" czemu ma służyć zmienna prędkość pompy a tym samym prędkość przetłaczanej wody w CO ? Nie potrafię sobie tego wyobrazić w instalacji przydomowej. Co innego przy kotłowniach powyżej 200 KW tam pompy sterowane są bardzo precyzyjnymi falownikami z dużą dokładnością ale tam ma to uzasadnienie techniczne.

 

Pozdrawiam. Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej fazie mojego pomysłu wydawało mi się korzystne załączenie pompy od razu na bieg najwyższy w celu jak najszybszego nagrzania pomieszczeń (obecnie przepalam raz dziennie). Dziś jednak patrzę na te pomysły z dużo większym dystansem. Najbardziej zaczęło do mnie przemawiać 39W na pierwszym biegu. Chętnie pójdę dalej w kierunku obniżania apetytu pompy na energię zastosowując regulację napięcia skutecznego (ściemniacz) o ile pompa będzie chciała na takej "sinusoidzie" pracować. Dodatkowo muszę zastosować zawór nadmiarowo-upustowy na obejściu pompy, bo poprzez zamykające się zawory teromstatyczne na grzejnikach brakuje wody na domieszanie na zaworze 3d i zaczynają się oscylacje sterownika, o szumach i innych świastach w instalacji nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój patent polega na tym, że chce zastosować sterownik, który mierząc temperaturę w pomieszczeniu i biorąc pod uwagę temperaturę ustawioną przez użytkownika na regulatorze pokojowym poprzez algorytm PiD będzie mi regulował otwarcie siłownika zaworu 4D oraz prędkość pompy CO w zależności od zapotrzebowania na ciepło. To wszystko teoria zobaczymy tylko czy uda mi się rozgryźć tą pompę. Jeżeli nie to pozostanę tylko przy sterowaniu zaworu. Szkoda,ze nikt więcej nie chce się wypowiedzieć w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy Twój pomysł jest nastawiony na komfort czy na oszczędności? Pytam bo właśnie myślę co możesz przez to zyskać. Słyszałem od pewnego instalatora, że generalnie najekonomiczniej jest jak woda krąży w instalacji dość szybko (wtedy też temperatura powrotu jest wyższa co również pozytywnie wpływa na piec - to już sam sobie dopowiedziałem - nie wiem czy to prawda). Jeżeli miał on rację to ograniczanie prędkości pompy może w tym wypadku nie mieć sensu ekonomicznego. Z drugiej strony ciepło wytworzone przez piec nie ucieka w kosmos bo zawsze pozostaje w domu... także sam nie do końca bym się zgodził z tym instalatorem.

 

Nie wiem czy masz już sterownik zaworu 4d? Ja posiadając takowy (obecnie nowy, pogodowy - wkrótce coś o nim napiszę) naprawdę nie myślę już nic ulepszać :D A pewnie się da...

 

Oczywiście jak najbardziej mój post nie ma na celu odwodzić Cię od pomysłów - zresztą do tego brak mi przygotowania merytorycznego - ale zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw :)

 

Pozdrawiam maniaków automatyki (przeciwników oczywiście też ;) ).

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł nastawiony jast w pierwszej kolejnści na komfort ale o oszczedności też myślę. Bo po co pompa ma pracować cały czas na 3 biegu jeżeli regulaor pokojowy nie zgłasza nam zapotrebowania na ciepło? Jeżeli pompa zwolini, zawór sie przymknie to temperatur na piecu wzośnie i sterownik pieca zmnijszy nadmuch. Wiec wg mnie mamy podwójna oszczedność prądu (pompka i wentylator) oraz opału z wiadomych powodów. Co do sterownika to już posiadam wyżej opisany. Brakuje mi tylko patentu jak podłączyć uzwojenia pompy CO,żeby dało się nią sterować a pomocą sterownika. Marcin może Ty masz jakiś pomysł???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tym zakresie nie mam wiedzy.

 

Rozważ jednak jeszcze jeden aspekt - podczas zmiany biegów pompy zmienia się jej charakterystyka (nie tylko prędkość przepływu wody, ale także wysokość jej wynoszenia) - może to spowodować, że woda np. nie dotrze w wyższe partie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Marcin bardzo trafna uwaga. Napisze więcej.. w ten sposób nigdy nie skalibrujesz instalacji. Pamiętaj że posługujesz się jednym pomiarem tem. otoczenia. Mogą występować takie anomalie które nie opanuje żadna elektronika.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Każdy pilot z opcją do odblokowania powinien ją odblokować. Jeśli nie da rady to znaczy że pompa jest uszkodzona. Poszukaj blisko siebie serwisu. Może też pompa być zablokowana ręcznie. Wtedy można odblokować ją wciskając obydwa przyciski + i - przez kilka czy kilkanaście sekund. Jeśli była zablokowana pilotem to tylko pilot pomoże. Osobiście posiadam pilota R 100 i często z niego korzystam i w pracy i domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odp.Z + i - próbowałem ściągłem instrukcje to tych pomp i to jest tam napisane ale o blokadzie u nówki nic nie pisze.Ze względu na to że montowałem ją sam, a nie znam się na tych sprawach i to tylko dla siebie - nie posiadam pilota.Na pewno jest tak jak piszesz tylko jak ktoś kto się tym zajmuje ją montuje to pewnie ma pilota i na starcie ja odblokuje.Pozostaje mi szukać kogoś z pilotem lub serwis. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też myślałem o zmianie prędkości pompy, ale mój tok myślenia był skierowany na zastosowanie napędu do przełącznika, ale i te pomysły zarzuciłem. Wydaje mi się że lepiej się szarpnąć i kupić Alphę2 Grundfoosa, na Allegro można już za 600zł. Alpha2 to automat i sama się dostosuje do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odp.Z + i - próbowałem ściągłem instrukcje to tych pomp i to jest tam napisane ale o blokadzie u nówki nic nie pisze.Ze względu na to że montowałem ją sam, a nie znam się na tych sprawach i to tylko dla siebie - nie posiadam pilota.Na pewno jest tak jak piszesz tylko jak ktoś kto się tym zajmuje ją montuje to pewnie ma pilota i na starcie ja odblokuje.Pozostaje mi szukać kogoś z pilotem lub serwis. :D

 

Instalatorzy rzadko posiadają pilota. Jest drogi i pompy fabrycznie nowe nie są blokowane.Blokowanie stosuje się tam gdzie jest możliwość ingerencji osób trzecich które mogłyby zmienić charakterystykę pompy. Pilot ponadto pozwala zmienić oprócz biegów także charakterystykę pompy z typowej na stało ciśnieniową oraz oraz ciśnienie proporcjonalne, ma też możliwość uzależnić pracę pompy w zależności od temperatury instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.